PALUBA
April 24, 2024, 10:06:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: TČ 212  (Read 34010 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #30 on: October 16, 2010, 04:12:06 pm »

Zajdno sa RTOP-BG Lastovo


* Lastovo.jpg (596.9 KB, 2336x1696 - viewed 328 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #31 on: June 13, 2013, 02:25:19 pm »

Štovani "brankorsa" i "FF" opisali ste jedan događaj:

"Kada je bila parada RM ispred Splita u Bračkom kanalu 1973 ili tu negde , neki iz 82 PC su bili pridodati na Galeb jer je Maršal bio ukrcan. U daljini je plovio hidrogliser ( ono Krila Splita,Krila Jadrana itd.) , a raketaši i torpednjaci su baš prolazili u tzv mimohodu. Tito je pitao dali su brži ti hidrogliseri . Uz njegovu dozvolu , odmah se i uverio uživo . Neznam već koji raketaš je skinuo  sva ograničenja na motorima i u punoj brzini je obišao taj " brzi hidrogliser" i vratio se na svoje mesto u mimohodu . Titov komentar je bio samo - dobro je .
Ovu priču mi je ispričao bezbednjak jer sam ja bio u našim gumenjacima , kao učesnik parade."

Budući da sam osobno svjedočio događaju, na otprilike pola metra razdaljine pokušat ću ispraviti netočnosti radi povijesti!

1. Maršal (drug TITO) je bio ukrcan na š/b "Galeb" kao mjestu boravka za vrijeme parade.

2. Događaj o kojem pišete zbio se sutradan nakon parade. Taj dan TITO je ukrcan na GENEX-ov hidrokrilac krila Jadrana, čiju je posadu (zapovjednika, dozapovjednika, telegrafistu, zapovjednika stroja, i četiri mornara) činila posada RČ-305, i uputio se u posjet otoku Hvar i usput na otvaranje hotela "Adriatik" u luci Hvar koji i danas služi svrsi.

3. Na putu ka Hvaru pratnju hidrokrilcu tzv.osiguranje činili su TČ-212 i TČ-214.

4. Negdje u visini rta Gomilice na o.Brač prije dolaska do Splitskih vrata na most hdrokrilca iza leđa mene kao dozapovjednika i pokojnog Dimitrijevića kao zapovjednika pojavio se drug TITO, tadašnji generalni drirektor GENEXA i pokojni dozapovjednik 11.Flotile kbb Ante Srzentić. Razgovor koji se tada vodio bio je jednosmjeran, odnosno TITO je gledao između nas negdje naprijed a direktor GENEXA nije prestajao govoriti pri tome hvaleći hidrokrilce i njihove mogućnosti. U jednom trenutku se direktor toliko zanio da je gotovo bahato izjavio ovo je druže TITO najbrži brod na Jadranu. TITO nije reagirao ali je zato kbb Srzentić pozelenio od bijesa i tadašnjem telegrafisti sada pokojnom zastavniku Mehi Skeliću potiho naređuje da zapovijedi TČ-212 (kk Antonini Vedranu, također pokojnom) da napravi dva kruga preko pramca oko hidroglisera. TČ-212 započinje manevar i po prolasku po pramcu kada smo naišli na val od TČ TITO je to prokomentirao sa svojim poznatim "Oh, bogamu...".

5. Poslije komentara TITA mi smo mislili da je stvar gotova no kada je TČ-212 i drugi put prešao ispred pramca hidrokrilca drug TITO je pozvao direktora GENEXA i šeretski mu se obrati sa slijedećim riječima: Druže (ne sjećam se imena direktora) vi ste rekli da je ovo najbrži naš brod na Jadranu pa mi recite molim vas čiji su ovo brodovi što kruže oko nas. Poslije laganog smijeha direktor se udaljio i više, bar za vrijeme vožnje do Hvara, nije "davio" maršala.

