PALUBA
March 28, 2024, 03:25:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Obrana Splita u 2. svj. ratu  (Read 76909 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: April 13, 2009, 08:21:19 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mali bunker iznad uvale Trstenik

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bunker u uvali Firule, za višečlanu posadu, sa dodatnim prostorijama


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Grudobran u uvali Bačvice- betonski. korišten i 1991 ta Bofors 40mm, nije pogođen i ako je pucano na top.



* P4120683.jpg (82.35 KB, 640x480 - viewed 865 times.)

* P4120684.jpg (68.53 KB, 640x480 - viewed 690 times.)

* P4120685.jpg (58.7 KB, 640x480 - viewed 671 times.)
« Last Edit: July 28, 2010, 12:39:04 pm by dreadnought » Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #1 on: April 08, 2011, 03:25:25 pm »

Što se tiče bunkera na Trsteniku, poviše (na lijevu stranu) današnjeg novouređenog (piši propalo) disca Stela Mares, baš sam otišao gore, popeo se i slikao unutrašnjost. Unutra je i to dobro gorilo, vidim i prepuno smeća.
Evo i slike:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo je taj bunker na Trsteniku slikan jučer.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Popeo sam se na njega i slikao prema dole, jako velika strma visina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Unutrašnjost.

I evo jučer baš čitao vijesti na Slobodnoj Dalmaciji (a portal uvijek stavi vijest nakon šta izađe u novine dobrih 12 sati ako ne i više nakon…) i ništa čudno u samoj blizini bunkera, a ispred tog disca se nalazila bila rampa koja je branila autima da prolaze: http://www.slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/134329/Default.aspx , čitat ne morate, al eto, ukralo rampu i prodalo je u staro željezo, jer nekome nije rampa rampa, nego je njemu rampa=željezo=novac.


Također imaju još dva zanimljiva talijanska bunkera koja su istog valjkastog oblog izgleda.
Prvi se nalazi na brzoj cesti Split-Dugopolje, na području izvora rijeke Jadro, a to područje je i naznačeno na cesti, kao i sam taj dio nazivom Majdan.
Tunel se ne može vidjeti kad se ide od Splita prema Dugopolju, već kad se ide iz smjera Dugopolja (sjevera) prema Splitu (jugu). Ako ste na suvozačevom mjestu, malo se nagnite i povirte dolje i ugledati ćete ga. Do njega na brzoj cesti ne možete doći, jer nema mjesto za stajanje, već možete jedino starom cestom preko Solina što ide.
Evo slika lokacije:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Drugi isti takav bunker, kao i tunel koji je odma kraj njega, koji je kopala stara Austro-ugarska, a to je tunel za vlak bio, se nalazi na Klisu, a do njega se dolazi kad kod kafića „Oprah“ skrenete prema gore i idete onom starom asfaltiranom seoskom cestom, ne možete ga falit, jer u blizini njega prestaje asfalt i vodi makadam do njega. Sada je preuređen kao gljivarnik.
Evo slika lokacije:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.JPG (355.1 KB, 1728x1296 - viewed 555 times.)

* 2.JPG (361.14 KB, 1401x1051 - viewed 696 times.)

* 3.JPG (185.49 KB, 1728x1296 - viewed 357 times.)

* 4.jpg (131.83 KB, 788x677 - viewed 289 times.)

* 5.jpg (120.38 KB, 788x677 - viewed 286 times.)
Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #2 on: April 09, 2011, 12:16:41 pm »

ova dva bunkera koja se nalaze ispod brze ceste prema Dugopolju su inače bunkeri koji su napravljeni za obranu pruge uskotračnog kolosijeka koja je isla tu (rera)..... marinero
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #3 on: April 10, 2011, 12:22:28 pm »

@KapoST. Da, i kraj jednog i kraj drugoga su tuneli i čuvali su prugu. U ovom na Klisu nisam bio, ali mogu bilo kojim danom kroz jutro otići gore i gore je čovjek pa da ga zamolim i pitam, al što ću čovjeku gledat njegov prostor pun gljiva? Smiley
Ovaj na Majdanu isto ima tunel koji ima podosta nekih otvora veličine prostora kao odvodi nekakvi, znaš li možda što je to?

