PALUBA
March 19, 2024, 04:41:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: МиГ-29  (Read 457272 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Djole fulcrum
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 62



« Reply #135 on: January 30, 2010, 07:09:41 pm »

Ako su kupljene rakete ne vidim razlog zasto ne bi bile kupljene i gume.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #136 on: January 30, 2010, 07:12:01 pm »

Gume za sledeću Novu Godinu. Nije svaki dan praznik ...  Grin
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #137 on: February 01, 2010, 12:23:17 am »

Zar su nam bas R-27R najpotrebnije pogotovu sto imamo samo 4 aviona tj imacemo kada se cetvrti remontuje a od njih samo 3 mogu da koriste R-27R.

R-27R sa ovim radarom koji imamo na 29-tkama (ako ga nisu modernizovali barem malo, a izgleda nisu) nije bas najbolja i najupotrebljivija varijanta.

Pre svega samo navodjenje SARH je prevazidjeno a i samam implemntacija na prvim modelima 29-take je problematican bez obzira na remont radara.
Upotreba ovakve rakete protiv modernih visenamenskih aviona je vise nego problematicna.
Ako nismo imali para da opremimo 3 aviona sa potrebnom elektronikom da mogu da koriste R-77 onda bolje da i nismo uzimali raket ili da smo eventualno uzeli R-73.

Nadam se da smo ipak pazarili R-73.

Ili jos bolje da smo za te pare kupili gume za narednih 9 godina Smiley

« Last Edit: February 01, 2010, 12:32:15 am by pvanja » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #138 on: February 02, 2010, 02:03:32 am »

Pvanja, koliko sam ja upoznat, ova nabavka je bila deo ugovora potpisanog za remont. Mislim da nismo bili u prilici da biramo.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #139 on: February 02, 2010, 10:26:17 am »

Pvanja, koliko sam ja upoznat, ova nabavka je bila deo ugovora potpisanog za remont. Mislim da nismo bili u prilici da biramo.

To me vec ne cudi. Morali smo mi svakve gluposti da kupujemo sa tehnikom i to paprenim cenama. To sam posebno cuo za Ruse mada mislim da ni ostali nisu bolji.

Mislio sam da smo uspeli da to izbegnemo, mada da smo hteli da kupimo recio te R-77 ne bi nam rusi pravili problema, njima je bitno samo da uzmu sto vise para.


Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #140 on: February 02, 2010, 11:46:53 am »

Da smo hteli R-77 to bi nas dodatno koštalo i što se tiče modernizacije jer postojeći radar i računar nisu kompatibilni sa tom raketom.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #141 on: February 03, 2010, 03:25:22 pm »

@dexy
E to me interesuje.
Znaci na ovu verziju radara koju mi imao nema sanse da se dogoradi tj modernizuje da bi se koristili R-77 ?
Mislio sam da bi dogradnjom odredjenih modula bilo moguce integrisati rakete R-77.
Ako to zahteva zamenu radara onda je to preskupa i neisplativa investicija.
Ipak (bas sam uporan Smiley ) mislim da je kupovina - remontovanje raketa R-27R bacanje para.

Nadam se da bar na simulatoru imaju opciju za uvezbavanje koriscenja BVR raketa, da se barem uvezbava taktika.
Kad sam kod simulatora da li neko zna koja je cena simulatora za Mig-29 ?
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #142 on: February 03, 2010, 06:04:03 pm »

Konkretno nas simulator je kostao oko 2 miliona dolara, mada je neko sracunao sve sa naduvavanjem cene za sve komponente i nije uspeo da napravi cifru vecu od 500000 .
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #143 on: February 04, 2010, 02:57:15 pm »

Konkretno nas simulator je kostao oko 2 miliona dolara, mada je neko sracunao sve sa naduvavanjem cene za sve komponente i nije uspeo da napravi cifru vecu od 500000 .

Sad bi ovde Vlada odmah spomenuo SDPR Smiley
A nas simulator nema ni hidrauliku.

