PALUBA
March 19, 2024, 05:24:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: МиГ-29  (Read 457281 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #75 on: January 13, 2010, 08:32:51 am »

Quote
R-60 su dobre sa G-4 i za 21-jedinice ali je ravno kastriranju staviti ih kao jedino raketno naoruzanje na avion kao sto je mig-29.

MiG-21 sledeće godine idu u "penziju" - svima ističe resurs, izuzev 2 kom. koji će moći da lete do 2014. Ali je upitno, ima li smisla održavati svega 2 aviona istog tipa u RV-u.

Rakete v-v na G-4, ako ikada budu uvedene, neće imati bitnog uticaja na potencijal lovačke/presretačke avijacije u srpskom vazduhoplovstvu. G-4 je prespor avion da presretne bilo kakvu letelicu u vazdušnom prostoru Srbije i integracija IC samonavodećih raketa na G-4 ima smisla samo radi odbrane od drugih letelica.

Uzgred, nije trenutno nedostajuće naoružanje najveći problem lovačke avijacije u Srbiji. Preostala 3 MiG-29 su već neko vreme prizemljena iz mnogo banalnijeg razloga - nema guma!   Broj 21-ca u operativnom stanju da se prebrojati na prste jedne ruke. Šta više reći? Humoristično je čitati natpise u Hrvatskoj štampi kako Srbija obnavlja svoje vazduhoplovstvo. Izgleda da su marketinški trikovi MO i aktuelnog ministra vojnog na promociji vojske i vazduhoplovstva bili uspešni. Nažalost, takva promocija nema adekvatnu zaleđinu i zasnovana je na kozmetičkim popravkama koje nisu bile dugoročnog karaktera... Najveću cenu toga platila su dva pilota - svojim životima.

Nisam pominjao G-4 u smislu lovackog aviona nego kao aviona koj ce mozda ako se modernizuje moci da je nosi pa nije bacanje para da se rakete R-60 remontuju.

FF ne znam gde sam cuo da su valjda letos 2008 u jednom momentu dezurnu paru sacinjavao jedan mig21 - toliko o stanju u srpskom vazduhoplovstvu.

Inace stanje je i dalje uzasno u celom vazduhoplovstvu, malo je pocelo da se krece sa mrtve tacke 2008 najvise, ali sad zbog krize (na srecu politicara kod nas su stalno krize) se posustalo u 2009 nesto nevidim da ce se nesto znacajno promeniti ni u 2010 - ponovo nece biti para.

Ovo trenutno je tesko prezivljavanje uz pomoc stapa i kanapa. Bojim se da ce resenje biti da se remontuju 21-dinice kako bi se mozda iz njih izvukla jos koja godina letenje i da se cekaju bolja vremena. Samo uopste nisam siguran da je u njima ostalo uopste resursa zmaja ipak svi ti avioni su ili 30 ili 30+ godina. A bogami verovatno ni za to nece biti para.

Da li neko zna koliko je uopste 21-dinica u letnom stanju 5-7 komada.

Mislim da se negde ministar oglasavao povodom guma za 29-tke kao je to samo trenutni zastoj i kako su resili taj problem.

Inace ovi natpisi u hvatskoj stampi su klasican marketing od strane hrvatskog vazduhoplovstava isto to cesto su radili i nasi prethonih godina ali nisu imali uspeha. POkusavaju da zakuvaju malo pricu kako bi se nesto uradilo povodom stanja u vazduhoplovstvu. Takvi tekstovi su u stvari diktirani od strane vojske Srpske, Hrvatske sve jedno (skola je ista Smiley )

Odoh u off sa ovom pricom o stanju u vazduhoplovstvu Vojske Srbije.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #76 on: January 13, 2010, 08:43:14 am »

@whiteG

Quote
Sve je to lepo, ali raketa nema odgovarajuci domet 

@whiteG

Quote
Sve je to lepo, ali raketa nema odgovarajuci domet 

Koliki bi po tebi trebao biti domet?

Evo da ja odgovorim.
Recimo jendo 20-30 km koliko moze da ostvari R-73 na 4-5.000 m visine.
To je naspram 8 km maksimalnog dometa R-60 duplo.

R-73 ima jos perspektive kao raketa i ne bio neki problem da se intregrise na buduci visenamenski avio, ili da se iskoristi u onom projektu PVO raketa na bazi R-73.