Evo slike bunkera na Duilovu:
Sa ceste slikano.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je pomalo umjetnička fotografija Smiley Hahahaa, šala mala, pošto je vrh kupole razbijen već odavno, pauk je ispleo svoju mrežu preko cijele nje, a kad sam slikavao po ovom sunčanom danu, fotoaparat je automatski prepoznao pregradu prvu a to je paukova mreža, tako je prvo nju bolje izoštrio, a pozadinu (unutrašnjost bunkera ne Smiley; evo je u idućoj slici...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Unutrašnjost bunkera i postolje za mitraljez.

Također evo i njegova lokacija.
Nalazi se između nekog napuštenog silosa i protupožarne osmatračnice:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

P.S. (1) Obrnile su mi se dvi zadnje slike lokacija dvaju bunkera starih u prijašnjem postu, nadam se da si to primijetio… :/

P.S. (2) Naslov teme glasi: „ "Odbrana Splita u 2. svj. ratu" „ molio bih moderatora da promijeni ime u OBRANA, a iz „krivonapisaneriječi“ ODBRANA, također i da ukloni navodnike, jer oni služe za nazive i citiranje, što u ovom slučaju nije Ništa od navedenoga, pa je onda i automatski lakše tražiti preko Googla.


* 1.jpg (141.16 KB, 788x677 - viewed 304 times.)

* 2.JPG (348.67 KB, 1383x1037 - viewed 370 times.)

* 3.JPG (358.42 KB, 1479x1109 - viewed 349 times.)

* 4.JPG (351.67 KB, 1642x1232 - viewed 217 times.)

* 5.JPG (274.53 KB, 1728x1296 - viewed 353 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #4 on: April 10, 2011, 12:37:29 pm »

Uklonjeni navodnici.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #5 on: April 10, 2011, 02:24:59 pm »

Rade hvala ti!

Evo slike i bunkera koji se nalazi u Stobreču (pod privatnim je vlasništvom):

Sa sjeverne strane slikana vrata i on sam.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Unutrašnjost.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

-II-
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Južna strana slikano odmah pored njega.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Također evo i njegova lokacija.
Nalazi se nasuprot onog parka gdje su bile izbjeglice u vrijeme rata i nakon njega, nasuprot ove novouređene plaže (koja i dalje smrdi Smiley ) na malom brdašcu poviše ceste:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1-Bunker.jpg (116.01 KB, 788x677 - viewed 660 times.)

* 22.JPG (254.8 KB, 1728x1296 - viewed 394 times.)

* 33.JPG (200.38 KB, 1728x1296 - viewed 319 times.)

* 44.JPG (176.16 KB, 1728x1296 - viewed 376 times.)

* 55.JPG (287.02 KB, 1383x1037 - viewed 290 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #6 on: April 10, 2011, 02:59:07 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Unutrašnjost slikana tako da sam protrao ruku kroz prozor.

Slikan sa ceste sa zapadne strane.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slikan sa ceste sa sjeverne strane.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Evo slike i tunela na Kili:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Također evo i njegova lokacija.
Kad dođete do onog križanja gdje je Brodomerkur i samoposlužna autopraonica, krenite prema dolje cestom (prema sjeveru), na dnu ceste krenite desno i pratite cestu sve dok ne dođete kraj njega, a on vam se nalazi na malom križanju prije nekog salona namještaja s desne strane.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.JPG (207.51 KB, 1728x1296 - viewed 214 times.)

* 2.JPG (303.7 KB, 1556x1167 - viewed 210 times.)

* 3.JPG (290.51 KB, 1728x1296 - viewed 284 times.)

* 4.JPG (338.43 KB, 1556x1167 - viewed 295 times.)

* 5-Bunker.jpg (143.12 KB, 788x677 - viewed 191 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #7 on: April 10, 2011, 03:27:46 pm »

Ispravak netočnog navoda; nije tunel, već bunker, bio je opći brzinski tipfeler…
Evo još tri slike navedenog bunkera:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.JPG (335.11 KB, 1383x1037 - viewed 241 times.)

