PALUBA
March 19, 2024, 08:16:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Šta najviše volite iz SDO-a  (Read 200145 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #240 on: April 29, 2018, 04:55:18 pm »

О чему ви то причате. Сва та "цивилна" готова јела су прво направљена за војску, укључујући и оне "четвртаста" паковања каква су "Карнексова". Не сећам се која их је прва фирма урадила у бившој СФРЈ, али урађено је то за потребе ондашње ЈНА (о томе сам писао мислим баш у овој теми). Те "конзерве" су нам даване током боравка на терену и логоровањима. Показало се да нису превише отпорне на грубу манипулацију када се такво паковање да војницима. Долазило је до пробијања оне фолије и изливања садржаја по ранцу. Због тога је неко одлучио да се остане при класичним металним конзервама. Лично мислим да су се уствари побунили они који нису били увели ту технологију бојећи се да ће изгубити посао са војском. како је и онда било лобија и ССНО, остало се код ранијих паковања.

У суштини и у једнима и у другима је било исто јело (по питању квалитета). Наравно, касније су цивилне фирме прошириле асортиман на друге врсте јела.

А што се конзерви тиче многе фирме које праве готова јела раде их и у конзервама. Тако на пример "Подравкин" гулаш продаје се у конзерви каква се користила и у ЈНА (имам сад у ормару једну купљену прошлог месеца).

Тихи, не разуме ко вам је бранио да подгревате јело. У време када сам био питомац није било АГОР-а и сличних "подгрејача", него смо сами подгрејавали конзерву (било отворену било затворену) најчешће на отвореној ватри.

Иначе, мислим да су у ВС поставили захтеве (ТТЗ) за овим савремнијим начинима паковања хране. На једном од сајмова сам то видео и поставио на форуму. Мрзи ме сад да то тражим.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #241 on: May 03, 2018, 03:36:35 pm »

џумбо, нико не каже да технологија није освојена због војске. ствар је у томе шта је унутра. отвори сам па се увери. и у "оно" време конзерва нареска за војску и конзерва "цивилног" нареска биле су небо и земља. упореди и само цивилна готова јела разних произвођача, рецимо пасуљ са сланином или кобасицом, па ћеш видети. није више ко што је било. тихи јесте у праву да су карнексова јела добра, али ово јесте боље од њих. по мени, змајевац готова јела су убедљиво најбоља од цивилних. не знам да ли раде за војску.

ако се ја добро сећам та јела у фолији увео је гавриловић.

тихи, то што ви нешто нисте добили не значи да га нема. тачно, то је соте у грашку, и кад се подгреје добар је. и ко што џубма рече, нико ти не брани да га подгрејеш. паљуљи јесу добри а ћуфте нисам јео и не могу да коментаришем.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 276


« Reply #242 on: May 03, 2018, 05:22:38 pm »

тако је. готова јела су била и остала 400, нарезак (свињски, говеђи, овчји) је 150 грама, а паштета 100 или 150. сардине су оне стандардне, не знам им грамажу.

Zar gotova jela nisu bila 300g?

Nevezano direktno za temu, zna li ko šta više o čuvenoj "devetci", mesnoj konzervi od 900g?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #243 on: May 03, 2018, 06:29:14 pm »

Nevezano direktno za temu, zna li ko šta više o čuvenoj "devetci", mesnoj konzervi od 900g?

Говеђи гулаш и свињски паприкаш...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #244 on: May 03, 2018, 06:37:33 pm »

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 442


« Reply #245 on: May 03, 2018, 07:23:17 pm »

Nevezano direktno za temu, zna li ko šta više o čuvenoj "devetci", mesnoj konzervi od 900g?

