PALUBA
March 19, 2024, 03:15:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: МиГ-29  (Read 457254 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #105 on: January 20, 2010, 02:51:07 pm »

Nov sam ovde na forumu, nisam precesljao jos nista, malo ovu temu, pa samo neko moje misljenje o svemu sto se tice remonta 29-ki
Mislim da su te pare mogle biti iskoristene mnogo pametnije za nase RV, recimo da bi remont 21-ca , jedne eskadrile kostao otprilike kao remont ovih 5 29-ki. 21-ca je mogla da se unapredi u verziju 21-93 Bison, koji jedino koristi Indija, a po svojim karakteristikama  (Kopyo radar, rakete R-77, TV vodjene bombe, povecana nosivost, produzen vek itd) i brojnosti bi za nase potrebe bila odlicno resenje. I na kraju krajeva imali bi celu eskadrilu u kojoj bi piloti ostvarivali znatno veci nalet, dok se ne stvore uslovi da neke nove generacije polete na necem savremenijem i ozbiljnijem.
 Sto se raketa tice , pominju se ovde cifre oko dometa 30km za R 73 i sl. Da, R 73 ima domet od 30km ali u idealnim uslovima za lansiranje i kineticki moze toliko da leti. Za borbenu upotrebu njen efektivni domet nije veci od 5-10km , gde ona moze da manevrise i uopste pogodi cilj. isto je sa svim raketama , bez obzira ko ih proizvodi, one imaju svoj maksimalni domet, sto je on veci znaci da raketa ima vise energije i da joj se povecava efektivni domet tj Zona Lansiranja i No escape zone.
 29-ka je mnogo lep i dobar avion, ali ona nije dozivela sudbinu jednog F-16, hocu reci nije dozivela masovnu upotrebu modernizovanih verzija kao sto je to slucaj sa F 16. Vecina savremenih modernizacija je jos uvek samo izlozbeni primerak, demonstrator koji ceka kupca. Mig -35 kao poslednja i najbolja modernizacija je najbolji primer za  to, ni Rusi ga nemaju u svom RV. U principu, avion sa velikim potencijalom koji nije iskoristen.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #106 on: January 20, 2010, 03:58:13 pm »

Mislim da se ne bi isplatilo, jer su srpske dvadesetjedinice daleko starije od indiskih, tako da bi im brzo prosao resurs zmaja.
Kolko sam razumeo, resursi bi trebalo da im prodju za godinu-dve.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #107 on: January 20, 2010, 04:40:02 pm »

Taj remont podrazumeva i zmaj aviona jer se ojacava krilo itd. Znaci kompletno se remontuje avion, a nase 21-ce Bis su iz poslednjih serija, proizvedene 84-te godine +/-. Mislim da je cena modernizacije oko 2- 3 mil $.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #108 on: January 20, 2010, 04:41:51 pm »

Problem sa nasim Migovima 21 je istek resursa zmaja aviona. Taj resurs bi se tesko produzio na jos 10 godina.
Sa druge strane tih 25-30 milona koliko je potroseno na modernizaciju 29 sigurno ne bi bilo dovoljno za modernizaciju 10-12 21-dinica.
Ja mislim da je dovodjenje na standard 21-93 ili 21-Bizon kosta oko 5 mil usd po avionu a na to treba dodati i cenu novog oruzja i doobuke tehnicara i pilota. To je jako puno para vidis da se muce da obezbede pare i za remont ovog zadnje 29-tke.
Srpskim 21-dinicama kao kojoj resur zmaja izsticu 2011-12 god
« Last Edit: January 20, 2010, 04:48:16 pm by pvanja » Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #109 on: January 20, 2010, 09:15:41 pm »

Quote
Srpskim 21-dinicama kao kojoj resur zmaja izsticu 2011-12 god

Vecini istice 2011-te, a dva primerka mogu do 2014-te. Dvosedi mogu do 2016-te.

Quote
a nase 21-ce Bis su iz poslednjih serija, proizvedene 84-te godine +/-.

Mi smo MiG-21bis uvodili u naoruzanje od 1977 do 1982.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #110 on: January 21, 2010, 04:56:28 pm »

Princip koji su koristili Nato piloti protiv nasih migova je sledeci:
Awaks vidi nase avione i javi lovcima tacan polozaj i pravac kretanja.
Nato lovci se bez upaljenog radara postavljaju na kurs presretanja.
Nakon ulaska u reon dejstva Nato lovci ponovo primaju podatak o nasim migovima.
Nakon toga ispaljuju po dve rakete (uglavnom vodja puca prvi) bez ikakvog radarskog ozracenja
(lock-a).
Aim-120 prvi deo puta se krece pasivno dok ne dobije radarski odraz naseg lovca.

NATO piloti u svojim iskazima nikad nisu pominjali činjenicu da im je radar bio isključen. Koji je tačno razlog zašto bi oni isključivali svoj radar?