* 2.JPG (335.21 KB, 1556x1167 - viewed 543 times.)

* 3.JPG (364.77 KB, 1383x1037 - viewed 214 times.)
Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #8 on: April 11, 2011, 10:18:10 am »

Bio sam i u tome napustenom "rerinom" tunelu, a oni otvori za koje me pitas su mislim bili za provjetravanje,jer je tada lokomotiva bila pogonjena parnim strojem, pa je unutra bila ogromna kolicina dima.... A sta se tice ostalih bunkera po Splitu, bio sam u dosta njih, a definitivno mi je bio najzanimljiviji sruseni bunker i podzemni tunel na tadasnjoj istocnoj strani groblja Lovrinac. Jos su unutra bili Talijanski natpisi npr. "Viva Duce e Rex" marinero bile su također izblijedjele nacrtane glave Mussolinija.Obisao sam taj tunel u duzini od ca. 50-ak metara, a kada sam bio drugi put nakon jedno godinu dana, vec je bio zatrpan... Imas jos bunkera na prostoru između Brnika i Karepovca u onoj udolini, trebali bi ih poslikat dok ih ne sruse.....
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #9 on: April 11, 2011, 11:51:11 am »

U Slobodnoj Dalmaciji relativno su česti tekstovi o bunkerima. Evo jedan iz prosinca 2008. godine:

 
U Hitlerovu bunkeru praši rock’n’roll

Najveći je bunker u splitskom podzemlju onaj na Firulama, koji je obišao i čuveni njemački general Lothar Rendulic, a bunkera ima i na Katalinića brigu, Marjanu, na Visokoj, Trsteniku...  

Nakon što se otvorila utroba zemlje na Manušu i otkrila zaboravljeni podzemni bunker iz vremena Drugog svjetskog rata, koji je, sudeći prema tvrdnjama speleologa, izgradio njemački Wehrmacht, doznajemo da takvih impresivnih objekata ima još. Najveći bunker koji se krije u splitskom podzemlju nalazi se na Firulama, u stijenama iza diskokluba “O’Hara”.

Riječ je o armiranobetonskom bunkeru površine oko 200 četvornih metara, u kojemu se nalazi splet hodnika, s nekoliko puškarnica koje gledaju na uvalu Firule i Zentu. Na dubini od 20 metara ispod površine smjestile su se i spavaonice, zapovjedno mjesto, te veća prostorija u kojoj su još uvijek vidljivi betonski temelji protubrodskog topa od 75 milimetara.

Bunker je mogao primiti, pretpostavlja se, do stotinjak vojnika. Vlastiti vodospremnik te pomoćni vertikalni izlaz samo su dio osobne karte te podzemne utvrde. Važnost bunkera najbolje ilustrira podatak da je prilikom posjeta Splitu početkom 1944. godine objekt obišao čuveni njemački general Lothar Rendulic, koji je bez uspjeha hvatao Tita po gudurama Bosne.

Zanimljivo da je bunker u privatnom vlasništvu obitelji arhitekta Ante Kuzmanića, jer se nalazi ispod njegove kuće. Danas njegov sin Jere Kuzmanić sa svojim prijateljima koristi bunker za druženje i sviranje bas-gitare, očito nimalo impresioniran činjenicom da je na istom tom mjestu do oslobođenja Splita, u listopadu 1944., bila njemačka komanda. I sada iznad bunkera leže ostaci mitraljeskih gnijezda i topničkih bitnica čije su cijevi bile okrenute prema Splitskim vratima...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Jere Kuzmanić svira bas-gitaru u najvećem splitskom podzemnom bunkeru
/ Nikola VILIĆ / CROPIX

Drugi ključni bunker iz Hitlerove ostavštine smjestio se u podzemlju Katalinića brijega. Prilikom izgradnje kolektora za pročišćivanje otpadnih voda sredinom devedesetih godina, ulaz u objekt nažalost je zabetoniran. Bunker je nešto manji od onoga na Firulama, no ostao je u povijesti memoriran kao “zlokobni bunker”. Naime, prilikom izgradnje 1942., na zarobljenike kopače urušili su se kosturi Splićana umrlih od kuge 1526. Poginulo je 15 kopača.

