PALUBA
April 18, 2024, 07:55:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Teroristički napadi u SAD  (Read 65040 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #210 on: December 31, 2020, 06:29:56 am »

Znali 16 meseci da samoubica iz Nešvila pravi bombu; Policija i FBI - kucali na vrata
IZVOR: B92 SREDA, 30.12.2020.

Šesnaest meseci pre nego što je kamper Entonija Vornera eksplodirao u centru Nešvila njegova devojka prijavila je policiji da on pravi bombu u vozilu.

Podsetimo, 63-godišnji Vorner digao u vazduh gradski blok u Nešvilu bombom koja je izazvala velika razaranja i štetu na 41 zgradi u centru Nešvila. Tom prilikom poginuo je i sam Vorner. I ne samo to. Kako piše list Tennessean, policajci su tada čak i posetili njegov dom u gradiću Entiok (Antiohija). Naime, Vornerova devojka je još 21. avgusta 2019. godine rekla policiji Nešvila da Varner "pravi bombe u svojoj kamp-prikolici", a policija je potom te informacije prosledila FBI-u.

Policajci su pozvani u dom Vornerove devojke, otprilike kilometar i po od njegove kuće, i kada su stigli zatekli su je kako sedi sa dva pištolja.

"Rekla je da su pištolji pripadali Toniju Vorneru i da ih više nije želela u kući", rekao je portparol lokalne policije Don Aron. Žena je policiji pričala i o komentarima o bombi koje je Varner pravio. I njen advokat je tom prilkom policajcima preneo da Vorner "često govori o vojsci i proizvodnji bombi", kao i da "zna šta radi i sposoban je da napravi bombu". Policija je zatim otišla do Vornera kući, ali on nije otvorio vrata nakon što su nekoliko puta pokucali. Policajci su videli njegov kamp kućicu iza kuće, ali je vozilo bilo ograđeno, a policija nije mogla da vidi unutrašnjost kuće, navodi se u izveštaju. Dok je bila tamo, policija je primetila da je na ulaznim vratima bilo "nekoliko sigurnosnih kamera i žica pričvršćenih za znak za uzbunu". Oni su o incidentu obavestili nadzornike i detektive, ali "nisu videli dokaze o zločinu i nisu imali ovlašćenje da uđu u njegov dom ili ograđenu imovinu". Sutradan je policija poslala izveštaj i identifikacione informacije o Vorneru FBI-u koji im je odgovorio da "uopšte nisu pronašli podatke o Vorneru".

U policiji danas kažu da u to vreme nisu imali dokaza da je Vorner išta loše učinio.

"Ni u jednom trenutku nije bilo dokaza o otkrivenom zločinu i nisu preduzete nikakve dodatne mere", rekao je Don Aron.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #211 on: January 05, 2021, 09:37:24 am »

Drama u Njujorku, u toku evakuacija: Vozilo puno eksploziva pronađeno kod tržnog centra?
Novosti online 04. 01. 2021.

U NjUJORKU se odigrava prava drama nakon što je kod jednog tržnog centra u Kvinsu navodno uočeno vozilo puno eksploziva.

Kako se vidi na snimcima sa lica mesta, u toku je evakuacija tržnog centra, a policija apeluje na građane da izbegavaju područje oko 56. avenije. Vozilo marke "tesla" je, prema nepotvrđenim informacijama, uočeno u garaži, a na njega su zakačene boce propana. Na lice mesta su se uputili vatrogasci, a tu su i specijalne policijske jedinice.

Prema poslednjim informacijama, policajci su iz pomenutog vozila izvukli psa. Odred za deaktivaciju bombi je došao na lokaciju i utvrdio da eksploziva nema, rekli su zvaničnici. Ipak, iz njujorške policije su dodali da se građanima savetuje da i dalje izbegavaju ovu oblast.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #212 on: January 20, 2021, 07:09:37 am »

Uhapšen američki vojnik optužen za saradnju sa ID
Tanjug 20.01.2021.