Говеђи гулаш и свињски паприкаш...
Набављали смо "деветку" до почетка 90их на економији у Батајници. Месингане лименке  - GG- говеђи гулаш и SP- свињски паприкаш. ГГ је био "убијање". Није писало ко је произвођач, али ме не би чудило да је Подравкин. Паковање од 900 грама - две фунте, зато се звао деветка.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #246 on: May 03, 2018, 08:45:50 pm »

Zar goveđi gulaš nije bio "goveđi gutaš "  Grin
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #247 on: May 04, 2018, 02:54:01 am »

Zar goveđi gulaš nije bio "goveđi gutaš "  Grin
Ihhh koliko sam ih pojeo Grin Cuvena devetka je hrana za kerove bez soli!Doda se malo vegete po mogucnosti i makaroni i prste da polizes a kuce su jele pasulj! laugh
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #248 on: May 05, 2018, 08:01:30 pm »


Zar gotova jela nisu bila 300g?


Ne, uvek su bila 400 grama, prosto jer je 300 nedovoljno za ručak.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #249 on: May 06, 2018, 07:17:14 pm »

џумбо, нико не каже да технологија није освојена због војске. ствар је у томе шта је унутра. отвори сам па се увери. и у "оно" време конзерва нареска за војску и конзерва "цивилног" нареска биле су небо и земља. упореди и само цивилна готова јела разних произвођача, рецимо пасуљ са сланином или кобасицом, па ћеш видети. није више ко што је било. тихи јесте у праву да су карнексова јела добра, али ово јесте боље од њих. по мени, змајевац готова јела су убедљиво најбоља од цивилних. не знам да ли раде за војску.

ако се ја добро сећам та јела у фолији увео је гавриловић.

тихи, то што ви нешто нисте добили не значи да га нема. тачно, то је соте у грашку, и кад се подгреје добар је. и ко што џубма рече, нико ти не брани да га подгрејеш. паљуљи јесу добри а ћуфте нисам јео и не могу да коментаришем.

Ја не једем храну из сувих оброка већ 13 година тако да немогу да дам поређење са садашњим конзервама. Чисто сумњам да и ти то радиш (конзумираш). А о укусима се да дискутовати. Сумњам да би произвођачи типа "Карнекс" и њему слични стављали на коцку свој углед због мало мање меса у некој конзерви за војску.

Прича о квалитету је само причам ти причу. Сигуран сам да се контрола квалитета спроводи и да је врло ригорозна, како од стране произвођача, тако и од наручиоца. Пропусти су могући, али сигурно нису систематски.

Тако су у време ЈНА највећи број војника тврдио да храна у којој се налази барена риба ништа не ваља. У ствари, ради се о навици да се конзумира риба која је у почетку сервирана барена. Познато је да је барена риба нутритивно вреднија од пржене, али џабе, наш човек није научио да једе риби, а још мање барену. Прешло се на пржење рибе и број оних који хвале храну је порастао. Слично је било и са сочивом, пиреом од грашка, руском салатом и сл.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #250 on: May 06, 2018, 08:17:36 pm »

Nekad davno bilo je i biljnih dodataka.


* 37699620845_9c1123da4d_o.jpg (455.26 KB, 1511x1132 - viewed 38 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #251 on: May 07, 2018, 06:09:32 pm »

џумбо, не једем ја готова јела сваки дан, али једем прилично често (3-4 пута месечно минимум). разлог - мрзи ме да кувам а набављам прилично јефтино. и тврдим да има разлике. ко не верује нека проба. и чини ми се да ме ниси разумео, војне конзерве су БОЉЕ од цивилних. ем имају много више меса, ем су укусније. и то није само моје мишљење.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #252 on: May 07, 2018, 06:18:05 pm »

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #253 on: May 07, 2018, 06:59:19 pm »

JNA je imala i sir topljeni u konzervi - bio je fenomenalan. Prvi sam pojeo kad sam bio na lekarskim pregledima za Vojnu gimnaziju 1971.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #254 on: May 07, 2018, 07:24:16 pm »

Tog topljenog sira je bilo i u VJ. Meni se nije nešto previše dopadao, što me, naravno, nije spriječavalo da ga pojedem.
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.