PALUBA
March 28, 2024, 05:59:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Brodska dokumenta  (Read 17079 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #15 on: August 29, 2011, 07:57:32 pm »


Pa bilo bi lijepo, cijenjeni "skiper" kad bi nam mogli  priložiti ovde jednu skeniranu sliku prednje strane tog "Brodskog Dnevnika".
Baš nam nedostaje. I pomogućnosti koju unutrašnju bjanko stranicu. Izuzetno bi cijenili taj Vaš doprinos.
A za ostalo već će se neko naći..
Moram ti se kolega "skiper" od srca zahvaliti na priloženim slikama "Brodskog dnevnika".
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #16 on: August 29, 2011, 08:43:34 pm »

Brodski dnevnik koji je kolega Skiper priložio nije iz doba JRM već iz kasnijeg doba nakon 1991. godine. Naime, svi, baš svi Brodski dnevnici u JRM bili su na latiničnom pismu. Obavezno je bilo popunjavanje Brodskog dnevnika kemijskom olovkom plave boje i latinicom.
Na zadnjoj strani dnevnika bila je tablica u koju su se upisivali zbirni podaci za taj mjesec, prevaljeni put, sati vožnje i sl. Dnevnik smo mi na podmornici čuvali mjesec dana a nakon toga ga predavali u Komandu jedinice referentu po navigaciji. Za to je bio zadužen komandir I. i IV. BO. Tamo su se čuvali godinu dana a nakon toga su se predavali dalje u neku arhivu (namam pojma kamo i gdje), navodno u neko skladište u Kninu. Obveza čuvanja dnevnika je bila pedeset godina.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #17 on: August 29, 2011, 09:00:59 pm »

.............................
Tamo su se čuvali godinu dana a nakon toga su se predavali dalje u neku arhivu (namam pojma kamo i gdje), navodno u neko skladište u Kninu. Obveza čuvanja dnevnika je bila pedeset godina.
Bravo izvanredni podaci. Znači ko zna gde su sad ti dnevnici taj zna gde je pravo bogatstvo.
E da mi se dokopati te gomile o Šeršenima....
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #18 on: August 30, 2011, 03:21:07 pm »


 Gomila sa Šeršena je spaljena tokom Decembra 1991. Kod zgrade 6. Poneseno je samo naj važnije. Za kompletnu dokumentaciju 17 BTČ su dobijene dve kabine na 551.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #19 on: August 30, 2011, 05:53:05 pm »

Evo i dva mašinska dnevnika od "Galeba", slavna makina a dnevnik bilježi jedan od poznatijih puteva: u Colombo, na Konferenciju šefova nesvrstaninih država.
Na kraju dnevnika je pečat u vosku i potpis tadašnjeg komandanta kf Stojana Kljajića kojim potvrđuje broj stranica. Imam negdje i palubni dnevnik sa "Galeba", ali ne znam gdje sam ga zavukao, u neke knjige vjerovatno. Isplivati će Smiley
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* galebmasinskidnevnik1.jpg (463.78 KB, 1280x960 - viewed 208 times.)

* galebpulakolombo.jpg (449.74 KB, 960x1280 - viewed 182 times.)

* galebkolombosplit.jpg (436.88 KB, 960x1280 - viewed 164 times.)

* galeb pecat vosak.JPG (457.79 KB, 1280x960 - viewed 138 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #20 on: August 30, 2011, 06:09:49 pm »

Super slike vladimire b.

Nego koja je ono bilješka,naime šta je to "perotin", nešto za čišćenje dimnjaka ?

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #21 on: August 30, 2011, 06:14:21 pm »

Odličan u vrijedan prilog. Ali moramo vidjeti, trebalo bi ga smjestiti na prigodno mjesto, jer je ovde "Brodski dnevnik".
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #22 on: August 30, 2011, 06:27:31 pm »

Super slike vladimire b.

Nego koja je ono bilješka,naime šta je to "perotin", nešto za čišćenje dimnjaka ?

poz.

Ne znam ORIĆAREB, ja sam svoje brodovanje proveo na palubi. Te sam dnevnike preuzeo od starješine koji je najvećio dio karijere proveo na "Galebu" kao mašinac i bio u posadi koja je putovala u Colombo. Palubne dnevnik "Galeba" sam pribavio od trgovaca, skupa sa MASKom i navigacionima kartama sa broda iz 1991.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #23 on: August 30, 2011, 06:32:04 pm »

Ma sredićemo mi moderatori to, nebrini.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #24 on: August 30, 2011, 07:02:35 pm »

Super slike vladimire b.

Nego koja je ono bilješka,naime šta je to "perotin", nešto za čišćenje dimnjaka ?

poz.

Perolin, kemija za razmaščivanje i pranje svega i svačega. Za primjer, u bačvu smo stavili vodu i taj Perolin, potopili filtre turbina (nekakve mreže) i stavili cijev sa parom, to se je neko vrijeme kuhalo i izašlo čisto ko suza.

Kad Perolin (smeđe boje) uliješ u vodu, postane bijeli.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #25 on: August 30, 2011, 08:47:00 pm »

madmitch zahvaljujem na objašnjenju

nego malo mi je čudno ,ja sam ovo shvatio da su ulili u lonce auspuha  Huh?
ali OK ,pretpostavljam da je nešto za čišćenje gareži

poz.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #26 on: August 30, 2011, 09:02:57 pm »

madmitch zahvaljujem na objašnjenju

nego malo mi je čudno ,ja sam ovo shvatio da su ulili u lonce auspuha  Huh?
ali OK ,pretpostavljam da je nešto za čišćenje gareži

poz.
Može i to, kažem ti, da to čisti SVE. Ja mislim, da i meso od kosti. Zbilja je to jako snažna kemija.
Tamo piše kg i ne l, pa se možda taj otrov može dobiti i u tvrdom obliku, toliko ne znam.
Nakada se taj đavo dobio u konzervama pod pritiskom - sprej. Ja sam ga našao u jednoj firmi, što prodaje after-market dijelove za avte, najviše mehaničarima. Sada se to ne da više kupiti. Naprskao sam na mašinu staroga Megana, kome je puštalo ulje na sve strane, ostavio 15 minuta i oprao vodom, mašina ko nova.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #27 on: August 31, 2011, 09:22:33 am »

 
 Ne verujem da je greška. Jedinica mere je bila KG. pa se  sve izražavalo tako.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #28 on: August 31, 2011, 04:24:46 pm »

Da potvrdim ono što je objasnio madmitch, provjerio sam kod zastavnika Jovanovića: perolin se koristio za ispiranje gareži od nafte u ispušnim cijevima. U pitanju je prašak i postojala je posebna naprava za njegovo ubacivanje. Na "Galebu" se ubacivao svakih 24 sata tokom puta za Colombo.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #29 on: August 31, 2011, 06:35:02 pm »

Eto, to da je postojao i u prašku, to nisam znao, ja sam baratao samo tekućinom.

Svakog dana u svakom pogledu...
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.