Pripadnik američke vojske Kol Džejms Bridžis uhapšen je pod federalnom optužbom da je pokušao da pomogne pripadnicima Islamske države (ID) da sprovedu ubitačnu zasedu protiv američkih oružanih snaga.

On se optužuje za "pokušaj da obezbedi materijalnu podršku osvedočenoj terorističkoj organizaciji i za pokušaj ubistva pripadnika američkih snaga", navodi se u današnjem saopštenju ministarstva pravde SAD, prenosi Rojters. Džejms je na društvenim mrežama pretio da ća da digne u vazduh memorijalni spomenik 9/11 i druge znamenitosti u SAD.

Nacionalni spomenik otvoren je 2011. godine u Njujorku na mestu rušenja tornjeva blizanaca Svetskog trgovinskog centra u terorističkom napadu Al Kaide, na desetu godišnjicu te tragedije u kojoj je ubijeno 3.000 ljudi.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #213 on: February 09, 2021, 08:18:40 am »

Hakeri pokušali da otruju vodu za piće na Floridi
Tanjug 09. 02. 2021.

HAKERI su upali u sistem za snabdevanje vodom grada Oldsmar u američkoj saveznoj državi Florida i pokušali da zatruju vodu, saopštio je šerif Okruga Pajnlas Bob Gualtijeri.

Kako je naveo, hakeri su na daljinu pristupili softveru na kompjuteru jednog od zaposlenih i preuzeli kontrolu nad ostalim sistemima, prenosi Rojters. Šerif je opisao da je radnik prostrojenja sedeo za kompjuterom kada je na ekranu iskočio prozor sa upozorenjem da je došlo do neovlašćenog pristupa, a da je zatim miš počeo sam da otvara programe i upravlja sistemom. Hakeri su povećali količinu sodijum-hidroksida koji se sipa u vodu u malim količinama radi regulisanja kiselosti, ali je opasan kada se konzumira u većim količinama. Gualtijeri je rekao da su radnici brzo uspeli da zaustave kompjuterske komande i da je količina sodijum hidroksida koja je dospela u vodu minimalna. FBI i tajna služba pozvani su da istraže slučaj.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #214 on: April 03, 2021, 06:03:15 am »

Automobilom se zakucao u dva policajca, pa nasrnuo na njih nožem, ima mrtvih
S. M. L. 02.04.2021.

Jedan policajac je podlegao povredama, a drugi je povređen nakon što je nepoznata osoba probila bezbednosne barijere i udarila ih ispred Kapitol hila u Vašingtonu, javlja CNN.

Osumnjičeni je takođe mrtav, potvrdilo je više izvora za CNN. Iz policije su potvrdili i da je vozač koji je probio barikadu izašao iz automobila s nožem u ruci i nasrnuo na policajce i ubo najmanje jednog od njih. Nakon što je automobil probio blokadu, nije se zaustavio, a potom su policajci i zapucali, javili su ranije američki mediji. Pred zgradu je u roku nekoliko minuta sletio helikopter, a ubrzo su stigla i vozila hitne pomoći. Predsedavajuća Predstavničkog doma američkog Kongresa, demokrata Nensi Pelosi rekla je da će zbog ubistva policajca zastave na Kapitolu biti spuštene na pola koplja.

Prema prvim informacijama policije Kapitola, dva policajca su povređena kada je nepoznata osoba udarila u njih automobilom.

"Svo troje su prevezeni u bolnicu", dodaje se u saopštenju. Osumnjičeni je ubrzo uhapšen, a nakon bolničkog zbrinjavanja biće poslat u pritvor. Međutim, još nije razjašnjeno radi li se o namernom pokušaju napada ili nesreći.

Američka policija Kapitola kaže da su sve potez oko Kapitola zaključan "zbog spoljne pretnje bezbednosti", a članovima osoblja rečeno je da ne mogu ući u zgrade ili izaći iz njih, piše Ksat. Zaposlenima je naloženo da se klone prozora i potraže zaklon. Svima je još u gorkom sećanju 6. januar kada je rulja nahuškana Trampovim neistinama o krađi predsedničkih izbora 2020. godina upala u Kapitol hil. Tokom upada u zgradu Kongresa stradalo je pet osoba, a među njima i jedan policajac.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #215 on: April 03, 2021, 06:05:02 am »

Epilog haosa u Vašingtonu: Policaja poginuo na dužnosti, zastave spuštene na pola koplja
S. M. L. 02.04.2021.

