PALUBA
March 19, 2024, 05:14:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: МиГ-29  (Read 457278 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #90 on: January 16, 2010, 09:46:41 pm »

Dvosedi Mig-29 nose oznaku UB i KUB za verziju na osnovu palubnog lovca 29K. Imaju jos dve oznake za prototipove dvoseda izvedene iz razninih podverzija 29-tki (UBM, UBT).
Provlaci se dosta koroz literaturu da je oznaka Mig-29B (9-12B) a da su prvi predserisiki bili Mig-29A.
U svakom slucaju napreciznije je da su 9-12 bili avioni za Varsavski pakt a 9-12B za ostale. Odatle u oznaci B.

U svakom slucaju mi smo dobili izvoznu oguljenu verziju za tada bratske komunisticke zemlje sa radarom N-019E "RUBIN", E-eksportni.

Inace pose bombardovanja 1999 uspeli su da u dvosed uguraju nekako radar (ne secam se vise tacno to je bio valjda 2000).

To nije dugo potrajalo pa su ga valjda kasnije i izvadili, ali je interesantno kako su to uspeli da izvedu pogotovu sto su najverovatnije morali da smanje antenu da bi stala u nos.

Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #91 on: January 16, 2010, 11:00:57 pm »

Odakle ti info da su u dvosed stavljali radar? Prvi put cujem.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #92 on: January 17, 2010, 12:53:08 am »

Nesto sto sam sasvim slucajno precuo u prici nekih glavonja. Smiley

U fazonu "zamisli uspeli su da stave u dvosed 29-tke radar".

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #93 on: January 17, 2010, 02:19:51 am »

Mi o raketama a nemamo ni gume

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

2008 18108 nekoliko meseci posle remonta

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bezgumimigonja.jpg (66.04 KB, 800x533 - viewed 229 times.)

* 0c06d1f9 18 108 2008.jpg (222.7 KB, 900x1200 - viewed 219 times.)

* e1388f76 18 108 2008.jpg (209.39 KB, 1600x1200 - viewed 269 times.)

* 114675_251645559_1-18-108-a.jpg (37.17 KB, 1000x558 - viewed 226 times.)
« Last Edit: January 17, 2010, 02:45:28 pm by Broker » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #94 on: January 17, 2010, 02:22:05 am »

Razvojni put 29-tke


* 113795_139783487_MIG 29 development small.jpg (249.5 KB, 1287x521 - viewed 352 times.)
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #95 on: January 17, 2010, 09:15:37 am »

Nemamo gume i zato nasi L/NL-18 ne lete vec 6 meseci!
Logged
vlada78
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13



« Reply #96 on: January 17, 2010, 01:56:40 pm »

Evo malo slika od strane majsora fotografije Dimitrija Ostojica.

http://dimitrijeostojic.com/blog/?p=520
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #97 on: January 17, 2010, 06:10:34 pm »

Covek stvarno ima oko Smiley

Elem ministar kaze da nje problem u parama vec u sporoj proceduri raspisivanja tendera. Kao da nisu znali koliko ce da traje procedura!

Logged
misasumadinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #98 on: January 17, 2010, 06:29:34 pm »

Njegovo velicanstvo MiG29!!!
Licno smatram da je najbolji lovac, ali sam se naslusamo prica o "neoborivom" F15 i "neprevazidjenom" F22. Sa moje tacke gledista MiG-ovi su kroz celu istoriju obarani u vazdusnoj borbi iskljucivo zbog bolje americke taktike a i zbog toga sto se nikada nisu borili sa nekom od zemalja koja ima RV spreman da se suprotstavi. Da pojasnim, u nasem slucaju su bili malobrojni i neispravni avioni, u slucaju iraka malobrojni avioni i prvobitno unisteni radarski sistemi, a jos u vijetnamu nadmocniji MiG21 je stradavao zbog politike cuvanja aviona i neupustanja u vazdusne borbe.
Hteo bih da me prokomentarisete jer je ovo samo moje misljenje, a voleo bih da prokomentarisete i F22 u poredjenju sa ruskom tehnikom, jer sam cuo mnogo bajki o ovom avionu, ameri se kunu u njega. Hvala. pilot

