PALUBA
March 28, 2024, 02:17:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: RMS "Titanic" (14.04.1912.)  (Read 60716 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: April 14, 2009, 02:21:24 pm »

14/04/2009

Na današnji dan pre 97 godina najveći prekookeanski brod u to vreme udario u ledeni breg i zatim potonuo, povukavši u smrt više od 1.500 putnika
 
Na današnji dan pre 97 godina – 14. aprila 1912. godine – u kasnim večernjim satima u to vreme najveći brod „Titanik” udario je u ledenu santu i nekoliko sati kasnije potonuo, pri čemu je poginulo oko 1.500 ljudi. Među stradalima u severnom Atlantiku je bilo i Srba, Hrvata, Slovenaca, muslimana...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] RMS Titanic departing Southampton on April 10, 1912 (Wikipedia)

Na spisku putnika i članova posade objavljenom na sajtu encyclopedia-titanica.org u trećoj klasi među 708 imena bilo je trideset i četvoro ljudi sa ovih prostora, od kojih je samo troje preživelo nesreću. Podaci kažu da su svi bili radnici ili poljoprivrednici, starosti od 17 do 42 godine.

Izuzev nastradalog Jozefa Draženovića iz Hrastelnice, za koga stoji da je kod sebe imao kutijicu za duvan, pasoš, komplet brojanica, 25 dolara i pet kruna, tela ostalih nikada nisu nađena ili identifikovana. Branko Dakić, Milan Karajić, Stefo Pavlović, Mile Smiljanić, Ivan Stanković, Janko Vovk samo su neki od njih.

Podaci o ljudima sa „Titanika”, koji se mogu pronaći na ovom sajtu, beleže odakle su putnici, gde su putovali i šta se sa njima dogodilo posle kraha broda. Uz imena naših sunarodnika i suseda piše da su došli iz Hrvatske, Bosne i Slovenije, iz Kule, Brežika, Kričine, Lipove Glavice, Hrastelnice, Štrekljevca, Široke Kule, Bratine. Iz nekih mesta bilo je više putnika, pa tako saznajemo da su Cerin Balkić, Ređo Delalić, Tido Rekić, Husein Šivić iz Batića u Bosni, Mara Banski, Milan Karajić, Stefo Pavlović iz Vagovine u Hrvatskoj, Nikola Lulić, Luka, Jelka i Marija Orešković iz Konjskog Brda u Lici. Odredišta su bila različita – šest putnika išlo je u Harisburg u Pensilvaniji, šestoro u Čikago, troje u Njujork...

Dva sata nakon što je „Titanik” počeo da tone, na mesto nesreće stigao je brod „Karpatija”, čija je posada spasavala preživele, koji su četiri dana kasnije stigli u Njujork. Na „Karpatiji” su bili i Mara Banski, rođena Osman, tada tridesetjednogodišnja žena iz Vagovine, dvadesetdevetogodišnji Ivan Jalševac iz Topolovca, koji je putovao u Njujork, i njegov saputnik Nikola Lulić, Ličanin iz sela Konjsko Brdo. Lulić je 1902. godine napustio austrougarsku vojsku i pobegao u Ameriku gde je radio kao rudar u Čizomu u Minesoti. U jesen 1911. godine došao je u Liku da poseti porodicu, ženu i dvoje dece. On se „Titanikom” vraćao „na pečalbu”, a zabeleženo je i da je bio nezvanični prevodilac i savetodavac sunarodnicima koji su, kao i on, išli trbuhom za kruhom u Ameriku. Posle Prvog svetskog rata Nikola Lulić se vratio u otadžbinu, gde je i umro 1962. godine u 79. godini.

Imena zaboravljenih pečalbara koji su preko okeana tražili bolju sreću ili pokušavali da zarade koji dinar za porodicu sasvim slučajno saznao je Žarko Dimić, istoričar iz Sremskih Karlovaca, koji je, proučavajući genealogiju svoje porodice, otkrio da je njegov predak, Jovan Dimić, jedan od stradalih na „Titaniku”.

– Mogao bih reći da sam „natrapao” na spisak putnika sa „Titanika” na Internetu i tu pronašao i Jovana Dimića, jednog od pradedine braće, za koga sam znao da je otišao u Ameriku, ali smo mislili da se tamo oženio i da se zato više nikada nikom nije javio. Još više me je iznenadilo da je on samo jedan od više desetina stradalih koji su poreklom sa naših prostora. Znam da su Ličani i Dalmatinci u to vreme odlazili u Ameriku, radili tamo četiri-pet godina i vraćali se sa ušteđevinom porodici koja ih je čekala ovde. Obično su obavljali najteže poslove, one koje niko drugi nije hteo da radi – priča Dimić.

