PALUBA
April 19, 2024, 11:41:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Borbeno vozilo pešadije M80 i M80A  (Read 227546 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #90 on: July 17, 2011, 10:29:32 am »

Foka 30/2 samohodni PA top.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCN1527.JPG (124.94 KB, 638x796 - viewed 575 times.)

* DSCN1526.JPG (199.92 KB, 1037x778 - viewed 596 times.)

* DSCN1528.JPG (169.08 KB, 778x1037 - viewed 535 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #91 on: November 21, 2011, 11:02:18 am »

Sa proslave Dana KOV-a, 16.11.2011. godine u Nišu.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor: www.vs.rs



* BVP.jpg (129.44 KB, 1024x681 - viewed 462 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #92 on: November 21, 2011, 11:20:19 am »

Foka 30/2 samohodni PA top.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na osnovu poznatih podataka, ovo je jedini primerak FOKA 30/2 u voznom stanju, a drndaju ga u svakoj prilici, od Partnera do Partnera, preko raznih prigodnih prilika, kao što je ova, umesto da puste stradalnika da se odmori u Kačarevu u postavci, ili na Kalemegdanu.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #93 on: November 21, 2011, 11:48:54 am »


Na osnovu poznatih podataka, ovo je jedini primerak FOKA 30/2 u voznom stanju, a drndaju ga u svakoj prilici, od Partnera do Partnera, preko raznih prigodnih prilika, kao što je ova, umesto da puste stradalnika da se odmori u Kačarevu u postavci, ili na Kalemegdanu.
Не може на те локације, возило није у војсци.

То користи МУП, за сопствену (непосдерну) ПВО. Grin
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #94 on: November 21, 2011, 04:06:15 pm »

Pozdrav ekipi, ako može jedno pitanje. Naime moj kolega s posla je bio vozač ovog vozila tijekom odsluženja vojnog roka 1987/88 g. u Beogradu. Slika vozila (ostataka) koje je dužio (on to zna po broju) često se pokazuje u određenim prilikama koje je na ovom forumu poželjno izbjegavati. I prije nego sam došao na ovaj forum znao sam ga upitati (ja sam po VES-u avijacija) onako iz znatiželje , jer mi se vozilo za razliku od sanduka M-60 činilo vrlo suvremeno i na izgled moćno, kakvo je to vozilo u stvari? U osnovi je rekeo da ga ja bilo gušt voziti jer se vozi s volanom i da je bilo onako agilno s mercedosovim motorom, ali da je imalo velikih problema s iskakanjem/padanjem gusjenica. On je to vozilo vozio tada u mislim Delibatskoj peščari ako se tako zove taj poligon prilikom neke prezantacije za delegaciju iz CCCP-a ili "vrašavskih" zemalja i da su se propisno osramotili, navodno da  se neka vozila nisu mogla niti pokrenuti (problem s paljenjem), a njemo osobno, odnosno vozilu kojem je upravljao da je padala gusjenica, stoga kakva su iskustva s pouzadnošću vozila na terenu i da li je još netko od "palubaša" bio na takvoj ili toj prezentaciji? Svakodnevna iskustva? pozzz.....
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #95 on: November 21, 2011, 05:20:03 pm »

.................................... a njemo osobno, odnosno vozilu kojem je upravljao da je padala gusjenica, stoga kakva su iskustva s pouzadnošću vozila na terenu i da li je još netko od "palubaša" bio na takvoj ili toj prezentaciji? Svakodnevna iskustva? pozzz.....

Возило се показало одлично. И данас се тако показује.
Наиме, спадање гусенице дешава се махом због два кључна разлога:
Први: погрешна процена терена где ће се ОТ претежно користити. Посебно се подешава затегнутост гусенице за предвиђени "тврд" терен, а посебно за "мек" терен.

Други: чешћи. Код слабог возача, на меком терену и опуштеним гусеницама, долазиће чешће до спадања гусенице.

Поздрави колегу с посла Grin
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #96 on: November 22, 2011, 01:48:58 pm »

Ljubo, li se zategutost gusenice podesava na svim gusenicarima (tenkovima,...)?
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #97 on: November 22, 2011, 02:00:24 pm »

Ljubo, li se zategutost gusenice podesava na svim gusenicarima (tenkovima,...)?
На оним тенковима и транспортерима, које сам ја видео, на свима се подешавало. Е сад оне које нисам имао прилике да видим, нећу да коментаришем.

На БВП М-80, ово је долазило на "незгодним местима" у блату или приликом преласка (плитких) река, где је дно шњунковито, и то када би возач покушавао маневар скретања. Песак - шњунак би улазио у гусеницу, потпорни точак не би налегао на чланак, већа на песак, и при скретању, гусеница је једноставно задржала позицију, а возило скренуло у страну. И ето муке
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #98 on: November 22, 2011, 02:58:13 pm »

Nisam imao prilike lično da vozim ovaj BVP, ali sam ih gledao dosta puta, jer su vozili uporedo sa nama tenkistima. Ono što sam ja primetio je da je do spadanja gusenice dolazilo prilikom brzog i naglog skretanja (treći stepen puluvolana) i to na tvrdom (zaleđenom) zemljištu. Međutim, vozili su ih vozači sa još uvek malim brojem pređenih kilometara (redovna vojska), pa verujem da iskusni vozači dobro znaju za te "cake" i vode računa da do spadanja gusenice ne dođe.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #99 on: November 22, 2011, 03:07:59 pm »

To je baš to, treća i naglo skretanje.
Prosečno obučenom vozaču BVP-a teško da će spasti gusenica.

