PALUBA
April 16, 2024, 06:53:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Šta najviše volite iz SDO-a  (Read 202699 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #60 on: October 06, 2012, 01:01:57 pm »

Na prvoj fotografiji vidi se i AGOR-4 ili AGOR-6, ne mogu da vidm bas najbolje. Taj aparat se koristio za podgrevanje hrane na terenu.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #61 on: October 06, 2012, 01:35:21 pm »

2007. na odsluženju vojnog roka, samo jednom smo dobili SDO za vreme celodnevnog boravka na terenu (gađanje). Bio je sa konzervom pasulja sa hamburškom slaninom. Slisto sam ga nepodgrejanog - bio mi je to najbolji obrok u vojsci -hladno, pljušti kiša, mokar do kože sedim na zemlji pokriven šatorskim krilom, ali sve sam zaboravio kada sam uzeo prvi zalogaj iz te konzerve. Stvarno je odličan i kvalitetan obrok. Drugim prilikama, obično smo dobijali konzervu mesnog nareska ili paštete. Jednom smo ceo dan istovarali 3 šlepera FOTAB avio-bombi na ruke u jednom podzemnom skladištu. Za ceo dan, sledovanje je bila konzerva paštete, bez hleba. Otvoriš konzervu, uzmeš kašiku i zahvatiš, pa u usta ...
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #62 on: October 06, 2012, 06:20:08 pm »

Šta beše drnč ? Ne sećam se da li je to beše onaj rizi-bizi ili nešto drugo ?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #63 on: October 06, 2012, 06:25:45 pm »

Drnc je svakako deterdzentski rastvarac za ciscenje naoruzanja (permutovana su poslednja 2 slova u skracenici) ali sto se tive hrane u JNA Drnc bi trebo da je "bosanski lonac" mada su vojnici drncom zvali svasta.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 880



« Reply #64 on: October 06, 2012, 10:59:20 pm »

Svi su jeli tzv. "dvopek", i to često. Gratinirani dvopek iliti "cigla".
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #65 on: October 06, 2012, 11:11:40 pm »




   Mi smo Drnčom zvali bosanski lonac, neku vrstu đuveča,a Cigla je bila zapečena popara od starog hleba ili dvopeka sa sirom. To su jela sa svakodnevnog menija u vojničkom restoranu. SDO se dobijao samo u određenim prilikama koje sam naveo u prethodnom postu. Nismo još uvek saznali po slovima šta je koji trebao da sadrži.


Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #66 on: October 07, 2012, 12:55:57 pm »

Manje više sva čorbasta jela, kao što je čorbasta boranija sa mesom, čorbast grašak sa mesom, bosanski lonac i sl. su se u vojsci zvali drnč.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #67 on: October 07, 2012, 01:54:11 pm »

Мицха је тачно навео када се издавао суви оброк. Осим наведеног требао се издавати и војнику који иде на одсуство (осим на оно које се популарно називало ПП - приватни послови). Следовала су га један или два сува оброка, зависно од удаљености крајњег одредишта. У неким јединицама то нису издавали. Код мене у јединици војници масовно нису узимали тај додељени оброк већ је то остајало у приручном магацину(код "ћате"). Делио се онима који су били гладни, нису из ко зна ког разлога стигли да оду до кухиње или су имали "везу" везу са ћатом а мрзело их је да иду на редовни ручак (вечеру).


Иначе, сваки ратни ратни батаљон је имао два комплета сувих оброка, односно било је два сува оброка за сваког војника по ратној формацији. Делио се на знак мобилизацијске или борбене узбуне. Бригада (пук ) је имао у резерви још један комплет сувог орбока. Такође батаљон је држао код себе резерву хране за спремање куваног оброка (оно што се могло чувати конзервирано или у дехидрираном стању), тако ђе за два дана. Дакле, бригада је могла да "издржи" без дотура хране 5 дана. После тога се, ако не дође попуна, прелазило се на снабдевање из "месних извора" Grin

Најчешћи произвођачи готових конзервираних јела у време ЈНА су били "29 новембар" из Суботице и "Сљеме" из Загреба. у Сваком случају, још једном да "подвучем" то су били врло квалитетно урађени оброци и углавном врло укусни. Наравно, када си на терену, па још гладан, па још немаш где да купиш или набавиш било шта за јело, сви ускуси и жеље се појачавају. Зато је тај оброк најчешће свима остајао у добром сећању.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #68 on: October 07, 2012, 06:08:05 pm »

Najviše sam od gotovih jela volio gavrilovićev ''kiseli kuupus sa suvim mesom'',za razliku od saboraca koji su ga bacali-svako ima svoj ukus.Posle mnogo godina našao sam ga u trgovini i nisam odolio iskušenju-okus je bio isti,pa sam pokupvao celu zalihu,ali zavoleli su ga i ukućani pa se sve brzo pojelo!
Posle toga nestalo je ''zajedničko tržište'' pa nema ni kiselog kupusa Gavrilović.......
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #69 on: March 17, 2013, 02:58:34 pm »




   Odavno nismo pisali u ovom topic-u pa da u vidu rezimea pogledamo ,,Đe smo mi a đe je Europa''.

