PALUBA
March 28, 2024, 11:21:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Šta najviše volite iz SDO-a  (Read 201163 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vojoche
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #555 on: October 29, 2020, 01:13:03 pm »

Iz jednog teksta o Izraelskoj vojsci :

"Loof anecdotes are ubiquitous and diverse: There’s the one about a current 20-year-old Israeli soldier who was handed a can of meat dated 1988. “It wasn’t bad,” the soldier said. “It just felt weird eating something that was older than me.”"

"„Анегдоте о Loof-u (koser jelo tradicionalno deo IDF sledovanja) су свеприсутне и разнолике: постоји она о тренутном (2011 od tada je tekst) двадесетогодишњем израелском војнику којем је уручена конзерва меса од 1988.„ Није било лоше “, рекао је војник.„ Било ми је чудно да једем нешто starije od mene"

Inace ne desavaju se propusti samo nama. U istom tekstu je pomenuto i da fabrika koja je pravila ovo cuveno jelo je zatvorena 2000. IDF je to skonto tek par godina kasnije pa su na brzinu trazili zamenu.

Loof je inace zelena konzerva iz snimka iz prethodnog posta.
Logged
vojoche
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #556 on: October 29, 2020, 01:18:55 pm »

Jos jedna anegdota iz IDF. Vojnici bi cesto pojeli masline ali ne i maslinovo ulje iz konzerve vec su ga koristili za grejanje obroka. Napravili bi postolje od kamena, stavili konzervu a ispod zapalili papir (najcesce toalet papir iz sledovanja ili karton) natopljen maslinovim uljem.

Neki su oficiri dizali dreku zbog bacanja hrane ali su logisticari skontali da je to jeftinije nego obezbedjivati neko drugo gorivo, pogotovo ako vecina vojnika baca ulje.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #557 on: October 29, 2020, 03:26:54 pm »


Kod Izraela SDO je upakovan na 4 vojnika. A ako neko ima iskustva, to su oni.

Ta varijanta se koristila decenijama i jos uvek se koristi. Koncept slican SDO samo za cetvoro.
2008 su i Izraelci razvili i poceli da delimicno uvode nesto slicno MRE, za jednu osobu.
Izrael ima armiju od regruta sastavljenu i koja je namenjena da ratuje relativno blizu svojih baza uz mobilizaciju svih civilnih resursa (slicno konceptu opste narodne odbrane). Glavnina prehrane dolazi iz kuhinja vojnih poljskih ili se dotura od civilne mobilisane industrije. Zato ne polazu mnogo na SDO/MRE, to sluzi kao rezerva i za vanredne prilike.

Inace u SFRJ je planirano da se celo drustvo ukljuci u odbranu. Kod prehrane tu postoji jedan problem. Osim pekarske malo koja prehrambena industrija moze brzo da se preorjentise ili da funkcionise kada je infrastruktura u haosu. Zato su u JNA postojale rezerve hrane koja se tesko proizvodi/distribuira u ratnim uslovima (meso,povrce...). Hleb se kao i sirovina (zitarice, brasno) lakse obradjuje i cuva i proizvodnja je razbacana (pekare i silosi u svakoj opstini, nekad i vise njih). Ako infrastruktura pukne (prevoz, prenos struje na vecu daljinu) malo koja mesna industrija moze da radi. Pekare mogu da rade i sa lokalnim izvorima (toplane-elektrane a manje i na agregatima), kao i skladista brasna i mlinovi jer su manji i razporedjeni po celoj zemlji. Zato se u JNA koristio SDO sa i bez dvopeka, racunalo se da ce civilne pekare plus vojne poljske moci da rade u ratnim uslovima dok ce ostala prehrambena industrija verovatno drasticno smanjiti proizvodnju i jos vaznije distribuciju u prvim nedeljama pa i mesecima a do tada bi verovatno i bilo sve reseno.


Koncept ishrane vojske u ratu zavisi od pretpostavljenog izgleda budućeg rata. SDO je samo dio koncepta ishrane.

