PALUBA
April 20, 2024, 06:39:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Šta najviše volite iz SDO-a  (Read 203015 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #75 on: March 18, 2013, 09:47:46 pm »

Конзерве говеђег и овчијег меса су биле одличне, посебно те говеђе. Ипак, укуси и обичаји појединих крајева су различити и људи су храну, уопште, па и ову из конзерви различито вредновали. Војници муслимани, бар добар део њих, су нерадо јели масне нареске у редовно су се мењали тако што био од других војника за трампу добијали сардине или овчије месо. Војници из копнених предела масовно су бацали или нису јели рибу, па ни конзерве сардина. Војници из градова и Војводине ређе су јели овчије месо, тврдећи да "заудара". Конзерве су се више бацале када би војска добијали суви оброк у касрани. Када су били на терену ретко ко је бацао неку конзерву. разлог је једноставан. У касарни су многи могли да у кантини наруче и једу роштиљ или сендвич, а на терену имаш то што имаш. Такође, док је пасуљ из конзерве у свим варијантама (са сланином, кобасицом и сл.) био омиљена храна, дотле је купус, па и ризи-бизи био она храна која се јела када нема ништа друго.

Својевремено сам као командир чете морао да путем дневне заповести забраним војницима да бацају конзерве сардине у контејнере за смеће у дане када је био суви оброк (обично једном месечно, углавном у прву суботу у месецу, можда и последњу, заборавио сам). Не само што је бацање исправне хране грехота већ због тога што су се ђубретари "ломили" да их изваде из контејнера. Наредио сам да их одлажу у кутију поред контејнера да их ђубератри могу лепо узети.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #76 on: March 18, 2013, 09:56:19 pm »

Nisu bile u redovnom SDO-u, ali smo dobijali neke u kompletima obroka za torpedne camce, konzerve skuse, fenomenalne, kompot od breskve, jos bolji i kondenzovano mleko i kafa, da se pamti za ceo zivot.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #77 on: March 18, 2013, 10:04:27 pm »

Nisam neki izbirljivac ali ovčije meso mi nije baš ležalo. Sardine i skuše su bile zdrave i jestive ali i dobro presoljene.  Moj izbor: fažol s kobasicom, maništra s polpetom ( ćufta i makaroni ), mesni narezak, pašteta. Vjerujem da dijelim mišljenje velikog dijela vojnika koji su probali i jeli konzerve iz SDO.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #78 on: March 18, 2013, 10:07:20 pm »

moj komandir voda je branio da konzerve drzimo u kasetama. medjutim, njegova kancelarija je uvek bila otvorena, a u njoj je bilo nekoliko sanduka. u jednom od njih odlagali smo "viskove" konzervi, i svako je mogao da uzme kad je gladan. jos nekoliko takvih sanduka bilo je u prirucnom magacinu na spratu iznad, ali njih su uglavnom koristili s(tr)eljacki vodovi. mada ni nama niko nije branio da se tamo posluzimo svime sto ima. a bilo je, nije da nije...

brodarski, sta je fazol? pasulj?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #79 on: March 18, 2013, 10:11:07 pm »

moj komandir voda je branio da konzerve drzimo u kasetama. medjutim, njegova kancelarija je uvek bila otvorena, a u njoj je bilo nekoliko sanduka. u jednom od njih odlagali smo "viskove" konzervi, i svako je mogao da uzme kad je gladan. jos nekoliko takvih sanduka bilo je u prirucnom magacinu na spratu iznad, ali njih su uglavnom koristili s(tr)eljacki vodovi. mada ni nama niko nije branio da se tamo posluzimo svime sto ima. a bilo je, nije da nije...

brodarski, sta je fazol? pasulj?
Fažol= pasulj= grah.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #80 on: March 18, 2013, 10:38:34 pm »

благодарим Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #81 on: March 18, 2013, 10:42:02 pm »

"Прави" командир је осим онога у стварном РР-у имао резерви сувих оброка барем за пола чете. И код мене у чети се сваки војник мого јавити "ћати" да му да неку конзерву ако је гладан или из било ког разлога није стигао да оде на ручак, посебно у дане изласка у град.

Било је СДО са сардинама, барем у ЈНА. У ВЈ их једно време није било, па се појавиле неке мароканске, а касније опет хрватске производње.

Ја лично сам волео да једем сардине, али не и паштете. Некако ми нису "пасовале". Не волим их ни сада, док сардине утамањујем. Посебно волим оне са јадранском рибом у оне са укљевом из Скадарског језера. Да се не наљуте зналци, за мене су "сардине" све  конзерве са рибом  осим осим туњевине и скуше.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #82 on: March 18, 2013, 11:01:36 pm »

.................
морам да напоменем још једну ствар. пре пар година напипао сам на пијаци повећу количину војних конзерви нареска, производња "банат" банатски карловац. стандардно, штампана конзерва плавим словима, паштета црвеним. био је одличан.
U исто време сам купио "цивилну" производњу за поређење, везе с везом нема pravilo очигледно да је сва производња за војску била сасвим другачија од цивилне.
...............

Da, u vezi mesnog nareska i ja se u potpunosti slažem sa ovim.
Mesni narezak u konzervama vojnog pakovanja su izvanrednog kvaliteta i ukusa.
Pokušavao sam naći i približno sličan u širokoj prodaji, od razni proizvođača, ali nikad nisam uspio.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #83 on: March 18, 2013, 11:10:57 pm »

Па морао је бити квалитетан када је произвођач морао да обезбеди тачну спецификацију по рецептури коју му је одобрила Интенданстка управа. Имао је војног контролора који је проверавао сваку серију конзерви. За цивиле иде оно што ти произвођач сам "збља". Нема правилника (шта је тачно "месни нарезак2, односно које је месо у питању, у којој количини, колико је  "механички окоштаног меса", бујона и др.), а ако га и има нико то не контролише. И онда се ишчуђавамо одакле "афлатоксин". Ма има га годинама и једемо га (пијемо га) годинама, него се сада неко сетио да то мало провери. И као сви се изнанадили.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #84 on: March 19, 2013, 01:56:26 pm »

I ko zna kakvih još toksina iz savremenih PVC ambalaža.