Ali kao sto kaze FF vazduhoplovstvo Srbije ime mnogo vece probleme, kako da osposobi bilo koji lovacki avion da poleti.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #77 on: January 13, 2010, 09:17:31 am »

Domete koje ti navodis spadaju vec u podrucje zaduzeno za rakete srednjeg domete, i to one bolje.Podsecanja radi R-27R ima efektivno dejstvo na nekih 15-18km,uporedi velicinu R-27/60/73 i sam donesi zakljucek gde je u tom svemu R60,i koliko je njezin domet realan.
Drugo, ako nisi pogledao Niko nije rekao necu,nije lose da pogledas i cujes sta kaze Iljo Arizanov na koliko malu udaljenost je prisao sa svojim Mig-29 naoruzanim R73 pa opet nije mogao da dejstvuje jer je i to bilo daleko.Tako da ove cifre o kojima ti barats i nemaju neku potvrdu u praksi.
Zaboravi na kinematske domete koji je npr. kod R-27R nekih 60km,to u borbi ne znaci puno jer cilj koji gadjas manevrise, sto tera tvoju raketu da odgovara jos energicnijim manevrima koji debelo trose njenu kineticku energiju,a samim time i efektivni domet.Ono sto se gleda, i sta je najbitnije je NEZ no escape zone,a o tome ces tesko naci podatak za neku raketu v-v.


____________________

Logged
whiteG
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #78 on: January 13, 2010, 03:33:01 pm »

@whiteG

Quote
Sve je to lepo, ali raketa nema odgovarajuci domet  

Koliki bi po tebi trebao biti domet?



Mozda se mi nismo najbolje razumeli.
Ova raketa nema domet u principu ni za sta.
Sa R-60 mozes samo da obaras putnicke, teretne avione i helikoptere koji nisu naoruzani A-A raketama kao sto su R-73 i Aim-9 (normalo mozes, ali postoji mogucnost da ce i protivnik delovati po tebi).
Sam si rekao da pakete R-27r imaju efektivni (ne kineticki) domet do nekih 18km. Raketa R-73 ima domet od nekih 7-10km dok R-60 jedva 3km. Zatim da ne pricamo kakvu manervibilnost ima R-60, plus sto mora da se lansira u zadnju polusveru protivnika kako bi imala barem 50% sansi da ga pogodi.
Kao sto sam ranije napomenuo R-60 nije raketa za lovacki avion, i nema svrhe slati dvadesetdevetku sa ovim naoruzanjem na bilo koji avion iste ili novije generacije.
Da imamo PVO sisteme srednjeg i dugog dometa pa na kontu njih ostavimo avione (za sada) u ovakvom stanju sa ovim raketama, mogu i da razumem. Nama trebaju novi avioni i to je ozbiljan problem za nasu drzavu. Ja licno volim Mig-29 i da se ja pitam novi avion bi bio ili Mig-29SMT ili Mig-35. Mislim da bi svi izdaci bili svedeni na minimum jer mi vec posedujemo svu pratecu opremu i tehnicare za odrzavanje dvadesetdevetki. Normalno ima tu mnogo novih stvari koje idu kao prateca oprema, ali bi nam opet bilo lakse nego da kupujemo zapadne avione za koje treba nabavljati sve izpocetka. Mada u kakvoj se situaciji nalazimo i ako dodje do neke intervecije stranih sila (ne daj Boze) mi opet ne bi imali sanse. Bez uske povezanosti jake PVO, VOJIN-a i dobro naoruzane avijacije mi nemamo nikakve sanse.

Aaaaaaaaaauuuuuuuuuuu bas sam otisao off topic.
Ako moderator smatra da treba onda neka obrise ovo.
Pozz.
« Last Edit: January 13, 2010, 03:48:51 pm by dexy, Reason: Politika je strogo zabranjena na forumu. » Logged
vlada78
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13



« Reply #79 on: January 14, 2010, 05:47:56 pm »

Radi podsecanja:Intervju dat 19.02.2009.god.
ИНТЕРВЈУ МИНИСТРА ОДБРАНЕ ЗА ЧАСОПИС ,,ВРЕМЕ" – РВАЊЕ С НАСЛЕЂЕМ

Quote
...Осим тога, купили смо и савремену телекомуникациону опрему, а после више деценија и ракете ваздух-ваздух...
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #80 on: January 15, 2010, 07:56:37 am »

Quote
Zatim da ne pricamo kakvu manervibilnost ima R-60, plus sto mora da se lansira u zadnju polusveru protivnika kako bi imala barem 50% sansi da ga pogodi.


