PALUBA
April 20, 2024, 08:30:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Šta najviše volite iz SDO-a  (Read 203021 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #345 on: April 01, 2019, 07:10:51 pm »

то је то. кратко и јасно, без за*ебанције. нисмо преживари, побогу.

друго, опет се потврђује она наша стара јужњачка, у туђега татка поголема алатка. видиш како је њима добра наша порција, а ми ономад већасмо око тога као да се одлучује о судбини света.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #346 on: April 01, 2019, 07:47:48 pm »


И мени изгледа ово као ЈНА порција, а јасно је рекао да користи ЈНА прибор за јело.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #347 on: April 01, 2019, 11:41:33 pm »


Činjenica je da u ovim savremenim dnevnim oborcima ima dosta mnogo porcija malih energetskih dodataka - kao što su raznorazni energetski praškovi, čokolade sa visokom postotkom kakaa, sitne žvakalice, voćne table, sa vitaminskim dodacima ... Vojnik na terenu može ceo dan da gricka nešto.

Ako uporedimo sa nekadašnjim obrocima u JNA i RM, razlika je u tome, što je u tadašnjim oborcima bilo moćnih konzerviranih obroka (bombi) sa konkretnom hranom (razne vrste mesnih konzervi), a manje tih sitnih najlonskih kesica sa slatkišima.

E sad - šta je tu u prednosti?
Da li vojniku dati tri moćna dnevna obroka, eventualno nešto malo da se zasladi između, ili napuniti kutiju sa manje kaloričnim glavnim obrocima, i uz to natrpati mnoštvo raznih voćnih, vitaminskih i energetskih slatkiša i pića.




СДО је смишљен за привремено коришћење у ратним условима кад нема услова за "нормално" припремање хране. Дакле, није то основни начин исхране у рату нити то треба да буде ни у једној армији. Користи се свугде до три дана, евентуално неки дан дуже. Зато није ни потребно да то буде нешто екстра, посебно по питању избора и разноликости јела (главног). Изузетак могу бити припадници специјалних јединица убачених у позадину противника и сличне посебне јединица за које се и припремају посебне варијанте СДО. То што се СДО користе и у миру, пре свега да се не би бацали кад им дође крај рока коришћења, је друга ствар. Ми закључке углавном изводимо из ових ситуација а не из ратних. Као што је неко већ приметио у тим стресним, ратним ситуацијама мало је коме до јела па једе шта стигне и најчешће им је сасвим свеједно какав је садржај. Битно им је да има нешто. Космонаут је добро приметио зашто се ти оброци у неким армијама састоје из лакше и брже сварљивих састојака.


Mistite li da razlike u sadržaju "modernih" SDO stranih armija u odnosu na SDO JNA ima veze i sa "namjenom" tih armija?
JNA je bila namijenjena da dejstvuje na teritoriji Jugoslavije. Dakle svojoj tetitoriji, koja se nalazi u umjerenom klimatskom pojasu i prilično je naseljena (tad još sela nibu bila ovako prazna, čak i u brdsko-planinskim oblastima).
Današnje armije su uglavnom namijenjene za neokolonijalne ratove širom trećeg svijeta, gdje je šesto zbog klimatskih uslova otežana priprema kuvane hrane, kao i njena transport do jedinica. Mnoge manje jedinice su razbacane na većem prostoru. U nekim oblastima i namjernice za pripremu kuvanih obroka se zbog klimatskih uslova moraju pakovati u konzerve...
Tako da bi jedinice ranga čete ili voda, pa čak i odjeljenja morale imati svoju kuhinju. Danas postoje i SDO za 10 vojnika.
Npr. ovaj poljski:



Tako da su vojnici prisiljeni da duže od 3-4 jedu SDO.


 Naravno i prehrambene navike su se u međuvremenu promijenile. JNA SDO je kreiran prije više od 30 godina.
Možda DŽumba može reći od kad se SDO nije mijenjao, tj. je li sedamdesetih bio drugačiji nego onaj koji mi pamtimo?


