PALUBA
March 19, 2024, 04:24:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Артиљериjска и остала ПВО ратна искуства  (Read 57266 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #30 on: June 22, 2012, 11:28:43 am »

Društvo, da se vratimo na temu. Wink

Kako su se pokazale žirafe u navođenju Boforsa ili nisu korištene? Koliko puta se je tokom dejstva menjao VP? Dali je NATO delovao i u smislu onesposobljavanja cevne PVO ili so se borili samo protiv radara?

LPB
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #31 on: June 22, 2012, 12:27:11 pm »

Nas ekspert po pitanju Bofija a samim tim i Zirafe Rasa moze da nam odgovori. On je i aktivo ucetvovao desavanjima `99.

Koliko ja znam NATO se nesto posebno nije bavio lakim art-raketnim snagama PVO.

Ako bi otkrio bilo koju jedinicu VJ gadjali bi je ako su mu uslovi bili povoljni (pogotovu na KiM su imali veliku slobodu dejstva u Srbiji su malo vise vodili racuna da se nespustaju ispod 5.000m (time im je bilo teze da lociraju manje ciljeve) a vec u CG je bilo restriktivnije zbog politike).

Radari su vec druga prica to su bili prioritetni ciljevi bez obzira na tip. Gadjane su i Zirafe i P-15 koji su generalno povezivani sa lakim art-raketnim jedinicama PVO.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #32 on: June 22, 2012, 12:51:40 pm »

................................................................
Radari su vec druga prica to su bili prioritetni ciljevi bez obzira na tip. Gadjane su i Zirafe i P-15 koji su generalno povezivani sa lakim art-raketnim jedinicama PVO.
Ja sam u tom periodu čitavo vrijeme bio Boki. I imao sam priličan uvid o situaciji što se tiče radara. Mi smo u Mornarici duboko bili
svjesni mogućnosti detekcije naših radara od strane NATO-a. I zato smo sve na vrijeme makli što se moglo i maskirali. Tako da ništa
posebno što se tiče radara u Mornarici nije uništeno.
Mora se priznati da je tu NATO stvarno moćan. Čim promoliš nos i uključiš isijavanje evo ih, detektuju te poslije 2-3 okretaja antene.
Naravno analizom svega toga moglo bi se u budućem sličnom događaju dasta uraditi na obmanama i varkama, ali bi trebalo i love
i znanja. U svakom slučaju stacionarne radarske mreže i čvorišta u sličnom okršaju treba unapred otpisati...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #33 on: June 22, 2012, 01:01:39 pm »

Ciro,

Koliko brzo su uspevali da lociraju radare ?
Pretpostavljam da je jedno vreme da detektuju aktivnost radara a da im je trebalo vise vremena da tacno utvrde lokaciju radara.

Znam da se vise oslanjalo na elektronsko izvidjanje ali radarai su i dalje nezamenljivi.
U VJ su bili prilicno zadovoljni kvalitetom informaicja od jedinica EI i PED.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #34 on: June 22, 2012, 01:30:13 pm »

Ciro,

Koliko brzo su uspevali da lociraju radare ?
Pretpostavljam da je jedno vreme da detektuju aktivnost radara a da im je trebalo vise vremena da tacno utvrde lokaciju radara.

Znam da se vise oslanjalo na elektronsko izvidjanje ali radarai su i dalje nezamenljivi.
U VJ su bili prilicno zadovoljni kvalitetom informaicja od jedinica EI i PED.
Ma u okviru između 5-10 minuta sigurno će ti doletjeti antiradarske rakete, nema zbora. Naravno u radarske antene.Međutim
u navedenom slučaju naša iskustva sa područja CG nemogu baš biti relevantna, to mogu samo iskustava sa područja Srbije.
Mi smo se nalazili u stanju već poznatom da ne tupim.
Ali imam saznanja i sa područja Srbije jer je moj kolega, ppuk. Zika bio gore cijelo vrijeme. I muljao sa radarima. Najuspješnije
je po njemu bilo to da nasumice postave samo predajnike radarske (stari radara) na nekoliko pozicija bez ljudske posade i onda s
time ih koliko toliko zamajavaju.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #35 on: June 22, 2012, 02:02:52 pm »

Da aktivni radarski imitatori su bili jako efikasni a i pasivni.
Zirafe su imale pasivne radarske reflektore valjda 6 komada je bio set (pisao je Rasa o ovome).
Problem je sto NATO nije patio od nestasice antiradarskih raketa.
Oni su ih lansirali na sve sto zraci (par komada je palo i na okolne zemlje).

Da li ste se onda ogranicavali na kratka zracenja ili ste uopste izbegavali da ukljucujete radare u RM ?

Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #36 on: June 22, 2012, 03:11:39 pm »

Ja sam valjda negde na ovom forumu dao jedan primer iz Temnića desetak kilometara severno od Varvarina. Polje ravno nigde ničeg nema (bar na prvi pogled) a NATO avioni ga bukvalno preoraše. Od HARM-ova pa do AGM-130 ama bre ne znam šta nije palo. HARM-ova ko blata. Išli mi da vidimo šta se dešava i nikako nam nije jasno šta gađaju. Bilo je ideja i da to baš zbog toga što je sve prazno jednostavno izbacuju projektile oštećeni avioni ili oni koji nisu našli cilj. Jednog dana oko 15. maja ne sećam se više tačno došao čuveni kolekcionar iz tog kraja Tomica iz Raševice i kaže mi kako kako su projektili na neki način otkrili staru rimsku vilu rustiku kako ima mnogo rasutog rimskog novca i kako bi on prošao detektorom za metal da pokupi taj novac i da ga navodno poklopni muzeju al da dođem i ja sa dva policajca da ga neo ne uhapsi. Prihvatim ja i odemo nas petorica kad tamo detektor poludeo od nepoznatih zračenja. Sutradan dođemo sa drugim detektorom isto. Kontaktiram ja prijatelje iz VTI u Beogradu i utvrdimo šta je. Onda se setim da je na stotinak metara vazdušnom linijom od mesta koje je bombardovano u Aleksincu ista situacija i tamo nam je detektor pri arheološkom rekognosciranju tamo negde 1997. godine poludeo. Ovo naravno nema veze za arheologijom već sa ponašanjem detektora. Nakon toga smo na prostoru Pomoravlja utvrdili činimi se 7 mesta do tada žestoko tučenih protivradarskim raketama a da mi nismo znali zašto. Ovi iz VTI su ispitivali i na drugim mestima al pošto se rat završio izgubio sam sa njima kontakt tako da ne znam koliko su takvih mesta našli. Pošto koliko znam ovi što su NATO-vcima sve na izvolte predali naša iskustva ova nisu neka za sada ostane tajna šta je to što je neprijateljskim avionima signaliziralo da su ozračeni radarima.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #37 on: June 22, 2012, 05:10:34 pm »

Da li ste se onda ogranicavali na kratka zracenja ili ste uopste izbegavali da ukljucujete radare u RM ?
S obzirom da se nakon malo vremena shvatilo šta se zaista dešava u CG i iznad nje, mornarica se uglavnom što se tiče
radarski srestava, pasivizirala.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #38 on: June 22, 2012, 05:33:24 pm »

Društvo, da se vratimo na temu. Wink

Kako su se pokazale žirafe u navođenju Boforsa ili nisu korištene? Koliko puta se je tokom dejstva menjao VP? Dali je NATO delovao i u smislu onesposobljavanja cevne PVO ili so se borili samo protiv radara?

LPB

Žirafe jesu korišćene i znam pouzdano da je jedna uništena tokom upravljanja vatrom. U RM nisu korišćene za upravljanje vatrom jer jednostavno nije bilo ciljeva za Žirafu. Sve je uglavnom letjelo na bezbjednim visinama. Jedno vrijeme, tokom rata, barske i kumborske Žirafe su bile ukjučene u sistem VOJ-a i na smjenu bi osmatrali. Radari P-15 su se pošteno naradili. Uopšte nije lako uništiti radar, posebno ako njime rukuje obučena i umješna posluga. Imitatori radarskog zračenja su masovno gađani dok su pravi radari nesmetano radili.

Vatreni položaji su stalno mjenjani i stalno uređivani... osnovni, rezervni, naredni. Pakao... kad se sjetim naježim se. Al' na sve se živ čovjek navikne. Treba samo znati, htjeti i vjerovati.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #39 on: June 22, 2012, 07:53:01 pm »



---------------------

Vatreni položaji su stalno mjenjani i stalno uređivani... osnovni, rezervni, naredni. Pakao... kad se sjetim naježim se. Al' na sve se živ čovjek navikne. Treba samo znati, htjeti i vjerovati.
Да се надовежем:
- уређивани су и поседани: очекујући, привремени и лажни ватрени положаји.

АРЈ ПВО на Косову и Метохији водили су ПВБ са НАТО авијацијом. Дејствовано је на све што је у домету, а богме и на оно што се "сматрало" да је у домету.

Агресорова авијација је тражила ватрене положаје цевне ПВО као и лаке РЈ ПВО. Изводила је дејства по нашим јединицама. Мада су избегавали директне "дуеле" ипак су дејствовали.