R-60 moras gledati sa stajalista vremena kad je uvedena u operativnu upotrebu,ako tako gledamo ona i nije  bila toliko losa,bolje od toga rusi tad nisu imali.Naravno da ona nema sta da trazi na danasnjem nebu osim ako nisi negde u Africi,ali i oni polako stizu.
Rusi su bili svesni tih nedostatak pa su ubrzano razvili R-73 i zamenili R60MK koji su bili privremeno resenje na tadasnjim 9.12 ,tako da u prvom orginalnom uputu za Mig29 R-73 se i ne spominje.
Poboljsanja su bila znacajna kao sto je povecan domet,zatim vidno polje GSN konus kod R60  je  5 stepeni,dok kod 73 ide do 60 stepeni ako se nevaram,medjutim na nekim stvarima rusi uopste nisu obaracali paznju kao sto je bezdimni motor, ECCM i sve ostalo sto imaju npr. AIM-9L/M.

Moracu te ispraviti za ovo lansiranju u ZPS jer R60MK zahvaljujci novoj GSN Komar-M moze da se lansira i u PPS  pod uslovom da je cilj na forsazu,znaci mozemo je nazvati uslovno all aspect raketom,ali ne u punom smislu kao AIM-9L.

Evo sta kaze manuel za mig29

"Pri upotrebi rakete R-60 u prednjoj polusferi PPS (po ciljevima na forsažu) za oèuvanje taènosti navodjenja, kao pri napadu na cilj u zadnjoj polusferi ZPS, treba promeniti koeficijent pojaèanja konture upravljanja na avionu. Komandu za promenu tog koeficijenta daje SUV kada se preklopnik «PPS-ZPS» na pultu za upravljanje radarom PUR postavi u položaj «PPS»..."


Zna li neko mozde vise detalja oko ozracenih radnika Krusika iz 2006 god. koji su bili pored nepravilno skladistenih zaradjalih R60MK?


____________________




Logged
whiteG
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #81 on: January 15, 2010, 11:21:29 am »

Quote
Zatim da ne pricamo kakvu manervibilnost ima R-60, plus sto mora da se lansira u zadnju polusveru protivnika kako bi imala barem 50% sansi da ga pogodi.

Moracu te ispraviti za ovo lansiranju u ZPS jer R60MK zahvaljujci novoj GSN Komar-M moze da se lansira i u PPS  pod uslovom da je cilj na forsazu,znaci mozemo je nazvati uslovno all aspect raketom,ali ne u punom smislu kao AIM-9L.


Sve mi je to poznato ali mislim da nema potrebe spominjati jer je dovoljno da pilot kojeg gadjas u PPS, bez ikakvih mamaca jednostavno cimne avion u bilo koju stranu i raketa odlazi u out.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #82 on: January 15, 2010, 04:10:47 pm »

Domete koje ti navodis spadaju vec u podrucje zaduzeno za rakete srednjeg domete, i to one bolje.Podsecanja radi R-27R ima efektivno dejstvo na nekih 15-18km,uporedi velicinu R-27/60/73 i sam donesi zakljucek gde je u tom svemu R60,i koliko je njezin domet realan.
Drugo, ako nisi pogledao Niko nije rekao necu,nije lose da pogledas i cujes sta kaze Iljo Arizanov na koliko malu udaljenost je prisao sa svojim Mig-29 naoruzanim R73 pa opet nije mogao da dejstvuje jer je i to bilo daleko.Tako da ove cifre o kojima ti barats i nemaju neku potvrdu u praksi.
Zaboravi na kinematske domete koji je npr. kod R-27R nekih 60km,to u borbi ne znaci puno jer cilj koji gadjas manevrise, sto tera tvoju raketu da odgovara jos energicnijim manevrima koji debelo trose njenu kineticku energiju,a samim time i efektivni domet.Ono sto se gleda, i sta je najbitnije je NEZ no escape zone,a o tome ces tesko naci podatak za neku raketu v-v.

Ja sam uzeo kao referencu maksimalne domete koje navode svi prozivodjaci i to su podaci koji mogu da se nadju. Ovo sto ti spominjes kao realne borbene uslove dosta zavisi od vise faktora, brzine aviona koji lansira raketu, polozaja cilja, mogucnosti cilja da manevrise, vreme koje potrebno da pilot aviona koji je gadjan reaugeje itd.

Bila je jedna lepa ilustracija u nekom od nasih casopisa (cini mi se u Novom Glasniku u jednom od dodataka) gde se daju dometi za R-60, R-73, R-27 iz svih kurseva, ceoni, zadnji, bocni.