Evo još nešto zanimljivo:



Ovih je bilo i kod nas.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #348 on: April 02, 2019, 01:37:22 pm »

Bilo bi lepo da umesto bombi bacaju ove plastične kese sa dnevnim obrocima, svuda po svetu!

Mislim da bi i za njih bilo jeftinije, jednostavnija proizvodnja (samo bi trebalo prestruktuirati industriju - umesto raketa i bombi da proizvode hranu!)

A ceo svet bi bio zadovoljan.
Zamislite količinu novca kojim raspolaže USA vojni budžet, barem delimično pretočiti u hranu i podeliti gladima po svetu! Verovatno bi svi gladni bili barem delimično siti!
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #349 on: April 02, 2019, 04:26:13 pm »

и притом би добили велику подршку народа и држава.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #350 on: April 02, 2019, 09:34:20 pm »

Е, али не би било профита и "патриотске" мафије која у свим државама "коло води".
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #351 on: April 02, 2019, 09:39:20 pm »

Ко каже да смо сви критиковали ЈНА порцију за јело. Ја нисам. А користио сам је пуно, пуно пута. И сад мислим да је она сасвим солидна за сврху којој служи. Посебно је прибор за јело добро конципиран.

Што се тиче састава СДО ЈНА ја га памтим са почетка 70-тих. Остао је практично исти. Једино су се компримати (глукозне бомбоне) промениле ( замењене су савременијим) и воћна коцка. Мислим да смо о свему томе причали или овде на почетку теме или у другим темама.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #352 on: April 03, 2019, 05:33:12 pm »

нисам ја џумбо рекао да смо сви критиковали, нисам ни ја, него да смо много већали око ње. а сасвим корисна стварчица. ја је користим и даље.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #353 on: April 03, 2019, 09:13:50 pm »


Што се тиче састава СДО ЈНА ја га памтим са почетка 70-тих. Остао је практично исти. Једино су се компримати (глукозне бомбоне) промениле ( замењене су савременијим) и воћна коцка. Мислим да смо о свему томе причали или овде на почетку теме или у другим темама.

Mala napomena o prehrambenim navikama.
Početkom sedamdesetih vojni rok su služili oni rođeni sredinom pedesetih.
Ja te godine ne pamtim, ali iz priča ljudi te generacije sam čuo da oni i nisu baš odrastli u izobilju. Ogromna većina njih nije ni kod kuće dnevno jela toliko mesa koliko je bilo u SDO.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #354 on: April 04, 2019, 09:36:35 am »

Ко каже да смо сви критиковали ЈНА порцију за јело. Ја нисам. А користио сам је пуно, пуно пута. И сад мислим да је она сасвим солидна за сврху којој служи. Посебно је прибор за јело добро конципиран.

Што се тиче састава СДО ЈНА ја га памтим са почетка 70-тих. Остао је практично исти. Једино су се компримати (глукозне бомбоне) промениле ( замењене су савременијим) и воћна коцка. Мислим да смо о свему томе причали или овде на почетку теме или у другим темама.
Da se moze koristiti porcija, moze, da je idealna nije, u teoriji dobro (babuska) izgleda i za prikazivanje u sobama pubertetlija, ima mnogo neprakticnosti vezano za njenu primjenu a kako vidim ima i zdravstvenih konzekvenci zbog vrste polimera! Pribor je prica i kategorij za sebe i spada u vrh u to vrijeme.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #355 on: April 04, 2019, 09:43:40 am »


Што се тиче састава СДО ЈНА ја га памтим са почетка 70-тих. Остао је практично исти. Једино су се компримати (глукозне бомбоне) промениле ( замењене су савременијим) и воћна коцка. Мислим да смо о свему томе причали или овде на почетку теме или у другим темама.