slazem se sa ovim pitanje je sta bi bilo u bliskoj borbi 1999. da su nasi migovi imali isprevne radare. Svi koji su poleteli 24. marta nisu imali radar .O cemu pricaju amerikanci kad nisu ni u jednom ratu usli u blizku vazdusnu borbu sa ravnopravnim protivnikom , bar sto se tice sati naleta ako nista drugo.nase migove su obarali tako sto su lansirali rakete iz hrvatskog i bosanskog vazdusnog prostora.A sto se tice f22 ima dobar marketing videcemo da li vredi 100 miliona dolara kad udje u borbu ss protivnicima ,ako ikad dodje do toga
Logged
whiteG
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #99 on: January 18, 2010, 12:43:14 am »

Nesto sto sam sasvim slucajno precuo u prici nekih glavonja. Smiley

U fazonu "zamisli uspeli su da stave u dvosed 29-tke radar".



Ma to nema veze sa vezom.
Radar N-019E koji se nalazio u jednosedu nije nikako mogao da se uglavi u dvosed, a da se pre toga ne preduzmu drasticni koraci na promeni same velicine (precnika) nosa.
Te glavonje ne znaju nista dalje od tanjira punog pecenja.


Logged
whiteG
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #100 on: January 18, 2010, 12:57:10 am »

Njegovo velicanstvo MiG29!!!
Licno smatram da je najbolji lovac, ali sam se naslusamo prica o "neoborivom" F15 i "neprevazidjenom" F22. Sa moje tacke gledista MiG-ovi su kroz celu istoriju obarani u vazdusnoj borbi iskljucivo zbog bolje americke taktike a i zbog toga sto se nikada nisu borili sa nekom od zemalja koja ima RV spreman da se suprotstavi. Da pojasnim, u nasem slucaju su bili malobrojni i neispravni avioni, u slucaju iraka malobrojni avioni i prvobitno unisteni radarski sistemi, a jos u vijetnamu nadmocniji MiG21 je stradavao zbog politike cuvanja aviona i neupustanja u vazdusne borbe.
Hteo bih da me prokomentarisete jer je ovo samo moje misljenje, a voleo bih da prokomentarisete i F22 u poredjenju sa ruskom tehnikom, jer sam cuo mnogo bajki o ovom avionu, ameri se kunu u njega. Hvala. pilot

slazem se sa ovim pitanje je sta bi bilo u bliskoj borbi 1999. da su nasi migovi imali isprevne radare. Svi koji su poleteli 24. marta nisu imali radar .O cemu pricaju amerikanci kad nisu ni u jednom ratu usli u blizku vazdusnu borbu sa ravnopravnim protivnikom , bar sto se tice sati naleta ako nista drugo.nase migove su obarali tako sto su lansirali rakete iz hrvatskog i bosanskog vazdusnog prostora.A sto se tice f22 ima dobar marketing videcemo da li vredi 100 miliona dolara kad udje u borbu ss protivnicima ,ako ikad dodje do toga

Princip koji su koristili Nato piloti protiv nasih migova je sledeci:
Awaks vidi nase avione i javi lovcima tacan polozaj i pravac kretanja.
Nato lovci se bez upaljenog radara postavljaju na kurs presretanja.
Nakon ulaska u reon dejstva Nato lovci ponovo primaju podatak o nasim migovima.
Nakon toga ispaljuju po dve rakete (uglavnom vodja puca prvi) bez ikakvog radarskog ozracenja
(lock-a).
Aim-120 prvi deo puta se krece pasivno dok ne dobije radarski odraz naseg lovca.
Posle toga raketa pocinje sama da obradjuje podatke o meti, ulazi u aktivni rezim rada i pocinje da juri cilj.
Najveci problem je sto i SPO Berjoza nije radila kako treba na nasim avionima, tako da nasi piloti nisu ni znali kad su gadjani.
Mada kod nekih je i radila, npr. kod Grofa, ali je imao neispravan radar.
Ostatak znate.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #101 on: January 18, 2010, 01:30:41 am »

