PALUBA
April 19, 2024, 04:30:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Ručna busola M.53  (Read 91297 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #30 on: March 14, 2012, 09:14:00 pm »

nisam vido ovakvu u temi

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


pitanje za "tehniku": zasto nece da ubaci slike kao atachment i zasto nece da edituje post? (zato sam morao ovako da ubacim slike)


* dsci3875.jpg (163.7 KB, 800x600 - viewed 354 times.)

* dsci3876.jpg (181.33 KB, 800x600 - viewed 320 times.)
« Last Edit: March 14, 2012, 09:53:10 pm by dexy, Reason: Ubačene slike u attachment. » Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #31 on: March 14, 2012, 09:31:42 pm »

ovo je busola tipa adrijan, sovjetske proizvodnje. godinu joj na zalost neces saznati, jer je izbrisana. odozdo je bila nastampana godina proizvodnje i neki zig kontrole, ali je to kod tebe izbrisano.

inace imam dve ovakve busole, starija je potpuno crna, a novija ima pokretni deo boje metala
Te busole treba da idu u temu rariteti, jer su bas stare. Koliko li je puta neki rus u nekom ratu mozda prvom , skidao azimut i slicno a eto sad su kod nas.
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #32 on: March 14, 2012, 09:38:07 pm »

nisam vido ovakvu u temi







pitanje za "tehniku": zasto nece da ubaci slike kao atachment i zasto nece da edituje post? (zato sam morao ovako da ubacim slike)
Prika , a da ti ishoblujes parket prvo , xaxa salim se. I ovo je interesantna busola , prvi put je vidim, ko zna koliko ce jos tipova biti prikazano kako smo krenuli nego nadji na forumu uputstvo za ubacivanje slika pa ce ti biti sve jasno.
 pozdrav
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #33 on: March 14, 2012, 09:38:54 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Prve takve su napravljene 1907g, mada je ona( Adrianova busola) bakelitna novijeg datuma.


* 800px-Boussole_fantassin_russe.jpg (91.25 KB, 800x600 - viewed 336 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #34 on: March 14, 2012, 10:22:49 pm »

@rvi

da  ti znas koliko je metalaca i motorista proslo u cizmama tim parketom znao bi da je i parket i lak vrlo izdrzljiv Grin

pravo receno, i ja sam tad prvi put vido ovu busolu na buvljaku i kupio je iako je neispravna (razbijen je rubin na igli). pitao sam neke stare oficire artiljerce i oni su je samo okrenuli u rukama i rekli da nemaju pojma i da je prvi put vide i oni. verovatno je ubrzo napravljena m53 pa se od ove odustalo.

adrijan ne treba da ide u raritete jer ih je napravljeno bog zna koliko. kad sam ja kupovao moju na vojnom otpadu bilo ih je u kutiji, da ne preteram, jedno 150-200... inace su kod nas stigle u periodu 1944-48. mozda je bilo nesto i kasnije, mada ne verujem jer smo tada vec imali domaci proizvod koji je bio i puuuuuno bolji
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #35 on: March 14, 2012, 10:28:14 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Prve takve su napravljene 1907g, mada je ona( Adrianova busola) bakelitna novijeg datuma.
Hvala na informacijama jer bas nista nisam znao o ovim busolama , na tvojoj slici je bas nova busola ispada da su se dugo proizvodile. Mada je bakelit i izmislio gosp. Bakeland 1907 u Njujorku pa ko  ce ga znati od kad je moja busola. Los izraz sam upotrebio dakle ne raritet nego muzejski primerak ili slicno.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #36 on: March 14, 2012, 10:33:39 pm »

Бусола коју је поставио ssekir75 има са доње стране формулу за израчунавање даљине: Д= В(висина у метрима)х1000/ У(угао у хиљадитим) и обрнуто В=Д х У/1000. Наиме, ако знаш висину (или ширину) неког објекта, што генерално није проблем за неке типске објекте (на пример бандере, размак између спратова зграде - од прозора до прозора, висина тенка и тд.) измериш његову угловну вредност у хиљадитима (може том бусолом,а може и приручним средствима) и можеш врло тачно израчунати даљину до тог објекта.