Kontam da bi za nasu vojsku bilo dobro da porade na univerzalnom simulatoru da bi mogli da uvezbavaju pilote za sve tipove aviona koji su u naoruzanju i da ih umreze. Ne moaraju da budu ovako verodostojno kao ovaj za 29-tku ali barem da mogu da vezbaju takticke postupke, navigaciju i da se pripremaju za letove na avionima. U situaciji kada nema dovoljno para ni za gorivo ni za rezervne delove a bogami i sa resursima aviona smo tanki ovo bi bilo krajnje isplativo.
Generalno VS treba da ulozi u simulatore ne samo u avijaciji. Uzor bi trebalo da bude americka vojska. Oni bukvalno imaju simulatore za sve. Mi nemamo toliko para ali bi mogli da ulozimo u ono sto se isplati da se ne bi arcili resursi tehnike.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #144 on: February 04, 2010, 05:37:21 pm »

Kad bi nasli u nasoj vojsci bar 2 grama mozga, a da su na komandnim mestima, mozda bi se tako nesto i napravilo i to vrlo lako i jeftino.
Takticke radnje, navigaciju, pa cak i vestinu BVR borbe, nasi piloti bi mogli da uvezbavaju i sa Lock On-om, koji je poprilicno dobar simulator ( mada nije realan u nekim segmentima), gde je fizika leta , meteo uslovi, teren, jedinice poprilicno dobro simulirano.
 Sve bi to moglo da se uradi za nekih 15-ak hiljada evra za jednu eskadrilu, sa mogucnoscu umrezavanja sa komandnim centrom, a po zelji i ostalim eskadrilama preko mreze. Kao sto si rekao SAD koristi simulatore sto je moguce vise. Firma DCS koja je napravila simulator Black Shark , koji je realistican do perverzije, gledano iz ugla zaljubljenika u simulacije, radi isti takav simulator za potrebe americke vojske za avion A-10.
Isti ce se pojaviti u DCS seriji za komercijalnu upotrebu , verovatno sa malo izmenjenim stvarima koje su vojna tajna. Recimo logika rada racunarskog sistema u avionu, raketama i slicno.

 Ocigledno da nase glavesine smatraju da su to gluposti ,a onaj ko to treba da plati ne vidi materijalnu korist od toga. Ipak se kod nas vode krupni poslovi Smiley
Logged
whiteG
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #145 on: February 04, 2010, 05:56:36 pm »

Cak sta vise, sa Lock On-om 2.0 koji ovih dana treba da izadje, prosecan zaljubljenik u avijaciju bi mogao uz malo vise para da napravi takav simulator da ne pozeli uopste da sedne u pravi avion.
Jbg kad na visokim polozajima imamo Shojice koji grabe i sakom i kapom.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #146 on: February 05, 2010, 12:26:00 pm »

Mislim da je negde bio snimak na nekom satelitskom kanalu kako se ameri pripremaju za misiju iznad bosne. Koriste cini mi se obican PC sa velikim monotorom za prikaz konfiguracije zemljista (skinutog sa satelitskog snimka teritorie) i iavigaciskih parametara. Njima je valjda obavezno da tako prodju misiju pre leta.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #147 on: February 05, 2010, 04:59:01 pm »

Pa normalno, i pored sofisticirane opreme i naoruzanja, na terenu nije tako lako pronaci i unistiti cilj, pa makar to bila i staticna zgrada a kamo li vozilo. vrlo je vazno prepoznavati teren pa u odnosu na istaknute orjentire traziti cilj. Svejedno da li ga pilot trazi vizuelno ili sa 10000m visine optickim spravama. A Bosanske gudure su bas specifican slucaj gde nije lako odraditi zadatak.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #148 on: February 05, 2010, 06:19:38 pm »

Kad bi nasli u nasoj vojsci bar 2 grama mozga, a da su na komandnim mestima, mozda bi se tako nesto i napravilo i to vrlo lako i jeftino.
Takticke radnje, navigaciju, pa cak i vestinu BVR borbe, nasi piloti bi mogli da uvezbavaju i sa Lock On-om, koji je poprilicno dobar simulator ( mada nije realan u nekim segmentima), gde je fizika leta , meteo uslovi, teren, jedinice poprilicno dobro simulirano.
 
