PALUBA
March 29, 2024, 07:19:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: RMS "Titanic" (14.04.1912.)  (Read 60736 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #15 on: April 15, 2012, 04:12:38 pm »

"Slobodna Dalmacija" - Split  15.04.2012

http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx
 
POVRATAK NA TITANIC

Istina o Hrvatima u pomorskoj katastrofi stoljeća

Među 27 putnika s područja Hrvatske koji su prije točno stotinu godina stradali na ‘nepotopivom’ brodu spasilo ih se samo troje – Nikola Lulić iz Konjskog Brda u Lici, Ivan Jalševec iz Topolovca kod Siska i Mara Osman Banski iz Čazme

Nemojte na mene zaboraviti – upravo te riječi uputio je Ivan Stanković (33) iz Galdova kod Siska u pismu svojem bratu Miji nešto prije nego što se u večernjim satima 10. travnja 1912. godine na sidrištu ispred francuskog Cherbourga ukrcao na “Titanic” i ne sluteći koliko je pretkazao vlastitu sudbinu.
Mladi udovac Stanković, koji nije poslušao bratove nagovore da se uoči povratka u Ameriku još malo zadrži u rodnom kraju poslije ostavinske rasprave nakon smrti supruge Lize, tako se našao među 27 putnika s područja Hrvatske koji su prije točno stotinu godina stradali na “nepotopivom” brodu. Iz ledenog zagrljaja sjevernog Atlantika spasilo ih se samo troje – Nikola Lulić iz Konjskog Brda kod Perušića u Lici, Ivan Jalševec iz Topolovca kod Siska i Mara Osman Banski iz Čazme – kako je to u svojim knjigama “Titanic između povijesti i mitologije” i “Titanic – Hrvati u katastrofi stoljeća” zapisao Zagrepčanin Slobodan Novković, predsjednik Hrvatskog društva “Titanic” i vjerojatno naš najbolji poznavatelj najveće tragedije u pomorskoj povijesti.

U razgovoru za “Slobodnu” Novković nam je kazao kako postoje brojne poveznice između “Titanica” i hrvatskih krajeva, tadašnjih provincija na rubu velike Austro-Ugarske Carevine, a vjerojatno najhumanija je uloga 76 naših pomoraca s broda “Carpathia” koji su spašavali brodolomce u noćnoj akciji na oceanskoj pučini. Dan nakon isplovljavanja “Titanica” iz engleskog Southamptona, “Carpathia” je krenula u suprotnom smjeru, iz New Yorka prema Rijeci, a prvi SOS signal u pomorskoj povijesti njihovo je mirno putovanje pretvorio u legendu. Junaci s ‘Carpathije’ - Hrvatski članovi posade “Carpathije”, broda koji je do samog početka Prvoga svjetskog rata povezivao Rijeku s New Yorkom, da bi 1918. godine stradao od torpeda, izuma riječke industrije, pokazali su iznimnu požrtvovnost u pomaganju preživjelim putnicima s “Titanica”.

Za spašavanje 716 promrzlih brodolomaca dobili su i posebne medalje, a od 76 vrijednih priznanja koja su tada stigla u Istru, Primorje i Dalmaciju, poznate su nam samo četiri medalje, a za dvije znamo gdje su: jedna je u vlasništvu Fabija Juričića iz Labina, a druga u Gradskome muzeju u Karlovcu – naglašava Novković.

Upravo je naš sugovornik jedan od zaslužnih što je prije desetak godina iz mraka podrumskog depoa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja u Rijeci spašen izvorni spasilački prsluk s “Titanica”, jedan od triju sačuvanih u Europi. S Günterom Bäblerom, istaknutim članom švicarskog društva “Titanic”, u muzeju je tragao za informacijama o “Carpathiji”, a pronašao je predmet koji je Opatijac Josip (Giuseppe) Car, član posade broda-spasa, još 1938. poklonio Muzeju.

Brojni originalni predmeti i replike od ponedjeljka će biti dostupni posjetiteljima izložbe “Titanic - Carpathia, 100 godina poslije”, autora Nikše Mendeša i Slobodana Novkovića, koja je u petak navečer svečano otvorena u riječkome muzeju.