Mislim da je za R-73 max domet iz zadnje polusvere cilja oko 12-15 km, 4-5 km za R-60, ali nemoj da me drzis za rece jer je to bilo davno ali tu su negde te cifre.
Ti dometi iz zadnje polusvere su po meni NEZ tj mozda jos koji procenat dole ali to je to.

R-73 ima jako dobru i osetljivu galvu za samonavodjenje, nasi kad su eksperimentisali sa onom pvo varijantom sa busterom kazu da je zahvatala cilj koji uveliko bio van dometa (energetskog) sto je naravno bio problem jer su koristi glavu R-73 kao senzor za otkrivanje cilja, a nisu imali neki drugi senzor preko koga bi dobili parametre cilja. (navodi se podatak da je raketa vrsila zahvat cilja na daljini od 25 km i visini od 15 km - sto dovoljno govori o kvalitetu glave za samonavodjenje R-73. Kada na ovo dodas da su uslovi za zahvat cilja bolji kada je raketa na avionu i na nekoj visini od 5-7.000 m onda nije problem ostvariti zahvat cilja na tim daljinama 20-30 km). Naravno ovo su maksimalni dometi na kojima postoji dosta ogranicenja u upotrebi rakete.

Prave domete i ogranicenja zanju samo korisnic.

Recimo R-27R ima domet 50-60 km ali realno radar na Mig-29B to ne moze da omoguci jer se zahvat cilja povremeno gubi a i sa boljim radarima nisam bas siguran koliki bi domet bio moguc. Ovo vazi i za Aim-7 u prvim verzijama, kasnije su dosta poradili na njoj ali mislim da ni ona ne moze da ostvari mnogo veci domet protiv cilja tipa lovac. Za cilj kao sto je bombarder to je vec moguce da se izvuce skoro maksimalni domet.
« Last Edit: January 15, 2010, 04:21:49 pm by dexy » Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #83 on: January 15, 2010, 04:28:33 pm »

Quote
Recimo R-27R ima domet 50-60 km ali realno radar na Mig-29B to ne moze da omoguci

Mig-29B nema radar ,u pitanju je trenazna verzija.Postavicu grafikone vezano za ovo sta pricas iz VTUP Mig-29,pa cemo onda imati malo pregledniju situaciju vezano za radar i rakete.
Logged
whiteG
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #84 on: January 15, 2010, 06:14:26 pm »

Quote
Recimo R-27R ima domet 50-60 km ali realno radar na Mig-29B to ne moze da omoguci

Mig-29B nema radar ,u pitanju je trenazna verzija.Postavicu grafikone vezano za ovo sta pricas iz VTUP Mig-29,pa cemo onda imati malo pregledniju situaciju vezano za radar i rakete.

U principu ste obojca u pravu oko oznake aviona, jer je osnovna ruska verzija jednoseda MiG-29A, a izvozna verzija jednoseda koju mi imamo je MiG-29B.
Jeste malo konfuzno jer mi nase jednosede nazivamo MiG-29A, a dvosede MiG-29B koje Rusi nazivaju MiG-29UB.
 Taki ti zivot
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #85 on: January 15, 2010, 10:14:30 pm »

Ko nase jednosede naziva MiG-29A? Prvi put cujem to od vas. A tek da dvosede nazivamo MiG-29B? Dajte molim Vas.

Pa na posteru iz Novog Glasnika od pre vise od 10 godina lepo pise MiG-29B, isto i u literaturi. Dvosed je normalno UB.
Logged
whiteG
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #86 on: January 16, 2010, 12:56:07 am »

Jbg ja znam gomilu ljudi koji nase migove tako zovu.
Dal im je tako lakse ili sta vec ne znam.
Logged
vlada78
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13



« Reply #87 on: January 16, 2010, 09:59:07 am »

Ma to je kod nas normalno da se zovu A i B, ali malo upuceniji ljudi znaju da su im oznake B i UB.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #88 on: January 16, 2010, 03:34:33 pm »

Nema kod nas ni A ni B,vec L-18,a dvosedi imaj jos N u oznaci kao nastavni.
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #89 on: January 16, 2010, 04:10:12 pm »

L/NL-18 je naravno sluzbena vojna oznaka.

Evo slika raketa v-v u Momi. Mislim da ih je fotkao gorkov sa ABG-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* P1090234.JPG (58.63 KB, 800x600 - viewed 254 times.)

* P1090235.jpg (87.23 KB, 600x800 - viewed 253 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.