PALUBA
April 25, 2024, 09:53:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija i SAD: Razgovori o smanjenju zaliha nuklearnog oružja  (Read 19767 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #30 on: March 26, 2010, 04:33:11 pm »

Potisivanje sporazuma START


26.03.2010.

Sporazum START-1 8. aprila u Pragu
 

Moskva – Predsednici SAD i Rusije, Barak Obama i Dimitrij Medvedev, dogovorili su se danas u telefonskom razgovoru da 8. aprila u Pragu potpišu novi sporazum o smanjenju nuklearnog naoružanja (START).

To je novinarima prenela portparol Kremlja Natalija Timakova. Ona je prenela ocenu Medvedeva da novi sporazum „odražava balans interesa obe strane”.

„Usaglašavanje (sporazuma) nije bilo jednostavno, ali je konstruktivnost pregovarača omogućila da se u kratkom roku obavi ogroman posao i da se dođe do potpisivanja”, prenela je Timakova reči Medvedeva.

Ona je dodala da Medvedev i Obama smatraju da je „glavni zadatak posle potpisivanja dokumenta njegova ratifikacija”.

Timakova je saopštila da su se predsednici dogovorili da u Pragu razmotre pitanja bilateralne saradnje i najaktuelnije probleme međunarodne politike.

Prethodni sporazum START potpisan je 1991. godine i istekao je u decembru 2009. godine. To je bio prvi rusko-američki dokument o smanjenju strateškog nuklearnog naoružanja.

Novim sporazumom predviđeno je smanjivanje arsenala za 25 odsto, izjavio je danas u Vašingtonu neimenovani američki zvaničnik.

Kako je u izjavi za agenciju AP rekao taj zvaničnik, sporazumom će obe strane svesti svoj arsenal na ukupno 700 raketa, podmornica i bombardera i moći će da imaju po najviše 1.550 nuklearnih bojevih glava.

Zvaničnik SAD rekao je da je Vašington uspeo da ograničenja u vezi sa odbrambenim raketnim sistemom te zemlje ne budu uneta u sporazum START.

Itar-Tas navodi da je jedno od najtežih pitanja bilo povezivanje ofanzivnog naoružanja sa odbrambenim, odnosno sistemom protivraketne odbrane koju stvara SAD.

Agencija podseća da je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov prošle nedelje potvrdio da se o tom problemu „zahvaljujući upornim naporima došlo do izbalansiranog rešenja”.


Izvor: Beta
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #31 on: March 28, 2010, 04:56:47 pm »

Novi dogovor o strateškom naoružanju naišao na odobravanje ruskih i američkih političara


27.03.2010.

Novi dogovor o strateškom naoružanju, čiji je završetak razrade bio objavljen juče, naišao je na odobravanje i podršku od strane ruskih i američkih političara.
 

Novi Dogovor o strateškom naoružanju, koji će Dmitrij Medvedev i Barak Obama potpisati 8. aprila u Pragu, daje doprinos nerasprostiranju nuklearnog naoružanja. Ovo je izjavio ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov u direktnom programu televizijskog kanala Rusija 24. On smatra da je pošlo za rukom da se reši glavni zadatak - da se dogovori o realnom smanjenju strateškog naoružanja na paritetnoj osnovi, uz poštovanje principa jednake i nedeljive bezbednosti.

Visoku ocenu  novog Dogovora, koji predviđa smanjenje strateškog ofanzivnog naoružanja Rusije i SAD za preko 30%, dao je načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije general Nikolaj Makarov. On smatra da Dogovor ukida zabrinutost Rusije i u potpunosti odgovara interesima njene bezbednosti.

Reči odobravanja izrekle su i američke vlasti. Državni sekretar SAD Hilari Klinton je izrazila uverenje da novi dogovor jača liderstvo SAD i Rusije u sferi nerasprostiranja i očigledno potvrđuje to da je hladni rat zaista ostao stvar prošlosti.