Jedan policajac je podlegao povredama, a drugi je povređen nakon što je nepoznata osoba probila bezbednosne barijere i udarila ih ispred Kapitol hila u Vašingtonu, javlja CNN.

Osumnjičeni je takođe mrtav, potvrdilo je više izvora za CNN. Iz policije su potvrdili i da je vozač koji je probio barikadu izašao iz automobila s nožem u ruci i nasrnuo na policajce i ubo najmanje jednog od njih. Robert Konte, v. d. šefa gradske policije rekao je da napad ispre Kapitola "izgleda nije povezan sa terorizmom".

- Čini se da incident nije povezan sa terorizmom. Ali moramo da nastavimo da sprovodimo istragu kako bismo ustvrdili postoji li neka vrsta veze - rekao je Konti na konferenciji za novinare.

Sekretarka Bele kuće Džejn Psaki rekla je da je američki predsednik Džo Bajden upoznat sa incidentom ispred Kapitola.

- Bajden nije u Beloj kući. U kamp Dejvid je stigao oko 12.53 (po lokalnom vremenu) gde provodi uskršnji vikend - dodala je Psaki.

Predsedavajuća Predstavničkog doma američkog Kongresa, demokrata Nensi Pelosi rekla je da će zbog ubistva policajca zastave na Kapitolu biti spuštene na pola koplja.

Mediji su najpre preneli da se dogodila pucnjava ispred Kapitola, a potom da se muškarac automobilom zaleteo i udario dva muškarca. Kako su javili američki mediji, nakon što je automobil probio blokadu, nije se zaustavio, a potom su policajci i zapucali. Pred zgradu je u roku nekoliko minuta sletio helikopter, a ubrzo su stigla i vozila hitne pomoći. Američka policija Kapitola kaže da su sve zgrade Kapitola zaključane "zbog spoljne pretnje bezbednosti", a članovima osoblja rečeno je da ne mogu ući u zgrade ili izaći iz njih. Zaposlenima je naloženo da se klone prozora i potraže zaklon. U međuvremenu, policija je odblokirala ulice, život se polako vraća u normalu, dodaje se u izveštaju Si-En-Ena.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #216 on: April 03, 2021, 06:08:31 am »

Identifikovan policajac kojeg je ispred Kapitola ubio mladić (25), Pelosi: "Danas Amerika tuguje"
S. M. L. 02.04.2021.

Policajac koji je podlegao povredama nakon što je 25-godišnji muškarac automobilom probio zaštitne barijere isper američkog Kapitola, identifikovan je kao Vilijam Bili Evans, koji je u policiji Kapitola radio 18 godina, piše CNN.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Muškarac koji je automobilom probio ogradu, potom izvadio nož i izbo policajce koji su bili prinuđeni da zapucaju, identifikovan je kao Noa Grin, saopštili su iz policije. Jedan policajac je ranjen, dok su Vilijam i napadač podlegli povredama u bolnici. Robert Konte, v. d. šefa gradske policije rekao je da napad ispre Kapitola "izgleda nije povezan sa terorizmom", ali da će policija nastaviti sa istragom.

Kako piše ''Njujork post'', osumnjičeni napadač je Noa Grin (25) iz Virdžinije, a sebe je opisivao na Fejsbuku kao "pratioca Farahana", lidera grupe "Islamska nacija", Luisa Farahana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U tekstu njujorškog lista se dodaje da je Grin, sudeći prema onome što je pisalo na Fejsbuku, prolazio kroz težak period pre nego što je njegov nalog ugašen.