Mislim da trebamo odvojiti neke stvari: proizvodnju hrane, preradu hrane, čuvanje hrane i pripremu hrane.

-Mnoge biljke stižu jednom godišnje i to u relativno kratkom roku. Sve žitarice zriju u relativno kratkom roku, na našim prostorima uglavnom u zavisnosti od nadmorske visine. S druge strane klanje životinja se može vršiti tokom cijele godine.

-Nakon ubiranja, neke namjernice su mogu u tom obliku čuvati (žitarice, krompir), a neke se moraju konzervirati (povrće).

-Kod čuvanja je drastična razlika u normalnim, mirnodopskim uslovima i u terenskim, ratnim uslovima. Tu si odlično opisao razliku kod pojedinih namjernica. Pšenica, brašno, riža, krompir... se mogu određeno vrijeme čuvati (u vrećama) na spoljnoj temperaturi. Mada i tu ima ograničenja, brašno nesmije da pokisne, krompir da smrzne... Neke namjernice ptethodno moraju biti pripremljene za terensko čuvanje. Kao one limene konzerve od 4-5kg sa graškom, paprikama, krastavcima, cveklom... I kod njih je pitanje da li smiju da smrznu. I suhomesnati proizvodi se neko vrijeme mogu čuvati na spoljnoj temperaturi. Jedinice su mogu snabdijevati i živom stokom, pa da se klanje i obrada mesa vrše na terenu. To je vjerovatno bilo prihvatljivo za JNA u konceptu ONO, ali ne i za SAD. Smiješno je voziti živa goveda iz Teksasa u Avganistan. Smiley

-Priprema hrane se može vršiti u jedinicama određenog nivoa ili da se fabrički pripremljena hrana dostavlja vojnicima. U JNA su bataljoni imali intedantska odjeljenja sa poljskim kuhinjama gdje je pripremana hrana. Postojala je neka količina SDO za "vanredne" okolnosti, o čemu si već pisao.
Mada su i namjernice za poljske kuhinje morale biti "ambalažirane" za čuvanje u terenskim uslovima. I tu je ostao problem čuvanja od kiše, smrzavanja... Ni čuvena (duga)devetka, mesna konzerva od 900g, vjerovatno nije bila namijenjena za individualnu upotrebu.
Kod izdavanja fabrički spremljene hrane vojnicima imamo pitanje njene neposredne pripreme za jelo. Ona bi morala da se može jesti bez ikakve pripreme. I gotova jela bi morala biti dovoljno ukusna i kada nisu podgrijana. Bezplameni grijači to pojednostavljuju. Mada u većini modernih SDO ima 2-5 toplih napitaka. Kako za njih podgrijati vodu u terenskim uslovima?
Ako je MRE namijenjen da se njime vojnik hrani 1-2 mjeseca neprekidno, onda je upitno da li je to najbolje rješenje. Ako je bataljom prevelika jedinica za snabdijevanje, onda bi se podgrijavanje hrane i priprema toplih napitaka mogla vršiti centralizovano na nivou voda. A pakovanje hrane bi bilo u skladu sa tim. Za "vandedne" situacije bi bio SDO koji bi se mogao jesti bez ikakve pripreme i bez nužno neophodnih stvari.


I što DŽumba napisa, sva hrana se nekako mora transportovati do krajnjeg korisnika. Pa da li pasulj bio kuvan i upakovan u konzerve ili moderniju ambalažu od po 300-400g ili sirov u vrećama po 50kg pa se kuvao u poljskoj kuhinji i onda u manjerkama dostavljao neposredno vojnicima.
« Last Edit: October 29, 2020, 03:36:47 pm by Prvačić » Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #558 on: October 29, 2020, 03:41:23 pm »

Iz jednog teksta o Izraelskoj vojsci :


"„Анегдоте о Loof-u (koser jelo tradicionalno deo IDF sledovanja) су свеприсутне и разнолике: постоји она о тренутном (2011 od tada je tekst) двадесетогодишњем израелском војнику којем је уручена конзерва меса од 1988.„ Није било лоше “, рекао је војник.„ Било ми је чудно да једем нешто starije od mene"

Inace ne desavaju se propusti samo nama.


