Godisnjica junačke smrti pbb Spasića i Mašere

(1/47) > >>

Dreadnought:
Na današnji dan pre tačno 68. godina, mladi oficiri jugoslovenske kraljevske mornarice Spasić i Mašera, prkoseći okupatorskim snagama, minirali su razarač jugoslovenske kraljevske ratne mornarice "Zagreb", da ne bi pao neprijatelju u ruke. Prkoseći smrti, zajedno sa ostacima broda zauvek su pošli u plave dubine mora. Svojim junačkim i besprimernim postupkom pokazali su svetu kako se živi i umire za dostojanstvo, čast i slobodu svoga naroda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MORNAR:
Svaka čast poginulim ali postavlja mi se pitanje, dali su svesno poginuli ili su pogrešili pa se nisu na vreme spasili. Šta drugi mislite?

MOTORISTA:
Ja gde god da sam čitao o njima, našao sam da su odbili da uđu u čamac sa K-dantom broda. Po mom mišljenju su svesno poginuli.

Рашо:
Postojale su pretpostavke (naravno neosnovane) da su greškom poginuli jer su, navodno, detonatori prebrzo dogoreli i oni nisu imali vremena da se evakuišu. Ali prema riječima očevidaca odbili su da uđu u čamac i upozorili su K-danta broda da se što prije udalji jer je brod već bio miniran. Poslednji put su viđeni na krmi kako jedan drugom skidaju epolete. Dakle, svjesno su otišli u smrt.

MORNAR:
Slava im. Koji su to bili ljudi......

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page