"Bio sam na pravom putu i sve što sam planirao se ostvarivalo. Trebalo mi je mnogo sati, mnogo studiranja i vežbe da se održim u ravnoteži dok sam doživljavao niz zabrinjavajućih simptoma tokom puta (verujem da su u pitanju bile nuspojave droga koje sam uzimao nesvesno)", napisao je Grin 17. marta. On je dodao da mu je ''put'' bio osujećen.

"Alah me je izabrao za druge stvari. Kroz život sam postavljao ciljeve, ostvarivao, podizao lestvicu, a onda bio primoran da žrtvujem sve to", dodao je Grin.

Predsedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi rekla je da će zbog ubistva policajca zastave na američkom Kapitolu biti spuštene na pola koplja.

- Danas Amerikanci tuguju zbog tragične i herojske smrti policajca sa Kapitola Vilijama Evansa. On se žrtvovao za demokratiju. Danas su ovi heroji još jednom rizikovali svoje živote da bi zaštitili naš Kapitol i našu zemlju, sa istom izvanrednom hrabrošću i duhom koji je viđen 6. januara - rekla je Pelosi i izrazila saučešće porodici stradalog policajca.

Svima je još u gorkom sećanju 6. januar kada je rulja nahuškana Trampovim neistinama o krađi predsedničkih izbora 2020. godina upala u Kapitol hil. Tokom upada u zgradu Kongresa stradalo je pet osoba, a među njima i jedan policajac.

Izvor: www.blic.rs


* 002.jpg (120.26 KB, 1600x900 - viewed 0 times.)

* 003.jpg (41.6 KB, 680x589 - viewed 0 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #217 on: April 03, 2021, 03:23:59 pm »

Napadač na Kapitol objavio da je Vlada neprijatelj
Novosti online 03. 04. 2021.

MUŠKARCA, koji je pokušao automobilom da probije sigurnosnu barikadu ispred Kapitola u Vašingtonu, američki mediji identifikovali su kao 25-godišnjeg Nou Grina iz Indijane koji je navodno bio pristalica radikalnog pokreta „Islamska nacija“.

NJegovi nalozi su u međuvremenu uklonjeni sa mreža, gde je pisao kakav mu je život bio u proteklih par godina. Grin je, kako izveštavaju mediji, diplomirao 2019. na Kristofer NJuport univerzitetu u Virdžiniji i stekao diplomu iz finansija. Služba za odnose sa javnošću tog univerziteta je saopštila da je Grin bio u njihovom ragbi timu u dve sezone, 2017. i 2018. godine, preneo je „Dejli mejl“.

PRISTALICA „ISLAMSKE NACIJE“

Pozivajući se na Grinove objave na Fejsbuku i Instagramu, američki mediji pišu da je on bio pristalica Luisa Farahana, lidera „Islamske nacije“, crnačkog verskog pokreta koji zapravo malo toga ima zajedničkog sa tradicionalnim učenjem islama. Inače, Grinovi nalozi su u međuvremenu uklonjeni sa društvenih mreža, gde je osumnjičeni pisao kako mu je proteklih par godina život bio težak jer je izgubio posao zbog mentalnih problema.

„Našao sam se na ispitu najvećih, nezamislivih testova u životu. Trenutno sam nezaposlen, napustio sam posao, delimično i zbog moje bolesti“, glasila je navodno jedna od objava. U odvojenom postu na Fejsbuku, Grin je pominjao i da je „Satanina vlast nad nama završena“, kao i da je bio meta „kontrole uma“ američke vlade. Navodno se zahvalio Farahanu što ga je spasao „posle užasnih nesreća i bola“ za šta je okrivio američke vladine agencije, Centralnu obaveštajnu agenciju i Federalni istražni biro.

„Pretrpeo sam višestruke provale u kuću, trovanja hranom, napade, neovlašćene operacije u bolnici, kontrolu uma“, napisao je u jednom od postova Grin, tvrdeći da su svi problemi počeli 2019. kada ga je jedan od saigrača i cimer drogirao lekom „ksanaks“.