Šef Pentagona Robert Gejts na specijalnom brifingu koji je Bela kuća ortanizovala posle telefonskog razgovora predsednika Obame i Medvedeva, istakao je da novi sporazum jača nuklearnu stabilnost. Pri tome ministar odbrane je smatrao neophodnim nekoliko puta da ponovi da sporazum nikako ne subija dalje stvaranje i postavljanje američkog sistema PRO, između ostalog u Evropi. Na tome su insistirali zakonodavci republikanci koji su upozorili Obamu da će se u protivnom dokument suočiti sa velikim teškoćama u procesu ratifikacije u senatu Kongresa.

U toku brifinga državni sekretar SAD izrazila je uverenje u dobre perspektive ratifikacije novog rusko-američkog dogovora o strateškom naoružanju u SAD. Hilari Klinton je istakla da će proces konsultacija obuhvatiti sve američke senatore bez izuzetka. Mislim da će se konačno većina u Senatu uveriti da je to u interesima Amerike i da izlazi daleko van granica političke kuhinje, izjavila je ona.

O neophodnosti da se ratifikuje novi dogovor o strateškom naoružanju bez odugovlačenja govorio je i predsednik senatskog komiteta za inostrane poslove Džon Keri. On je izrazio uverenje da će predstavnici demokratske i republikanske frakcije ispoljiti solidarnost i odobriti dokument, čim on stigne na Kapitol.

Niz američkih političara poziva vlade Rusije i SAD da se ne zaustavljaju po poslu smanjenja nuklearnog naoružanja. Već sada vlade dve zemlje treba da počnu da misle o dubljim smanjenjima nuklearnih sanga, između ostalog taktičkog naoružanja, stoji u zajedničkoj izjavi bivših generalnih sekretara SAD Henrija Kisindžera Džordža Šulca, bivše gministra odbrane Vilijama Perija i bivšeg senatora Sema Nana. Oni su pozdravili sporazum postignut između SAD i Rusije o novom Dogovoru o strateškom naoružanju i izrazili nadu u skoru ratifikaciju dokumenta.

Međutim slična optimistička raspoloženja ne dele svi američki činovnici. Tako je Džon Bolton, bivši ambasador SAD u UN za vreme Buša Mlađeg upozorio na prevremena ushićenja povodom potpisivanja novog dogovora. Neću se složiti sa optimističkim predviđanjima u pogledu novog dogovora i ne mislim da on ima smisla za SAD, rekao je Bolton, komentarišući izjavu Bele kuće o predstojećem potpisivanju dogovora sa Rusijom.

Po njegovom mišljenju ni uspostavljeni nivo bojevih glava, ni nivo nosača nije pogodan za SAD. Međutim Bolton je istakao da se njegova razmišljanja zasnivaju na tačkama pres-reliza, koji je dala Bela kuća, pošto pun tekst dogovora još nije dostpupan za široku publiku.


Izvor: Glas Rusije
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #32 on: March 28, 2010, 05:01:58 pm »

Novi dogovor o strateškom naoružanju postavlja gornju granicu kako za nuklearne,
tako i za nenuklearne nosače



27.03.2010.

Novi dogovor o strateškom naoružanju, pripremljen za potpisivanje prvi put uspostavlja gornje granice ne samo za nuklearne, već i za nenuklearne nosače.

Ovu činjenicu posebno je podvukao minnistar inostranih poslova RF Serej Lavrov u subotnjem intervjuu za moskovski kanal TV Centar. Po njegovim rečima, mogućnost uključivanja u rusko-američki dogovor tačaka o ograničenju nosača sa nenuklearnim bojevim glavama objašnjava se time što se u SAD radi na njihovoj masovnoj proizvodnji.

Lavrov je skrenuo pažnju na to da novi dogovor ne sadrži jednostrane prednosti ni za SAD, ni za Rusiju. Pri tome Dogovor utvrđuje neviđeno nizak nivo strateškog ofanzivnog naoružanja, što povećava stepen stabilnosti u čitavom svetu, podvukao je Lavrov. Novi Dogovor o strateškom naoružanju će potpisati 8. aprila u Pragu predsednici Rusije i SAD Dmitrij Medvedev i Barak Obama.


Izvor: Glas Rusije
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #33 on: March 31, 2010, 08:43:17 am »

U Ugovoru o strateškom ofanzivnom naoružanju nema njegovog povezivanja sa protivraketnom odbranom


30.03.2010.

