PALUBA
April 24, 2024, 08:58:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Donacije Vojsci Srbije i MO RS - vesti  (Read 82727 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #30 on: May 19, 2011, 07:50:17 pm »

@ DZUMBA: mozda imas pravo, mozda ja nisam bas pravilno razumeo sta je ministar hteo da kaze.

Mozda je nov F-16 preskup ali polovni mozda i nije iskluceno. Polovni a modernizirani u Turskoj. Srbija i nece vise od 20-24 aviona, sto i nije skupo za Amere. Tezisna tocka bi bila politicki dobit ostvaren preko jedan takav transfer.

U svakom slucaju ja samo glasno razmisljam Smiley

Donacija u vozila bi ostetila Srpsku industriju i ako je to slucaj ja bi to diplomatski odbio Smiley pre bi da pare ostavim u moje fabrike, a ne turske.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #31 on: May 19, 2011, 07:57:28 pm »

Ако сам схватио шта је Шутановац рекао на конференцији за штампу аеродром "Морава" (Лађевци) је одвојена прича од донације.



Наравно, Шутер, и ја износим своја размишљања. немам појма шта би Турци поклонили. Мислим да би ОТ "Кобра" и друга оклопљена возила била добар поклон. Наравно, примио бих само нова возила. И не би угрозили домаћу индустрију.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #32 on: May 19, 2011, 08:12:14 pm »

Slazem da Dzumba da je prema monistrovoj izjavi aerodrom jedna a donacije druga prica, medjutim na linku koji sam dao pise da : Srbija ocekuje donaciju za konverziju vojnog aerodroma u vojno-civilini.Procenjena vrednost bi bila oko 36,4 miliona evra. Ni jedno recju se ne pominje nikakva druga donacija.

Da li je mozda nesto drugo u pitanju ili su  mediji malo slobodnije preneli tu izjavu, ili mozda ovi sa linka prenose samo ono sto je jasno receno a ono sto je nagovesteno ne uzimaju u obzir?
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #33 on: May 19, 2011, 08:13:58 pm »

Ja licno DZUMBA 'KOBRE' stvarno ne postujem, jednostavno mi ne daju pouzdanje Smiley A na stranu sto mislim da Srpska industrija ima kapacitet za proizvodnja svojih oklopnjaka, pa makar i kooperativno.
Ali, ipak: politika, politika, politika....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #34 on: May 19, 2011, 08:47:13 pm »

Српска индустрија би могла да направи оклопњаке. Међутим питање је цене , односно колико им пара треба за то и колика би била серија. "Кобре" су добре колико и ВПБ М-86, а боље  ако су нове.
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #35 on: May 19, 2011, 10:30:30 pm »

Malo da se vratimo na temu...

HAMER kao vozilo je izuzetno kvalitetno napravljeno i u to ne treba sumnjati. Amerikanci imaju dugu tradiciju u automobilskoj industriji i mnogim primerima su to pokazali. Ne verujem da će naši serviseri imati puno posla oko njega, osim redovnog održavanja. Pored navedenog, vozilo poseduje veliku upravljivost, dobru nosivost, stabilnost pod nagibom i malu siluetu.

Ali... Ali uvek nešto kvari... postoje neke svari koje me plaše u vezi ovog vozila.

Prva je u tome što je reč o vozilu koje je rađeno po imperijalnom (colovnom) sistemu. Kopnena tehnika nam je uglavnom domaćeg, ruskog, nemačkog i italijanskog porekla (materijalno ili dizajnom), tako da je skoro sve po metričkom sistemu. Alat i rezervni delovi su takođe većinom standardizovani ili tipizirani. Zaključak koji se nameće je kompleksnija logistika održavanja. Neophodno je da radionice poseduju alate oba sistema mera i na sve to veći asortiman delova. Kako to izvesti sa poljskim pokretnim radionicama? Kako se snabdevati rezervnim delovima? Kako osposobiti servisere za održavanje većeg broja tipova vozila? To su pitanja koja su rešena '60.-'70. godina za vreme JNA, a sad mora neko opet da ih postavlja.