U trećoj klasi putovanje je bilo vrlo mukotrpno. Karta za ta najjeftinija mesta koštala je sedam i osam funti, a, poređenja radi, putnici druge klase plaćali su svoje mesto na „Titaniku” od 10 do 73 funte.

– Postojeći spiskovi putnika su nepotpuni, nisu sačuvani u celini, pa pretpostavljam da je broj žrtava sa ovih prostora znatno veći – kaže Dimić.

J. Beoković
Politika online


* 800px-RMS_Titanic_3.jpg (60.77 KB, 800x588 - viewed 469 times.)
« Last Edit: April 15, 2012, 03:56:15 pm by leut, Reason: dodana slika s wikipedie » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: September 23, 2010, 01:18:24 pm »

Titanik potonuo zbog slučajne greške?


Najveći i najluksuzniji putnički brod, apsolutna senzacija 1912. godine, čuveni Titanik nije potonuo zbog prebrzog kretanja već greške kormilara, a zatim i pogrešne odluke kapetana da se plovidba posle sudara nastavi, tvrdi lejdi Luiz Paten, unuka jednog od članova posade.

Oduvek se mislilo da je Titanik potonuo zbog toga što je plovio prebrzo i da je posada uočila santu leda u koju je brod udario kada je već bilo prekasno.


Ploveće čudo 1912. godine - Titanik

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/C-08pPKha_Y?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Jedna nova knjiga, međutim, otkriva da je za potonuće najluksuznijeg i najvećeg putničkog broda s početka 20. veka, u kome je stradalo više od 1.500 ljudi, odgovoran kormilar koji se uspaničio i skrenuo brod u pogrešnom pravcu.

U knjizi "Good as Gold" (Zlata vredan) piše da je brod imao tehničke mogućnosti i dovoljno vremena da izbegne katastrofu.

Kada je uočio santu leda, prvi kapetan broda Vilijem Mardok naredio je da se skrene udesno, ali je kormilar Robert Hičins pogrešno shvatio njegovu naredbu i okrenuo brod na drugu stranu.

Konstruktori su mislili na skoro sve - teretana na Titaniku
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kobna greška je odmah ispravljena, ali je na žalost bilo prekasno jer je brod već udario u santu. Potom je doneta katastrofalna odluka. Naime, putnici i posada bi se verovatno spasli da je brod stao, ali je odlučeno da se put nastavi čime je voda još brže nadirala kroz pukotinu.

Najbliži brod bio je udaljen četiri sata. Da se brod nije kretao, verovatno bi izdržao toliko na površini i ljudi bi bili spaseni, navodi autorka knjige lejdi Luiz Paten, unuka drugog oficira na Titaniku, Čarlsa Lajtolera, koji je preživeo katastrofu i zataškao istinu jer se plašio da će vlasnici broda bankrotirati, a njegove kolege ostati bez posla.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lajtolerova unuka je, međutim, odlučila da nakon gotovo sto godina napiše knjigu i otkrije prave razloge jedne od najvećih svetskih katastrofa.

U izjavi za londonski Telegraf ispričala je da je pravu istinu o tragediji Titanika čula od svoje bake kada je imala 16 godina, ali da je ona čuvana u tajnosti kako ne bi naudila reputaciji ratnog heroja - njenog dede.

„Moja majka je insistirala da priča ostane u tajnosti, međutim, 40 godina kasnije, kada su ona i baka već odavno umrle, shvatila sam da sam jedina osoba koja zna šta se zaista dogodilo u noći 14. aprila 1912. godine kada je Titanik potonuo", objasnila je lejdi Paten.


Izvor: RTS


* Titanik-v konst.jpg (19.96 KB, 250x250 - viewed 1190 times.)

* Titanik-tex-2.jpg (69.31 KB, 527x346 - viewed 841 times.)

