PALUBA
April 25, 2024, 01:24:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Šta najviše volite iz SDO-a  (Read 203931 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #690 on: January 11, 2022, 09:03:37 pm »

kosmonaut, kakve veze ima kupovina Gorenje tehnike sa suvim obrokom i nahranjenim ratnikom?
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #691 on: January 11, 2022, 11:06:08 pm »

kosmonaut, kakve veze ima kupovina Gorenje tehnike sa suvim obrokom i nahranjenim ratnikom?
Ima, radi se o mentalitetu tvog ratnika!. Netko tko je navikao na Gavrilovic konzerve, misli da su najbolje na svijetu a sve drugo nista ne valja. Tako tko je navikao na Gorenje tehniku iz 80-ih misli da danas nema boljih ( u stvari smece) TV, usisavaca, frizidera i dr. A istina je da ima sve bolje od gore pobrojanog samo je neke ljude pojelo vrijeme a neka oprema i hrana je arhaicna da toga nisu niti svjesni.
Prati razvoj opreme planinara i alpinista kao i kampera. Te trendove pomno prati svaka ozbiljna vojska koja oprema svoje trupe ili barem specijalne.
To se ogleda i u MRE ili ti SDO ili ti CSO.
Nitko vise ozbiljan ne tegli 10kg konzervi u rancu da bi mastio brke par dana na terenu. Nose se dehidrirani obroci 10x laksi i druge stvari.
Obroci od zitarica koji imaju veliku energetsku i nutritivnu vrijednost, su za nase ljude smijesni pored konzerve gulasa koji se inace jede doma frisko skuhan kod zene ili majke.
Konzervirano meso je relikt iz 19. stoljeca a od tada se puno toga promijenilo. Ni stoka ni meso vise nisu isti.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #692 on: January 11, 2022, 11:10:05 pm »

Deluje mi slabašno: nema mesnog nareska i gavrilovićeve paštete...  Roll Eyes

Oni su u toplim krajevima pa im ne treba puno kalorija.
Kazu da Gorenje bijelu tehniku na podrucju "e-SeFeRJ-ot" danas kupuju samo ovi 50+

Imam frižider. Nije Bira" - Bihaćki, već proizveden u Srbiji. Normalno radi evo već deseta godina.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #693 on: January 12, 2022, 01:24:06 am »

Ima, radi se o mentalitetu tvog ratnika!. Netko tko je navikao na Gavrilovic konzerve, misli da su najbolje na svijetu a sve drugo nista ne valja. Tako tko je navikao na Gorenje tehniku iz 80-ih misli da danas nema boljih ( u stvari smece) TV, usisavaca, frizidera i dr. A istina je da ima sve bolje od gore pobrojanog samo je neke ljude pojelo vrijeme a neka oprema i hrana je arhaicna da toga nisu niti svjesni.
Када су конзерве у питању, ради се о нечем другом, а то су навике у исхрани. Храна за астронауте је направљена још пре слетања на Месец, пре 50 година. Свеједно, Американци и даље пакују у СДО месо (али и табаско сос, који нема никакву храњиву вредност).

Што се тиче Горења, увек ћу у Србији пре купити Горење него нпр. Беко или како се већ зову оне турске компаније. Не зато што не знам (и на крају крајева немам боље), него зато што је довољно добро за оно што ми треба, а производи се у Ваљеву (ваљда се још увек производи). Ако нема српских производа, предност ћу дати производима из бивше Југославије, не ради носталгије, него што ће динар потрошен у региону наћи начина да дирекно или индирекно заврши код некога у региону, можда и у Србији.

Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #694 on: January 12, 2022, 10:53:35 am »

Da, navika u ishrani i mentalitet. Puno se losih stvari desilo zbog janjetine i lose brlje (Cane).
Gorenje je imalo i ima trziste samo na Balkanu. To nema u Njemackoj i Svedskoj.
Za iste pare ili za malo vise moze uzeti LG ili Electrolux itd., ali.........
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #695 on: January 12, 2022, 10:02:46 pm »

kosmonaut, kupi Gorenje, bićeš zadovoljan!
I pođi na teren (može izlet) sa dehidriranom hranom - bićeš još srećniji.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #696 on: January 12, 2022, 11:02:54 pm »

Sve moje od Gorenja je zavrsilo na otpadu, tako da je to sada Romska sreca. Svaka cast Slovencima ali to vise ne gledam. Dehidriranu hranu odavno koristim, narocito na zimskim usponima kada ima vode u vidu snijega u izobilju. Samo treba imati dobar gorionik i kartuse Ja ne pisem bezveze samo sta mislim vec sta sam kroz iskustvo naucio. A to je problem danasnjih foruma i mreza, sto svi nesto misle.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #697 on: January 12, 2022, 11:25:59 pm »

и тај горионик ваља теглити, то изгледа не рачунаш?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #698 on: January 13, 2022, 01:53:01 am »