AMRAAM u početnoj etapi svoje putanje ima konstantan datalink sa elektronikom okidanja i to se zove tzv. "zona pravca". Samim tim, okidanje nije moguće bez postojanja akvizicije. Akvizicija može biti od strane matičnog aviona, ali može biti i od strane drugog aviona ili AWACS-a. Koliko je meni poznato, akvizicija od strane AWACS-a nije postojala u vreme NATO agresije, pošto je uvedena kad je američko vazduhoplovstvo prešlo na upotrebu proširenog vazdušnog datalinka tokom 2001. godine.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #111 on: January 21, 2010, 05:33:07 pm »

Nasim je bilo sve jedno posto vecini nije radio prijemnik radarskog ozracenja, a i da je radio nije im bio od velike vajde. Osim toga vecina (ako ne i svi osim A-10) NATO aviona je nosila Amrame, mada su sva obaranja izvrsili avioni za zastitu paketa.

Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #112 on: January 21, 2010, 05:47:58 pm »

Nasim je bilo sve jedno posto vecini nije radio prijemnik radarskog ozracenja, a i da je radio nije im bio od velike vajde.

Upravo na to i mislim.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #113 on: January 22, 2010, 08:11:11 am »

@Bane

Quote
NATO piloti u svojim iskazima nikad nisu pominjali činjenicu da im je radar bio isključen. Koji je tačno razlog zašto bi oni isključivali svoj radar?

Na koje mislis iskaze javne ili zvanicene izvestaje.Ako je ovo prvo,ne mislis valjda da ce oni ulaziti u tolike detalje i opisivati sve sta su radili tokom borbe,ako mislis na zvanicene izvestaje e to bi voleo da vidim ali sumnjam da to  ima igde za naci.

Quote
AMRAAM u početnoj etapi svoje putanje ima konstantan datalink sa elektronikom okidanja i to se zove tzv. "zona pravca". Samim tim, okidanje nije moguće bez postojanja akvizicije

Ovo je tacno,ali glavno pitanje je u kom je modu radar u trenutku ispaljivanja rakete?


@Kljun

Quote
  29-ka je mnogo lep i dobar avion, ali ona nije dozivela sudbinu jednog F-16, hocu reci nije dozivela masovnu upotrebu modernizovanih verzija kao sto je to slucaj sa F 16.


Velika zasluga tome sto Mig29 nije doziveo sudbinu F-16 je i to sto Mig29 je imao daleko vise nedostataka u samom startu od F16.Rusi su sporo i nedovoljno odradjivali modernizacije u tome je dosao i raspad drzave i sve je otislo u nepovrat.



____________________






Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #114 on: January 22, 2010, 11:10:01 am »

Bane je u pravu sto se tice AMRAAM-a. Nemoguce je lansirati raketu a da raketa nije dobila nikakvu informaciju o cilju od nisanskog sistema. Znaci ovako, americki radari imaju mogucnost TWS track while scen- prati i trazi. Sto ce reci pilot obelezi 1 ili vise ciljeva, komjuter prenosi informacije raketi u svakom trenutku o cilju, ali radarski snop nije u modu STT , vec i dalje skenira podrucje. Posle lansiranja raketa ide prema cilju a da ovaj osim sto na SPO-u vidi zracenje aviona nema nikakav signal da je zakljucan ili gadjan sve do momenta kad je glava rakete postala aktivna i samonavodi se. Tad su sekunde u pitanju.
 Nije tacno da nasim pilotima nije znacio nista ispravan SPO, pogledajte drugi deo Niko nije rekao necu, tu se vidi da su preziveli po nekoliko raketa piloti kojima je SPO radio. Mora se uzeti u obzir da rakete AMRAAM i bilo koje druge nisu svemoguce kao sto se to u marketingu naduvava. Svaki pametan pilot cim je ozracen od strane drugog aviona, trudi se da preduzme manevre kojima bi izasao iz snopa zracenja neprijatelja ( promena visine, pravca itd). Tako da ga onemogucava unapred da lansira u TWS modu , ili da ga eventualno vec lansirana raketa ne pogodi kao glinenog goluba. Neminovno posle kratkog vremena BVR prelazi u dog fight i nasi su isli na tu varijantu, ali mnogo drugih stvari je uticalo na to da je to bila utopija za njih.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #115 on: January 22, 2010, 12:54:21 pm »

Na koje mislis iskaze javne ili zvanicene izvestaje.Ako je ovo prvo,ne mislis valjda da ce oni ulaziti u tolike detalje i opisivati sve sta su radili tokom borbe,ako mislis na zvanicene izvestaje e to bi voleo da vidim ali sumnjam da to  ima igde za naci.