 
Tekst novog rusko-američkog Ugovora o strateškom ofanzivnom naoružanju ne povezuje ofanzivne i defanzivne sisteme, uključujući i one  protivraketne - izjavila je zamenik državnog sekretara SAD   za kontrolu naoružanja i međunarodne bezbednosti Elen Tošer. Ona je pri tome istakla da izrada Ugovora o strateškom ofanzivnom naoružanju od strane Rusije i SAD povećava transparentnost i predvidljivost odnosa ovih zemalja i u sferi strateške stabilnosti kao celine, te doprinosi „pretovaru" američko-ruskih veza.


Amano: novi Dogovor o strateškom naoružanju je pravilan korak

Generalni direktor MAGATE Jukija Amano nazvao je novi rusko-američki dogovor o strateškom naoružanju ispravnim korakom u istravnom pravcu. Dogovor, rekao je on u intervjuu za nemačku agenciju DPA, dovešće do smanjenja strateškog ofanzivnog nuklearnog naoružanja, a to će približiti svet nuklearnom razoružanju. MAGATE, rekao je Generalni direktor, ima sredstva i mogućnosti da igra određenu ulogu u kontroli nuklearnog razoružanja. Ipak po tom pitanjeu treba voditi pregovore, istakao je Jukija Amano.


Izvor: Glas Rusije
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #34 on: April 01, 2010, 03:36:12 pm »

Rogozin: Evropski sistem PRO može da se stvori u saradnji sa SAD


01.04.2010.

Opšteevropski sistem protivraketne odbrane ima sve šanse da se stvori u saradnji sa SAD, ali realizacija takvog zamašnog projekta nije moguća bez međusobnog poverenja

- stoji  u komentaru ambasadora RF u NATO-u Dmitrija Rogozina objavljenom u dnevniku „Handelsblat". Prema njegovim rečima, izaziva zabrinutost činjenica da Vašington nameće svojim saveznicima i partnerima sopstveni pogled na postojeće opasnosti, dok samo opšta ocena opasnosti vodi prihvatanju zajedničke odgovornosti.

Izvor: Glas Rusije
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #35 on: April 05, 2010, 02:45:14 pm »

Trenutno stanje dve sile i predviđeno smanjenje zaliha bojevih glava i raketa prema još nepotpisanom sporazumu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01.jpg (133.75 KB, 700x500 - viewed 58 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #36 on: April 06, 2010, 08:24:03 am »

Rusija umiruje ZND uoči potpisivanja novog START-a


06.04.2010.

Moskva – Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov umirio je predstavnike zemalja članica Zajednice Nezavisnih Država (ZND) da novi sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START), koji treba da potpišu SAD i Rusija 8. aprila u Pragu, neće ugroziti države koje predstavljaju.


Rjabkov je ovo izjavio na sastanku sa ambasadorima i diplomatama iz Azerbejdžana, Jermenije, Belorusije, Kazahstana, Kirgistana, Moldavije, Tadžikistana, Turkmenistana, Ukrajine i Uzbekistana, posvećenom skorašnjem potpisivanju novog START-a, navodi se u saopštenju ruskog ministarstva spoljnih poslova, prenosi Itar- Tas.

Ruska strana je, kako se navodi u saopštenju, potvrdila stav iz zajedničkog saopštenja predsednika Rusije i SAD od decembra 2009. godine o „nenarušavanju garancija iznetih u Memorandumima iz Budimpešte iz 1994. godine”.


Izvor: Tanjug
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #37 on: April 06, 2010, 05:01:46 pm »

Ratifikacija do kraja godine


06.04.2010.

Moskva – Novi sporazum o ograničenju strateškog ofanzivnog naoružanja, koji će prekosutra biti potpisan u Pragu, mogao bi biti ratifikovan u ruskom i američkom parlamentu do kraja ove godine, izjavio je danas predsednik Spoljnopolitičkog odbora ruske Dume (donjeg doma parlamenta) Konstantin Kosačov.