* Titanik-tex-1.jpg (59.01 KB, 527x326 - viewed 257 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2 on: December 28, 2010, 03:25:50 am »

Posljednjih dana internet portali u Hrvatskoj pisali su o jednoj zanimljivoj internet stranici - www.expeditiontitanic.com na kojoj možete i sami zaroniti do olupine Titanica potonulog 15. travnja 1912. na 3280 metara dubine. Na stranici se nalaze i mnogobrojne fotografije, video isječci, tehnički podaci, opisi, izvještaji s ekspedicija, prikazi života na brodu, sudbine preživjelih putnika ... U svakom slučaju jako zanimljivo. Zato zaronite do Titanica sa svojih računala.

www.expeditiontitanic.com
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #3 on: January 01, 2011, 09:50:05 pm »

ODLIČAN link, svaka čast!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4 on: July 07, 2011, 12:15:12 pm »

Istraživači su prošlog četvrtka predstavili nikada prije viđene fotografije Titanika, otkrivajući dramatične trodimenzionalne prikaze zahrđanog trupa i sablasne slike morskog dna gdje je brod potonuo prije gotovo jednog stoljeća - 12. travnja 1912. - oko 650 kilometara istočno od obala Newfoundlanda u Kanadi.

(AP Photo/RMS Titanic Inc)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Fotografije, koje je načinila bespilotna podmornica, prezentirane su u jeku rasprave o mogućem izvlačenju najpoznatije svjetske brodske olupine. Znanstvenici su istaknuli kako su po prvi puta zabilježeni svi ostaci razbacani po dnu sjevernog Atlantika, a slike su najdetaljniji i najkvalitetniji prikaz Titanika ikada.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sve najnovije fotografije kroz neko vrijeme bit će dostupne javnosti, ističu znanstvenici, kako bi oceanografi i arheolozi lakše objasnili vrlo tragičnu priču Titanikova potonuća. Najzanimljivije su bile naravno 3D fotografije Titanikove krme - kamera na robotskoj podmornici kao da je gledatelje dovela na korak do hrđave palube ili kapetanove kade.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Znanstvenici su istaknuli kako su prijašnji prikazi sonarom i fotografije Titanika bile su nasumično tek napravljeni dok je cilj posljednje ekspedicije bio detaljno istražiti i zabilježiti svaki centimetar pola ostataka širokog pet puta osam kilometara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor: http://www.jutarnji.hr/


* tit_408029S0.jpg (192.18 KB, 900x506 - viewed 689 times.)

* tit__1__408028S0.jpg (165.48 KB, 900x506 - viewed 609 times.)

* tit__2__408027S0.jpg (199.08 KB, 900x506 - viewed 630 times.)

* tit__3__408026S0.jpg (163.37 KB, 900x506 - viewed 572 times.)
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #5 on: July 09, 2011, 09:15:40 am »

Kako samo misle da ga izvuku, kada se olupina bukvalno raspada?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: July 09, 2011, 12:09:36 pm »

Nema tu izvlačenja, Titanik je zaštićen zakonima kao morska grobnica.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #7 on: March 25, 2012, 10:04:44 pm »

KRIVA JE FATAMORGANA

Autor: Jelena Valentić

Za potonuće Titanica kriva je fatamorgana. Čudan splet okolnosti uzrokovao je optičku varku zbog koje nitko na komandnom mostu nije ni mogao vidjeti golemu santu gotovo dok nije penetrirala u trup, tvrdi Tim Maltin, ugledni povjesničar koji je posljednjih 30-ak godina potpuno opsjednut krahom slavnog parobroda. Svjetlost nastala sudarom hladne fronte s toplim zrakom - nastavlja - kreirala je fiktivnu sliku koja je posve prikrila ledenu gromadu.

Njegova istraživanja, bazirana na arhivskoj građi i minucioznoj analizi svjedočanstava očevidaca, poslužila su kao materijal za dokumentarni specijal koji će National Geographic emitirati 10. travnja. Simbolično, budući da se pet dana kasnije obilježava stogodišnjica tragedije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Potvrđene indicije

Indicije o mogućoj optičkoj varci pojavile su se još 1992., tijekom istrage koju je provodila britanska vlada. No ta je mogućnost ostala visiti u zraku bez potvrde, sve dok Maltin nije povezao ključne detalje izvučene iz iskaza i novopronađenih dnevnika brodova koji su plovili obližnjim rutama.

