PALUBA
March 19, 2024, 10:32:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Borbeno vozilo pešadije M80 i M80A  (Read 224225 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 442


« Reply #270 on: December 13, 2019, 07:54:37 am »


Ja mislim da nikakvih zahvata na oklopnom telu i MTO nije bilo. Zamenjena je kupola i ugrađen zastavin top 30mm. Možda je stavljena nova NS.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #271 on: December 13, 2019, 08:02:51 am »

Zar nisu menjani i neki od tockova (pogonski mislim), cime bi bilo poboljsano vodjenje gusenica (manje ispadanja istih tokom brzeg menjanja pravca) ??
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #272 on: December 13, 2019, 10:41:56 am »

Nigde nisam naleteo naleteo niti na fotke, tako da sam pretpostavio da su svi iseceni.
Na zalost nisam naleteo niti na iskustva sa ovim masinama, a zeleo bih da cujem kakve su razlike bile izmedju Vidri i M-80/M-80A sa stanivista korisnika.


Evo link ka Dankovim postovima na MCM: https://www.mycity-military.com/Oklopna-tehnika/Borbeno-vozilo-pesadije-M-80-98A_65.html
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #273 on: December 13, 2019, 10:29:11 pm »

Hvala Bandzi. 
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #274 on: December 14, 2019, 12:43:02 am »

@micha, da li možeš to da potvrdiš iz prve ruke ili si čuo od nekoga?

Pitam jer sam ja tamo bio 1995. godine i nisam je video. Video sam samo M-80 i M-80A. Zapravo, nije se sigurno koristila za obuku vozača. Jedino ako su je čuvali u nekom od hangara, pa da mi je promakla.


   U Nastavnom centru u Vršcu sam bio nekoliko puta tokom 95. i 96. Zadnji put čitavih nedelju dana kada smo primali tenkovski bataljon iz Zrenjanina i neka vozila koja su bila u Vršcu. Pomenuta Vidra je stajala u parku na stajanci (ili ispod nastrešnice ne sećam se više) tako da joj se moglo prići, popeti se na nju i spolja podrobno razgledati. Oklopno telo je spolja bilo M-80 A  bez vidljivih izmena, klasični Mercedes dok je kupola bila varena, nepravilnog oblika sa topom drugačijim od PA M-55. Upravo kao ove na slici na mycity linku. Znači video sam je lično i to u više navrata, doduše zapuštenu i nekako ostavljenu na strani. Na toj stajanci se nalazilo još različitih b/v guseničara koja se sigurno nisu koristila za onuku vozača, po jedan komad od svakog, čak i jedan T-54 o kome sam pisao ranije kada su me članovi foruma ubeđivali da su sve 54-ke predate Egiptu. Kao da su bili eksponati neke postavke. Nisam do danas uspeo da saznam šta je bilo sa tim vozilima nakon transformacijsko-organizacijskih promena 2005. ali pričam o onom što sam video.


Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #275 on: December 14, 2019, 07:52:06 am »

OK, onda mi je promakla jer je bila među ostalim neaktivnim vozilima. Čudi me da su je dopremili u Vršac, a ne u neku od borbenih jdinica. To može značiti da je imala neko ozbiljnije oštećenje, pa su je otpisali. Isto tako je u Vršcu bio i jedan M-84A, kojem je bio probušen neki od rezervoara za ulje i nije se mogao koristiti za obuku vozača. Bilo je još oštećene tehnike, ali su se što bi se reklo "kotrljali" pa su se mogli koristiti za obuku.