Samo dva sata pre napada, osumnjičeni je navodno na Instagramu objavio video sa porukom „Američka vlada je neprijatelj broj jedan crnaca“. „Vašington post“ je preneo i navodne tvrdnje Grinovog brata Brendana da je noć uoči napada na Kapitol bio „bolesno nasilan“. Brat, međutim, nije objasnio šta se tačno te noći dešavalo sa Grinom, ali je dodao da je ranije patio od halucinacija i da je imao glavobolje i samoubilačke misli.

Brendan Grin je naveo i da mu je brat Noa u četvrtak uveče poslao poruku koja je glasila: „Žao mi je, ali jednostavno ću da odem i živim kao beskućnik. Hvala ti za sve što si učinio. Bio si mi uzor kada sam bio mali. Mnogo si me inspirisao“.

​Podsetimo, u incidentu ispred Kapitola ubijen je jedan policajac, dok je drugi povređen. Policija je ranila napadača koji je kasnije preminuo u bolnici. U prvom obraćanju javnosti posle incidenta, policija je saopštila da nije reč o terorističkom napadu, ali i da će sprovesti dodatnu istragu.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #218 on: April 04, 2021, 05:02:43 am »

Napadač sa Kapitola patio od paranoje: Autom probio barikadu, pa nasrnuo nožem na policajce i jednog ubio
Tanjug 03.04.2021.

Napadač koji je svojim kolima u petak upao na Kapitol hil, probio barikadu i usmrtio jednog policajca, a potom ga ubila policija Kapitola, patio je od psihoze, bio je paraniodan i suicidan.

U izveštaju AP se navodi da se 25-godišnji Noa Grin zaleteo u barikadu i izašao iz slupanog automobila naoružan nožem i da je tako krenuo na dvojicu policajaca koji su zapucali i ranili ga, nakon čega je kasnije preminuo u bolnici. Američki mediji u petak su javili da je napadač bio pratilac grupe "Islamska nacija", ali policija nije potvrdila tu informaciju, iako je "Njujork post" preneo da je Noa Grin sebe opisivao na Fejsbuku kao pratioca lidera te grupe Luisa Farahana. U tekstu njujorškog lista se navodi da je Grin, sudeći prema onome što je objavljivao na Fejsbuku, prolazio kroz težak period pre nego što je njegov nalog ugašen.

- Alah me je izabrao za druge stvari. Kroz život sam postavljao i ostvarivao ciljeve, podizao lestvicu, a onda bio primoran da žrtvujem sve to - napisao je Grin.

U napadu je ubijen policajac Vilijam Bili Evans, a drugi pripadnik policije je ranjen. Istraga je sve više fokusirana na Grinovo mentalno zdravlje dok nastoji da utvrdi bilo kakav motiv za napad koji je izveo i u kontaktu je sa njegovom porodicom.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #219 on: April 04, 2021, 12:32:23 pm »

Terorista koji se zaleteo autom na policiju američkog Kapitola ekstremni "vernik" iz Indijane
V.N. 04. 04. 2021.

ČOVEK koji se u petak kolima zaleteo na zgradu Kapitola u Vašingtonu i tom prilikom usmrtio jednog policajca da bi i sam bio usmrćen identifikovan je kao 25-godišnji Noa Grin, poreklom iz Indijane.

Grin je bio sledbenik Nacije islama i sebe je zvao "bratom Nojem Ks". Nedavno je izgubio posao i objavio na "Fejsbuku" da "traži duhovnu pomoć", ovako ukratko glasi glavna vest iz SAD nakon pokušaja terorističkog napada u prestonici velike države.

Incident se, kako javljaju američki mediji, dogodio na oko 100 metara od ulaza u zgradu na senatskoj strani Kapitola. Ograde koje su sprečavale automobilski saobraćaj u blizini tog područja nedavno su uklonjene nakon nereda 6. januara. Dodatne trupe Nacionalne garde, koje su već bile u tom području, raspoređene su na lice mesta. Članovi Kongresa nisu bili prisutni u blizini mesta incidenta sa vozilom. Nacija islama je organizacija koju u SAD opisuju kao nacionalističku i kao grupu mržnje. Farah je neskriveni antisemita koji promoviše "fundamentalnu antibelu teologiju", koja predstavlja "urođenu superiornost crnaca nad belcima".

