PALUBA
March 28, 2024, 09:30:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Obrana Splita u 2. svj. ratu  (Read 76913 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #15 on: April 22, 2011, 09:06:14 pm »

Da li su spomenuti oni poveci obli bunkeri na pravcu Solin-Petronafta - ili su sruseni u medjuvremenu?
Ako se to odnosi na bunker uz samu cestu Solin-Trogir,taj je bunker zatrpan,samo mu viri kupola.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #16 on: April 22, 2011, 09:12:47 pm »

Kanader; misliš li na Kozjak ili baš na Mosor?
To te pitam jer uspoređujem tvoj post sa ovim od KapeST, pa mislim da je pogreška; bez uvrede ako nije.
Imaš li ikoje slike? Ili pak označi u Google Earthu pa priloži, bilo bi mi dapače drago.
Znam, učio sam iz povijesti da je tu bila granica Smiley

@jadran2. Positi me na koji pravac misliš kada kažeš Petronafta? Misliš Solin-Kaštela nova proširena brza cesta? Ne znam odakle si pa ti tako i ne znam izravno postaviti pitanje… :/
Ako misliš na onaj bunker-zemunicu koja je između dvaju cesta sada novih gdje je prometni trokut i kružni tok na samom ulazu u Solin, taj nije srušen, taj je čitav, al…opet koja korist kad ne možeš ući unutra; pun je vode zasigurno vode ima na visini i od pola metra od poda, pun je žaba i smeća. :/
Šugava Hrvatska stvarnost… Sad

Evo i slika lokacije:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kada govoriš o „njima“ vidim da koristiš množinu, a ja znam samo za ovog jednoga, a gdje su ti ostali?


* uu.bmp (525.08 KB, 455x393 - viewed 284 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #17 on: April 22, 2011, 09:20:08 pm »

@kanader41. Bio sam kod njega, nije zatrpan, to tako izgleda Smiley
Neda mi se sad dokazivat slikavanjem, al otiđi pa pogledaj. To je bunker-zemunica.
Ali da, cesta je Solin-Trogir, a ne Solin-Kaštela, dobro sam je skratio.. Smiley
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #18 on: April 22, 2011, 09:40:09 pm »

Mislim na Mosor,i djelovanju talijanskog topništa po Mosorskom partizanskom odredu iz sektora Sirobuja-Barutana.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #19 on: April 22, 2011, 09:46:01 pm »

Taj bunker u Solinu nekad je cijelom veličinom bio iznad zemlje,područje oko njega je nasipan zemljom i sada izgleda kao bunker -zemunica.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #20 on: April 22, 2011, 09:53:39 pm »

Da, to je već moguće da je oko nejga sve nasuto zemljom, al unutra je on šupalj, točnije ispunjen je vodom, unutra nije nasipana zemlja...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #21 on: April 22, 2011, 09:55:43 pm »

Jedan je bio (istina prije par desetaka godina) kod skretanja iz Solina prema Kastelima; cini mi se da je imao dvije ili tri izbocine - kao djetelina; ako se sjecam negdje kod Petronafte je bio jos barem jedan......
Vjerojatno je izgradnjom vecih prometnica to nasuto, sruseno ili mozda cak i ostalo............
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #22 on: April 22, 2011, 10:11:17 pm »

Jure,nijedna fortifikacija u ovom slučaju bunker,se ne ruši.Ako si pratio povijest 2.svjetskog rata i ratova na prostoru ex-YU,odnosno "glavne" borbe,sve su se večinom dešavale na istim prostorima.I dan danas diljem Evrope imaš fortifikacije iz 2.svj.rata, pa čak i neke koji datiraju i iz 1.svjetskog rata,koji nisu uništeni eksplozivom, nego su samo zapušteni.Šta misliš zašto?
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #23 on: April 23, 2011, 01:33:27 pm »

@Kanader. Pojma neman, označava ipak povijest? Neka vrst turizma Cheesy
U funkciju svi ti vanjski bunkeri nikad nebi imali svoju svrhu… .

@Duje i kontraAdmiral1. Evo imam vam se pohvaliti da sam bio i u bunkerima na splitskim Firulama. Za mene impresivno i zanimljivo svakako. Neka je od prije 70 godina, svakako je zanimljiv.
Da, to je bunker, ilitiga hodnici sa raznim prostorijama za višečlanu posadu.
Nalazi se poviše današnjeg kluba „O`Hara“ (kraj bazena Pošk) i u vlasništvu je, kako ste već napisali splitskog arhitekta Ante Kuzmanića. Te tunele mi je maloprije pokazao njegov sin Jere. Ispričao mi je priču vezanu za taj bunker i koliko je on zapravo na važnosti i koju svoju povijest ima. Mislio sam da je to onako prolazna i nebitna priča, al zasigurno nije!  Odmah sam ga zamolio da nam se pridruži ovdje na Palubi i neka nam ispriča tu svoju povijest i što mu je djed proživio samo zato jer mu je kuća bila glavni štab njemačke.
Bunkeri se nalaze točno ispod temelja njegove kuće, a prostiru se uzduž i poprijeko. Kuća je napravljena njihova prije izgradnje bunkera, oni su rađeni naknadno (ja mislim da sam dobro upamtio tako).
Za sada mogu samo dati slike, a sve detalje, u nadi čekam njega da nam se pridruži pa da nam sve ispriča.
Moglo se je slikati jako puno toga, al nisam htio momka puno zadržavat.
Tu je i bunar za vodu, skladište municije itd..