Inače, ako nekoga put navede u Vršac i uhvati ga nostalgija za bivšom kasarnom, bolje da ne prolazi pored nje. Kasarna je pre nekog vremena prodata bivšem Severininom mužu, a on tamo sada pravi neke hladnjače za voće i ostala čuda. Stacionar je pretvoren u vrtić, a pored gde je bio poligon sa pešadijskim preprekama je nikao DIS.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #276 on: December 30, 2019, 10:18:29 pm »

30.12.2019
Izvor: Sajt Ministarstva odbrane RS

Министар Вулин: Војска Србије је спремна за изазове захваљујући својој памети и знању




- Следећа година показаће резултате рада ове 2019. године која је за Војску Србије била година интензивног опремања, наоружавања, али и модернизације свега што је од претходника наслеђено и што је спашено од многих који су уништавали Војску Србије. Следеће године изаћи ћемо са многим од нових средстава – модернизованих, унапређених, која су у стању да одговоре и на изазове који се постављају и у нашем окружењу - изјавио је министар одбране Александар Вулин, који је у Центру за испитивање наоружања и војне опреме „Никинци“ присуствовао презентацији модернизованог борбеног возила пешадије БВП М-80А и опитном гађању из новог наоружања којим је то борбено возило опремљено.

Неке земље се ослањају на донације. Неке се ослањају на то шта ће им неко дати или чак за шта ће се и колико задужити да би купили неко модерно средство. Ми смо у стању да захваљујући нашој памети, нашем инжењерима, нашем улагању, од постојећих средстава створимо средства која могу у потпуности да парирају ономе што они или купују или добијају из донација – поручио је министар Вулин, додавши да ће Војска Србије увек бити у стању да предњачи и спремна да одговори на сваки изазов, док год има овакве инжењере и користи своје знање и своју памет.

Према речима в.д. помоћника министра за материјалне ресурсе Ненада Милорадовића, борбено возило пешадије БВП М-80А спада у једну од најважнијих, ако не и најважнију борбену платформу Копнене војске и његова модернизација једно је од приоритетних задатака развоја Војнотехничког института са Одбрамбеном индустријом Србије.

- Један од основних захтева за модернизацију је да се значајно повећа ниво балистичке заштите овог средства и да се повећа ватрена моћ – објашњава Милорадовић и додаје да је ради повећања балистичке заштите оклопног тела извршена потпуна реорганизација унутрашњег простора и елемената за смештај посаде возила, а као компензација услед повећања масе возила повећана је снага мотора.

Милорадовић је посебно истакао да је купола на возилу потпуно нове конструкције, са знатно већим нивоом балистичке заштите, снажнијим наоружањем, топом 30 мм, аутоматским бацачем граната 30 мм, фамилијом противоклопних ракета, радио вођених 2Т5 и жицом вођених модернизованих "Маљутки" 2Ф и 2Т. Како додаје, купола је опремљена потпуно новим оптоелектронским системом са термовизијском камером великог домета.

Пуковник Звонко Марић из Управе за планирање и развоје Генералштаба Војске Србије истиче три основна разлога због којих је Војска Србије Војнотехничком институту испоставила захтев за модернизацију борбеног возила пешадије БВП М-80А.

- Први разлог је зато што се у Копненој војсци налази  респектабилан број оваквих средстава и Копнена војска полаже велике наде у ова средства у будућности. Други задатак је да се значајно унапреде борбене способности овог возила, чиме би се превазишао технолошки јаз између генерација наоружања, а сведоци смо да се земље у окружењу такође наоружавају или модернизују са оваквим или сличним средствима, што би био трећи разлог зашто се све ово дешава – истиче пуковник Марић.

По завршетку приказа модернизованог борбеног возила пешадије и опитног гађања топом 30 мм из нове куполе којом је возило опремљено, реализовани су и налети авиона „орао“, који је, такође, у фази модернизације.

Данашњем обиласку на полигону „Никинци“ присуствовали су и начелник Управе за планирање и развоје Генералштаба бригадни генерал Милан Поповић, директор Техничког опитног центра пуковник Слободан Илић и директор Војнотехничког института пуковник Бојан Павковић.


* img_7725_1577721909.jpeg (582.07 KB, 2500x1667 - viewed 47 times.)

* img_7765_1577722213.jpeg (356.04 KB, 2500x1667 - viewed 57 times.)

* img_7730_1577721910.jpeg (714.02 KB, 2500x1666 - viewed 45 times.)