Toliko o tom događaju od Starog mornara

Zanimljiv događaj i doživljaj. Torpedni čamci su zaista bili jako brzi i vjerojatno su oni
bili najbrži brodovi na Jadranu, ako ne računamo po neki specijalni gliser.
Logged
ROKO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #32 on: March 01, 2014, 08:06:38 pm »

EEEEEEEEEEEE  tajfun hugo i njegov komandant bre bajs...koliko smo se puta zezali s njim...jednom sam bio s njim u BG-u na Visu i lastovu...to je najljepših 20 dana u mome životu...stalno je vikao na mene...Radomireeeee ....hahhahahha...bajs...legenda



Štovani "brankorsa" i "FF" opisali ste jedan događaj:

"Kada je bila parada RM ispred Splita u Bračkom kanalu 1973 ili tu negde , neki iz 82 PC su bili pridodati na Galeb jer je Maršal bio ukrcan. U daljini je plovio hidrogliser ( ono Krila Splita,Krila Jadrana itd.) , a raketaši i torpednjaci su baš prolazili u tzv mimohodu. Tito je pitao dali su brži ti hidrogliseri . Uz njegovu dozvolu , odmah se i uverio uživo . Neznam već koji raketaš je skinuo  sva ograničenja na motorima i u punoj brzini je obišao taj " brzi hidrogliser" i vratio se na svoje mesto u mimohodu . Titov komentar je bio samo - dobro je .
Ovu priču mi je ispričao bezbednjak jer sam ja bio u našim gumenjacima , kao učesnik parade."

Budući da sam osobno svjedočio događaju, na otprilike pola metra razdaljine pokušat ću ispraviti netočnosti radi povijesti!

1. Maršal (drug TITO) je bio ukrcan na š/b "Galeb" kao mjestu boravka za vrijeme parade.

2. Događaj o kojem pišete zbio se sutradan nakon parade. Taj dan TITO je ukrcan na GENEX-ov hidrokrilac krila Jadrana, čiju je posadu (zapovjednika, dozapovjednika, telegrafistu, zapovjednika stroja, i četiri mornara) činila posada RČ-305, i uputio se u posjet otoku Hvar i usput na otvaranje hotela "Adriatik" u luci Hvar koji i danas služi svrsi.

3. Na putu ka Hvaru pratnju hidrokrilcu tzv.osiguranje činili su TČ-212 i TČ-214.

4. Negdje u visini rta Gomilice na o.Brač prije dolaska do Splitskih vrata na most hdrokrilca iza leđa mene kao dozapovjednika i pokojnog Dimitrijevića kao zapovjednika pojavio se drug TITO, tadašnji generalni drirektor GENEXA i pokojni dozapovjednik 11.Flotile kbb Ante Srzentić. Razgovor koji se tada vodio bio je jednosmjeran, odnosno TITO je gledao između nas negdje naprijed a direktor GENEXA nije prestajao govoriti pri tome hvaleći hidrokrilce i njihove mogućnosti. U jednom trenutku se direktor toliko zanio da je gotovo bahato izjavio ovo je druže TITO najbrži brod na Jadranu. TITO nije reagirao ali je zato kbb Srzentić pozelenio od bijesa i tadašnjem telegrafisti sada pokojnom zastavniku Mehi Skeliću potiho naređuje da zapovijedi TČ-212 (kk Antonini Vedranu, također pokojnom) da napravi dva kruga preko pramca oko hidroglisera. TČ-212 započinje manevar i po prolasku po pramcu kada smo naišli na val od TČ TITO je to prokomentirao sa svojim poznatim "Oh, bogamu...".

5. Poslije komentara TITA mi smo mislili da je stvar gotova no kada je TČ-212 i drugi put prešao ispred pramca hidrokrilca drug TITO je pozvao direktora GENEXA i šeretski mu se obrati sa slijedećim riječima: Druže (ne sjećam se imena direktora) vi ste rekli da je ovo najbrži naš brod na Jadranu pa mi recite molim vas čiji su ovo brodovi što kruže oko nas. Poslije laganog smijeha direktor se udaljio i više, bar za vrijeme vožnje do Hvara, nije "davio" maršala.

Toliko o tom događaju od Starog mornara

Zanimljiv događaj i doživljaj. Torpedni čamci su zaista bili jako brzi i vjerojatno su oni
bili najbrži brodovi na Jadranu, ako ne računamo po neki specijalni gliser.
« Last Edit: March 01, 2014, 08:21:42 pm by Jester, Reason: Uređen tekst, obrisan neprimjereni sadržaj » Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 23 queries.