Pasionirani britanski povjesničar tvrdi da je fatamorgana kriva i za propuštanje spašavanja više od 1500 brodolomaca zapelih u moru nakon udara u santu. - Optička varka opstruirala je svjetlosnu signalizaciju. Zbog nje su se posadi, u tom trenutku najbližeg parobroda, SOS signali učinili kao obična brodska rasvjeta - postavlja tezu.

Upravo je parobrod Californian, u trenutku sudara udaljen od Titanica, kako se isprva mislilo, 19 nautičkih milja, predstavljao najveću zagonetku u prvotnim istragama. Neposredno prije havarije, Californian je ostao zarobljen u ledenom polju i uputio Titanicu upozorenje na opasnost. Prvi časnik Titanica prekinuo je vezu ne saslušavši informaciju do kraja, a godinama je ostalo neizvjesno zašto je posada obližnjeg broda propustila spasiti brodolomce.

“Slučaj Californian” službeno je zaključen tek osamdesetih kada je nađena olupina Titanica. Ustanovljeno je da je od stradaloga broda bio udaljen 26 milja, a ne 19, što je, kako su tada zaključili istražitelji, predaleko da bi zapazio signalne rakete za pomoć. - Ta službena verzija zvučala mi je banalno. Trebalo mi je više desetljeća, ali napokon sam rasvijetlio i taj segment koji me najviše mučio - euforično je izjavljivao Maltin u nedavnom intervjuu.

- Kad sam shvatio što se doista dogodilo te noći 15. travnja, postalo mi je strahovito žao kapetana Lorda. Sve ove godine njegova su mi se svjedočanstva činila kao banalni izgovori, ali čovjek zaista nije lagao dok je tvrdio da nije znao kako s Titanica ispaljuju signalne rakete tražeći pomoć za brodolomce.

Njegova je opsesija započela kad je kao sedmogodišnji klinac Maltin šaltajući programe naletio na film Waltera Lorda “Noć za pamćenje”. Odgledavši scenu koturanja srebrnih pladnjeva po salonu prve klase, postao je potpuno opsjednut Titanicom. - Počeo sam kopati po knjižnicama, pregledao sve dokumentarce. Izrezao sam i spremio u fascikl svaku crticu koju sam pronašao u novinama. I što sam više istraživao, shvaćao sam da manje znam - ispričao je nekoliko desetljeća kasnije.

Manijakalne istrage

Titanicom se suludo posvećeno bavi posljednjih tridesetak godina i danas tvrdi da napamet zna sva svjedočanstva i biografije preživjelih. Ozbiljno se posvetio detaljima službenih verzija objašnjenja, nije se pomirio ni s jednim.

- A onda mi se dogodio eureka moment. U arhivi meteorološkog ureda u Exeteru naletio sam na dnevnik parobroda Marengo. Njegov je kapetan - pročitao sam tada - poslao izvješće o fatamorgani koja se pojavila samo stupanj južnije, upravo u trenutku kada je Titanic tonuo - ispričao je Maltin u nedavnom intervjuu.

Potonuće Titanica najbolje je dokumentirana katastrofa u povijesti. Još 1912., kada se havarija dogodila, europski i američki policajci proveli su sumanute istrage. U samo nekoliko mjeseci ispitano je više od stotinu očevidaca kojima je postavljeno više od 50 tisuća pitanja.

Sve ispovijesti su snimljene, objavljene i pohranjene u svjetskim knjižnicama. Ipak, sve što većina nas danas zna o Titanicu, daleko je od događaja koji su se uistinu dogodili u noći kada se više od 1500 ljudi nasmrt smrznulo usred Atlantskog oceana, tvrdi povjesničar.

- Ne čudi me da to nitko nije prije mene otkrio. Nema puno manijaka koji su spremni potrošiti godine na iščitavanje i analizu hrpetina transkripata. Ostali se zadovoljavaju fabrikacijama koje im serviraju producenti srcedrapajućih filmova. Problem je samo u tome što je autorima isključivo važno ispričati dobru priču, prava istina ih ne zanima. To je rezultiralo činjenicom da je sve što većina nas zna o Titanicu potpuna laž - uvjeren je Maltin.

Izvor : JL


* TITANIC_475393S1.jpg (50.33 KB, 652x326 - viewed 317 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #8 on: April 05, 2012, 07:35:25 pm »

Bliži se 100 godina od kako je potonuo Titanik 15.aprila 1912. Postaviću fotografije koje napravio jezuitski sveštenik Francis Browne neposredno pre polaska broda na taj kobni put. Sveštenik Browne je dobio na poklon kartu da bi putovao u Irsku, ali je igrom sudbine iskrcan pre polaska .Naime od svog pretpostavljenog iz crkvene organizacije  dobio je hitan dopis po kom je morao odmah da se vrati u svoju crkvenu opštinu.Ove fotografije su nastale za to kratko vreme koje je proveo na brodu.