- Mnoštvo je predmeta s 'Titanica” kolalo tržištem antikviteta, ali brojni entuzijasti i muzealci širom svijeta uspjeli su spasiti građu od propadanja po privatnim domovima. Imao sam čast u svojim rukama držati komad originalne brodske oplate i mogu vam reći da sam plakao kao malo dijete. Većinu dostupnih predmeta što su vezani uz hrvatske putnike uspio sam prikupiti, tu su fotografije, pisma, različite izjave članova obitelji nakon tragedije. U razgovoru s potomcima stradalnika doznao sam za neke do tada nepoznate detalje, primjerice, znam da su oni, većinom Ličani, Slavonci i ljudi iz okolice Siska, tražili odštetu i davali prateće pisane izjave, ali im se to izjalovilo – ističe Novković i dodaje:

Sretni brojevi 13 i 15

- Vrlo je vjerojatno da se troje naših ljudi koji su preživjeli tragediju “Titanica”, unatoč ranijim suprotnim mišljenjima, uspjelo ukrcati u čamce za spašavanje na lijevoj strani broda gdje je akciju vodio prvi časnik William Murdoch, koji je u zadnjih sat vremena prije potonuća, suprotno zapovijedima, dopustio ukrcaj svima koji su se našli u blizini, a ne samo ženama i djeci. Premda su preživjeli Hrvati nakon spašavanja tvrdili da su skakali u hladni ocean, što je engleskim novinarima tada izjavio i Jalševec, istražujući dokumente došli smo do zaključka da su napustili havarirani brod oko pola sata prije potonuća, i to u čamcima za spašavanje broj 13 i 15. Jalševec je, primjerice, kroz prozor uskočio u čamac koji se spuštao uz brodski bok. Slobodan Novković “zarazio” se temama vezanima uz “Titanic” još prije 30-ak godina nakon gledanja filma “Night to remember” koji zaljubljenici u taj brod smatraju kultnim, za razliku od svima nam poznatog Cameronova “Titanica” što ga ocjenjuju previše patetičnim i činjenično nepreciznim.

Budući da je tada živio u Švicarskoj, povezao se s tamošnjim entuzijastima i postao član udruge, te je rezao novinske članke i nabavljao knjige o toj pomorskoj tragediji.
- Do 1989. godine “Titanic” mi je bio samo hobi, ali nakon što je u rujnu te godine pronađena olupina, počeo sam se znatno ozbiljnije zanimati za tu temu. Od tada sam izdao dvije knjige i povezao se s istomišljenicima kakvih je u Hrvatskoj oko dvjesto. Hobi je negdje krajem 90-ih “izmaknuo kontroli”, pa mogu reći da sam prije ja ganjao “Titanica”, sada on ganja mene – zaključuje Novković.

GORDAN ZUBČIĆ

Spomen-kuća u Pisarovini

Premda entuzijasti okupljeni oko Slobodana Novkovića i udruga koje njeguju industrijsku baštinu u Rijeci već godinama pokušavaju dobiti potporu gradskih vlasti za postavljanje spomen- -ploče hrvatskim mornarima s “Carpathije” i stradalnicima s “Titanica”, prvi konkretniji potez dolazi iz – okolice Zagreba. U Bratini kod Pisarovine, negdje na pola puta između Zagreba i Karlovca, danas će se postaviti kamen temeljac za Spomen-kuću “Titanic 100” u sjećanje na mještanina Stjepana Turčina, koji je izgubio život u ledenom Atlantiku. Turistička zajednica općine Pisarovina pokrenula je projekt tematskog muzeja koji bi bio posvećen hrvatskim putnicima s “Titanica” i mornarima s “Carpathije”.

Povratak iz domovine

Svih 30 hrvatskih putnika na “Titanicu” bilo je smješteno u kabinama treće klase, a većinom su to bili ljudi mlađi od 50 godina. Uglavnom su se na brod ukrcali u Southamptonu, a manji dio, poput Ivana Stankovića, priključio im se ispred francuskog Cherbourga. Dio naših ljudi već su živio i radio u SAD-u, te su se vraćali iz jednog od rijetkih posjeta domovini i obitelji. Zanimljivo je da su prema obećanoj zemlji Americi zaplovili iz daleke Engleske i Francuske iako su tada upravo iz Rijeke, Ličanima udaljene 80-ak kilometara, prema New Yorku redovito plovili brodovi kompanije “Cunard Line”, a među kojima je bila i “Carpathia”. Takva “nelogičnost” vjerojatno je plod okolnosti na tadašnjem tržištu, jer je privlačenje putnika i imigranata podosta ovisilo o sposobnosti agenata, a čini se da su djelatnici zagrebačkih predstavništava tadašnjih velikih svjetskih brodara bili s(p)retnije ruke od riječkih agenata.
« Last Edit: April 15, 2012, 04:18:15 pm by leut » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #16 on: April 15, 2012, 06:30:06 pm »

Discovery Channel - simulacija kako je potonuo TITANIK

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/FSGeskFzE0s?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Interesantna animacija - gledao sam prošle sedmice na NG Kamerunovo objašnjenje o potonuću Titanika. Večeras na NG Balard daje svoju poslednju reč o nesreći.
« Last Edit: April 15, 2012, 11:28:18 pm by leut, Reason: ubacen citat zbog spajanja tema » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #17 on: April 16, 2012, 09:14:40 pm »

"Pomorci nisu mogli vidjeti ledenjak zbog fatamorgane"
Vrijeme i spoj hladne i tople morske struje stvorili su uvjete za nastanak "varke" zbog koje promatrači na brodu nisu vidjeli ledenjak, ali i Californian nije vidio Titanic.

