PALUBA
April 20, 2024, 02:40:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Šta najviše volite iz SDO-a  (Read 202991 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kerovodja
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18


« Reply #15 on: August 07, 2010, 04:07:18 pm »

Ja sam najvise voleo bombonice...
@ FF Osamdesetih je kremipan bio redovno za marendu, svaki 5-6 dan, uz vocne sokove...
Konzerve sa psecom hranom dugo nisu imale nikakve natpise na sebi pa su tajanstveno nestajale, svakog dana 1-2, dok nisu pocele da stizu sa nacrtanom psecom glavom, hahaha
Logged
times12
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


« Reply #16 on: August 07, 2010, 04:26:54 pm »


Воћна коцка и соте са грашком
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #17 on: August 07, 2010, 04:30:33 pm »

Сувих оброка је било више врста а унутар тога више подврста. Најчешћи је био онај намењен за "обичну" војску. Посебне врсте су биле за подморничаре, посаде бродова, пилоте и диверзанте. Овај први, са званичном ознаком "суви дневни оброк" (СДО) се углавном паковао у војним позадинским базама. Произвођачи су испоручивали конзерве и остало,  војска је паковала у оне картонске кутије. У основу биле су две врсте СДО: онај са двопеком и онај без њега. Уз тај са двопеком није следовао хлеб, док је уз овај друго следовао и хлеб. Без обзира како га већина доживљава двопек је био врхунски производ. Израђиван је у војним пекармама (на пример у оној у Земуну у тзв. "коњичкој школи"). Биле су две врсте слатки и слани. Како га је војска масовно бацала, осим на вежбама када нема шта друго да једе, имало га је свугде. Док сам био командир чете салетале су ме старије колеге, шећераши, са молбом да им остављам и дајем слани двопек. Лекари су им наводно говорили да њега могу јести уместо хлеба.

Такође, било је оних СДО који нису садржали готово јело већ на пример: месни нарезак, паштету и сир. Када су у питању готова јела најтраженија су била она са пасуљем. Моје искуство говори да су најбоља готова јела правили "29. новембар" из Суботице и "Сљеме" из Загреба. Топљени сир се ретко могао добити,а касније се и престао правити. Био је одличан.Уосталом сви месни наресци и паштете су били тражени. Конзерве сардина слабо је ко јео, чак их нису јели ни људи са јадранске обале. Најчешће су их јели војници муслиманске вероисповести који нису могли или хтели да једу месне нареске и паштете, мада многи јесу.

Примећујем да многи помињу чоколадице и бананице. То је све било касније. Као питомац а и мало касније као официр сам јео СДО у коме су осим конзерви били:

- "глукозне бомбоне" са укусом јабуке, звали смо их "коњске" јер су биле онако "шућмурасте" боје и мало веће него ове сада; њих су касније заменили "Цедевита" бомбони и бомбони "Витаминке" (Штип);
- воћна коцка у станиолу (оном старинском); најчешће са урмама или шљивом; врло укусно, али доста тврдо и тешко за кидање зубима; њих су замениле те чоколадице
- кесица чаја; то је такође био врхунски производ (радила га је "Галеника") од кога се и правио онај војнички чај кога је већина пила за доручак, само је овде пакован у мале кесице; растварао се и у хладној и у топлој води и био је врло укусан; могао се и јести, онако прашкаст.

Свако паковање је имало и садржај и отварач за конзерве, посебно раније јер је прибор за јело - троделни комплет (нож са отварачем за конзерве), кашика и виљушка уведен тек почетком 70-тих година прошлог века.

Да не заборавим. По нормативу за исхрану у време рата сваком војнику су следовале, уз топли и суви оброк и цигарете (мислим 10 ком). 1999. године то је, бар у почетку, дељено јединицама. После су мало застали јер су скоро половина били непушачи,а и био је велики трошак.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #18 on: August 07, 2010, 04:49:41 pm »

U SDO za posde brodova bila je i kesica instant katakve kafe fantasticnog ukusa i kvalitete!Popijes je kad ti pocinje dezurstvo( 00oo-04oo)pa ti se nespava ni do dorucka!Koliko se secam bila su dve vrste SDO(suhi dnevni obrok)uz koji ti sleduje hleb, i KDO (konzervirani-kondenzovani-dnevni obrok)sa dvopekom!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #19 on: August 07, 2010, 05:02:48 pm »

Zar kutije SDO-a nisu na sebi imale slovne oznake A, B, C...u zavisnosti od toga šta je bilo u njima. Mi smo dobijali tri vrste: Pasulj sa slaninom, rizi-bizi i kiseli kupus. U svakom je i ostatak artikala bio različit, pašteta ili mesni narezak, sardina ili sir, marmelada...voćna kocka, med sa kafom Tongue, bombone...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #20 on: August 07, 2010, 05:08:34 pm »

