PALUBA
April 20, 2024, 07:00:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Godisnjica junačke smrti pbb Spasića i Mašere  (Read 108824 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: April 17, 2009, 06:16:52 pm »

Na današnji dan pre tačno 68. godina, mladi oficiri jugoslovenske kraljevske mornarice Spasić i Mašera, prkoseći okupatorskim snagama, minirali su razarač jugoslovenske kraljevske ratne mornarice "Zagreb", da ne bi pao neprijatelju u ruke. Prkoseći smrti, zajedno sa ostacima broda zauvek su pošli u plave dubine mora. Svojim junačkim i besprimernim postupkom pokazali su svetu kako se živi i umire za dostojanstvo, čast i slobodu svoga naroda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* spomenik8800344.jpg (62.53 KB, 360x480 - viewed 443 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 07:14:01 pm by dreadnought » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1 on: April 20, 2009, 10:55:21 am »

Svaka čast poginulim ali postavlja mi se pitanje, dali su svesno poginuli ili su pogrešili pa se nisu na vreme spasili. Šta drugi mislite?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: April 20, 2009, 11:13:59 am »

Ja gde god da sam čitao o njima, našao sam da su odbili da uđu u čamac sa K-dantom broda. Po mom mišljenju su svesno poginuli.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #3 on: April 20, 2009, 12:11:11 pm »

Postojale su pretpostavke (naravno neosnovane) da su greškom poginuli jer su, navodno, detonatori prebrzo dogoreli i oni nisu imali vremena da se evakuišu. Ali prema riječima očevidaca odbili su da uđu u čamac i upozorili su K-danta broda da se što prije udalji jer je brod već bio miniran. Poslednji put su viđeni na krmi kako jedan drugom skidaju epolete. Dakle, svjesno su otišli u smrt.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #4 on: April 20, 2009, 04:14:59 pm »

Slava im. Koji su to bili ljudi......
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #5 on: April 23, 2009, 10:27:20 pm »

Komandant razarača Zagreb je bio KK Krizamoli, inače izdajnik (kasnije je obavljao neku funkciju u vladi NDH, zaboravio sam koju), i on je zadnji napustio brod. Slava im!
« Last Edit: April 27, 2009, 08:20:05 pm by ZastavnikDjemo » Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #6 on: April 27, 2009, 10:13:00 am »

Komandant razarača Zagreb je bio KK Krizamoli, inače izdajnik (kasnije se utalio sa ustašama), i on je zadnji napustio brod. Slava im!
Čuj, znam da ovo nije politički forum, i to podržavam-takav mora ostati, ali moram reagirat na ovaj dio o "izdajniku". Mislim  da većina od časnika mornarice, pogotovo Hrvata, ali to se odnosi i na Slovence i ostale narode, koji su prešli iz mornarice Kraljevine u domobranstvo NDH nisu bili izdajnici nikoga i ničega, jer domovine više nisu imali, Kraljevina je kapitulirala, izdajom vlade, kralja i generala (znaći svih, i pješadije, i mornarice i zrakoplovstva, stoga su svi izdajnici jer se država raspala u 10dana), nego su bili izdani, i izbora nisu imali, jer je Italija zauzela obalu i sve brodove i mogli su jedino priključit se Talijanskoj mornarici( a mi ovdi u Dalmaciji, Istri i općenito u cijelom priobalju nismo nikada bili u dobro s Talijanima, to je valja svima i danas jasno) ili otići iz službe ili nastavit služiti mornaricu u novoj državi, a bili su profesionalci i od toga su živjeli, od nećega se moralo, a vojna služba je donosila i ugled i financijsku sigurnost. Također se nije znalo u travnju 41 što će biti u svibnju 41 (čitaj:Rimski ugovori). I na kraju, moj rođak je 10 godina služio u mornarici Kraljevine, i nakon toga priključio se sve do 45 mornarici NDH, ne zato jer je volio tu državu (kao što nije volio ni Kraljevinu, ali je zbog teške financijske situacije morao otići u mornaricu),nego zato jer je morao od nečega živjeti, bio je profesionalac, briga njega koja je država bila u pitanju, ionako su se stalno izmjenjivale. Dokaz svemu je da je nakon svega, uz to što je plovio sa Petrom II na njegovoj jahti, u razdoblju 41-45 nije ni mogao ploviti jer nije bilo mornarice, nego je služio kao činovnik, kasnije plovio i sa Titom na Galebu i sve do 60-tih služio u JRM. Trba razlikovat domobranstvo NDH od ustaša, jer u domobranstvu (u što spadaju pješadija, mornarica i zrakoplovstvu) su bili uglavnom unovačeni profesionalni vojnici redovna vojska, a svi znam što su bile ustaše (jedna velika sramota nevrijedna spomena). Samo treba dodat da je veliki broj domobrana prebjegao, pomagao i naoružavao pripadnike NOB-a, predavali su se masovno i dezertirali, znam iz obiteljskih prića. No, da dodam, također slava onima koji su poginuli na Zagrebu,zbilja junačko djelo vrijedno pamćenja. Nadam se da ćete moj post shvatiti dobronamjerno, i isprike zbog dužine teksta, no ovo sam morao reći, jer ljudi brkaju domobranstvo i ustaše.
« Last Edit: April 27, 2009, 11:33:47 am by morest » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: April 27, 2009, 12:43:55 pm »

