PALUBA
March 28, 2024, 01:00:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Donacije Vojsci Srbije i MO RS - vesti  (Read 82039 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #15 on: May 18, 2011, 09:52:34 pm »

Verovatno, nego bas me interesuje sta bi to Turci mogli da nam doniraju. Ne pada mi nista na um osim da je mozda nesto sto im samo smeta i uopste im ne treba.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #16 on: May 18, 2011, 09:56:14 pm »

Imam neki utisak da ce taj Hamer da nas kosta po komadu koliko i nov Abrams!
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #17 on: May 18, 2011, 10:10:29 pm »

Eto ne morate biti u Afganistanu,a svejedno vam ameri poklone hamere.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #18 on: May 18, 2011, 10:15:10 pm »

Verovatno, nego bas me interesuje sta bi to Turci mogli da nam doniraju. Ne pada mi nista na um osim da je mozda nesto sto im samo smeta i uopste im ne treba.

Ajde Kuzma, pa kako ne znaš šta bi mogli da nam doniraju, pa Turci imaju ogromne viškove "moderne" tehnike. Ako Njemci nisu uspjeli da obrlate Hrvate za avione F-4, možda Turci uspiju nas. Ili možda avione F-100, još veća egzotika! Možda daju i malo tenkova M-60 ili još kakve vremešne igračke, ko zna...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #19 on: May 18, 2011, 10:16:39 pm »

Mozda nam poklone sablje zaostale od Kosovske bitke.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #20 on: May 18, 2011, 10:49:13 pm »

Примање донација је и политички потез. Зато се некад струка и не пита. Ипак, био бих врло опрезан код прихватања коришћене, да не кажем половне робе, посебно оне за коју је тешко обезбедити логистику. Ако уз Хамере (која ли је варијанта?) у пакету иду и алати, делови и обука за одржавање то би било уреду. Можда нам Турци донирају (поклоне) неки борбени хеликоптер или можда возила ("лендровере")?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #21 on: May 18, 2011, 10:52:15 pm »

Ne znam drustvo, sve sto su nam do sada turci donirali, bilo je novo i neupotrebljeno. Ja sam veoma zadovoljan turskim donacijama za ARM, a bogami, imaju izvanredan proizvodan program pesadiskog oruzja, terenskih vozila i oklopnih vozila, da ne spominjam i odlicnu avio-industriju.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #22 on: May 18, 2011, 10:55:21 pm »

Daj Boze da tako bude Trpe. Sa tvoje tastature na Bozji monitor (da parafraziram ono: Iz tvojih usta u Bozije usi)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #23 on: May 19, 2011, 12:22:48 pm »

Evo jedne interesantne ideje.

Da nas to neopremaju za misiju u Libiju. Jer boze moj treba ce neko da pomogne uspostavljanju "reda" i civilne vlast u toj zemlji kada skinu Gadafija sa vlasti (tj da obezbedi mir da bi se pumpala nafata i gas).

Evo sad potpisjuemo taj sporazum sa EU pa mozemo sa njima u mirovne misije. Ona rezolicuha UN-a je toliko siroka tako da moze da porkije i to mada mogu oni i novu da izglasaju bez problema.

Zvanicno mi mozemo samo u mirovne misije UN tako da se i to uklapa.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #24 on: May 19, 2011, 06:40:01 pm »

Све је могуће. Уосталом ништа се не даје због парада и сликања, већ да се употреби, наравно и у корист донатора.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #25 on: May 19, 2011, 07:20:12 pm »