Kosačov je, kako prenosi Itar-Tas, rekao da će interparlamentarne konsultacije Rusije i SAD o sinhronizaciji ratifikacije sporazuma početi odmah pošto ga predsednici dve zemlje Dmitrij Medvedev i Barak Obama, potpišu 8. aprila u glavnom gradu Češke.

Prema njegovim rečima, u sastavu delegacija koje će pratiti lidere dve zemlje, biće američki i ruski poslanici, između ostalog, čelnici spoljnopolitičkih odbora i odbora za odbranu u Dumi i Savetu federacije (gornjem domu parlamenta).

Kosačov je objasnio da se procedura ratifikacije u Rusiji sprovodi u tri faze - razmatranja u Dumi i Savetu federacije i potom predsedničkog potpisivanja sporazuma, dok u SAD sporazum razmatraju Senat i šef države, zbog čega je nemoguće govoriti o stoprocentnoj sinhronizaciji procedura.

Pres služba Kremlja saopštila je da sporazum podleže ratifikaciji i da će stupiti na snagu od momenta razmene ratifikacionih instrumenata.

Rok važenja je deset godina, pri čemu je predviđena mogućnost njegovog produženja po odluci stran na rok do pet godina, ukoliko ne bude zamenjen naknadnim sporazumom.

Administracija ruskog predsednika je, takođe, navela da novi sporazum obezbeđuje strogi paritet na osnovu uzajamnih ustupaka i pokazuje spremnost ka obimnom smanjenju strateškog ofanzivnog oružja, pri čemu se kao najvažnije ocenjuje očuvanje ravnoteže interesa.

Kremlj polazi od toga da je novi sporazum pravno povezan sa sistemima protivraketne odbrane, iako se o njoj razgovara u drugom formatu rusko-američkog dijaloga.


Izvor: Tanjug
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #38 on: April 07, 2010, 05:27:39 pm »

Ugovor o strateškom ofanzivnom naoružanju odgovara interesima nacionalne bezbednosti RF


06.04.2010.

Novi Ugovor o strateškom ofanzivnom naoružanju, koji će predsednici Rusije i SAD Dmitrij Medvedev i Barak Obama, potpisati 8. aprila u Pragu, označava prelazak na viši nivo saradnje 2 zemlje na polju razoružanja i neširenja nuklearnog oružja

– izjavio je predstavnik službe Kremlja za štampu. Prema njegovim rečima, novi Ugovor je izbalansiran dokument koji u punoj meri odgovara interesima nacionalne bezbednosti RF. On ne stvara prednosti za bilo koju stranu i zato nema razloga za razgovore da je, zahvaljujući Ugovoru, neko dobio, a neko izgubio.


Rusija ima pravo da istupi iz Dogovora o strateškom naoružanju

Moskva zadržava sebi pravo da istupi iz novog Dogovora o strateškom naoružanju ako američki sistem PRO bude uticao na ruske strateške nuklearne snage, izjavio je ministar inostranih poslova Sergej Lavrov. On je podvukao da Rusija namerava samostalno da odredi stepen takvog uticaja i to će biti rečeno u izjavi koja će biti deo paketa o strateškom naoružanju. Za sada planovi SAD o PRO predstavljaju opasnost za Rusiju, mada će Moskva pažljivo pratiti kako oni ne bi stvarali rizike, rekao je Lavrov.


Obama se nada napredovanju procesa neširenja nuklearnog oružja

Predsednik SAD Barak Obama računa da će njegov susret sa ruskim kolegom Dmitrijem Medvedevom 8. aprila u Pragu doprineti rešenju ključnih zadataka u sferi neširenja nuklearnog oružja. To stoji u pismenoj izjavi američkog lidera u vezi sa objavljivanjem nove strateške doktrine SAD. Zaključujući novi Ugovor o strateškom ofanzivnom naoružanju, Rusija i SAD preuzimaju obaveze oko bitnog smanjenja svojih nuklearnih arsenala - konstatovao je Obama. On je obećao da SAD neće obnoviti probe nuklearnog oružja, niti razrađivati nove nuklearne bojne glave.


Izvor: Glas Rusije
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #39 on: April 07, 2010, 05:30:33 pm »

Sergej Lavrov: - Glavni princip novog Ugovora o strateškom ofanzivnom naoružanju
– jednaka i nedeljiva bezbednost



07.04.2010.