Свест о томе итекако постоји одавно и код старешина у ексадрилама, а вероватно и у команди РВ. Симулатори лета одавно постоје у нашем РВ. На пример за Орао, Супер Галеб, МиГ-21, МиГ-29, али се на њима могло симулирати само инструментално летење.

Quote
Sve bi to moglo da se uradi za nekih 15-ak hiljada evra za jednu eskadrilu, sa mogucnoscu umrezavanja sa komandnim centrom, a po zelji i ostalim eskadrilama preko mreze.
Е то је један од главних проблема, неко за то треба да одобри паре, а то свакако не би могло да се уради за 15.000 евра. Поред рачунара и пројектора треба обезбедити кабину која је идентична правој са свим инструментима, прекидачима...који раде у складу са тренутном ситуацијом лета.

Cak sta vise, sa Lock On-om 2.0 koji ovih dana treba da izadje, prosecan zaljubljenik u avijaciju bi mogao uz malo vise para da napravi takav simulator da ne pozeli uopste da sedne u pravi avion.
Jbg kad na visokim polozajima imamo Shojice koji grabe i sakom i kapom.
Па тешко да ће просечан заљубљеник у авијацију моћи да направи озбиљан симулатор са кабином авиона.

Симулатор који је недавно уведен за потребе пилота 29ки омогућава подешавање метеоролошкох услова, симулацију квара, или отказа на авиону и мноштво различитих сценарија у којима се изводе различити задаци.


Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #149 on: February 05, 2010, 08:23:41 pm »

@machak

Negde se mora poceti. Pa makar na obicnom PC-ju da se uvezbava navigacija i taktika, bez tehnike pilotiranja (sa po recimo 5-6 racunara po eskadrili).
Pa se umreze eskadrile i moze da se vezba taktika upotrebe, sadejstva, komunikacije itd itd. To sto bi u realnim uslovima zahtevalo mnogo para bi ovako moglo jako jeftino i efikasno da se izvede. Znaci odlicna priprema za buduce vezbe.
Zamislite samo da mogu jednom dvaput nedelno (tj koliko je potrebno) da se vezba sadejstvo LA (mig-29), LBA (orlovi, galebovi), POHe (gazele) i TrHe (Mi-8) u raznoraznim scenarijima upotrebe pa se i to nadogradi sa KoV-om simulacija podrske jedinicama i recimo simulatorima tenkova i itd itd.
Naravno letenje ne moze nista da zameni ali bi ovako bili mnogo pripremljeniji i spremniji da kada sednu u avion ili tenk (nebitno).
To bi i sad znacilo i verovatno bi smanjilo neophodan broj casova u avionu za postizanje odredjenog nivoa obuke (tj u nasem slucaju u Srbiji nadoknadilo mali broj casova naleta).
Naravno da bi bilo najblje da imao po 10-tak simulatora (kao ovaj simulator za 29-tku) za svaku eskadrilu pa da ih umrezimo ali za to treba i vremena i para.
Zasto ne krenuti od jednostavnijih stvari, da se pokrene stvar sa mrtve tacke - i lose resenje je bolje od nikakvog resenja. Lose resenje makar mozes poboljsati.
A onda kad se uvidi koliko je to efikasno i koliko stedi para da se krene dalje na nadogradnju postojeceg. Ne kazem ja da nema ljudi u vojsci koji znaju da je to efikasno nego slika i delo govore vise od 1.000 reci.

Odoh u off. Da se vratim
I na ovom simulatoru (za 29-tku) ima jos jedno mesto (pored onog za instruktora koji kontrolise simulator) za obicnim racunarom samo sa dzojstikom koje sluzi za simuliranje jos jednog aviona tj da bi moglo da se vezba letenje u paru.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.