Televizija En-Bi-Si prva je identifikovala napadača Nou Grina. Prema tom izveštaju, on je bio je sledbenik "Nacije islama". Ukazuje se i na njegove nedavne postove na "Fejsbuku":

"Iskren da budem, proteklih nekoliko godina bilo je teško, a proteklih nekoliko meseci bilo je još teže", objavio je 16. marta na "Fejsbuku". Na meni su "isprobani neki od najvećih, nezamislivih testova u mom životu. Trenutno sam sada nezaposlen nakon što sam napustio posao delom zbog nevolja, ali na kraju, u potrazi za duhovnim putovanjem." Kao razlog svog duhovnog stanja Grin je naveo: "U mojoj perspektivi ima puno zabune oko današnjeg doba. Stalna kovid kriza, nezaposlenost, porast nacionalnog duga, podela u političkoj sferi, glasine o ratu i slično, uznemiravaju me. Ali jedna stvar za koju sam siguran da se svi mogu osloniti na nju je vera u časnog sveštenika Luisa Farahana, kao čoveka koji nas može provesti kroz mračni čas."

Radikalni sveštenik

LUIS Farahan je američki verski lider i politički aktivista na čelu Nacije islama. Ranije je bio imam džamija u Bostonu i Harlemu, a bivši lider ove organizacije Elija Muhamad imenovao ga je za nacionalnog predstavnika ove grupe.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #220 on: April 04, 2021, 12:56:01 pm »




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #221 on: April 07, 2021, 05:06:24 am »

Marinac otvorio vatru na saborce, ubijen tokom pucnjave
Novosti online 06. 04. 2021.

AMERIČKI marinac koji je otvorio vatru u blizini vojne baze Fort Detrik u Merilendu i ranio dve osobe je ubijen, saopštili su danas vojska i lokalna policija.

U saopštenju mornarica navodi da je napadač ubijen tokom pucnjave u okolini baze Fort Detrik u američkoj saveznoj državi Merilend, prenosi Rojters. Fort Detrik je udaljen oko 84 kilometra od Vašingtona. Kako je naveo portparol policije, prenosi NJujork tajms, još uvek su nepoznata imena i godine povređenih i napadača. Prema rečima portparola Alena Eclera, nepoznato je ko je usmrtio napadača. Kako navodi ABC NJuz povređena su dva odrasla muškarca, a osoba koja je usmrćena je identifikovana kao mornarički medicinski tehničar (38). Kako navodi Ecler, povređeni imaju "povrede opasne po život".

Pucnjava se desila jutros oko 8.30 po lokalnom vremenu.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #222 on: April 13, 2021, 05:51:44 am »

FBI uhapsio muškarca koji je planirao bombaški napad na "Amazon": Verovao da će tako "ubiti" 70 odsto Interneta
Tanjug 12.04.2021.

Američke vlasti uhapsile su osobu koja je navodno planirala bombaški napad na informacioni centar kompanije Amazon, verujući da će time "ubiti" oko 70 odsto interneta.

BBC navodi da je Set Aron Pendli (28), koji je uhapšen nakon što je od tajnog agenta FBI primio eksplozivnu napravu i optužen za pokušaj uništavanja zgrade eksplozivom, bio pod istragom nakon što je američkim vlastima skrenuta pažnja na njegove objave na društvenim mrežama. FBI je naveo u krivičnoj prijavi da je glavni cilj Pendlija bio da oštetiti Amazonovu mrežu internet servera (AWS), u 24 zgrade u kojima je verovao da se administrira 70 odsto interneta, uključujući usluge koje koriste CIA i FBI, što bi, po njemu, nanelo šteti vladajućoj "oligarhiji" u SAD, prenosi BBC.

