PALUBA
April 26, 2024, 05:50:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Šta najviše volite iz SDO-a  (Read 204261 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #90 on: March 20, 2013, 02:33:42 pm »

Mala vremenska digresija radi poređenja.

Sastav SDO sledovanja trupama Vermahta tokom operacije Švarc (Maj-Jun 1943 Jugoslavija).
Ne pišem u širem kontekstu radi potpadanja pod T.11.


* SDO Vermahta operacija Swartz.JPG (12.19 KB, 433x127 - viewed 317 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #91 on: March 20, 2013, 08:37:49 pm »

Колико се сећам негде смо писали о искуствима коришћења тих страних сувих оброка. Ја сам пробао неки норвешки. И није ми се допао. И не само мени. Међутим, то је пре свега ствар укуса. Савко поднебље, разни наороди имају различите укусе и навике у јелу. Можда је путер од кикирикија најпродаванија посластица (јело) у САД, и сигурно га има у сувим оброцима, али овде је то увек неславно пропадало. Људи овде то не воле да једу.

Слажем се са Мићом да визуелни изглед харне има ефекат. Овд је у питању визуелни изглед паковања. Укус и навика су нешто друго и никакво паковање га не може промениту када се једном формира.

И ЈНА је пробала са паковањима готових јела у оној алуминијумској фолији као што се види у неким сувим оброцима на снимцима (чини ми се код Чеха). Шта више, та технологија паковања хране (кака се и сада најчешће среће код готових јела за цивилно тржиште), је усвојене по захтеву тадашње Интендатске управе ЈНА. Међутим, показало се да то није погодно за грубе манипулације, посебно када је то паковање код војника. Много  је већа вероватноћа да ће се та фолија пробити и храна просути него када је упитању класична конзерва. Слажем се да је суве оброке, бар за "обичну" војску требало обогатити неким слаткишима (мада су нутриционисти против њих). Када су питању оне практичне ствари које се виде у фарнцуском комплету оброка постојале су и компелету нашег војника, али изван паковања оброка (АГОР за подгревање, проција прилагођењан манипулацији, прибор за јело такође).
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #92 on: March 20, 2013, 08:57:11 pm »

Nebi hteo da ispadnem zakeralo i nekorektan, ali čini mi se da pojedini učesnici vide SDO kroz tip koji se koristio
kod pešadije. Mislim da je takav tip SDO bio dosta skromniji.
U Mprnarici, pogotovu podmorničari i diverzanti i još neki, bilo je svega što se pominje. Nema čega nije bilo,
piletine, pasulja sa slaninom, narezak, pašteta, topljeni sir, kafa, čaja, kompota od dunja, krušaka, čokolada,
neki voćni kockica, tableta za podgrijavanje, ma nemogu se više ni sjetiti.
Prema tome i naša vojska svojevremeno je sigurno imala dosta toga što bi se smatralo top levelom u svjetskim
okvirima.
Kad o svemu tome pričamo, moramo imati na umu da je to sve prilagođeno bilo našem podneblju i ukusu.
Nemožemo mi tražiti "kvalitetu" upoređujući se sa stranim vojskama i njihovim navikama i podnebljima. To jednostavno
ne stoji.... Roll Eyes
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #93 on: March 21, 2013, 12:46:51 am »




   Naravno, ovde smo da iznesemo svoje mišljenje i iskustvo uz uzajamno uvažavanje. Na kraju tu smo da bi se družili i usput ponešto saznali.
   Kao pripadnik RV i PVO u JNA a potom u KoV kada se kaže SDO pomislim na kartonsku kutijicu sa tri konzerve, dvopekom, čajem u kesici i komprimati bombonicama. Na samoj kutiji je i pisalo SdO i veliko latinično slovo ispod koje je označavalo kombinaciju konzervi. O varijantama za podmorničare, posade torpednih čamaca i pilote mogu samo da maštam jer ih nisam u svojoj karijeri do sada sreo. Kao ni 90% nekadašnjih i sadašnjih pripadnika JNA i vojski koje su se potom formirale. Zato mislim da je tadašnji oblik konzervisanog obroka možda bio dovoljan 60-tih kada je nastao, ali sada je to nedovoljno kako količinski, energetski ifunkcionalno tako i vizuelno. Uostalom ni VS više ne koristi ovakav vid SDO-a već su to sada pojedinačne konzerve,bez instant napitka,slatkiša i poznate ambalaže. A ako znamo da svaka vojska ne ide samo na naftu i benzin već prvo na pasulj i kiseli kupus, onda od neke duže vožnje izgleda nema ništa, niti se planira. Očigledno pripadnici stranih vojski dobijaju višestruko veća dnevna sledovanja u odnosu na naša nekadašnja u JNA. Ili se tu računalo na poznavanje domaćeg terena i domaće kuhinje?


Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #94 on: March 21, 2013, 08:06:03 am »

I ja moram da priznam da sam se svojevremeno malo razočarao.

SDO koji je moj otac kao oficir donosio po neki put sa manevara, je imao sve ono o čemu je Džumba pisao (više je ličio na bogati ketering u tadašnjim JAT-ovim avionima), kad sam ja došao na red da zadužim SDO prvi put, falilo je 2/3 artikala (takva su vremena bila-počela oskudacija Embarrassed), šta češ.

Pa se slažem sa konstatacijom da izgleda nismo svi imali priliku da zadužimo jednake SDO obroke po sastavu i da su nam iskustva različita.