Njemačkih topničkih bitnica i hodnika ima i poviše uvale Kašjuni, a korišteni su u obrani Splita 1991. Bunkera ima i na vrhu Marjana, gdje je bila promatračnica i laka artiljerija talijanske vojske. Bunkera je bilo na Visokoj. Iznad uvale Trstenik još se nalazi jedan od obalnih bunkera. Legendarni zapovjednik 10. bataljuna Prve dalmatinske Lovre Reić rekao nam je da su se Hitlerovi vojnici u Splitu bojali savezničkog iskrcavanja “ka vraga”.

Obala Splita bila je minirana i opasana žicama i bunkerima. Split je imao strateško značenje zbog luke i željeznica, te komunikacija prema unutrašnjosti, tako da je naš grad bio važna karika Hitlerova “Jadranskog bedema”. Švabe su se najviše pripale kad se pojavila britanska podmornica kod Pelješca – prisjetio se partizanski komandant.

Tvrđava Split

Povjesničari tvrde da je Split u protudesantnom i protuzračnom smislu bio najbolje branjen grad njemačke vojske na Jadranu. Osim čak 200 artiljerijskih cijevi obalne, protuzračne i zemaljske obrane, bili su tu i najbolji njemački dalekometni topovi od 155 mm, kao i iznimno precizni protuzrakoplovni topovi od 88 mm.
 
Piše: Denis Krnić
Izvor: Slobodna Dalmacija
 


* BUNKER01.jpg (46.02 KB, 468x312 - viewed 265 times.)
« Last Edit: April 11, 2011, 03:14:19 pm by leut, Reason: uređivanje posta » Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #10 on: April 11, 2011, 09:39:03 pm »

Moj kontraAdmiral1, odavno san ja reka da je Split jedan veliki mravinjak, sve prokopano sve izbužano. O Dioklecijanovom akvaduktu je glupo govorit i nije baš doba povijesti u koje bi to moga smistit, a to se tiče vode a ne rata, pa je glupo, al i tu su tunelčići mali koji su ljudi radili da bude prirodan pad vode. Nadalje, nismo ni spomenili tunel željeznički koji je dandanas u funkciji koji počinje od Rive splitske, glavnog željezničkog kolodvora, prolazi ispod cijelog Splita i izlazi na Brdima, al opet to se netiče vojnih stvari već prometa željeznčkog, pa opet glupo govorit, al prokopano je to je bitno Wink.

Što se tiče Manuša, nisam htio odmah zatrpavati postovima, al bio mi je u planu da i o njemu rečen par stvari kad sam o tome čitao ima godinu dana. Prvo sam htio proći sve ove bunkere vidljive, a onda se spustiti u podzemlje grada Splita.
Al ni ovi više ne postoji, zabetoniran je sada… :/
Ža mi je isto što je i na Katalinka zabetoniran, nisam ga uspia vidit…, a to nisu ovjekovječili fotografijom :/
Vjeruj mi doć će slična sudbina svima ovima vidljivima u Splitu, nema se kvadrata, a oni su samo „mrtvi kapitali“ stoju, ništa ne prikazuju, urušavaju se sami od sebe, dica u njima pale vatru, zauzimaju prostor, skupljaju se narkomani u njima.
Kvadrata je malo u Splitu, možeš i mislit samo to da Hajdukovi igrači nemaju di trenirat, kad moraju od luke Lora, NK Krilnika posuđivat terene: http://www.slobodnadalmacija.hr/Hajduk/tabid/83/articleType/ArticleView/articleId/134509/Default.aspx .

Evo par linkova „Slobodne“:
1. http://www.slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/29963/Default.aspx

2.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/29806/Default.aspx

3.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/32757/Default.aspx

4.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/58842/Default.aspx

A sad da često viđam tekstove o bunkerima, a pratim Slobodnu često u zadnjih 3 godine, pa i nisam, al no dobro, nećemo o tome.
Neki ga nazivaju njemačkim, neki talijanskim bunkerom, pa nek se odluče više! Cheesy
Ma šta ti nepismeni novinari znaju koji ne najveći splitski bunker! Kladim se da će se u ovih 5 godina idućih iskopat još bunkera za koje niko nije dugo zna, samo polako. Toga ima sva sila, samo triba nać.