Glavni princip rusko-američkih pregovora koji su prethodili potpisivanju novog Ugovora o strateškom ofanzivnom naoružanju je jednaka i nedeljiva bezbednost strana. Kao rezultat, postignuti kompromis je odredio balans strateške stabilnosti kojoj su svi težili – izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov na konferenciji za štampu u Moskvi.

Odluka o početku pregovora o izradi novog svestranog Ugovora o strateškom ofanzivnom naoružanju bila je doneta pre godinu dana, na sastanku predsednika Rusije i SAD u Lonodnu. Pregovori su počeli već u maju. Na „neutralnoj“ teritoriji, u Ženevi, ruska i američka delegacija su održale oko 10 sastanaka svojski radeći na svakoj tački dokumenta. Dmitrij Medvedev i Barak Obama lično su kontrolisali tok pregovora, redovno održavajući međusobnu telefonsku vezu, a ponekad se i neposredno angažujući u rešavanju najzamršenijih pitanja. To je rezultiralo formiranjem svih postavki dokumenta na paritetnom osnovu – naglasio je Sergej Lavrov.
                                                  
Svaki sporazum u oblasti razoružanja, a kamoli kao što je novi svestrani Ugovor o strateškom ofanzivnom naoružanju, gradi se na bazi izuzetno složenih kompleksa međusobno povezanih kompromisa koje delegacije izrađuju tokom pregovora. Pri tome, najglavnije je da se obezbedi ravnoteža interesa koja, zapravo, i određuje pojam „strateška stabilnost“. Smatramo da smo uspeli u tome i da će od ove predvidljivosti svi biti u dobitku.

Shodno Ugovoru, Rusija i SAD smanjuju svoje strateško ofanzivno naoružanje na takav način da 7 godina posle njegovog stupanja na snaga svaka strana ima najviše 700 jedinica aktivnih nosača, uključujući interkontinentalne balističke rakete, balističke rakete podmornica i teške bombardere. A broj nuklearnih bojnih glava na njima ne treba da bude veći od po 1500.

Na insistiranje ruske strane, u novom Ugovoru tačno je opisana međusobna veza strateškog ofanzivnog defanzivnog naoružanja. Samim tim, ova veza je pravno potvrđena. Ali sadašnji planovi razmeštanja američkog sistema protivraketne odbrane u Evropi ne mogu a da ne izazivaju negativan odnos Moskve. Ona za sada pažljivo prati korake koje Vašington čini u oblasti stvaranja jednostranog sistema protivraketne odbrane. I ukoliko se pokaže da ovaj sistem ugrožava bezbednost Rusije, Moskva će raskinuti Ugovor – ukazao je Lavrov.
                                                
Ugovor se zaključuje u uslovima nivoa strateških odbrambenih sistema kojima strane raspolažu. Procena ovih nivoa pruža svakoj strani pravo da rešava pitanje o svom daljem učešću u procesu ograničavanja strateškog ofanzivnog naoružanja. Rusija će, na primer, imati pravo da raskine Ugovor ukoliko kvantitativno i kvalitativno povećavanje potencijala strateške protivraketne odbrane SAD bude bitno uticalo na efikasnost ruskih strateških nuklearnih snaga. Razume da ćemo mi u Rusiji određivati stepen takvog uticaja.

8. aprila u Pragu lideri Rusije i SAD će potpisati novi  Ugovor o strateškom ofanzivnom naoružanju koji je prvi dokument ove vrste u pogledu apsolutne ravnopravnosti u svim komponentama i koji odražava novi nivo poverenja između Moskve i Vašingtona. Kao što je pretpostavio šef ruske diplomatije, dokument treba da se nađe u Državnoj dumi i Kongresu, radi njegove ratifikacije, već do kraja aprila.

Izvor: Glas Rusije
Logged
herrnoj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 18


WWW
« Reply #40 on: April 07, 2010, 05:50:25 pm »

Konačno se obe strane mogu riješiti starih bojevih glava i raketa te ih zamijeniti novim, efikasnijim i ubojitijim.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #41 on: April 08, 2010, 12:10:27 pm »

08.04.2010.
    