A lepo su mi svojevremeno rekli da naučim da plivam  Grin  , pa u mornaricu  marinero, a ja bio zakleti "prašinar"  , po onoj narodnoj "pešadija je majka rata".  Grin
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #95 on: March 21, 2013, 09:50:08 am »

U tadašnjem SDO sam najviše volio konzerve graha, bile su odlične. Jednom za vrijeme T11 sam imao prilike uletjeti u jedno skladište gdje je bilo brdo SDO. Povadio sam 20-ak konzervi i odnio u kamp kućicu gdje sam bio smješten s jednim mlađim kolegom koji to nikad nije vidio. Kad sam se poslije 2 dana izbivanja vratio, previjao se od bolova u trbuhu, konzerve su bile ispražnjene, a miris bolje da ne opisujem.
U remontu u Šibeniku smo jednom umjesto SDO dobili zabunom nekakve komplete za preživljavanje. Bila je tu kutija cigareta, bočica ruma, tablete soli, udica, a najčudnije su bile nekakve bijele kocke za koje nismo znali čemu služe. Nakon hrdanja, lizanja, otapanja u vodi (nije se dalo) jedan ronioc sa PB201 nam je rekao da je to gorivo za podgrijavanje konzervi. Čovjek se uči dok je živ.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #96 on: March 21, 2013, 09:56:40 am »

2005. godine u Moskvi sam kupio par fiola sa tabletama "krutogo topliva". Čvrsto kampersko gorivo pali bez greške i dan danas. Koristim ga za potpalu badnjaka na terasi, jer nemam ložište u kući.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #97 on: March 21, 2013, 11:20:13 am »

Klikom na pojedini Paket vidimo sadržaj Smiley
http://www.nytimes.com/interactive/2010/09/04/weekinreview/20100905_gilbertson.html?ref=weekinreview&_r=0
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #98 on: March 21, 2013, 09:11:45 pm »

Мићо, тешко грешиш када кажеш да СДО не одговара по енегретској вредности потребама војника. Одговара. Прави СДО дневни ратни оброк и он садржи све оно о чему смо раније писали. То што се и онда и можда ни сада (не знам шта сада деле) делило војницима у време када кухиња не ради не садржи све оно што има прави ратни СДО. Што би рекли интендати не припада по следовању. Тако на пример, се углавном није делио двопек јер се углавном давао хлеб.   
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #99 on: March 21, 2013, 09:56:03 pm »

SDO iz JNA je mogao imati oko 2500 kalorija. To je proračunato za jednodnevnu ishranu vojnika KOV-a.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #100 on: March 21, 2013, 10:01:47 pm »


Hehehe, švaba ždere ćevapčiće  Grin
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #101 on: March 21, 2013, 10:03:18 pm »

SDO iz JNA je mogao imati oko 2500 kalorija. To je proračunato za jednodnevnu ishranu vojnika KOV-a.

To je dovoljno kalorija za srednje teški rad. Nije baš za kopanje kanala, zaklona, itd. Opet se vraćam na normativ srpske vojske do 1914. sa njenih 400-500 grama mesa dnevno. A u to vreme konzerviranje je tek bilo u povoju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #102 on: March 21, 2013, 10:12:54 pm »

Тај норматив Срспке војске из Првог светског рата тешко да су у пракси успевали остваривати. Ко прочита "Српску трилогију" увериће се из прве руке. Ови из ЈНА јесу (а и био је мир), као и у ВЈ током 1999. Ипак су то различита времена.

СДО је привремени оброк чије коришћење није предвиђано дуже од 2 дана, барем у КоВ. Основни начин исхране војске је кувана храна. Зато није ни неопходно да максимално калоричан. 
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #103 on: March 21, 2013, 10:30:30 pm »

ko koristi sdo duze od 3 dana ima problema posle kad ide "sprocu sebe" Grin
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #104 on: March 22, 2013, 07:00:59 pm »

Malo sam pogledao koliko kalorija imaju slične stvari u trgovini, količine sam dao odprilike prema sečanju, a za tačan izračun ionako neznamo ni tačnu recepturu, da se doda malo više masti/ulja, menja se i kalorijska vrednost. Po sečanju bile su tri konzerve, doručak, veča za ručak i jedna za večeru, dvopek, neke bonbone, čaj/sok.

Sir, narezak i konzervirano meso imaju verovatno sličnu kalorijsku vrednost (nisam našao za goveđe i ovčje u konzervi)

dvopek 50g - 200 kcal
vitergin/bonbone 100 kcal
riba 125 - 350
pasulj 400 - 680
narezak 150 - 450

Zajedno 1780 kcal.

Ne sečam se ni tačnih količina, pa je sve to okvirni izračun. Nije baš za teški fizički rad, ili da se deblja, ali mislim da je smisao da se jede u skrajnim situacijama ili u JNA, da se prazne stare rezerve. Tako da ako neko izgubi na taj dan koji gram sala, nebi da umre od toga.

Ako se uspoređuje sa američkim SDO iz Vietnama, onda je sasvim na nivou (ako ne i bolji) pa i SDO je nekde iz tih vremena. . Oni ostali što su prikazani, su drastično noviji.

Nkeke stvari su se mogle kupiti i u trgovini, pa je i kvaliteta bila na nivou. Meni se najviše sviđao topljeni sir i narezak. A RAZOČARALI me ovčje i goveđe meso, kad sam video, pomislio sam, mmmm ovo če biti neka specialiteta, kad ono....FUJ!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.