I na kraju, moj rođak je 10 godina služio u mornarici Kraljevine, i nakon toga priključio se sve do 45 mornarici NDH, ne zato jer je volio tu državu (kao što nije volio ni Kraljevinu, ali je zbog teške financijske situacije morao otići u mornaricu), nego zato jer je morao od nečega živjeti, bio je profesionalac.
Ovo je zaista bio čest slučaj ... Ali ne samo zbog teške finansijske situacije. Svi oficiri koji su služili u kraljevini nisu ni imali mnogo izbora. Njih su odmah po proglašenju NDH pozvali da pristupe vojsci (Ovo je važilo za sve rodove vojske, ne samo za mornaricu). Neodazivanje pozivu je povlačilo rizik i opasnost ne samo za njih već i za njihove porodice. Naravno, bilo je pojedinaca koji su jedva dočekali takvo što, ali je činjenica da većina oficira nije imala preteranog izbora ...

@morest

Davaj te slike sa "Dubrovnika" da vide ljudi  Wink


@All

Držite se pravilnika  pravilo inače će da rade lanci i katanci ....
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #8 on: April 27, 2009, 12:54:30 pm »

Drago mi je da si shvatio, kao mislim ustalom i svi, smisao moga odgovora. Nisam mislio ništa loše, ali nevolim kad se miješa. Sve si dobro napisao, za 5 nemam šta dodat.
Što se tiće slika, u pripremi je opsežan topic vezan uz moju obiteljsku povijest, veznao uz službu moga rođaka u raznim mornaricama, od Kraljevine do SFRJ. No, molim za strpljenje, treba sve skenirat kvalitetno posložit nekim redosljedom po godinama i brodovima (Dalmacija/Dubrovnik/Galeb), ima posla, ali pri kraju je Smiley
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #9 on: April 27, 2009, 07:32:55 pm »

>>No, molim za strpljenje, treba sve skenirat kvalitetno posložit nekim redosljedom po godinama i brodovima (Dalmacija/Dubrovnik/Galeb)<<

U, bit če to prava stvar, unaprijed hvala i bravo, svaka čast !!!

LP,
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #10 on: May 05, 2009, 05:38:25 pm »

Kad se već piše o časnicima i dočasnicima hrvatske nacionalnosti trebalo bi poštivati njihov izbor. Te jugokomunističke kvalifikacije tipa '' izdajnik '' i slično treba izostaviti. Crisomali nije bio ni izdajnik ni zločinac, već profesionalni časnik.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #11 on: May 05, 2009, 05:48:35 pm »

Kad se već piše o časnicima i dočasnicima hrvatske nacionalnosti trebalo bi poštivati njihov izbor. Te jugokomunističke kvalifikacije tipa '' izdajnik '' i slično treba izostaviti. Crisomali nije bio ni izdajnik ni zločinac, već profesionalni časnik.
U pravu si, isto to sam ja napomenuo/napisao, par postova poviše tvoga. Mislim da svi,ili bar većina nas ovjde, pa i sam autor toga posta zna da navalja generalizirati i da ovakve izjave nisu korektne. Ali ovu smo priču oko "izdajnika" iz redova RM mislim apsolvirali Smiley Ovdje nije mjesto takvim izjavama Smiley
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #12 on: May 05, 2009, 05:50:44 pm »

Kad se već piše o časnicima i dočasnicima hrvatske nacionalnosti trebalo bi poštivati njihov izbor. Te jugokomunističke kvalifikacije tipa '' izdajnik '' i slično treba izostaviti. Crisomali nije bio ni izdajnik ni zločinac, već profesionalni časnik.