Iz SDO ni jetrena pašteta nije bila loša ali narezak je narezak.

Pa kad se malo osmudi iznad vatrice, pravi zalogaj prste da poližeš.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #85 on: March 20, 2013, 12:49:49 am »




   Čini mi se da sam nepotrebno postavio snimke konzerviranih obroka koji su formacijski u raznim armijama sveta. Zamislite, oni čak daju vojniku instant kafu, razne slatkiše, so i biber, tablete sa priručnim uređajem za zagrevanje hrane i još dosta toga što samo smeta predviđenom izgladnjivanju. Zašto ne pogledate bar kako izgleda SDO u Rusiji, već pišete o tome kako je mesni narezak jako ukusan. To je ujedno i zvezda večeri u našem SDO-u pošto je išao u kombinaciji sa paštetom ili sardinom za doručak ili večeru. Ako su marmelada i maslac nazivani ,,Dečja radost'' ovo je mogla biti samo Pseća radost. Na pitanje : Šta najviše volite iz SDO-a, odgovoriću lakonski. Najviše volim kada ga nema!

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #86 on: March 20, 2013, 01:11:29 am »

pa zar kod nas nije bilo kafe, caja, slatkisa...? bilo i to dobrih. da li jos postoji sdo ne znam, ali kad je postojao sve to je bilo dobro. a sto je narezak ukusan, pa sta da radimo kad jeste. meni je licno zao sto ne mogu da nabavim vojne konzerve, jer ih inace volim. a kom se ne svidja, nek trazi ono sto mu se svidja.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #87 on: March 20, 2013, 01:19:37 am »

Brodski SDO koji nam se zalomio par puta na "graničarima" bio je nešto potpuno drugačije. Zalomilo se čak nekoliko kompleta sa cigaretama "Morava" i brendijem unutra. Naravno, to je Dasko Miran odma` sklonio sebi. Meni se najviše dopala otkoštena piletina u aspiku. Ona je išla jedna na dvojicu, jer je pakovanje bilo poveliko. A bili su i režnjevi mesnate slanine u limenci. Posle mi mama kaže da je skoro ista takva bila u Unrrinim paketima. Ne znam ja u čijim paketima, ali da je bila odlična, bila je. Kad sam drugovima pričao šta smo mi imali u SDOu, niko mi nije verovao. A luka i leba je Kuki davao ko je hteo i koliko je hteo.

Posle sam čuvenu Devetku - gulaš nekoliko puta uspeo da izjurim na vojnoj ekonomiji u Batajnici, u sastavu zimnice. Naravno, to je bilo pre 1991. Gulaš je bio odličan. Imao je oznaku GG na limenci od 900g. Bio je i svinjski paprikaš "SPG", ali GG je bio bolji. To je pravila ili Podravka ili Gavrilović. Upoređujući sa sadašnjim cenama, ta "Devetka" ne bi bila jeftinija od 7EUR za 900g.
« Last Edit: March 20, 2013, 01:25:44 am by kumbor » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #88 on: March 20, 2013, 09:36:00 am »




   Čini mi se da sam nepotrebno postavio snimke konzerviranih obroka koji su formacijski u raznim armijama sveta. Zamislite, oni čak daju vojniku instant kafu, razne slatkiše, so i biber, tablete sa priručnim uređajem za zagrevanje hrane i još dosta toga što samo smeta predviđenom izgladnjivanju. Zašto ne pogledate bar kako izgleda SDO u Rusiji, već pišete o tome kako je mesni narezak jako ukusan. To je ujedno i zvezda večeri u našem SDO-u pošto je išao u kombinaciji sa paštetom ili sardinom za doručak ili večeru. Ako su marmelada i maslac nazivani ,,Dečja radost'' ovo je mogla biti samo Pseća radost. Na pitanje : Šta najviše volite iz SDO-a, odgovoriću lakonski. Najviše volim kada ga nema!



Sve to "micha" o čemu pričaš za strane armije, manje više imali smo i mi u JNA - Mornarica. Flotne snage, podmornice, diverzanti.
Pa ako ti nisi mogao u svemu tome naći, baš ništa za sebe, moram ti priznati da me zabrinjavaš. Očito si i preveliki probirač.
Obično sam slične tebi, rado ostavljao da gladuju po svom izboru, dok se ne vrate ponovo konzervici. A, onda su k'o pamuk, daj šta
daš....  
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #89 on: March 20, 2013, 11:06:45 am »

Neko je napisao za kremipane, da su dobijali samo podmorničari...na Lastovu i u Puli je toga bilo kolko očeš...pored onih brodskih SDO-a najviše se mi svidjela velika konzerva piletine bez kostiju, ubilo se,dalo se napravit malo jači pileči paprikaš, sečam se i one konzerve od jabučnog sirupa i marmelada od jagode, mi smo voleli kad je bio SDO na meniju, jer kuhinja u uporištu na Lastovu je bila katastrofa!Šef kuhinje, neki poručnik Kovačević...ma nisam video večeg nečoveka od njega!
« Last Edit: March 20, 2013, 11:53:05 am by Рашо, Reason: popravljanje \"riječnika\" » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.