Kod nas se prije desetak godina u marketima pojavila neka namjernica (mislim ulje, ali nisam više siguran), či je datum proizvodnje bio dva dana poslije dana kad su novinari objavili prilog na TV. Tako da smo mogli jesti još neproizvedenu hranu.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #559 on: October 29, 2020, 06:05:16 pm »

Loof je inace zelena konzerva iz snimka iz prethodnog posta.

LOOF је уствари кошер варијанта америчке конзерве SPAM. Разлика је у томе да се спам производи од свињетине, а ова израелска кошер верзијка од мешавине говедине и пилетине.
Спам вероватно заслужује посебан текст, ради његове улоге у 2. светском рату - али и чињенице да је захваљујући Монти Пајтону постао назив за нежељену електронску компуникацију (email, ) која нас свакодневно затрпава.

По укусу су најсличнији нашим месним наресцима.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #560 on: October 29, 2020, 10:40:57 pm »

Кад већ дискутујемо о храни, њеној припреми и дистрибуцији у ратним условима, да напоменем да је ЈНА развила и тзв. товарне кухиње. Нисам то користио али сам их видео јер сам их имао у чети. То је нека врсти посебног термоса где су из централне батаљонске кухиње узимало полусковано (врело) јело а оно се довршавало (кување) у тој товарној кухињи током транспорта.

Сва готова јела из СДО ЈНА су се једнако могла користити и неподгрејана. Појео сам их таквих на десетине. Наравно, укус подгрејан, топле хране је бољи. Лакше клизи низ грло и боље се вари.

Првачићу, на оном снимку је "главно јело" мислим нека врста рижота или нешто слично. По скраћеници утиснутој на поклопцу конзерве се могло разумети (сконтати) које је јело унутра.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #561 on: October 30, 2020, 08:46:22 am »

- I ja sam na netu našao da je SSSR imao prenosne kuhinje za 25-30 ljudi težine stotinjak kilograma i nešto veće za 75 ljudi. Te kuhinje imaju po tri kazna odgovarajuće zapremine.



Imajući u vidu da ddanad postoji na stotine gotovih jela, koja zahtijevaju samo podgrijavanje ili eventualno kratko kuvanje, ove kuhinje bi se mogle još smanjiti na 1-2 kazna. Samo za podgrijavanje i tople napitke.


-Da, JNA SDO je bio maksimalno prilgođen upotrebi bez komplikovane pripreme. Sve može i hladno.  Na našim prostorima uglavnom nije teško pronaći nekakvih grančica ili sl. da se gotovo jelo podgrije, ako ima vremena. Moglo je i u samoj konzervi, a još bolje u porciji, zbog mogućnosti miješanja . Napitak se pripremao sa hladnom vodom.


-Na video snimku nisam uspio prepoznati šta je glavno jelo. Mislim da su nekakve mahune.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #562 on: October 30, 2020, 10:15:49 am »

- I ja sam na netu našao da je SSSR imao prenosne kuhinje za 25-30 ljudi težine stotinjak kilograma i nešto veće za 75 ljudi. Te kuhinje imaju po tri kazna odgovarajuće zapremine

Bilo je toga i u JNA:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* PokKuh01.png (1237.76 KB, 1080x775 - viewed 13 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #563 on: November 01, 2020, 06:48:21 pm »

Jedan stari, ne znam dali je bilo.

Quote
1976 French Air Force Survival Ration Vintage 24 Hour MRE Review Meal Ready to Eat Tasting Test


Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #564 on: November 02, 2020, 01:20:59 am »

- I ja sam na netu našao da je SSSR imao prenosne kuhinje za 25-30 ljudi težine stotinjak kilograma i nešto veće za 75 ljudi. Te kuhinje imaju po tri kazna odgovarajuće zapremine.