Istražitelji su utvrdili da je on iz Teksasa došao u Vašington da bi bio učesnik nereda na Kapitolu 6. januara i da je prijateljima rekao da je sa sobom tada poneo pušku, ali da je ostavio u svom automobilu, da bi dva dana nakon tog događaja jedan "zabrinuti građanin" prijavio je Pendijeve objave na društvenim mrežama, gde se oglašavao pod imenom Dionisa, grčkog boga vina. Prema sudskim dokumentima objave Dionisa koje su izazvale zabrinutost na mrežama govorile su o njegovoj želji da sprovede mali eksperiment, za koji je naveo da bi bio opasan i da bi prouzrokovao puno toplote, a na pitanje drugog korisnika kakav bi mu bio rezultat, odgovorio je da bi "smrt" bila krajni ishod.

BBC navodi da je FBI uspeo da otkrije Dionisovu adresu e-pošte i poveže je sa njegovim Fejsbuk nalogom i stvarnim identitetom, a zatim su tajni agenti stupili sa njim u komunikaciju i on im je detaljno objasnio svoje planove za bombaški napad na objekte AWS. Tokom februara Pendli je sa tajnim agentima podelio detaljne planove, uključujući vrstu eksploziva koji je tražio za napad na tri Amazonove zgrade, da bi zatim stupio u konatakt sa dobavljačem eksploziva, drugim agentom FBI, koji mu je 8. aprila navodno predao eksploziv C4 koji je tražio i kada je i uhapšen. Ako bude proglašen krivim Pendli, koji se pred sudom pojavio u petak i od tada se nalazi u pritovoru, rizikuje kaznu do 20 godina zatvora, prenosi BBC.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #223 on: May 19, 2021, 07:12:19 am »

SAD puštaju trojicu zatvorenika iz Gvantanama?
IZVOR: TANJUG UTORAK, 18.05.2021.

Administracija predsednika SAD DŽozefa Bajdena planira da oslobodi trojicu zatvorenika iz zatvora Gvantanamo bej, koji se tamo nalaze već 20 godina bez suđenja.

Najstariji zatvorenik Saifula Parača (73) iz Pakistana, oslobođen je odlukom uprave zatvora, kao i još dva zatvorenika, rekla je advokat Parače Šelbi Saliven-Benis, koja ga je predstavljala na saslušanju u novembru, preneo je danas Dejli mejl. Preostala dvojica zatvorenika su identifikovani kao Abdul Rabani (54) iz Pakistana i Utman Abdul Rahim Mohamedan Utman (40) iz Jemena.

Bajdenova administracija je navela da namerava da nastavi sa u pravcu zatvaranja zatvora u Gvantanamu, a što je bivši predsednik Donald Tramp usporavao, dodaje Dejli mejl. Paračin advokat kaže da smatra da će se njen klijent vratiti kući u narednih nekoliko meseci. To ne znači da je njegovo oslobađanje momentalno, ali je veliki korak pre nego što vlada SAD bude razgovarala sa Pakistanom o njegovom povratku u domovinu, dodala je. U obaveštenju nije bilo detalja o odluci i zaključku da Parača "ne predstavlja više pretnju za SAD", rekla je Saliven-Benis.

"Pakistan ga želi nazad, a prema našim shvatanjima nema prepreka za njegov povratak", rekla je ona.

Iz Pentagona zasad nisu ništa komentarisali. Kada je reč o Utmanu, za njega se u početku verovalo da je pomoćnik Osame bin Ladena, ali su optužbe protiv njega odbačene, rekla je njegov advokat Bet Džejkob.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #224 on: June 09, 2021, 07:57:04 pm »

Pucnjava u američkoj vojnoj bazi u Teksasu - Izdato aktivno upozorenje da je u toku napad
Blic 09.06.2021.

U vazduhoplovnoj bazi San Antonio-Lackland u Teksasu danas se dogodila pucnjava, javljaju svetski mediji.

Incident se dogodio u 12.23 sati po lokalnom vremenu, nakon čega je baza zatvorena.

"Na snazi je upozorenje o aktivnom napadaču koje važi za sve zaposlene. Naređuje se hitno zatvaranje baze", saopštili su iz baze.

Za sada nema više detalja u vezi sa napadačem i mogućim žrtvama.

Izvor. www.blic.rs
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.