Kako i da je, Turska i Srbija polako-polako prosiravaju sardnju. Staviti ovo u kontekst sredbe na Karadjordjevo pre neko vreme i situacija u BiH. Na to dodajte i razvoj nove energetske infrastrukture prema Evropu.
NIsam ni ja bas siguran kako da tumacim ovo. Turska ima interese na Balkanu. Glavne 4 su Makedonija, Bosna, Kosovo i Albanija. U drugi red je Bugarska, a specijalni slucaj je Grcka (mada su tenzije pale dosta od 90tih godina).
Gde je u to Srbija? Dali je u pitanju neki sahovski potez kontra Ruse?
Ako koristis Americku pomos od 1950-tih za sporedbenu referncu to naci da ocekujes puno (vecina nas znamo koji je obem te Americke pomoci bio). Srbija, koliko je vidim i razumem, tenkove i topove ima. Mozda ih treba modernizrati i sve to, ali u osnovi to je dobra oprema za sledecih 10-15 godina. Pre neko vreme je bilo dogovor za FAP kamione, znaci obnova voznog parka je pocela. Lako naoruzanje postoi - samo nema pare da se kupi u vecem obemu. Ali Turska nece dati pomoc u pare da  Srbija kupuje domacu opremu. pomoc ce doci kao Turski prozivod.
Do sad, Turska praksa za vojnu pomoc prema MKD je bila uglavnom transportna vozila (dzipovi, kamioni) i dosta logistike (radionice, agregati, itd) Ulaze i puno toga na pomoc u obuci. To Srbija ima. Moze da sardjuje da unapredi postojece stanje ali situacija u tom sektoru nije kriticna.
'Najtanki' deo je VV: avioni i helikopteri. Da mozda se nesto ne sprema u tom pravcu? Danas je bio post o mogucoj nabavci aviona u sledecu godinu (100 godina Srpsko Vazduhoplovstvo). Vest je dosla malo iznenadno: Srbija vec duze vreme prica da ona treba nove avione a pare nema; a sad ministar izlazi dosta uvereno da sledece godine moze biti nabavka novih aviona. Turska licencno proizvodi F-16, avion koji se nalazi na listi za moguca zamena.
To opet ubaca Amere u slici: turski F-16 bi mogao u Srbiji samo ako Ameri to dozvole. Znaci opet jedno pitanje: dali to Turska gura US u Srbiji na mala vrata? Ako je to slucaj, ubacite i Kosovski status u ravenku...
U ovom momentu, Balkan nije visoko na Americku agednu. Ali daleko od toga da ne drze situaciju na oko. I mislim da su skontali jedno stvar: nece biti stabilni Balkan bez stabilne Srbije. Njihov najbolji igrac u regionu Grcka ima seriozne probleme, znaci sve kombinscije mora da pretrpe izmene.

Mozda sam ja ovo malo prosirio ali neke stvari mi se lepo poklapaju...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #26 on: May 19, 2011, 07:38:39 pm »

Овде се ради о донацији - поклону. Авиони Ф-16 би били прескуп поклон, чак и за Турску, па и САД, а ако би авиони били половни то би било прескупо и за Србију (трошак ремонта и одржавања). Биће да је у питању нешто јефтиније и практичније. Турци праве и хеликоптере, као и лакша оклопна возила. Можда ту има места за неку већу донацију.

Шутер, није министар одбране Србије баш тако рекао како ти интерпретираш. Ово је рекао: "Наредне године српска авијација обележава век постојања, и ја се надам да ћемо до тада имати добре вести када је реч о модернизацији наше авијације - истакао је Шутановац, додајући да је ове године, после две деценије, у употребу уведен и нови тренажни авион „Ласта“ који је резултат заједничких напора неколико целина Министарства одбране." (преузето са сајта МО http://www.mod.gov.rs/novi.php?action=fullnews&id=2905)  То би могло да значи да би се могла донети одлука који авион ће се набављати, односно од кога ће се набављати. А од те одлуке до полетања авиона проћи ће још најмање једна до две године,а можда и више.
« Last Edit: May 19, 2011, 07:46:53 pm by dzumba » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #27 on: May 19, 2011, 07:41:17 pm »

Čisto sumnjam da će se Turci ispružiti za neko oružje/orudje. Pre će biti neka vozila koja se licencno proizvode u Turskoj.
Jeste da nisu Škode, ali opet...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #28 on: May 19, 2011, 07:44:16 pm »

Poklapaju se, pokalapju. Cheesy Cheesy
Nisu samo te kockice dosle na svoje mesto, Turska jos uvek nema svoj skolski avion, pa nije cudo da se ponovo "ozivi" projekat TURGA (o kome smo pricali u topick-u o Soko G-4 Super Galeb (N-62), takodje Turska je bila zainteresovana za iskusta koje je Jugoslavija (Srbija) imala sa proizvodnjom tenkova.
Pored ostalog, Turska porizvodi i laka oklopna vozila, a njihova Kobra, mozda je jedna od najboljih na pazaru danas.
Kolika je vojna proizvodnja kod njih, mozete videti na ovom spisku: http://www.turkishdefense.net/turkish-defense-companies/sasad-members/
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #29 on: May 19, 2011, 07:48:30 pm »

Ipak, izgleda da se ta donacija odnosi na Ladjevce. Bar tako pise u turskoj stampi
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.