Aleksandre, mislio sam na razne izjave u emisijama o "dogfightu" (kako ovaj izraz glupo zvuči s obzirom da su bitke bile BVR) i uopšte u učestvovanju u NATO operaciji nad Jugoslavijom. Oni koji su govorili su uglavnom govorili da su imali "lock on". Koliko je meni poznato, taj izraz se obično upotrebljava kad matični avion izvrši akviziciju.


Nije tacno da nasim pilotima nije znacio nista ispravan SPO, pogledajte drugi deo Niko nije rekao necu, tu se vidi da su preziveli po nekoliko raketa piloti kojima je SPO radio.

Ovo je ispalo malo karikirano od mene. Naravno, da ispravan SPO znači, ali u situacijama kad je avion poslat na smisleni zadatak i kad može da se ravnopravno suprostavi neprijatelju. Ali u našem slučaju, kad je većina aviona poslata u kamikaza misiju...
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #116 on: January 22, 2010, 12:58:12 pm »

Quote
Sto ce reci pilot obelezi 1 ili vise ciljeva, komjuter prenosi informacije raketi u svakom trenutku o cilju, ali radarski snop nije u modu STT , vec i dalje skenira podrucje.

Kompjuter na prenosi nikakve informacije,za to je zaduzena antena sa aviona koja komunicara sa antenom postavljnom na kraju rakete za uplink.
Kod TWS moda radar nema konstantnog kontakta sa ciljem nego se vrsi proracun na osnovu prametara leta cilja sve do sledeceg prebrisavanja antene u sktoru gde je prethodno bio otkriven.U slucaju da je cilj izvrsio naglo manevrisanje,i ne nalazi se u predvidjenom podrucju radar to tumaci kao novi cilj.Ovo sto sam pisao odnosi se na mehanicki upravljane antene.Kod ESA radar to ide dosta brze pa ja manja mogucnost zabune.Takodje ima vise TWS podmodova kod F-15...
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #117 on: January 22, 2010, 01:11:24 pm »

Quote
Sto ce reci pilot obelezi 1 ili vise ciljeva, komjuter prenosi informacije raketi u svakom trenutku o cilju, ali radarski snop nije u modu STT , vec i dalje skenira podrucje.

Kompjuter na prenosi nikakve informacije,za to je zaduzena antena sa aviona koja komunicara sa antenom postavljnom na kraju rakete za uplink.
Izvinjavam se na upadu, ali ko šalje i prima podatke od antena?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #118 on: January 22, 2010, 01:59:59 pm »

Bane je u pravu sto se tice AMRAAM-a. Nemoguce je lansirati raketu a da raketa nije dobila nikakvu informaciju o cilju od nisanskog sistema. Znaci ovako, americki radari imaju mogucnost TWS track while scen- prati i trazi. Sto ce reci pilot obelezi 1 ili vise ciljeva, komjuter prenosi informacije raketi u svakom trenutku o cilju, ali radarski snop nije u modu STT , vec i dalje skenira podrucje. Posle lansiranja raketa ide prema cilju a da ovaj osim sto na SPO-u vidi zracenje aviona nema nikakav signal da je zakljucan ili gadjan sve do momenta kad je glava rakete postala aktivna i samonavodi se. Tad su sekunde u pitanju.
 Nije tacno da nasim pilotima nije znacio nista ispravan SPO, pogledajte drugi deo Niko nije rekao necu, tu se vidi da su preziveli po nekoliko raketa piloti kojima je SPO radio. Mora se uzeti u obzir da rakete AMRAAM i bilo koje druge nisu svemoguce kao sto se to u marketingu naduvava. Svaki pametan pilot cim je ozracen od strane drugog aviona, trudi se da preduzme manevre kojima bi izasao iz snopa zracenja neprijatelja ( promena visine, pravca itd). Tako da ga onemogucava unapred da lansira u TWS modu , ili da ga eventualno vec lansirana raketa ne pogodi kao glinenog goluba. Neminovno posle kratkog vremena BVR prelazi u dog fight i nasi su isli na tu varijantu, ali mnogo drugih stvari je uticalo na to da je to bila utopija za njih.


Ja samo konstatujem da je vecini nije ni radio SPO, drugima nije raidio radar, trecima radiostanica ili kombinacija svega ovog pa na to dodas jos i lose navodjenje sa zemlje (zbog ometanja i obmanjivanja neprijatelja) i dodjes do zakljucka da su u sustini znali sta ih ceka ali su ipak poleteli.

Mislim da su imali bolje navodjenje sa zemlje i taktiku da probaju da podidju neprijateljskim formacijama iz eksrtremno niskog brisuceg leta (sto zbog nedostatka opreme za nocno letenje je bilo tesko izvodljivo osim mozda iznad vojvodine) i da se podignu tek kad su u dometu R-73 raketa mozda bi se nesto i uradilo. Ali to je zahtevalo jako jako preciznu koordinaciju koje nije bilo a i tehnika je bila u kriminalno losem stanju.