  Piše: Ivan Hruškovec

Titanic nije potonuo zbog greške posade koja nije uočila ledenjak na vrijeme, već ga je fatamorgana nad hladnim morem sakrila od posade, tvrdi britanski povjesničar Tim Maltin.

Stručnjak za Titanic sakupio je podatke o temperaturi mora i zraka s brodova koji su prolazili tim područjem u vrijeme potonuća i zaključio kako su uvjeti te noći omogućili optičku varku.

Prema podacima, brod je u vrijeme udara bio u zoni visokog pritiska, gdje su se spajale ledena Labradorska struja i Golfska struja. Članovi posade koji su promatrali na pučinu u potrazi za ledenjacima tražili su crne objekte koji zaklanjaju zvijezde što bi značilo da su to ledenjaci, no lom svjetlosti koji je stvorilo kretanje zračnih struja mogao je stvoriti iluziju da je horizont viši no što je bio te tako sakriti ledenjak.

Maltin vjeruje  kako je zbog istih uvjeta moguće da se Titanic činio puno manjim te da se svjetlosni signali s Titanica nisu vidjeli na brodu Californian koji je bio u blizini.

Maltin je istraživao dnevnike brodova koji su prolazili tim područjem i bilježili podatke o temperaturi, tlaku te ih slali državama koje su slagale sinoptičke karte. Također je u svom istraživanju uzeo i izjave preživjelih koji su govorili da su prije sudara osjetili pad temperature, ali i razne detalje poput neobično zvjezdanog neba i treperavih zvijezda. To ga je sve navelo na zaključak da se radilo o fatamorgani. Zbog nje je ledenjak mogao biti nevidljiv dok nije bio pred samim brodom te ga više nije bilo moguće zaobići.

- Titanic je nevjerojatan jer predstavlja najbolje što se moglo napraviti i predstavlja najbolje od tadašnje tehnologije i znanosti. Ljudi su vjerovali kako tehnologija može nadjačati prirodu, no Titanic nas uči kako je svemir uvijek snažniji - kaže Maltin u dokumentarcu National Geographica Slučaj zaključen.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/bJS39fA9V0o?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

  24sata
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #18 on: April 16, 2012, 09:16:35 pm »

National Geographic Documentary
Titanic : Case Closed, by Tim Maltin

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/iWnwIQQ0mJc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #19 on: April 19, 2012, 02:40:52 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

impresivno


* Titanic.jpg (120.31 KB, 1024x768 - viewed 411 times.)
Logged
pino
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #20 on: April 19, 2012, 08:43:46 pm »

Evo da postavim jedno pitanje znalcima, pitanje na koje nisam nigdi uspio nać odgovor.

Zašto je naređeno šijavanje, tj vožnja krmon u trenutku kad su vidili santu?! Ja razumim da je to brod pozamašnih dimenzija i da to sporo reagira na kormilo, al hebeš me, prije će i bolje reagirat ako ima neki potisak na njega, a ne ako se stvara pusti vrtlog od same brivade naprid i šijavanja samih motora. Pogotovo zato jer središnja propela radi samo za vožnju naprid, i jedina ima potisak na kormilo i tako sam uvjeren da bi prije izbjega samu santu. Nadam se da će neko imat neki protuargument.

Pozdrav.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #21 on: April 19, 2012, 09:21:50 pm »

Da se i ja pridružim pitanjima.

Dali bi titanik preživio, da se nije trudio izbegnuti santu, nego da bi čeono se zabio u nju?
Ako se ne varam, na pramcu je imao par nepropustnih komora.

LPB
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #22 on: April 19, 2012, 09:29:41 pm »

Reakcije u momentu kada vidiš nešto pred sobom su logične,maksimalni odklon kormila, zaustaviš strojeve, ako možeš voziš krmom, što ovde sigurno nije bio slučaj jer nije bilo vremena prekrenuti pogonski sistem.
To su sasvim logične reakcije, isto kao kod pada čovijeka u more kormilo se okreče prema strani na kojoj je čovijek pao, mada dok brod uhvati, odnosno dok se kormilo uopšte okrene več je odavno prošao pored čovjeka pa su sve te radnje bez efekta, ali svaki npr. Williamsonov manevar tako počinje.

Čeoni udar mu po mom mišljenju ne bi ništa pomogao, udarac bi bio stravičan, to su velike brzine a i mase su ogromne.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #23 on: April 19, 2012, 09:38:05 pm »

O Titaniku do najsitnijih detalja:

http://www.titanic-titanic.com/titanic_propellers.shtml
Logged
pino
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #24 on: April 19, 2012, 10:09:18 pm »

Da, udarac direktno provom nebi ima nikakvih izgleda.