Ево једне комерцијалне опције, з
а преживљавање: https://www.amazon.com/Emergency-Food-Rations-Calorie-Nutrients/dp/B00NGYGCH2 Један пакет од 750 грама, 3600 калорија, предвиђено за 72 сата. Ево хране за камповање, која је дегидрирана, дода се вода и подгрејава се: https://www.amazon.ca/dp/B072FSFKGD/ref=sspa_dk_detail_2?psc=1p13NParams&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUExUUxSOFlWSDJBSFFOJmVuY3J5cHRlZElkPUEwMjYzMzA5M044SFQ1NExWVTRKTyZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUEwMDk2NzE1Mk1JNk1UVlBYNzNFSCZ3aWRnZXROYW1lPXNwX2RldGFpbDImYWN0aW9uPWNsaWNrUmVkaXJlY3QmZG9Ob3RMb2dDbGljaz10cnVl Отприлике два пута више калорија, а 3 пута већа тежина.
И једно и друго би могло да послужи уместо СДО, али сврха СДО није само преживљавање. Да није тако, не би се у пакетима налазили слаткиши, чоколада и табаско сос. Мислим да су Американци до пре десетак година табаско сос паковали у стакленимм флашицама, да их подсећа на сос који су користили код куће, или у ресторанима брзе хране. Ради се дакле и о угођају. Планинару је одлазак на планину сам по себи уживање (енглески израз ”moral booster”) то пуно боље дефинише). Војника нико не пита да ли му се вере на тамо неку планинчину, а поготово се одлазак не одлаже док се време не пролепша, да се ужива у погледу и дише пуним плућима.

Што се тиче апарата за домаћинство, нисам куповао Горење десетак година, оно што сам купио и оставио у Србији још увек ради  Grin


Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #699 on: January 13, 2022, 08:33:52 am »

и тај горионик ваља теглити, то изгледа не рачунаш?
Laksi je od AGOR-6 koji ti moras tegliti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #700 on: January 13, 2022, 12:38:55 pm »

Што се навика у исхрани тиче Космонаут је управу. Свака земља, па и регија у некој држави има нешто своје. И генерацијски се то разликује, као што рече Космонаут. Оно што је блиско (укусно) људима са Балкана не мора бити онима из Јужне Америке и обрнуто. Међутим, за разлику од планинара и кампера војници СДО користе далеко чешће (и дуже) па није сасвим свеједно да ли ће му се то допасти (пре свега због морала, који "на уста и очи улази") или неће. Кампер може издржати и бити задовољан са свим новотаријама. Он краће бива на терену и приморан да једе ту храну. Наравно да и војска то (новине у припреми конзервиране хране) треба и мора да следи, имајући у виду и нове навике млађих генерација, али и да води рачуна о томе да то буде оно што људи воле и желе да једу.

А што се тиче шпорета "Горења" пре 6 година реновирао кухињу и решим да купим нови шпорет. Стари "Горење" је био исправан али му је након 35 година рада пропала рерна (пећница). И купим по препоруци  "Кончар" (произведен у Лесковцу) сличних карактеристика (класичан, ништа роштиљи, микроталасна и сл.). И покајах се. Није проблем рад шпорета. Ради он добро него емајл и ознаке на прекидачима. "Емајл" (јер то уствари није емајл већ неки премаз који му сличи) се излизао а на спојевима лимова и испуцао. Изнаке изнад прекидача се обрисале већ после три године. На оном "Горење" те ознаке се нису избрисале нити је емјал пропао ни након 35 година, а на овом новом већ после три године и сад изгледа као да је стар 35. Теши ме комшија мајстор да није ништа боље ни код оних најскупљих (ЕЛ, Сименс). Ретко се користи прави емајл јер је скупљи. Јасно је мени да није у интересу произвођача да техника дуго траје.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #701 on: January 13, 2022, 01:07:24 pm »

Hvala na dopuni dzumba
Danasnji gorionik stane u saku, kartuse birate, 100, 200, 300gr itd.
Za kratko se jelo skuha a jos krace podgrije. Mijesanje dehidrirane hrane sa vodom je u stvari podgrijavanje. Moze se mijesanje raditi i na hladno ali je gadno, narocito zimi.
« Last Edit: January 13, 2022, 01:36:26 pm by kosmonaut » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #702 on: January 13, 2022, 01:45:54 pm »

. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #703 on: January 13, 2022, 09:04:37 pm »

и тај горионик ваља теглити, то изгледа не рачунаш?
Laksi je od AGOR-6 koji ti moras tegliti.

не теглим ништа такво, пушим па увек имам упаљач у џепу(овима). кад ми треба запалим ватру.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #704 on: January 13, 2022, 09:15:19 pm »

Da to je ok dok su drva suha ali u proljece, jesen i zimu najcesce nisu.
Logged
Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.