Na zaleđenoj podlozi, led, je jako nestabilan (uska gusenica, mala masa), mnogo nestabilniji od tenka M-84.
Prilikom maršovanja po ledu bilo je puno sletanja sa puta (neiskusni aktivni vojnici prvi put se susreću sa takvom podlogom), mada bez posledica po vozilo i posadu.
Čim su profesionalci seli za vozačke komande BVP-a sletanja su prestala.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #100 on: November 22, 2011, 03:19:28 pm »

To je baš to, treća i naglo skretanje.
Prosečno obučenom vozaču BVP-a teško da će spasti gusenica.

Na zaleđenoj podlozi, led, je jako nestabilan (uska gusenica, mala masa), mnogo nestabilniji od tenka M-84.
Prilikom maršovanja po ledu bilo je puno sletanja sa puta (neiskusni aktivni vojnici prvi put se susreću sa takvom podlogom), mada bez posledica po vozilo i posadu.
Čim su profesionalci seli za vozačke komande BVP-a sletanja su prestala.

Čudno po nekoj logici uska gusjenica bi mu trebala biti prednost po zaleđenom terenu, pošto je veći pritisak po jedinici površine...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #101 on: November 22, 2011, 03:27:16 pm »

Meni je drug pricao da su prilikom demonstracijama ovog vozila kuvajtskoj delegaciji, zaglavila papuca za pucanje iz topa, pa je momak (pitomac) ispalio celi BK koji se nalazio u transporteru.
E sad, kolko je ovo istinita prica, ne mogu da tvrdim, jer su i njemu drugi pricali (drug je bio pripadnik prve oklopnomehanizirane brigade, komandir iskrcnog oddeljenja).
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #102 on: November 22, 2011, 03:44:41 pm »

На оним тенковима и транспортерима, које сам ја видео, на свима се подешавало. Е сад оне које нисам имао прилике да видим, нећу да коментаришем.

На БВП М-80, ово је долазило на "незгодним местима" у блату или приликом преласка (плитких) река, где је дно шњунковито, и то када би возач покушавао маневар скретања. Песак - шњунак би улазио у гусеницу, потпорни точак не би налегао на чланак, већа на песак, и при скретању, гусеница је једноставно задржала позицију, а возило скренуло у страну. И ето муке

Hvala
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #103 on: November 22, 2011, 04:12:06 pm »

Meni je drug pricao da su prilikom demonstracijama ovog vozila kuvajtskoj delegaciji, zaglavila papuca za pucanje iz topa, pa je momak (pitomac) ispalio celi BK koji se nalazio u transporteru.
E sad, kolko je ovo istinita prica, ne mogu da tvrdim, jer su i njemu drugi pricali (drug je bio pripadnik prve oklopnomehanizirane brigade, komandir iskrcnog oddeljenja).
Из пристојне удаљености посматрао сам демонстарцију техничких и борбених могућности тенка М.84 и БВП М.80 са топом 30мм. Полигон "Криволак" средина или друга половина 80-тих.

Демонстрацију за стране делегације изводе искључиво професионална лица, а не питомци, тако је било и у овом случају. Оба средства су задовољила постављене критеријуме.
То не значи да се за стране длегације не организују нека показна занимања или вежбе у којима учествују регуларне јединице или питомци (сада кадети).

Везано за ову демонстрацију: ипак су се Кувајћани одлучили само за М.84, а БВП није наручен.

Након наше демонстрације, сео је њихов високи официр и испробао оба средства. Уверио се сам у све способности које су биле демонстриране.

Тако, видимо да има разних прича. Треба прво видети валидност извора, па тек онда то користити као некакву чињеницу-податак. Обично, овакве приче имају призвук "крајности" или превише хвале, или пак, превише умање квалитете-ефикасност средства које описују.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #104 on: December 04, 2011, 09:04:56 pm »



  Procitah celu temu i nigde nisam video balisticku zastitu. Na nekom trecem mestu sam nasao da je prednji oklop 14mm ,i da je otporan na 20mm top do 100m, dok je sa strane oklop 9mm, otporan na municiju do 7.62mm. Sa obzirom da je u pitanju obicni homogeni pancirni celik (nije kompozitni) ,ukrsteno savec poznatom kuknjavom da je M80 bio slabo balisticki oklopljen,zanima me koliko su ovi podatci tacni ,i pouzdani u realnim uslovima? Mozda je zakosenost prednjeg oklopa "zasluzna" za date procene,ali ,sta se desava kada se usled elevacije,taj nagib smanjuje?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.