Recimo da je Murdock reagira instiktivno i dao naredbu za vožnju krmom. To mi nema baš smisla jer ne možeš ti bit odgovoran za toliko ljudi i toliku vrijednost i reagirat instiktivno, uostalom, čudi me da nije nešto popucalo pri samom tom naprezanju materijala.

Mislim da bi brod imao najveće šanse da su samo okrenili kormilo, prvo lijevo pa onda desno, da izbaci krmu.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #25 on: April 20, 2012, 08:39:39 am »

Da je udario pramcem direktno u santu, mislim da bi imao veće šanse da preživi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kormilo i propeleri. Obratite pažnu na radnika koji stoji u podnožju centralnog propelera.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Titanic_side_plan_annotated_English.png (554.59 KB, 2294x725 - viewed 343 times.)

* Titanic_stern_and_rudder.jpg (236.01 KB, 1000x1438 - viewed 331 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #26 on: April 20, 2012, 02:56:00 pm »

Dosta se piše o Titaniku u poslednje vreme - zbog 100. godišnjice potapanja.

Između ostalog, negde sam pročitao da je kormilo broda bilo premalo (greška u proračunima ili konstrukciji) i da je to jedan od razloga kobnog sudara u santu leda. Zbog premalenog kormila brod je sporo reagovao na otklon, pa se santa nije mogla izbegnuti.

Kada se pogledaju slike broda - čini se da je u odnosu na trup broda kormilo zaista maleno.

Šta stručnjaci misle o tome?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #27 on: April 20, 2012, 03:46:36 pm »

In any event, Titanic's rudder, like her engines, never had the chance to significantly change the ship's heading before the collision. Tests conducted during the British Inquiry showed that the iceberg could not have been more than 1500 feet away when first sighted. It is also showed that a vessel such as the 880 foot Titanic, running at 21½ knots, would advance a minimum of two full ship lengths before showing any response to her helm. In short, given the speed of the ship and the distance at which the iceberg was sighted, there was no way to avoid a collision.

----

u slobodnom prijevodu, brod takve mase i duljine i tako malo udaljen od ledenjaka kada ga je osmatrac u kosu ugledao (udaljenost ne vise od 500 m) nije imao izgleda da izbjegne sudar.

Dana zapovijed "Kormilo sasvim lijevo" i nalog da se zaustave strojevi, a  cak i ako je dana naredba "Punom snagon nazad" --- nije se moglo efikasno provesti.

Na masinski telegraf odgovorila su dva mazaca, nikoga od inzenjera nije bilo u blizini, a  nitko nije ni ocekivao da bi se nasred Atlantika takvo nesto moglo desiti; kako brzo su oni reagirali u smislu zaustavljanja dotoka pare ili drugih promjena - nece se nikada ustanoviti, a za cijeli slucaj to nije, nazalost, moglo biti od presudnog utjecaja.

U normalnim okolnostima, masinski telegraf je signalizirao prvi put 30 minuta do promjene komande, a drugi put za 15 minuta.

Pri brzini od 21,5 cvora Titanik je tih 500 m presao za manje od 50 sekundi - daleko premalo da bi moglo biti dano kormilo "Livo" pa "Desno". Tu manovru bi eventualno mogao izvesti omanji brod.
Logged
pino
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #28 on: April 20, 2012, 08:50:22 pm »

Da, u potpunosti se slažem da manovra "livo pa desno" je nemoguća na tolikom brodu sa tolikim inercijama, tako i da je uspio smotat livo bi vjerojatno krma udrila. samo sam uvjeren da što se tiće okretanja broda, da bi prije okrenio provu da nisu šijavali.

ali opet, ovo su naklapanja, mislim tko to zna kako je to točno bilo kad se stvarno dogodilo.

Čeoni udar, mislim, možda bi imali više šanse, ali svak pokuša spriječit bilo koji udar pa tako i oni. a da ne govorim šta bi bilo s ljudima koji bi se našli u provi.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #29 on: April 30, 2012, 07:20:10 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Izvor: http://news.yahoo.com/australian-billionaire-build-titanic-ii-012105815--finance.html


* Magical Snap - 2012.04.30 08.08 - 001.png (93.12 KB, 697x558 - viewed 258 times.)

* Magical Snap - 2012.04.30 08.09 - 002.png (6.68 KB, 477x227 - viewed 238 times.)

* Magical Snap - 2012.04.30 08.11 - 003.png (13.74 KB, 688x348 - viewed 195 times.)

* Magical Snap - 2012.04.30 08.12 - 004.png (18.05 KB, 698x472 - viewed 220 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.