Evo slike:

Najveća prostorija.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

-II-
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ulaz.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ulaz u jako uski i kratki tunel za mjesto gdje je bila sačekuša sa puškama.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mjesto za top.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC00460.JPG (242.29 KB, 1728x1296 - viewed 243 times.)

* DSC00461.JPG (200.62 KB, 1728x1296 - viewed 232 times.)

* DSC00462.JPG (302.1 KB, 1728x1296 - viewed 235 times.)

* DSC00463.JPG (271.01 KB, 1728x1296 - viewed 221 times.)

* DSC00464.JPG (245.24 KB, 1728x1296 - viewed 127 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #24 on: April 23, 2011, 01:58:25 pm »

O tome sam čitao u Slobodnoj dalmaciji. Redovno prolazim ispd toga kada sam u šetnji prema gradu. Bili su čak predlozi, da se omoguči obilazak za turiste. Gdje je zapelo neznam. Uvjeren sam, da to vrijedi pogledat. Čini mi se, da su to gradili Njemci (ne tvrdim) za vrijeme II. svj. rata.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #25 on: April 23, 2011, 02:10:51 pm »

Evo još 3 slike:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Željezne konstrukcije su skoro i cijele propale, vlaga je skroz nagrizla željezo.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


@KapoST. Što se tiče bunkera i tunela, danas na području groblja Lovrinac, nema apsolutno ništa od njih? Pretvoreni u prah pod radnom kašikom bagera? Koja šteta što sam mlađi i što nisam imao prilike da ih vidim, a tim i slikam… :/
Za higijenski zavod znam da je bio do nedavno (2-3 godine), sada se tu radi neka zgrada, pa su i srušene neke barake iza njega. Znam da je bio jedan onaj odmah uz glavnu cestu popularne nam Vukovarske (ex. Balkanska), pun redovito smeća, crn jer je gorilo u njemu standardno, ništa posebno. Znam samo da se nitko nije bunio i nikome nije stalo do njega. Srušen je i to je to, nekome je očisto smetao i blokirao mu je ljepši pogled na cestu iz zgrade :/
Sliku niti imam niti nalazim igdje… Imaš li ti koju?
Sudbina će dokačiti sve bunkere vanjske u Splitu nadam se Sad

Gdje je taj dvokatni bunker na ulazu u željezničku stanicu Split? Možeš li mi malo izravnije reći?

@Duje. Kapo kaže da je bio isto u njima. Svakako bi i ja volio da bude obilazak za turiste, lijepa stvar je stvarno! Pomalo sam i ljubomoran na njega što taj odmor za našu dušu ima ispod kuće. Za nas je to Vauu, a njemu je to ono; imam pa što sad Smiley. Blago mu se, 100 put sam to reka!


* DSC00465.JPG (235.3 KB, 1728x1296 - viewed 137 times.)

* DSC00466.JPG (258.24 KB, 1728x1296 - viewed 121 times.)

* DSC00467.JPG (287.33 KB, 1383x1037 - viewed 145 times.)
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #26 on: April 23, 2011, 04:00:50 pm »

Pozdrav kolegama bunkerašima!

Onaj bunker koji je do pola zatrpan, unutar onog cestovnog trokuta, je istog tipa kao i onaj u Stobreču, a oba su nalik najvećem tipu zadarskih površinskih bunkera: kaponir za zaštitu ulaza i još jedan za flankiranje puškarnica osnovnog naoružanja (2 mitraljeza).

Oni zadarski imaju dvije razine, a izgledaju otprilike ovako:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Split ima zanimljivu kombinaciju talijanskih i njemačkih fortifikacija - ali daleko manje nego Zadar, Rijeka ili čak Šibenik.



* ZaraV1.gif (18.96 KB, 844x538 - viewed 156 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #27 on: April 23, 2011, 05:14:31 pm »

Jure,

bravo, bas se trudis..
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #28 on: April 23, 2011, 05:59:36 pm »

Ček je li onaj u Stobreču ima i kat ispod? Onda je očito zatrpan bar pola metra zemlje onaj u Solinu :/

@Istra 052. A jesam malo, a štaš;) Hvala, što primjetiš i što čitaš tekstove!
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #29 on: April 23, 2011, 06:11:17 pm »

Duje, hvala, ali kontraAdmiral1 je dao već taj link « Reply #9 on: April 11, 2011, 11:51:11 am » kojeg je copy/pastao ovdje u navedenom broju komentara.

P.S. Također ova obitelj ima i ispred kuće vanjske bunkere. Evo jedan vidljiv izvan njihove privatne kapije:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.JPG (304.44 KB, 1107x830 - viewed 137 times.)

* 2.JPG (255.04 KB, 1107x830 - viewed 129 times.)
« Last Edit: April 23, 2011, 06:41:55 pm by Jure Stefanovski » Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.