O ovome smo već raspravili par postova pre. Nema potrebe da se ponavljamo.

@All
Političke rasprave ostavite za druge forume. Poslednje upozorenje.

Sledeći put sledi ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* lock12262232.jpg (8.91 KB, 317x480 - viewed 448 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 07:14:52 pm by dreadnought » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #13 on: May 05, 2009, 07:23:54 pm »

Nadam se da neću preći granicu dozvoljenog, samo bih naveo par istorijskih činjenica u vezi s gore navedenim:

Treba povući jasnu granicu između onih pripadnika Kraljevske RM koji nakon propasti u aprilskom ratu nisu imali kuda drugde nego u Mornaricu NDH, i onih koji su pre i tokom samog aprilskog rata bili simpatizeri ustaškog pokreta, i svojim postupcima doprineli ubrzanom kolapsu i predaji jedinica flote, bez otpora i borbe.

Krizomali je 10. aprila okupio njemu potčinjene oficire u oficirskom salonu razarača Zagreb i izjavio "Jugoslavija se raspala, proglašena je NDH". Dali je Jugoslavija kapitulirala 10. aprila? Nije. Na ovo izlaganje komandanta prvi je reagovao Milan Spasić, potežući pištolj, rekao je: "Gospodine komandante, to su opasne reči, zbog njih se za vreme rata ide na streljanje".

10. aprila Krizomali je postao izdajnik, jer je izdao državu i vojsku koja još nije bila kapitulirala. Da je to učinio nakon kapitulacije, druga bi se pesma vrtela na gramofonu.

Već trećeg dana rata, Zagreb je nakrcan zalihama pogonskih sredstava i municije, s naređenjem da bude spreman za isplovljenje na Mediteran, prema saveznicima. Naređenje je istog dana, pod pritiskom proustaških oficira, opozvano.

IKrizomali se pojavio na "Zagrebu" 17. aprila, došavši čamcem na brod, nebi li saopštio posadi da je konačno sve gotovo i da pripreme brod za predaju Italijanima. Na pitanje art. oficira Nikole Safanova "zar nebi trebali sada uništiti brod da nebi pao u ruke neprijatelja", kategorički je odbio tu opciju. Zanimljivo je da su Spasić i Mašera u tom trenutku stavili do zanja Krizomaliju da će izvršiti njegovu naredbu i "spremiti" brod. Zapravo, nakon što je veći deo posade napustio brod, njih dvojica su sa još nekoliko članova posade pripremili punjenja trinitrotoluola za uništenje broda. Tada se na "Zagrebu" pojavljuje kbb M. Lepetić, komandant "Beograda" i videvši da ima još ljudi koji se motaju po brodu, naređuje im da ga napuste, na šta mu Spasić odgovara: "Napustite brod, na njemu nema mesta za izdajnike". Lepetić i Krizomali shvataju da je brod miniran, i napuštaju ga. Dok su silazili u čamac, Spasić viče za njima čuvenu rečenicu: "Zagreb neće izdati".

I nije izdao, za razliku od komandanta tog broda.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #14 on: May 05, 2009, 07:39:29 pm »

@MORNAR

Quote
Svaka čast poginulim ali postavlja mi se pitanje, dali su svesno poginuli ili su pogrešili pa se nisu na vreme spasili. Šta drugi mislite?

Zagreb su zadnji napustili prvi oficir Nikola Ljutić, art. podoficiri Bifanc i Alfredi i mornar Cvjetković - oni su pomogli Spasiću i Mašeri da postave eksploziv i razvuku kablove do detonatora. Kada su napuštali brod, Spasić i Mašera su im predali novac i svoje lične stvari. Obojica su bili u svečanim uniformama. Dok su se zadnji članovi posade udaljavali u čamcu, Spasić i Mašera su okrenuti licem u lice strgli jedan drugom činove, prekrstili se, a onda se jedan od njih sagnuo i aktivirao detonator. Strahovita eksplozija pocepala je brod na dva dela, a delovi istog razletetli su se stotinama metara uokolo po uvali Brdište.

O tome je napisana dobra knjiga, aut. Tomislav Grgurević - "Podvig Spasića i Mašere". Imala ju je gradska biblioteka u Tivtu.
« Last Edit: May 05, 2009, 07:47:13 pm by FF » Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.