Konzervirani obrok u Francuskoj vojsci:

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ZPv-_2q3NaY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


U Češkoj vojsci :

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/sLfZxOSyX_E?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


U Australijskoj :

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/rycn4nLmg7o?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


U Norveškoj :

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/rycn4nLmg7o?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

 

U Ruskoj :


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Wme8RKi3BM8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


I u Američkoj vojsci za vreme intervencije u Vijetnamu 1967.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/xMahwBWjJw4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


Kao što se može videti SDO u JNA je bio najsličniji američkom iz Vijetnama pre 45 godina .


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #70 on: March 17, 2013, 04:07:25 pm »

Francuski SDO No.12

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/tttnV5tSrzE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #71 on: March 17, 2013, 10:00:40 pm »

правог сдо-а се сећам кад су ћале и стриц ишли на вежбе па доносили. а и деда је једно време радио неку грађевину при војсци па су им делили. некако и дан данас највише волим месни нарезак (додуше у војсци смо га звали масни насерак Grin). волео сам ризи бизи, а богами и двопек. у моје време га готово није ни било, па сам се нарадовао ко мало дете кад сам га случајно напипао у једном магацину (ишли смо по неки купус). паштете су биле очај живи. на сардине  смо се сви нешто мрштили. пасуљ је ретко долазио до нас, два или три пута сам га видо. кисели купус једном (не знам за друге али мени је то било најодвратније што сам икад јео, кисело ко сирће). некако '97-8. друг је са академије донео овчје месо у комадима "да храни керове луталице". добио је жешће псовање а све што је донео (а било је тога доста) сам покупио и донео кући. е онда је настао грабеж између мене и ћалета Grin мени је то феноменално и жао ми је што не могу да га набавим више. сећам се да је једном ћале донео и неке виршле у целофану које су се грејале а могле су се јести живе. то сам тад видо и никад више.

морам да напоменем још једну ствар. пре пар година напипао сам на пијаци повећу количину војних конзерви нареска, производња "банат" банатски карловац. стандардно, штампана конзерва плавим словима, паштета црвеним. био је одличан. у исто време сам купио "цивилну" производњу за поређење, везе с везом нема pravilo очигледно да је сва производња за војску била сасвим другачија од цивилне.

од оне ситнарије била ми је интересантна инстант кафа, мада кафу не пијем, и бомбонице глукозе. скоро сам их био нашао у слободној продаји, мислим да су "витаминкине" али не могу да се сетим.
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #72 on: March 18, 2013, 01:15:07 am »

@ssekir75

Bombone su bile "Paracinka" Paracin. Kao mali stalno smo na kapiji objekta (kako smo ga zvali) cekali zeleno TAM-ce.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #73 on: March 18, 2013, 01:58:22 pm »

Zbog prirode posla koji sam obavljao u mornarici, nisam nikada bio na klasičnom ''terenu'' tako da nikada nisam bio oslonjen na SDO kao jedini celodnevni izvor hrane.
Kad god smo išli na višednevne zadatke (ukrcaj, iskrcaj, redovne provere, opravak KR na poziciji i sl.) - to je bilo uvek oslonjeno na brodove ili obalske baterije, tako da smo se hranili sa posadama, iz njihovih kuhinja.

Ipak, tokom službe probao sam praktično sve što je bilo na raspolaganju u RM, i od svih konzervi mi se najviše dopadala stišnjena govedina u komadima, u malim konzervama od 150 gr. Neprevaziđena mesna konzerva, neponovljiv ukus!

Danas se slične konzerve mogu naći samo kod arapa - redovno ih jeden kada sam na putu, nekad i za ručak: skuvam makarone i sa vrelim testom pomešam sitno iseckane komade konzerve, sir i paradajz sos .......

Ovčiji narezak je bila najružnija konzerva koja je nuđena vojsci - niko je nikada nije hteo jesti.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #74 on: March 18, 2013, 09:14:03 pm »

bogami meni se opako svidjala Tongue.... tu govedinu nisam probao na zalost
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.