Druga stvar koja mi zapada za oko je preveliko međuosovinsko rastojanje. Ne verujem da vozilo poseduje neku posebnu prohodnost. Lako bi moglo da se nasuče na neku izbočinu ili da se zaglibi u blato. Ako je namena ovog vozila za korišćenje po putevima, makadamu ili nekom ravnom tvrdom terenu, onada je sve OK.
« Last Edit: May 19, 2011, 10:55:06 pm by Pera » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #36 on: May 19, 2011, 11:07:16 pm »

Pero vec imas nesto vozila sto su radjeni po imperijalnom sistemu, ko njih odrzava (mislim na Land Rover-e)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #37 on: May 19, 2011, 11:25:47 pm »

Da li neko zna koliko vozila ovog tipa poseduje PTJ i kakva su iskustva sa održavanjem, da li je bilo nekih problema i slično?
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #38 on: May 19, 2011, 11:29:36 pm »

Policija i Žandarmerija odavno koriste Rovere (još iz vremena Milicije). Postoje servisi za održavanje, obučeni serviseri, i ne tako prevelik broj vozila, pa im je logistika jednostavna i uhodana.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #39 on: May 19, 2011, 11:52:52 pm »

Da li neko zna koliko vozila ovog tipa poseduje PTJ i kakva su iskustva sa održavanjem, da li je bilo nekih problema i slično?
Gledao sam emisiju pre dve godine na nekom tv kanalu neznam tacno kom ali jedan od vecih problema koji je Hamer imao u Iraku je da su im se veoma cesto kvarili menjaci a dosta tih Hamera ima automatski prenos.Sad iz mog licnog iskustva koje bih mogao da vam prenesem kad su u pitanju delovi za americke automobile su sledeci,imam na odrzavanju Chrysler Stratus 2.4 i za taj auto u 90% slucajeva sam dobijao delove iz amerike jer vlasnik sest meseci provodi na tamo i kad dolazi ovamo ponese sve sto treba iliti sto je trazeno.
Pre dva meseca sam mu menjao letvu volana i tamo je platio 1800 dolara a prednja oscilirajuca ramena 285 dolara po komadu sto su poprilicno ozboljne cene a taj auto uopste  nije neka klasa a ni kvalitet e sad mogu tek da zamislim koliko bi to kostalo za Hamera.
Kao sto sam malopre napisao da je mana Hamera automatski menjac ja recimo u proseku placam popravku menjaca  od 900 do 1300 evra za obicne putnicke automobile onda za tog istog Hamera sigurno nebi bili ispod 5000 evra ako ne i vise.
« Last Edit: May 20, 2011, 12:08:45 am by zeljko011 » Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #40 on: May 20, 2011, 12:25:46 am »

Svi Hameri imaju 4-stepeni automatski elekronski kontrolisani menjač, i nemam podatak da poseduje neki drugi. Iza ovog rogopadnog naziva-opisa menjača možda se krije nedostatak robusnosti za ratne uslove. Eksplatacioni uslovi na ratištu su uvek ekstremni i nije moguće paziti i maziti vozilo, misli se samo o ''svojoj glavi'' (da ne kažem nešto drugo  Grin ), i onda mehanika popusti tamo gde je ''najtanja''.
« Last Edit: May 20, 2011, 12:38:31 am by Pera » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #41 on: May 20, 2011, 12:53:37 am »

Ako su "Hameri" novi, ne treba ih odbijati. Ako Turci nude Land Rovere, ni to ne treba odbiti. Međutim, što se oklopnih vozila - točkaša tiče, to bi trebalo prepustiti domaćoj industriji, baš kao što su radili Turska i Tajvan, koje su razvile svoja borbena oklopna vozila uz pomoć firme iz Irske, a to podrazumeva transfer tehnologije, kao i koncipiranje vozila u skladu sa zahtevima VS.
« Last Edit: May 20, 2011, 01:09:47 am by ZastavnikDjemo, Reason: Ispravka pravopisnih grešaka » Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #42 on: May 20, 2011, 01:09:40 am »

Ja tipujem na ovo....ako se ne varam njihovi mi 17 su izbaceni iz upotrebe i kao takvi su idealan poklon onome ko ....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Vreme ce pokazati.....


* tm17.jpg (206.78 KB, 1024x768 - viewed 186 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #43 on: May 20, 2011, 11:35:14 am »

Problemi koje "Hamer" ima u iraku su najvise vezan za dodatni oklop (i to onaj koji je ugradjen u poljskim radionicama). Tim vozilima nije ojacano vesanje, modifikovani menajci i oni su trbeli vece otprecenje.

Nebih se ja mnogo birnuo za odrzavanje tih vozila i ovako ce se korititi negde gde ce postojati amerikca logisticka podrska za njih.
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #44 on: May 20, 2011, 11:40:51 am »

Problemi koje "Hamer" ima u iraku su najvise vezan za dodatni oklop (i to onaj koji je ugradjen u poljskim radionicama). Tim vozilima nije ojacano vesanje, modifikovani menajci i oni su trbeli vece otprecenje.

Nebih se ja mnogo birnuo za odrzavanje tih vozila i ovako ce se korititi negde gde ce postojati amerikca logisticka podrska za njih.


I to što kažeš, zaboravio sam na te ''budževine'' sa oklopom. Za obe konstatacije si u pravu.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.