Mala napomena o prehrambenim navikama.
Početkom sedamdesetih vojni rok su služili oni rođeni sredinom pedesetih.
Ja te godine ne pamtim, ali iz priča ljudi te generacije sam čuo da oni i nisu baš odrastli u izobilju. Ogromna većina njih nije ni kod kuće dnevno jela toliko mesa koliko je bilo u SDO.
m
Moj otac rodjen krajem 40-ih i u krugu troje djece sa samohranom polupismenom majkom udovicom se sjeca gladi kao dijete i dan danas to ima utjecaja na njegov pogled na svijet sto se tice hrane i ishrane. Ti ljudi imaju do kraja zivota refleks neimastine a dosta ih ima iz tih generacija, sjecaju se Trumanovih jaja itd. Tako da nije cuditi to za konzerve i izobilje istih.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #356 on: April 05, 2019, 12:10:00 am »




   Ništa više nije isto. Nedavno sam imao debatu o ceni hrane, proizvodima od mesa naročito. Konstatovali smo da su svinjska mast, slanina i čvarci, nekad sirotinjska rana, poskupeli u nebesa. Za kilu industrijskih čvaraka danas treba izdvojiti 800 RSD a sećam se vremena kada je recimo Mitros kao meni najbliža mesna industrija, presovao čvarke u table i prodavao ih kao hranu za pse! Veterinar kaže da svinje više nisu kao pre, sadrže mnogo manje masti a i meso im je sa većim procentom vode tako da za kilu masti, slanine i čvaraka treba mnogo veći procenat svinjskog mesa. Upravo ono što je neko pomenuo o mladim generacijama bildera.

   Grčki SDO mi je najprihvatljiviji, samo mi smeta što nema kesica čaja - onih kojima smo se gađali i punili kante u JNA. Valjda sad kada sam mator me sustiže griža savesti. Tri obroka  i "Prijatno septembar, na, jebte se" što reče Đorđe Čvarkov.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #357 on: April 05, 2019, 05:19:55 am »

Ništa više nije isto. Nedavno sam imao debatu o ceni hrane, proizvodima od mesa naročito. Konstatovali smo da su svinjska mast, slanina i čvarci, nekad sirotinjska rana, poskupeli u nebesa. Za kilu industrijskih čvaraka danas treba izdvojiti 800 RSD a sećam se vremena kada je recimo Mitros kao meni najbliža mesna industrija, presovao čvarke u table i prodavao ih kao hranu za pse! Veterinar kaže da svinje više nisu kao pre, sadrže mnogo manje masti a i meso im je sa većim procentom vode tako da za kilu masti, slanine i čvaraka treba mnogo veći procenat svinjskog mesa. Upravo ono što je neko pomenuo o mladim generacijama bildera.


To je to.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #358 on: April 05, 2019, 03:03:57 pm »

Čileanski.

Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #359 on: April 06, 2019, 12:02:43 am »




   Mada na prvi pogled SMB kesice deluju odvratno i ubijaju apetit, mora se priznati da je genijalna ideja da ambalaža koju vojska obično razbaca tu gde jede bude maskirna. Mnogo je teže uočiti gde se fruštukovalo ako korisnici nisu bili oprezni i ambalažu za sobom pokupili ili zakopali.

   Prvi deo snimka su kompoti, keksi i grickalice što meni kao šećerašu baš i ne odgovara. Kikiriki i grožđice deluju kao komplet za posetu bioskopu više nego SDO ali neka. Čileanci su i tako rat videli samo na filmu pa je za očekivati da im i vojska gricka kikiriki.

   Kesica za samozagrevanje hrane je takođe genijalna, ne iziskuje loženje vatre pa je pogodna za ubačene jedinice ili svakodnevno pripremanje konzervisane hrane gdegod.

   Dopada mi se i što je kafa original Ness. Ako već mora da jede konzervisanu hranu iz najlona bar da kafa bude kao kod kuće. Paketići soli isto pomažu da se ne jede bljutava hrana a i da se nadoknade elektroliti

   Samo pakovanje u obliku jastučića pogoduje smeštaju po rančevima i džepovima jer nije kruto i nema oštre ivice. Sveukupan utusak, osim ukusa naravno, je pozitivan i voleo bih da mi imamo nešto slično. Pogotovu što je pakovanje fabrički hermetisano tako da ćuftari ne mogu da kradu sledovanja i preračunavaju zamene pa tako umesto teleće šnicle dobiješ jedno jaje i on ti tvrdi da je to energetski isto a kući svi imaju po 4 zamrzivača.


Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.