PALUBA
April 23, 2024, 12:26:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Obrana Splita u 2. svj. ratu  (Read 77632 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #75 on: April 28, 2011, 10:41:32 pm »

Jure-svaka cast...tebi se stvarno da špartat biciklom po zavičaju...hehehe... Oni bunkeri na vrhu Merjana se nalaze na putu Umberta Giromette, a trebao si u blizini njih naici i na mjesto-spomenik di je bidan Umberto izdahnuo setajuci Merjanom..... Sta se tice drugog bunkera u Vukovarskoj ulici, nije bio na pločniku ulice, već unutra u krugu bivše vojarne malo više prema ekonomskoj školi...dakle na drugoj strani unutrasnjeg dvorista (ako i njega nisu srusili)....Onaj bunker sta ti spominje Kanader, se nalazi na ulazu u zeljeznicku postaju Split-predgrađe i dvokatni je...ima na sebi jos uvik reklamu za Mediteranske igre 1979...hehe.... Ako te zanimaju jos bunkeri u okolici Splita, odi do Rupotina pa pogledaj bunkere koji su branili bivsu NDH na granici sa Italijom..... zanimljivo bi ti bilo otici u mjesto Borak kraj Omiša i tamo vidit dva bunkera i dvi zgrade Talijanske vojske..... Ima jos bunkera oko Omiša, pa čak i jedan visoko na litici..... marinero
Logged
croships
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 145



« Reply #76 on: April 29, 2011, 01:53:44 pm »

Bunker kraj želj. mosta u Solinu
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bunker u Kopilici
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor: zeljeznice.net


* 096.jpg (63.7 KB, 640x480 - viewed 264 times.)

* 800p2230279sp8.jpg (66.86 KB, 600x800 - viewed 260 times.)
« Last Edit: April 29, 2011, 02:08:27 pm by croships » Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #77 on: April 29, 2011, 06:06:20 pm »

@KapoST. Hehe kralju, a da nije tebe, nebi ni zna za one na Marjanu. Gušt mi je biciklom ić ovako po Splitu, Kaštela, Stobreč i to i redovno s biciklom tjedno prođem oko 20-ak kilometara (mada je u većini subota, nedilja i praznik. Zimi je ipak malo drugačije, jer vremenske prilike su drugačije. Em što je jeftinije, em što mi je drago, navika sam tako i naučia, a i zdravije jako puno.
Da, spomenik sam vidio, sada se sijećam, al glupo je ako sam trebaš suditi po spomeniku da je i to njegov put, jer nigdje drugo nepiše njegovo ime /koje imam samo u sjećanju sa spomenika i ovden sa foruma/ nego tu na spomeniku. Vidio sam i neke kraljeve koji osim cvijeća tu u sred šume na vrhu pale i svijeće, vidim vosak otopljen, što nikako nije uredu, pogotovo u ovo vrijeme, treba izreći zabranu paljenja svijeća na takvim mjestima s takvom okolinom!
Ah, sigurno je srušen, nažalost… . Ova zgrada ispred koje je bio ovaj bunker ubrzo čeka otvaranje.
Da, o tom bunkeru si mi već  bio govorio, ali nisi mi baš dobro objasnio pa nisam ga ni znao potražiti.
-Za Kozjak si mi rekao i Rupotine, to već sa biciklom neću moć odraditi, toplije je vrijeme, vremena slobodnoga mi je manje. To ču ipak čekati nekakav prijevoz na motorni pogon Smiley.
Omiš mi je daleko, nadam se da će se naći još neki da ih uslika kome je to bliže malo. Također naiđoh na ovaj forum gdje se govori o njemu: http://www.kolekcionari.com/showthread.php?t=6847&page=5&langid=1
Svakako ću probati naići na tog visoko na litii, možeš li mi opisati njegovu poziciju blizu čega je poznatog? Je li prema tvrđavi, prije mosta ili nakon mosta?

@croships. E svaka čast majstore! „Nabavio“ si stručno slike, da ja ne moran otići slikavati, mada mi je bio čak i usput kad sam bio slikavao onog kod vodovoda, al koja korist kad nisam znao za njega da uopće postoji.
Evo sad kapo gore govori da je ovaj bunker dvokatni, pojma nisam imao da i split ima dvokatni bunker, al dva kata poviše zemlje… . Naučih nešto novo Smiley. Također iznenađen sam da su ga i ofarbali, navučena je fasada, zakrpani prozori i služi kao trafostanica, kako vidim:? Ako ne to, onda kao skladište. Očito da je dobre konstruktivne građe kad ga na tom mjestu, ovoliko dugo drže… .
Za ovaj bunker u Solinu, jel to na onom mjestu di je most onaj željezni, di je rafinerija nafte, gdje je sad smišten onaj žuti nagibni vlak uništeni kad je bila ona nesrića ima 3 godine u Rupotinama, pokraj nekih kancelarija od željeznice?
Logged
croships
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 145



