PALUBA
March 28, 2024, 03:50:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Стамбена проблематика у МО и ВС  (Read 19354 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #15 on: October 11, 2009, 12:54:54 am »

Ja sam čak čuo cifre od 20-25.000 kao kapacitet te kasarne, ali na stranu to, važno je da mesta za jednu pristojnu bazu ima, međutim potrebno je obezbediti sredstva za izgradnju objekata koji fale i opremanje baze što bi se moglo dobiti prodajom nekih objekata koji se nalaze po gradovima u Srbiji. Sama aerodromska pista se vrlo brzo može dovesti u upotrebljivo stanje, iako je oštećena u bombardovanju. Sećam se da je u američkom bombardovanju Udbine (aerodrom u tadašnjoj RS Krajini) pista pogođena sa nekoliko laserski vođenih bombi. Već nakon tri dana taj aerodrom je osposobljen za upotrebu. Iz tog razloga smatram da bi i ovaj u Somboru mogao da se dovede relativno brzo u red. Naravno i za to je potreban novac, ali to bi mogla da obezbedi opština Sombor u saradnji sa republikom i pokrajinom, pa bi se stvorio još jedan aerodrom za "low cost" kompanije. Pretpostavljam da je to glavni cilj onih koji zagovaraju civilni aerodrom u Somboru. Naravno i vojna baza koja bi tu bila formirana bi mogla imati koristi od tog aerodroma.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #16 on: October 27, 2009, 06:18:52 pm »

Vojni objekti u zamenu za stanove


27.10.2009

Ministar odbrane Dragan Šutanovac postigao sa rukovodstvom Leskovca sporazum o mogućnosti da se prazni vojni objekti ustupe lokalnoj samoupravi u zamenu za stanove vojnim licima. Useljavanje baze Cepotina do kraja godine, najavi ministar.


Ministarstvo odbrane i grad Leskovac postigli su sporazum, prema kome će lokalna samouprava tog grada preuzeti Dom vojske u zamenu za određeni broj stanova za potrebe pripadnika Vojske Srbije, saopštili su ministar odbrane Dragan Šutanovac i gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić.

"Posle procene vrednosti Doma vojske koju će obaviti Poreska uprava, znaćemo o kom broju stanova je reč i kolike kvadrature", rekao je minsitar odbrane na konferenciji za novinare.

Šutanovac je pozavo predstavnike i drugih lokalnih samouprava da se jave Ministarstvu odbrane sa kojim bi razgovarali o zameni nepokretnosti u njihovim mestima koje su, prema master planu Ministarstva odbrane, procenjeni kao neperspektivni za potrebe Vojske Srbije.

Kocić je napomenuo da je sa ministrom Šutanovcem razgovarao i o drugim vojnim objektima u Leskovcu i njihovom preuzimanju. "Reč je o bivšoj komandi garnizona, o kasarni "Južni logor" i sportskom aerodromu", rekao je Kocić.

Naveo je da će Leskovac imati snage da obezbedi dovoljan broj stanova u visini vrednosti Doma vojske. "Dao sam nalog da se tačno utvrdi sa koliko stanova raspolaže grad i već smo ustanovili da je oko 50 stanova u gradu bilo bespravno useljeno", ukazao je leskovački gradonačelnik.

Lokalna samouprava već je preuzela Dom vojske na privremeno korišćenje za potrebe jedne škole u Leskovcu gde je u toku adaptacija prostorija za formiranje Centra za stručno usavršavanje radnika u obrazovanju.


Izvor: RTS
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #17 on: February 18, 2010, 05:52:45 pm »

Voždovačka kasarna za 5.000 stanova


18.02.2010.

Kasarna „Stepa Stepanović“ na Voždovcu biće prva lokacija na kojoj će se graditi moderno naselje za više hiljada ljudi u sklopu akcije jeftinih stanova.


Na sednici Vlade Srbije je doneta odluka da Ministarstvo odbrane ustupa zemljište nekadašnje kasarne „4. juli“ državi kako bi počela gradnja oko pet hiljada stanova čija cena ne bi trebalo da bude veća od 1.290 evra po kvadratu.

Vlada Srbije je krajem januara usvojila Uredbu o finansiranju izgradnje jeftinih stanova, koja bi trebalo, kako je najavljeno, da za nekoliko meseci omogući izgradnju deset hiljada jeftinih stanova. Uredba je doneta kako bi se obezbedio posao građevinskoj industriji i snizile cene stanova.