* 01bal_450694.jpg (28.56 KB, 390x489 - viewed 198 times.)

* 02bal_450674.jpg (72.04 KB, 659x489 - viewed 209 times.)

* 05bal_450697.jpg (47.85 KB, 663x489 - viewed 257 times.)

* 06bal_450757.jpg (42.04 KB, 656x489 - viewed 190 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #9 on: April 05, 2012, 07:42:50 pm »

Nažalost ne mogu da postavim sve fotografije na forum,prijavljuje mi grešku.Ostavljam link i zamolio bih nekog od moderatora da ih postavi.
http://lightbox.time.com/2012/04/04/titanic/?iid=lb-gal-viewagn#1
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #10 on: April 07, 2012, 05:15:49 am »

Discovery Channel - simulacija kako je potonuo TITANIK

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/FSGeskFzE0s?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: April 15, 2012, 11:24:14 pm by leut » Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #11 on: April 07, 2012, 08:28:13 pm »

kako se raspada kao da je od papira  Shocked
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #12 on: April 15, 2012, 11:17:39 am »

Prošlo je 100 godina od potonuća broda, pa je red da to spomenemo i na ovom forumu, koji se bavi pomorstvom i morem.


Autor: Portal Jutarnji.hr
http://www.jutarnji.hr/vijesti/

ZAGREB - Noćas je britanski kruzer Balmoral, koji je na putovanje krenuo prije šest dana u čast Titanicu, stao na mjestu u Atlantiku gdje je prije točno 100 godina potonuo slavni brod, javlja Guardian.
U 23.40 sati, u točno vrijeme kad se Titanic sudario s ledenjakom, održana je memorijalna misa, a potom točno u 2.20 sati, 1309 putnika Balmorala odalo je počast žrtvama poginulima, bacajući cvijeće i vijence u more. Inače, na Balmoralu se nalazi i 50 ljudi koji su u tragediji Titanica izgubili članove obitelji.

Podsjetimo, Titanic je izgrađen u Belfastu, a 14. travnja 1912. godine udario je u ledenjak i potonuo na dno Atlantskog oceana, gdje se još dan danas nalazi njegova olupina. Tako je brod Balmoral povodom stote obljetnice potonuća Titanica otisnuo se na put iz Southamptona, otkuda je i sam Titanic krenuo na svoje djevičansko putovanje. Nosi isti broj putnika – 1.309, bez posade – a putovanje će trajati 12 dana. Jedina je razlika što je Balmoral morao isploviti dva dana prije nego što je Titanic, budući da je manji brod slabije snage.

Za sve ostalo, organizatori su se potrudili ostati što dosljedniji pravom iskustvu Titanica, uz izuzetak same tragedije. Tako su mnogi putnici Balmorala odjeveni u odjeću s početka 20. stoljeća, od putnika prveog razreda do članova posade i poslužitelja.
Poslužuje se hrana i svira živa glazba iz onog vremena, potonje u spomen glazbenicima na Titanicu koji su navodno na palubi svirali sve dok brod nije potonuo. Cijena ovog putovanja je između 2.799 i 5.995 funti.
Putnici, koji stižu iz 28 zemalja, tijekom putovanja će moći čuti i brojna predavanja stručnjaka za Titanic, poput Philipa Littlejohna, unuka jednog od preživjelih.
Ove subote u Sjevernoj Irskoj održana je komemoracije za 1512 ljudi koji su poginuli na Titanicu, a govor je održao i Robert Ballard, oceanograf koji je pronašao olupinu broda.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #13 on: April 15, 2012, 12:20:34 pm »

Neka se i ove fotografije nadju na ovom topiku; ostale je potrebno pretraziti preko stranice....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor




* 1317183027_titanic08.jpg (93.01 KB, 842x540 - viewed 414 times.)
« Last Edit: April 15, 2012, 01:04:41 pm by Broker » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #14 on: April 15, 2012, 01:04:59 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 02bal_450674.jpg (72.04 KB, 659x489 - viewed 274 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.054 seconds with 24 queries.