Иначе ту бусолу сам виђао и држао у рукама, али се не сећам да ли је била формацијска или је то нека геодетска (или бусола која није усвојена у опрему ЈНА па ју је произвођач ипак израђивао за грађанство). Старија формацијска бусола ЈНА је била на преклоп, по немачком узору.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #37 on: March 14, 2012, 10:36:29 pm »

... inace su kod nas stigle u periodu 1944-48. mozda je bilo nesto i kasnije, mada ne verujem jer smo tada vec imali domaci proizvod koji je bio i puuuuuno bolji
Касније нису сигурно. После друге резолуције ИБ, "стизале" су само претње.

Наш модел је из 1953. Са Русима смо се помирили тек 1956. тако да смо решили проблеме са ручним бусолама.

Увезли смо, заједно са артиљеријом, артиљеријске бусоле ПБ-2 и перископске артиљеријске бусоле ПАБ-2А(Т).

Љуба
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #38 on: March 14, 2012, 10:37:13 pm »

Za sad na ovoj temi imamo 4 tipa busola, nadaj mo se da ce ih biti jos.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #39 on: March 14, 2012, 10:46:22 pm »

@dzumba
cuvena formula, "dobra udovica vredi hiljadarku" Grin stariju smo vidli na prethodnoj strani, m49 (imam i njih dva komada). mislim da sam vido jos jednu slicnu ovoj koju sam okacio, ali trenutno ne mogu da se setim kod koga moguce je da je bila neka koja nije usvojena, ali ne verujem da je bila zacivilno trziste. koj ce civilima djavo podela u hiljaditima? a drugo, sem same kutije, ova busola je original m49

@ljuba
znam, zato i kazem MOZDA, znas kakva je bila trgovina sa rusima. uvozimo satove na baterije, a u paketu idu i stone lampe...
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #40 on: March 14, 2012, 10:50:05 pm »

Пронађох и слике артиљеријских бусола. Није за ову тему, ал нека буду заједно са приказаним ручним.
Мада у ауту имам још један тип бусоле, кад донесем и услика, биће постављено.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Љуба


* PAB-2.jpg (134.11 KB, 643x922 - viewed 223 times.)

* PAB-2 (1).jpg (90.89 KB, 615x834 - viewed 245 times.)

* PAB-2 (2).jpg (79.47 KB, 635x894 - viewed 259 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #41 on: March 14, 2012, 11:00:56 pm »

Бусоле су се могле купити у слободној продаји. Својевремено их је било у продавници "Шумадије" и Кнез Михајловој улици (ове књижаре више нема) у Београду где се продавала разна геодетска и друга опрема за мерење, па и бусоле М-53,а чини ми се и ова бусола коју си поставио.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #42 on: March 14, 2012, 11:20:57 pm »

busola m53 je siroko upotrebljavana u izvidjacima i imala podelu i u stepenima. imala je da se kupi i u knjizari "nusic" u nisu i bila je otrovno skupa. zato sam morao da je maznem iz vojske za uspomenu i dugo secanje Wink

pab 2 je bila skoro na vojnom otpadu u nisu al sam zaboravio koja bese cena...
Logged
Dizastr2
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86



« Reply #43 on: October 11, 2012, 02:24:50 am »

PItanje...
Buraz mi je poklonio busolu kao na ovoj slici...http://armyshoponline.com/prodavnica/popup_image.php?pID=378
E sad...ima li nekog koji zna sta i kako sa njom?! Merenje azimuta itd. Za strane sveta naravno nije problem. Radio sam sa m 53 na bivsem propast poslu i u redovnoj vojsci ali ovo neznam ni da beknem. Postoje podele u stepenima i hiljaditima ali kako azimut da izmerim?! Na vrhu postoje neke 2 zute crtice, sta sa njima? cemu sluze?! Naravno pitao bi ja onog ko mi je dao ali ga nema pa nema...
Ako nekog ne mrzi naravno najbolje bi bilo u slici Wink
Hvala unapred

P.S. Mesni ugao i ostalo takodje ako moze kako se meri na ovom cudu Smiley
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #44 on: October 11, 2012, 01:57:06 pm »

ovo bi trebalo da je varijanta bezard busole. postoji opis rukovanja u prastaroj knjizici "citanje karata" (mislim da bese iz 48-9.). imam tu knjizicu ali nemam trenutno vremena. ako se neko ne javi okacicu veceras uslikane stranice (nemam skener), pa vataj analogiju...
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.