« Reply #78 on: April 29, 2011, 07:47:17 pm »

Je tako je taj bunker je kraj onog mosta za rafineriju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #79 on: April 29, 2011, 09:31:07 pm »

Drgi moji Splitski "bunkeraši", (nadam se da se ne ljutite što Vas ovako zovem), valjda je bio neki ozbiljan razlog kad je bilo ovoliko bunkera. Neko je pominjao i nekadašnju granicu NDH - Italija. Može li neko na osnovu toga na jedan Googl prikaz Splita i okoline nacrtati kud je tačno išla ta granica. Mislim da bi jedan takav prikaz među ovim bunkerima situaciju učinio jasnijom. Kiss
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #80 on: April 29, 2011, 09:45:44 pm »

Koliko primječujem večina ovih bunkera je locirana uz željezničku prugu, a ovi solinski uz važne prometnice - cestu kroz Kaštela prema Trogiru, koja je bila vjerojatno jedina prometnica na tom potezu na prostoru pod okupacijom Italije, odnosno uz prometnicu prema Klisu gdje je bila granica s NDH.
Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #81 on: April 30, 2011, 10:43:17 am »

Na Marjanui imas također i ostatke Talijanske vojarne na sjevernoj strani a ispod pumpne stanice na Spinutu imas i Talijansku "karaulu".... Na Ciovu u Slatinama imas jednu kuću za koju mislim da je bila vojna signalna stanica, a domicilni ljudi je zovu  "generalova kuća"....ma ima stvarno puno vojnih objekata u Splitu i okolici, samo ih triba istrazivat.... marinero
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #82 on: April 30, 2011, 10:56:30 am »

Evo kako je otprilike išla granica između Italije i "NDH" za vrijeme 2.svjetskog rata.Žuti markeri na slici su položaji bunkera koji su za sada sponjani u ovom topicu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Granica Italija-NDH 2.svj. rat.jpg (173.96 KB, 1024x662 - viewed 263 times.)
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #83 on: April 30, 2011, 12:13:14 pm »

Evo još ilustacije granice i slika Splita iz 20-tih i 30-tih god. 20.stoljeća. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Granica Ita-NDH 2.svj.rat.jpg (175.16 KB, 1024x633 - viewed 232 times.)

* Split_Airview_1934.jpg (180.34 KB, 1024x690 - viewed 215 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #84 on: April 30, 2011, 12:14:26 pm »

Evo kako je otprilike išla granica između Italije i "NDH" za vrijeme 2.svjetskog rata.Žuti markeri na slici su položaji bunkera koji su za sada sponjani u ovom topicu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hvala "Kanader" na ovom postu jer je i odgovor direktno meni. Znači tvoji su bili ustvari u Italiji. Osta vam
onaj drugi objekt u drugoj državi,  Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #85 on: April 30, 2011, 12:19:48 pm »

Evo još ilustacije granice i slika Splita iz 20-tih i 30-tih god. 20.stoljeća. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prekrasne slike, imaš li neku ovakvu gde se vidi područje gde je današnja Lora.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #86 on: April 30, 2011, 11:53:40 pm »

@orićareb Evo ispunjavam ti tvoju želju,samo za tebe [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pogled sa Marjana.jpg (50.09 KB, 799x507 - viewed 145 times.)
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #87 on: May 01, 2011, 12:02:01 am »

Nije klasičan bunker već bunker-zemunica u kojem su se za vrime 2.svjet.rata skrivali mještani ili osobe koje su odlazili u Mosorski partizanski odred.Inače ovaj bunker-zemunica se nalazi u samom podnožju brda Drognjuš gdje je ex-JNA imala OC VPO. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SAM_0259.JPG (339.49 KB, 1024x768 - viewed 109 times.)

* SAM_0260.JPG (344.79 KB, 1024x768 - viewed 95 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #88 on: May 01, 2011, 12:05:01 am »

@orićareb Evo ispunjavam ti tvoju želju,samo za tebe [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Svaka čast "kanader". A golotinje. Pa tamo ničega stvarno nije bilo sem one Crkve. I Lora je izgleda bila otvoreni Kaštelanski zaliv.
Da, da, pa je dodat lukobran. Fenomenalan snimak, svaka čast.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #89 on: May 01, 2011, 12:14:21 am »

Evo ispravka slike bunkera kod policijske postaje u Solinu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dsc02773vx1.jpg (40.67 KB, 615x461 - viewed 83 times.)

* IMG_0002.jpg (193.43 KB, 790x682 - viewed 106 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.