“ВРЕМЕ”:  Шта је са ремонтом петог МиГ-29? Од када су враћени у употребу авиони “двадесетдеветке” нису стављене (осим привремено у једном случају) у употребу у својој примарној намени контроле ваздушног простора – зашто? Да ли су три једноседа и један тренажни двосед довољан број авиона за контролу ваздушног простора?

ГЕНЕРАЛ РАНКО ЖИВАК: У последњих најмање 20 година ниједно знацајније средство није набављено у Ваздухопловству, тако да је улагање у ремонт МиГ-29 највеца инвестиција у том периоду и тиме се продужио њихов век употребе за 8-9 год ина, до 2018. или  2019. Тренутно је у завршној фази ремонт петог авиона и требао би оквирно бити завршен средином идуће године. Оцена да ли је нешто ефикасно зависи од тога који задатак пред њега поставимо. Ако нам је задатак и циљ да у миру имамо могуцност контроле ваздушног простора на начин да можемо у случају потребе да присилимо неки ваздухоплов да слети или предузмемо друге прописане мере, ми имамо довољно способности за то и овај број авиона је неки минимум који нам то обезбеђује. Када се двосед вратио у упоребу, кренуло се са преобуком једне групе млађих пилота. Од обуке пилота зависи да ли ћемо и колико моћи да ставимо у његову примарну намену. Оног момента кад двосед испадне из употребе, а испао је, процес обуке стаје. Треба заврсити процес тренаже и обуке и онда га ставити у у оперативну употребу.  

Kompletan intervju http://www.vs.rs/index.php?interview_article=924873bc-45a5-102d-8a7e-00215e73a110
« Last Edit: January 18, 2010, 01:45:45 am by pvanja » Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #102 on: January 19, 2010, 10:09:29 am »

Bilo bi zgodno ako neko ima taj podatak ,koliko sletanja se moze izvrsiti s jednim setom guma na Mig-29.S obzirom da se avioni koriste u mirnodopskim uslovima,bez sletanja s UBS,ima malu brzinu sletanja,piloti koji lete na njima nisu neki novaci pa da sad nepravilno slecu...trebalo bi da bude barem 30 tak sletanja.
Kod  F-16 USAF mogu da se nadju Michelin i Goodyear-ove gume s tim da na miselinkama mogu da izvedu 41 sletanje na nijhovim pistam.U Iraku je taj broj dosta manji zbog abrazivnije podloge ,i iako su slicnih performansi s michelinom goodyaerove gume tamo izdrze nekih 20-tak sletanja.
Steta sto se ne mogu koristi gume vrhunskih proizvodjaca kao sto su ove dve najbolje u svetu i kod nas,sigurno bi smanjilo troskove,povecalo sigurnost sletanja,i produzilo vreme zamene gume.Tu pre svega mislim na izbor Michelina ,jer podatak da se njihove gume koriste na Space Shutlu govori dovoljno.



____________________

Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 481



« Reply #103 on: January 19, 2010, 10:13:36 am »

nisam imao pojma da gume na avionima izdrže tako malo slijetanja,no kad malo promislim o naprezanjima i brzinama pri kojima se slijeće to me uopće ne čudi...
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #104 on: January 19, 2010, 11:43:48 am »

Evo jedan tipican primer sta se desi kod pucanja gume pri sletanju.Steta je 7.3 miliona $.

http://usaf.aib.law.af.mil/F-16C_9Oct05.pdf

Izgleda da su USAF za Iraq  koristili posebne pustinjske gume,zbog visoke temperature i kvaliteta asfaltne povrsine.Tehnicari koji su tamo radili navode da su cak morali nekad menjati i na 15 sletanja gume.



__________________________

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.