Ručna busola M.53

<< < (8/16) > >>

rvi:
Quote from: ML on March 14, 2012, 09:38:54 pm

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Prve takve su napravljene 1907g, mada je ona( Adrianova busola) bakelitna novijeg datuma.

Hvala na informacijama jer bas nista nisam znao o ovim busolama , na tvojoj slici je bas nova busola ispada da su se dugo proizvodile. Mada je bakelit i izmislio gosp. Bakeland 1907 u Njujorku pa ko  ce ga znati od kad je moja busola. Los izraz sam upotrebio dakle ne raritet nego muzejski primerak ili slicno.

dzumba:
Бусола коју је поставио ssekir75 има са доње стране формулу за израчунавање даљине: Д= В(висина у метрима)х1000/ У(угао у хиљадитим) и обрнуто В=Д х У/1000. Наиме, ако знаш висину (или ширину) неког објекта, што генерално није проблем за неке типске објекте (на пример бандере, размак између спратова зграде - од прозора до прозора, висина тенка и тд.) измериш његову угловну вредност у хиљадитима (може том бусолом,а може и приручним средствима) и можеш врло тачно израчунати даљину до тог објекта.

Иначе ту бусолу сам виђао и држао у рукама, али се не сећам да ли је била формацијска или је то нека геодетска (или бусола која није усвојена у опрему ЈНА па ју је произвођач ипак израђивао за грађанство). Старија формацијска бусола ЈНА је била на преклоп, по немачком узору.

Љуба:
Quote from: ssekir75 on March 14, 2012, 10:22:49 pm

... inace su kod nas stigle u periodu 1944-48. mozda je bilo nesto i kasnije, mada ne verujem jer smo tada vec imali domaci proizvod koji je bio i puuuuuno bolji

Касније нису сигурно. После друге резолуције ИБ, "стизале" су само претње.

Наш модел је из 1953. Са Русима смо се помирили тек 1956. тако да смо решили проблеме са ручним бусолама.

Увезли смо, заједно са артиљеријом, артиљеријске бусоле ПБ-2 и перископске артиљеријске бусоле ПАБ-2А(Т).

Љуба

rvi:
Za sad na ovoj temi imamo 4 tipa busola, nadaj mo se da ce ih biti jos.

ssekir75:
@dzumba
cuvena formula, "dobra udovica vredi hiljadarku" ;D stariju smo vidli na prethodnoj strani, m49 (imam i njih dva komada). mislim da sam vido jos jednu slicnu ovoj koju sam okacio, ali trenutno ne mogu da se setim kod koga :zid moguce je da je bila neka koja nije usvojena, ali ne verujem da je bila zacivilno trziste. koj ce civilima djavo podela u hiljaditima? a drugo, sem same kutije, ova busola je original m49

@ljuba
znam, zato i kazem MOZDA, znas kakva je bila trgovina sa rusima. uvozimo satove na baterije, a u paketu idu i stone lampe...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page