Obama i Medvedev potpisali sporazum

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Predsednici Rusije i SAD, Dmitrij Medvedev i Barak Obama potpisali su u Pragu Sporazum o daljem smanjenju i ograničenju stateškog naoružanja, tzv. "novi START“.

Novi sporazum, potpisan u zamku Hradčani, važiće 10 godina, ukoliko do isteka tog roka ne bude zamenjen naknadnim dokumentom.

Sastanku sa ruske strane prisustvovali su šef diplomatije Sergej Lavrov, pomoćnik predsednika Sergej Prihotko i zamenik Lavrova Sergej Rjabkov.

Medvedev je u Prag doputovao sinoć, za razliku od američkog kolege koji je u češku prestonicu stigao jutros i odmah se sa aerodroma uputio na sastanak sa češkim predsednikom Vlaclavom Klausom, a potom i Medvedevim.

Vašingtonu i Moskvi "novi START" daje sedam godina da smanje za trećinu strateški arsenal a broj nuklearnih glava sa sadašnjih 2.200 na 1.500, dok će nosače glava - avione, rakete i podmornice svesti na 700.

Broj nuklearnih glava je za 74 odsto manji nego što je definisao prvobitni ugovor START 1991. godine a za 30 odsto je manji od limita koji daje moskovski sporazum SORT iz 2002. godine.

Strukturu svog strateškog nuklearnog oružja svaka strana određuje sama ali u okviru limita predviđenih sporazumom.

Kada ovaj novi sporazum stupi na snage prestaće da važi Sporazum o ograničenju strateškog ofanzivnog oružja SORT.

SAD i Rusija u praškom sporazumu razradile su vrlo precizne mehanizme kontrole kako se poštuje - uzajamne inspekcije, razmenu podataka i obaveza obaveštavanja o strateškom ofanzivnom naoružanju.

Obama i Medvedev potpisuju danas sporazum iz tri dela - sam tekst sporazuma, protokol o dodatnim pravima i obavezama ugovornih strana i tehničke dodatke protokolu.

Sporazum moraju da ratifikuju parlamenti obe zemlje.

Uz sporazum i Obama i Medvedev objaviće u Pragu propratne jednostrane deklaracije.

Američka treba da istakne da sporazum neće uticati na planove SAD i NATO za novu protivraketnu odbrani, zamenu za stari projekt antiraketnog štita prethodne administracije američkog predsednika Džordža Buša.

Rusija, kako je najavio njen šef diplomatije Sergej Lavrov, ostavlja sebi pravo da od novog START-a odstupi, ukoliko proceni da američka protivraketna odbrana vitalno ugrožava ruske nuklearne snage.

Sa nuklearnim oružjem koji im i novi sporazum ostavlja i Rusija i SAD imaju dovoljno nuklearne snage da unište jedna drugu čak 13 puta.

Sporazum treba da predstavlja novi jak impuls za dalje nuklearno razoružavanje u svetu, podsticaj i za druge zemlje, veruju i Obama i Medvedev.

Do ovog su došli mukotrpno u 14 susreta, razgovora i telefonskih konsultacija.

Obama i Medvedev su se preliminarno dogovorili još prošlog jula da će taj novi sporazum zameniti stari START ali tekst je usaglašen tek 26. marta u telefonskom razgovoru.

Dmitrij Medvedev izjavio je sinoć po dolasku u Prag da je sporazum izuzetno značajan ne samo za SAD i Rusiju, već i Evropu i ceo svet pošto će u narednim godinama određivati tok procesa razoružanja u svetu.

"Uticaće na procese razoružanja na neširenje oružja masovnog uništenja u svetu", rekao je Medvedev i zahvalio češkom predsedniku Vaclavu Klausu što je predložio da sporazum bude potpisan u Pragu.


Izvor: B92


* Dmitrij Medvedev i Barak Obama (Beta).jpg (7.66 KB, 200x150 - viewed 91 times.)
« Last Edit: April 08, 2010, 01:31:18 pm by dreadnought » Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #42 on: April 23, 2010, 08:16:00 am »

Konačno se obe strane mogu riješiti starih bojevih glava i raketa te ih zamijeniti novim, efikasnijim i ubojitijim.