Најинтезивнија дејства су била по јединицама ПВО из састава 52.арбр ПВО у ширем рејону Ђаковице. Писао је о томе генерал Ђошан Милош у својим сећањима - "Од агресије до Хашког трибунала"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://www.nato-aggression.in.rs/knjiga.html

Љуба


* korice.jpg (80.52 KB, 393x606 - viewed 338 times.)
« Last Edit: June 22, 2012, 09:17:44 pm by SOLARIS 1972 » Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #40 on: October 05, 2015, 10:05:43 pm »

Poznajem čoveka koji je 1999 g. PA raketnim sistemom koji se ispaljuje sa ramena gađao američki borbeni avion. Raketni sistem su tada zvali "Šilo", avion je najverovatnije bio F16. Ispaljena raketa je pratila cilj, izgledalo je kao da će da pogodi, ali je u jednom trenutku promenila pravac leta za 90 stepeni i odletela .
Mene zanima da li je "Šilo" isto što i "Igla", i šta se to desilo pa je raketa promenila pravac kretanja. Avion nije izbacivao IC mamce.
« Last Edit: October 05, 2015, 10:21:08 pm by vodnik policije » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #41 on: October 06, 2015, 09:16:58 am »

Poznajem čoveka koji je 1999 g. PA raketnim sistemom koji se ispaljuje sa ramena gađao američki borbeni avion. Raketni sistem su tada zvali "Šilo", avion je najverovatnije bio F16. Ispaljena raketa je pratila cilj, izgledalo je kao da će da pogodi, ali je u jednom trenutku promenila pravac leta za 90 stepeni i odletela .
Mene zanima da li je "Šilo" isto što i "Igla", i šta se to desilo pa je raketa promenila pravac kretanja. Avion nije izbacivao IC mamce.

Familija ovog sistema započinje sa sistemom 9K310 Igla 1 ( raketa 9M313), koja je u NATO nomenklaturi dobio oznaku SA-16 Gimlet ( Šilo). Kasnije nastaju sistemi 9K38 Igla ( SA-18 Grouse) i 9K338 Igla S ( SA-24 Grinch). A što je raketa skrenula...najverovatnije je GSN otišla u aut. Pričalo se posle rata da su svi sistemi Igla, koje smo dobili od Rusa, imali ovu boljku sa GSN, dok su oni koji su došli iz Ukrajine bili ispravni i da su sa njima obarane bespilotne i krstareće.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #42 on: October 06, 2015, 09:58:30 am »

Poznajem čoveka koji je 1999 g. PA raketnim sistemom koji se ispaljuje sa ramena gađao američki borbeni avion. Raketni sistem su tada zvali "Šilo", avion je najverovatnije bio F16. Ispaljena raketa je pratila cilj, izgledalo je kao da će da pogodi, ali je u jednom trenutku promenila pravac leta za 90 stepeni i odletela .
Mene zanima da li je "Šilo" isto što i "Igla", i šta se to desilo pa je raketa promenila pravac kretanja. Avion nije izbacivao IC mamce.

Familija ovog sistema započinje sa sistemom 9K310 Igla 1 ( raketa 9M313), koja je u NATO nomenklaturi dobio oznaku SA-16 Gimlet ( Šilo). Kasnije nastaju sistemi 9K38 Igla ( SA-18 Grouse) i 9K338 Igla S ( SA-24 Grinch). A što je raketa skrenula...najverovatnije je GSN otišla u aut. Pričalo se posle rata da su svi sistemi Igla, koje smo dobili od Rusa, imali ovu boljku sa GSN, dok su oni koji su došli iz Ukrajine bili ispravni i da su sa njima obarane bespilotne i krstareće.

Igla 1 (Šilo) je skromnija varijanta originalne Igle, ima lošiju GSN.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #43 on: October 06, 2015, 10:20:04 am »

Poznajem čoveka koji je 1999 g. PA raketnim sistemom koji se ispaljuje sa ramena gađao američki borbeni avion. Raketni sistem su tada zvali "Šilo", avion je najverovatnije bio F16. Ispaljena raketa je pratila cilj, izgledalo je kao da će da pogodi, ali je u jednom trenutku promenila pravac leta za 90 stepeni i odletela .
Mene zanima da li je "Šilo" isto što i "Igla", i šta se to desilo pa je raketa promenila pravac kretanja. Avion nije izbacivao IC mamce.

Familija ovog sistema započinje sa sistemom 9K310 Igla 1 ( raketa 9M313), koja je u NATO nomenklaturi dobio oznaku SA-16 Gimlet ( Šilo). Kasnije nastaju sistemi 9K38 Igla ( SA-18 Grouse) i 9K338 Igla S ( SA-24 Grinch). A što je raketa skrenula...najverovatnije je GSN otišla u aut. Pričalo se posle rata da su svi sistemi Igla, koje smo dobili od Rusa, imali ovu boljku sa GSN, dok su oni koji su došli iz Ukrajine bili ispravni i da su sa njima obarane bespilotne i krstareće.

Igla 1 (Šilo) je skromnija varijanta originalne Igle, ima lošiju GSN.

Par godine pre 1999 je nabavljen jedan kontignet PRS PVO Silo i to je sve sto je od novog raketnog naoruzanja nabavljeno jos od JNA pa reko bih do sad.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #44 on: October 06, 2015, 10:38:11 am »


Na žalost, upravo je tako! Igla 1 (Šilo) najnoviji je sistem PVO u VRS.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.