Баш тако, на једној страници кутије био је правоугаоник са црним рамом а у средини црним словима исписано СДО-I или СДО-II и слова A,B,C... Мислим да су та слова означавала садржај, односно пре свега врсту куваног јела.Римски бројеви су означавали да ли је био редуковани или комплетни или тако нешто.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #21 on: August 07, 2010, 11:03:56 pm »

Pa uglavnom mesni narezak i pasulj su bili dobri mada jelo se sve a da nezaboravim dvopek . Dva ili tri puta smo u pakovanju SDO dobili i rum samo ne mogu da se setim da li su bile flasice od 1 dc ili 0.5 dc i ko je proizvodio . E posto mnogi nisu voleli to da piju sve je zavrsavalo kod mene i  jos dvojice i bilo je veselo dok nas nisu provalili ili ocinkarili . Posle toga dobijao se taj isti SDO samo su rum izvadili . Bas da pitam jel takav SDO sleduje posadama na brodu mi smo tako to tad tumacili u komandi , mislili smo da su nam to greskom dali mada mislim da  i nije greska .
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #22 on: August 08, 2010, 08:22:34 pm »

Mi na brodu nismo dobijali SDO čak ni subotom kada je bilo veliko čišćenje.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #23 on: August 08, 2010, 08:29:21 pm »

Mi na brodu nismo dobijali SDO čak ni subotom kada je bilo veliko čišćenje.

Vi ste bili neka fina gospoda?! Wink
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #24 on: August 08, 2010, 08:30:25 pm »

Ne mogu da se setim koju oznaku je imao SDO...zvali su ga "mornarski SDO".Izmedju ostalog sadržaja imao je i "šulić" Ruma!!
Negde oktobra/novembra 1991 na Katarini (Pula) ,neko od oficira,doneo je na brod pola džaka tih šulića i dao mornarima.Stajali su kod mene u kesonu,dobro se sećam.Nismo puno toga popili....nije bilo ni vremena za opuštanje.....
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #25 on: August 08, 2010, 08:54:07 pm »

Mi na brodu nismo dobijali SDO čak ni subotom kada je bilo veliko čišćenje.

Vi ste bili neka fina gospoda?! Wink

He...he...he...ukupno nas je na brodu bilo 19,a za dostavu hrane prijavljivana je cela posada od 39 članova. Wink
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #26 on: August 08, 2010, 09:13:44 pm »

Meni je od rizi-bizija padao mrak na oči.Ne znam zašto, ali onaj neukusni biž i oriz nisam mogao smislit'.
Ali opet, kad si gladan sve ti valja.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #27 on: August 08, 2010, 09:38:05 pm »

Kod ovih SDO mi je najgore bilo to, da si dobio u subotu u proleče SDO sa gotovim jelom, kojeg nisi mogao nikdje grijati. Posle nekoliko časova glad je uradila svoje i jeli smo sirovi kiseli kupus ili pasulj. Užas.

Druga uspomena je bila starost konzerva od barem 8-10 godina.

Najgori moguči dobitak je bio SDO sa sadržajem goveđe meso ili ovčje meso, riba i topljeni sir. Kada si otvorio ono goveđe ili ovčje meso, miris je bio užasan a isto i ukus. Ako si dobio gavrilovičev narezak ili paštetu, to je bilo super osim u slučaju dvopeka - kako namazati onu paštetu na onu malu količinu dvopeka Huh?
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #28 on: August 09, 2010, 06:31:48 am »

Naš SDO se zvao KOTČ (konzervirani obrok torpednog čamca). Bili jih je nekoliko vrsta. Ja sam najviše volio konzerviranu piletinu. Nije bila loša ni konzerva sa govedinom (800gr) i sa svinjetinom (800gr). Dvopek (skalani i sladki) nisam nikad volio. Koliko se sječam, su oni na podmornicama dobivali i cigarete. Oni su svoj suhi obrok zvali KOP (konzer. obrok podmornice).
Pozdrav
 Duje

Mi smo na torpednim uz kartonsku kutiju KOTČ dobijali i po veknu hleba iz pekare u lori. I bilo je pristojno kada se narezak ispohuje i ako ti je kuvar sposoban pa odnekle donese paradajza i luka skoro pravi ozbiljan obrok.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #29 on: August 09, 2010, 08:14:48 am »

Sjećam se da nam se jednom u SDOu zalomila skuša u okrugloj konzervi. Kakav RIO MARE, ona je bila božanstvena.No, nismo je poslije baš sretali ... Odlična je bila i ona tvrda voćna energetska bomba.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.