Oliver Dulić, ministar prostornog planiranja i zaštite životne sredine, posle usvajanja Uredbe izjavio je da će se stanovi graditi u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, a da će izgradnja u ostalim gradovima u Srbiji zavisiti od interesovanja. Naveo je i da je utvrđena maksimalna cena kvadrata od 1.595 evra, što ne znači da neće biti i niža, i minimalna od 695 evra.

„Vojska će na ime ustupljenog zemljišta dobiti određeni broj stanova u više gradova koji su u nadležnosti Građevinske direkcije Srbije. Ova Direkcija biće nosilac projekta stambeno-poslovni kompleks ’Stepa Stepanović’ u Beogradu, a gradska vlast će obezbediti infrastrukturu. Vlada Srbije će savetovati domaće građevinske kompanije da se udruže kako bi dobile posao izgradnje jeftinih stanova. Prvi građani koji budu kupili ove stanove u njih će moći da se usele sledeće godine“, navode u Vladi Srbije.

Obezbeđene su dve milijarde dinara kojima će se subvencionisati deo kamate kredita koje će investitorima odobravati banke. Prosečna kamata trebalo bi da bude od devet do deset odsto. Banke će biti izabrane na konkursu na kome će se najviše ceniti ponuđena kamata, provizija i uslovi odobravanja kredita.

Ovi, ali i svi drugi stanovi moći će da se kupe i na lizing jer je Ministarstvo finansija objasnilo da nema potrebe da se zbog toga menjaju propisi. Osnovne prednosti lizinga u odnosu na kredit su manji rizik i kupovina stanova bez hipoteke.

Sigurnost onoga ko uzima nepokretnost na lizing je veća jer ako kupac stana ne može da otplaćuje rate, on ostaje samo bez te nepokretnosti, dok se kod kredita gubi i nepokretnost na koju je stavljena hipoteka, kao obezbeđenje pozajmice.

Prošle godine izgrađeno je samo nekoliko hiljada stanova zbog ekonomske krize, a građevinska operativa zabeležila je pad za više od 40 odsto.


Izvor: B92
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #18 on: February 18, 2010, 09:43:01 pm »

Slično obećanje sam prvi put slušao negde 1995/6, nakon toga još nekoliko puta.

Epilog: još uvek sam podstanar.

Daj Bože da ovo bude ozbiljno...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #19 on: February 24, 2010, 06:01:22 pm »

Stambeno kreditiranje vojnih penzionera


24.02.2010.

Ugovore o beskamatnom stambenom kreditiranju sa Fondom za socijalno osiguranje vojnih osiguranika potpisalo je danas u Centralnom domu Vojske 114 korisnika vojnih penzija, koji nemaju rešeno stambeno pitanje. Ugovori su potpisani na osnovu odredbi Pravilnika o upotrebi, uslovima i načinu korišćenja sredstava za poboljšanje materijalnog položaja korisnika vojne penzije bez stana.


Brigadni general dr Veljko Todorović, predsednik Upravnog odbora Fonda, i direktor Fonda pukovnik mr Milojko Milovanović uručili su vojnim penzionerima ugovore o korišćenju finansijskih sredstava za stambeno zbrinjavanje.

Donošenjem Pravilnika, objavljenom u Službenom vojnom listu broj 34/09, u Fondu je ostvaren pravni osnov da se korisnicima vojnih penzija, koji imaju prihvaćenu molbu za stan – zajam i ostvaruju pravo na novčanu naknadu dela troškova za stanovanje, odobri dobijanje beskamatnog kredita za rešavanje stambenog pitanja, u iznosu do 20.000 evra, u dinarskoj protivvrednosti, prema zvaničnom srednjem kursu Narodne banke Srbije, na dan prenosa sredstava.

– Na taj način stvoreni su uslovi za brže i efikasnije rešavanje stambenog pitanja za 3.036 korisnika vojnih penzija, a do sada su 354 korisnika vojnih penzija podnela zahteve za dobijanje sredstava za takvo stambeno zbrinjavanje. Doneto je 218 rešenja o odobravanju kredita i do danas je već potpisano 40 ugovora, za šta su angažovana sredstva u iznosu od 79 miliona dinara – rekao je pukovnik Slađan Ristić, načelnik Uprave za tradiciju, standard i veterane, obraćajući se prisutnima.

Stambeno pitanje rešiće vojni penzioneri u 18 mesta – Beograd, Novi Sad, Niš, Pančevo, Subotica, Kruševac, Vršac, Valjevo, Sombor, Smederevo, Šabac, Kragujevac, Zrenjanin, Ruma, Aleksinac, Loznica, Sremska Mitrovica i Alibunar.