* img_7736_1577722207.jpeg (817.28 KB, 2500x1667 - viewed 42 times.)

* img_7755_1577721915.jpeg (357.22 KB, 2500x1667 - viewed 40 times.)

* 164594_52590928_IMG_20191230_184310.jpg (127.63 KB, 1279x720 - viewed 44 times.)

* 164594_60681842_Screenshot_20191230-184203.jpeg (327.07 KB, 1279x720 - viewed 46 times.)
« Last Edit: December 30, 2019, 10:25:04 pm by pvanja » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #277 on: December 31, 2019, 06:32:58 pm »

Kolika je ukupna težina vozila sad? Koji motor je unutra? Zašto su eliminirane puškarnice?

I tako to. poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 442


« Reply #278 on: December 31, 2019, 09:20:46 pm »

Mislim da motor nije menjan, jer bi jači motor zahtevao intervencije na transmisiji, a ne verujem da bi u Srbiji umeli da izvrše složne zahvate na transmisiji, koja je inače TUB i u svoje vreme je bila savremeno rešenje. Takođe, ako se pojačava bočni oklop dodatnim pločama i praznim međuprostorom, samim tim otpada mogućnost korišćenja puškarnica. BVP Marder, kao veoma uspelo i relativno dobro zaštićeno BVP, od početka nije imalo puškarnice, a evo u službi Bundesvera je već oko 45 godina. Puškarnica na M-80A ionako nije omogućavala iole preciznu vatru iz vozila, već samo zaprečnu. Sa unutrašnje strane, na sanduk AP se mogao prikačiti rukav za odvođenje barutnih gasova iz puške, inače bi pri intenzivnoj paljbi unutrašnjost vozila vrlo skoro bila puna barutnog dima. Puškarnica na BVP nije prosto otvor na oklopnom telu! Ne znam kolika bi mogla biti masa modernizovanog vozila, ali pretpostavljam da je povećanje mase do oko 1,5-2 tone, nikako više.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #279 on: December 31, 2019, 10:44:21 pm »

Нисам стручњак за ОМЈ, али ако логички размишљамо, посебно ако узмемо у обзири искуства из употребе доћи ћемо до закључка да пушкарнице нису ни потребне. Мислим да се у промилима може рачунати проценат коришћења тих пушкарница у борби. Оне би можда имале неког ефекта код упада у заседу,а и тада ограничено.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #280 on: January 01, 2020, 05:58:11 pm »

Miloradovic o modernizacji.



Ovo su prva konstrukciona ispitivanja.

Motor je pojacan bez izmene motora.
Dodatni oklop je kompozitni.
Pojacano je naoruzanje:
- top 30 mm 30x173 NATO Zastava
- ABG 30 mm Zastava
- 7,62x54 Zastava
POVR
Maljutka 2T i 2F
Maljutka 2T5 radiovodjena




Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #281 on: January 01, 2020, 06:20:33 pm »

Evo samo da nešto napišem o puškarnicama.
Po meni one su više korisne u gradskoj borbi nego na otvorenom.
Tu barem možeš vidjeti protivnika ako je blizu.
Na otvorenom polju ti i ne vidiš dalje dvjesta metara.
Mislim da su i ameri na svoj transporter ugradili puškarnice.

poz.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 122


« Reply #282 on: January 01, 2020, 06:52:20 pm »

Evo samo da nešto napišem o puškarnicama.
Po meni one su više korisne u gradskoj borbi nego na otvorenom.
Tu barem možeš vidjeti protivnika ako je blizu.
Na otvorenom polju ti i ne vidiš dalje dvjesta metara.
Mislim da su i ameri na svoj transporter ugradili puškarnice.

poz.
Na Stryker?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #283 on: January 01, 2020, 06:53:33 pm »

Za strayker neznam ali mislim da ih bradly ima.

poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #284 on: January 01, 2020, 06:58:28 pm »

Bredliji su imali po tri puškarnice sa svake strane i dve na zadnjoj rampi. Kasnije su sve puškarnice sa strane zatvorene, a na rampi su ostale.
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.