Mislim da su nesto ovako i pokusavali ali jednostavno nije bilo ni dovoljno koordinacije ni tehnickih mogucnosti a i neprijatelj je bio previse nadmocan.

Pravu sliku zbivanja su imali samo ljudi u operativnim centrima (Strazevica, Fruska gora, Banovci).
Ono malo sto sam ja cuo od ucesnika dogadjaja (prisutni na OC-u) je da jedostavno kada nisu imali vise opcija dizali su 29-tke jer su tada svi avioni osim grupa za zastitu napustali nas vazdusni prostor (ovo se odnosi na kasnija podizanja lovaca ne na prve dane).

Kakava je ideja bila za podizanje onog broja lovaca prve noci - to je bas pitanje. Do duse tada je dosta raketnih jedinica bilo u pokretu na nove polozaje - sto je bio dobar potez.



Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #119 on: January 22, 2010, 02:08:05 pm »

Quote
Izvinjavam se na upadu, ali ko šalje i prima podatke od antena?


Ajmo ovako.

Uzmimo da se radi o F-16C i APG68 radaru.Buduci da je u pitanju visenamenski radar znaci ima modove  za vazdusnu borbu AA,gadjanje ciljeva na zemlji AG...
Modovi koji nas interesuju u konkretnom slucaju su AA.Neki od tih modova su
RWS,TWS,VSL,LRS koji se odnose na BVR,za blisku borbu imamo Bore,20*30*,0*90...


Koji ce mod koristiti zavisi od situacije,ali recimo da je sledeci scenario- radimo pretrazivanje neba u CAP misiji,potraga za neprijateljskim avionima.

Najcesi podmod je RWS range while search.U tom modu radar nam otkriva ciljeve i pokazuje ih na ekranu zavisno od daljine na koju smo postavili da nam otkriva,ugla po azimutu i elevaciji- znaci sa kojih visina da na otkriva cilj.
Nakon sto smo otrili ciljeve mozemo izvrsiti zahvat nekog od cilja najcese onoga za koga procenimo da nam je najopasniji.Nakon zahvata na radarskom displeju pokazuju nam se podatci o tom cilju njegovoj brzini,visini,kursu,relativnoj brzini u odnosu na nas...Znaci jedino ako predjemo na pracenje tog cilja mozemo da dobijemo ove podatke.Cilj koga smo zahvatili jos uvek ne zna da ga pratimo,osim u slucaju kad bi presli na STT single target track,tada gubimo sve ostale ciljeve s ekrana i radar svu energiju usmerava smo prema tom cilju.Ovaj mod se koristi prlikom lansiranja PARS raketa.
Kada zelimo da pratimo vise ciljeva ,ili npr. zelimo da lansiramo istovremeno dve raketa na dva razlizlita cilja prelazimo na TWS.Pri tome nemamo sve one podatke o ciljevima koje smo zahvatili kao u RWS modu,sem njihovog kurs i koliko su udaljni od nas.Kako u ovom modu radi radar vec sam gore pisao.Znaci otkrije se cilj , generise se njegov fajl u komjuteru koji zatim na osnovu radarskih parametara tog cilja vrsi pretpostavku i izracunava gde ce se on naci do sledeceg prebrisavanja tog sektora antenom.Znaci mi nemamo 100% tacnu informaciju u svakom trenutku gde se on nalazi.

Nakon sto nam se cilj dovoljno priblizio i zelimo da lansiramo raketu recimo AIM-120,komjuter vrsi downloud podatak o tome gde se nalazi cilj i izracunava se trajektorija po kojoj raketa treba da ide.Pritisce se dugme, raketa se lansira.Radar zavisno od moda u kome je ,prati cilj i salje podatke raketi putem uplinka.Na kraju rakete nalazi se antena koja prime te podatke,zatim se vrsi obrada podataka u racunaru i uporedjuje se trenutni polozaj rakete u odnosu na onaj gde treba da se nalazi.U slucaju odstupanja salje se komanda izvrsnim organima- krilcima koji vrse korekciju putanje.Kada se rakete dovoljno priblizi cilju kod AIM-54 je to nekih 16km zavisno od RRP cilja,gasi se antena na kraju rakete da ne bi vise primala podatke o cilju sa aviona i  prelazi na navodjenje putem sopstvenog radara koji zahvata cilj i prati ga do unistenja.
U slucaju da cilj vrsi ometanje a mi smo vec lansirali raketu ,avion koji je lansirao raketu moze da izgubi  zahvat i raketa leti prema zadnjim podatcima o cilju koje ima.Pri tome AIM-120 ima mogucnost da se navodi prema izvoru tog ometanja i taj mod se naziva HOJ hom on jam.


____________________


Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.152 seconds with 24 queries.