Upravo to,a narociti kada su u pitanju amerikanci koji ne gube vreme i vec ove godine planiraju potrositi 5 milijardi $ na modernizaciju nuklernog naoruzanja.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #43 on: May 04, 2010, 04:18:36 pm »

Sinhrono ne uspeva


04.05.2010.

Ratifikacija dogovora između Rusije i SAD o strateškom naoružanju može da se zaglavi u američkom senatu do naredne godine. Ovo je saopštila zamenik državnog sekretara SAD Elen Tošer, pozivajući se na izvesnu tehničku neophodnost i osobenosti političke klime u zemlji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Američki predstavnik je rekla da će dogovor i prateći papiri biti predati u gornji dom američkog parlamenta maksimalno za deset dana. A proces ratifiakcije može da traje od nekoliko meseci do godinu dana - on se sastoji od čitavog niza rasprava i proceduralnih pitanja. Očigledno da će parlamentarci iz redova protivnika dogovora o strateškom naoružanju aktivno braniti svoje pozicije i pokušati maksimalno da prikoče proces ratifikacije.

Uporedo sa tim Rusija kao partner SAD iz dogovora spremna je da ga odobri u Federalnom Saboru u roku od dve-tri naredne nedelje. Sličnu tačku gledišta izrekao je rukovodilac Komiteta za međunarodne poslove Saveta Federacije Mihail Margelov. Političar je podvukao: ratifikacija dokumenta će doprinositi jačanju bezbednosti u svetu, koji se sada ne može nazvati bezbednim.

Oko dogovora o strateškom naoružanju u američkom senatu mogu da se razbuktaju ozbiljne strasti, smatra izvršni direktor fonda Ruski svet Vjačeslav Nikonov.

U gornjem domu parlamenta raspored snaga sada je u korist Demokratske partije, kojoj pripada i predsednik Barak Obama. Ona ima 59 mandata od sto. Ali za ratifikaciju sporazuma ili međunarodnog dogovora potrebni su glasovi dve trećine senatora. Tačnije Demokratska stranka i Obamina administracija treba da dobiju podršku još najmanje 7-8 senatora republikanaca.

Poslednjih meseci konfrontacija republikanaca i demokrata u kongresu imala je žestok karakter, pre svega po pitanjima unutrašnje politike. Nije tajna da spoljna politika Obame takođe predstavlja objekat kritike za republikance. Zato nije isključeno da će se oko ratifikacije razbuktati ozbiljne političke strasti. Ali pretpostavke za to da će dogovor biti ratifikovan ipak postoje. Uticajni republikanac Ričard Lugar, koji može da utiče na mišljenje kolega iz stranke, obećao je Obami podršku.

U čitavnoj istoriji rusko-američkih odnosa nije bilo slučaja da parlamentarci dve zemlje istovremeno odobre neki sporazum. Očigledno to se neće desiti ni sada. Između ostalog, glavno je drugo: da američki politički establišment ne promeni svoju tačku gledišta po čitavom kompleksu pitanja, vezanih za restartovanje odnosa dve velike zemlje, u mnogome koncentrisanih u samoj činjenici potpisivanja dogovora o strateškom naoružanju.

Izvor: Glas Rusije


* 3collaj4.jpg (44.78 KB, 460x268 - viewed 81 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #44 on: May 11, 2010, 04:18:53 pm »

Ugovor o strateškom naoružanju može se ratifikovati u SAD do avgusta


11.05.2010.

Novi rusko-američki Ugovor o daljem ograničenju strateškog ofanzivnog
naoružanja može se ratifikovati u Kongresu SAD još do avgusta.


Takvog mišljenja pridržava se vodeći saradnik Brukings-instituta, bivši pomoćnik državnog sekretara SAD  za Evropu i Evzroaziju Stiven Pajfer. Administracija Baraka Obame je 7. maja predala u Senat na ratifikaciju ovaj dokument koji su predsednici RF  i SAD potpisali 8. aprila u Pragu.

Izvor: Glas Rusije
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.