Преносне кухиње је имала и ЈНА, а вероватно и све друге војске које су на овим просторима биле пре ње. Нисам успео да нађем фотографију кухиње која се користила осамдесетих, али сам нашао фотографију са параде из 1950!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Те старе кухиње су омогућавале да се јело кува на маршу.

Оно што је ЈНА имала седамдесетих и осамдесетих је могло да користи и течно и чврсто гориво, и имало је нормале точкове. Мислим да се никад нису користиле, јер је за војне вежбе било лакше транспортовати мањерке (термос посуде) са свежом храном из касарни, него прати пољску кухињу на терену. Када наспете врело јело у мањерку, оно практично наставља да се кува, јер одржава температуру. (Када јело скинете са ватре, оно ће наставити да се кува/пече док се не охлади на ниво на коме престаје тај процес. Ако јело убаците у термос, процес ће се наставити пуно дуже, јер температура не пада.)

За подгрејавање индивидуалних готових јела и воду за инстант топле напитке из СДО би било довољно напунити мањерке врелом водом.

Конзерве и сви облици СДО су само краткотрајна замена за кувану храну и нису предвиђене за исхрану у дужем периоду. Зато се све војске на свету труде да припреме свежу храну, кад год је могуће. Део те хране може да буде припремљен или полу - припремљен. Неке ствари могу да се спреме само на лицу места.


* Foto-5.jpg (93.56 KB, 875x549 - viewed 6 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #565 on: November 02, 2020, 08:46:50 am »

Pisao sam o "malim" prenosnim kuhinjama za 10-30 ljudi, a ne o "velikim" prevoznim za 150-400 ljudi.

Poljska kuhinja M78 iz vremena JNA: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/M-78_poljska_kuhinja_VS2.jpg
Pored ovih novijih "četvrtastih", postojale su i starije "zaobljene".
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #566 on: November 02, 2020, 08:57:54 am »

Dali si mislio na tu kuhinju? Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0088.jpg (1169.58 KB, 2000x1500 - viewed 12 times.)

* IMG_0090.jpg (1078.71 KB, 1500x2000 - viewed 7 times.)

* IMG_0089.jpg (1025.27 KB, 2000x1500 - viewed 5 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #567 on: November 02, 2020, 09:34:33 am »

Da, to je ta "starija".
Negdje sam pročitao da joj je oznaka m69.

Evo još malo o poljskim kuhinjama:
https://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/0042-8469/2010/0042-84691004180T.pdf
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #568 on: November 02, 2020, 09:47:38 am »

Ovo je novija M-78.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M-78_poljska_kuhinja_VS1.jpg (1128.04 KB, 2368x2880 - viewed 6 times.)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #569 on: November 02, 2020, 10:17:22 am »

Pisao sam o "malim" prenosnim kuhinjama za 10-30 ljudi, a ne o "velikim" prevoznim za 150-400 ljudi.

Poljska kuhinja M78 iz vremena JNA: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/M-78_poljska_kuhinja_VS2.jpg
Pored ovih novijih "četvrtastih", postojale su i starije "zaobljene".


Покушавам да разумем која би била сврха комплетне теренске кухиње за јединицу од 10-30 људи и колико дуго би та јединица могла да функционише самостално, без снабдевања. Забачене карауле су имале куваре, али то су потпуно други услови. Пољска кухиња захтева пуно више рада, него нормална кухиња (са замрзивачем, плинским горионицима, текућом водом итд.)

Ако се ради само о подгрејавању конзерви и воде за напитке из СДО, мислим да су они горионици-паштете били далеко боље решење, јер су могли да се распореде по ранчевима и транспортним врећама. Ово руско чудо треба довести и изгурати на место боравка.

Јединица те величине обично није изолована дуже времена, а теренска кухиња сама по себи не би продужила тај период. Треба обезбедити снабдевање водом за пиће, треба на крају крајева обезбедити и гориво за ту кухињу: сува дрва, угаљ или нафту. Треба доставити и хлеб.

Што се тиче ратних услова, где је сваки грам важан, мислим да би требало питати официре, да ли би радије понели пољску кухињу за подгревање конзерви, или пар сандука муниције.

   
Logged
Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.