Pukovnik Ristić takođe je najavio da će se do kraja godine na takav način zbrinuti još oko 500 porodica korisnika vojnih penzija. Biće to jedan od načina kojim Ministarstvo odbrane i Fond za socijalno osiguranje doprinose poboljšanju materijalnog položaja i podizanju standarda vojnih penzionera.


Izvor: Sajt MORS
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #20 on: February 24, 2010, 10:56:17 pm »

Dread, hvala za info, ove me mnogo interesuje jer i ja nameravam da tražim ovaj kredit (daj šta daš ili bolje išta nego ništa).
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #21 on: February 25, 2010, 11:28:07 am »

Lepo je sto su se setili da podele mrvice vojnim penzionerima.

Koju nekretninu u Srbiji mozete da kupite za 20.000 eura ?

...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #22 on: February 25, 2010, 11:39:35 am »

Pvanja, u okolini Beograda do 25 km od centra ima manjih kuća za te pare. Ja nameravam da u banci uzmem još 15-20.000 i kupim nešto, gledao sam, može se naći. Bolje i to nego ništa.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #23 on: February 25, 2010, 02:06:46 pm »

Pvanja, u okolini Beograda do 25 km od centra ima manjih kuća za te pare. Ja nameravam da u banci uzmem još 15-20.000 i kupim nešto, gledao sam, može se naći. Bolje i to nego ništa.

Mozda sam neupucen ali koliko znam komercijalne banke nisu bile rade da daju kredite vojnim penzionerima jos kad se na to dodaju godine zivota to mogu u najboljem slucaju biti kratkorocni krediti. Ali ako neko ima neuku ustedjevinu ili drugu nekretninu onda i moze nesto da uradi. Mislim da sa strane drzave ovo nije u redu ali dobro niko nikog netera ovo je jos jedna mogucnost da ljudi rese svoje stambeno pitanje.

Inace kad sam pitao gde moze da se najde nekretnina za 20.000 eura mislio sam na gradove u Srbiji. Mislim da je u bilo kojem gradu u srbiji tesko naci stan za te pare.


U svakom slucaju zelim ti da sto pre nadjes svoju kucicu slobodicu Smiley
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #24 on: February 25, 2010, 08:44:57 pm »

Hvala Pvanja!

Do tada moram da stvorim neophodne uslove: da se rešim kredita i odobrenih minusa radi kredita kod banke, da nađem pogodnu kuću...

Ali, Kinezi kažu da i najduži put počinje prvim korakom.  Grin
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #25 on: February 27, 2010, 02:40:12 am »

Daj Bože da ovo bude ozbiljno...

Mogu iz prve ruke da ti posvedočim da se radi o ozbiljnom projektu u ovom trenutku. Da li će i koliko će vojska iz njega profitirati je nažalost sasvim drugo pitanje Sad
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #26 on: February 27, 2010, 09:09:01 am »

Bane, jako mi je drago da to čujem, učinio si mi ovaj dan sunčanim iako pada kiša, zbog hiljada mladih oficira i podoficira koji čekaju takva rešenja.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #27 on: February 27, 2010, 09:51:22 am »

I kod nas je pokrenuta takva akcija, daju se delovi kasarni za izgradnju stanbenih kompleksa , od kojih ce deo pripasti ARM.
Najveci do kasarni je i onako vec besplatno podeljen opstinama, a ostatak se polako krcmi sa ovakvim projektima.
Niko ne odgovara za to sto su prodali za smesne pare stanove koje je armija imala posle osamostaljenja.


Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #28 on: February 28, 2010, 05:00:06 pm »

Krediti za vojne penzionere


28.02.2010.

Beograd -- Ministarstvo odbrane pokrenulo je nov način za rešavanje stambenih problema za vojne penzionere.

Odobravanjem beskamatnih stambenih kredita od oko 20 000 evra, oko 200 porodica rešilo je problem stanovanja. Ministarstvo na ovaj način planira da zbrine oko 500 bivših pripadnike vojske do kraja godine. Više od 3 000 vojnihi penzionera u Srbiji nema rešeno stambeno pitanje, a Ministarstvo mesečno izdvaja 42 miliona dinara za naknade za stanovenje vojnih penzionera.

Izvor: B92
« Last Edit: March 02, 2010, 06:10:59 pm by dreadnought » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #29 on: February 28, 2010, 05:05:57 pm »

Uh ala će neko da se obraduje. Smiley
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.