Na Marjanu ne znam gdje je? Također i Kašjuni?
Za Visoku mi je netko nedavno ovdje na forumu spomenuo, mislim da je čak to Duje bio.

Mislio sam se suzdržat Firula, kao što vidiš moje prethodne postove, pišem o svima, samo ne o njemu. Zbog čega? Jer sam otišao ima 10 dana kod tog prekrasnog čovjeka, koji mi je dao svoju vizitku i rekao mi da mu se javim kroz ovi sad tjedan da će mi njegov sin to pokazati kroz jedno popodne. To sam odlučio samo ponajviše zbog vas ovdje, da probam to uslikati i pokazati Vam, nadam se da će mi se ta ideja i pothvat ostvariti.
Mali bar KORISTI, za razliku svih ostalih koje poznajem (iznimka oni iz stobreča, koji je em velik, em na površini zemlje).

@KapoST. Slike koje sam objavio u topicu „Što je ostalo od JNA“ sam ga poslikao (ima mjesec dana), pa eto bar sam ga ovjekovječio fotografijom, jer se ubrzo sve ruši ono.
Ne znam gdje je tamo bio bunker, je li još čitav ili je srušen do temelja, toliko da se i temelji i mjesto gdje je on ne može razaznati?
Ja znam gdje su dva tunela jedan od njih ima 50-ak metara, al za bunker ne znam:?
Ne znam kad si to bio tu, al tih natpisa sada uopće nema. Ne vidim nikoje tragove da je zatrpan bio, sve je otvoreno i sada.
Znam na koji bunker misliš, ispod one velike gromade stine ispod koje su napravljene kuće, pa onom jednom uskom ulicom s jednom trakom kad ideš, tu je.
Ako ti nije problem, bi li ti mogao to poslikati pa objaviti slike, ja sam ih već dosta za sada, još bi otišao na Kozjak i slikao bar 2-3 od mogućih 10-ak šta su gore dan-danas čitavi i Firule ako Bog da Wink
Logged
Wolfenstein
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #11 on: April 13, 2011, 11:43:11 am »

Na Marjanu su bunkeri kad prođeš vrh pa put sedla.
Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #12 on: April 13, 2011, 06:43:47 pm »

Bunkeri na Marjanu se nalaze na putu Umberta Girometta...na samom vrhu (sljemenu) Marjana. Sta se tice Bunkera i tunela na Lovrincu, nekada je taj tunel i bunker bio izvan granica groblja, a danas je unutar granica groblja, bunker i tunel su sruseni i na tom mjestu su napravljene nadzemne zidne grobnice. Imas bunkera jos iz doba NDH na sjevernoj strani Kozjaka, kad ides iz rupotina na vrh (tu je bila granica NDH i Italije). Sruseni su i dva bunkera kraj "Higijenskog zavoda", a također dva bunkera imas i na ulazu u zgradu Mljekare Split u Kopilici.... Bunker (dvokatni) imas i na ulazu u zeljeznicku stanicu Split Predgrađe. ma ima ih masu u Splitu, tribalo bi ih sve poslikat, jer evidentno je da im se blizi svima kraj postojanja... marinero
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #13 on: April 22, 2011, 08:31:18 pm »

Ispravak netočnog navoda; nije tunel, već bunker, bio je opći brzinski tipfeler…
Evo još tri slike navedenog bunkera:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Negdje na ovom području za vrijeme 2.svjetskog rata Talijanska vojska je imala topnički divizijun koji je djelovao po MPO na planini Mosor,a i granica između tada Italije i NDH bila je na rijeci Žrnovnici.Moguće je da su ti bunkeri štitili topnički divizijun.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #14 on: April 22, 2011, 08:51:21 pm »

Da li su spomenuti oni poveci obli bunkeri na pravcu Solin-Petronafta - ili su sruseni u medjuvremenu?
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.