PALUBA
April 19, 2024, 12:22:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija i SAD: Razgovori o smanjenju zaliha nuklearnog oružja  (Read 19753 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #45 on: May 14, 2010, 12:29:44 pm »

Rusija može da otkrije podatke o svom nuklearnom arsenalu


13.05.2010.

Rusija može da obelodani podatke o svojim nuklearnim arsenalima
posle stupanja na snagu Ugovora o strateškom ofanzivnom naoružanju


– izjavio je zvanični predstavnik MIP RF Andrej Nesterenko. Komentarišući činjenicu dea su u SAD ovi podaci objavljeni, diplomata je rekao – Ovaj korak Vašingtona će, po našoj oceni, povećati transparentnost i poslužiti jačanju poverenja između nuklearnih i nenuklearnih država. Prošle nedelje Ministarstvo odbrane SAD obelodanilo je dokument u kojem su navedeni podeaci o nuklearnom arsenalu zemlje od 5113 bojnih glava. Posle ograničenja strateškog ofanzivnog naoružanja u svakoj ze3mlji će ostati 1150 bojnih glava.

Izvor: Glas Rusije
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #46 on: June 22, 2010, 02:14:33 pm »

Medvedev i Obama o razoružanju

22.06.2010.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev boraviće od večeras do 24. juna u prvoj poseti SAD, gde će u četvrtak sa američkim kolegom Barakom Obamom razgovarati o širokom spektru pitanja, od kontrole naoružanja do unapredjenja trgovinske i investicione saradnje dve zemlje.
Kako se najavljuje u Moskvi, predsednici planiraju da razmotre tok procesa ratifikacije Sporazuma o ograničenju strateškog ofanzivnog naoružanja, koji su potpisali 8. aprila u Pragu.

Na dnevnom redu razgovora biće ključni medjunarodni i regionalni problemi, uključujući iransko nuklearno pitanje, stanje na Korejskom poluostrvu, Bliskom istoku, u Kirgiziji i Avganistanu.

Pomoćnik ruskog predsednika Sergej Prihodko najavio je mogućnost da Medvedev i Obama izdaju zajednička saopštenja o stanju u Kirgiziji i drugim regionalnim problemima, o saradnji u borbi protiv terorizma i o strateškom partnerstvu u obalsti inovacija, preneo je Itar-Tas s.

Iz Kremlja je najavljeno da će prioritetnu pažnju predsednici posvetiti razvoju bilateralnih veza.

Očekuje se razgovor o pristupanju Rusije Svetskoj trgovinskoj organizaciji i mogućem unapredjenju rusko-američkih trgovinsko-investicionih veza, s obzirom na postojanje tzv. Džekson-Venkovog amandmana, koji otežava uspostavljanje normalnih trgovinskih odnosa sa Rusijom.

Predsednici dve zemlje će posetiti Privrednu komoru SAD i susresti se sa predstavnicima poslovnih krugova, gde će glavna pažnja biti posvećena oblasti inovacija i visoke tehnologije.

Predvidjeno je da po završetku zvaničnih razgovora Obama i Medvedev konsultacije nastave i u jednom od restorana u Vašigntonu, dok će završna stanica posete ruskog predsednika biti poseta Kongresu i susret sa rukovodstvom oba doma parlamenta.

Posetu SAD Medvedev počinje u Kaliforniji, gde će se sresti sa guvernerom te američke države Arnoldom Švarcenegerom.

Posle susreta zajedno će prisustvovati na ceremoniji potpisivanja memoranduma o saradnji kompanije "Renova" sa kalifornijskim vlastima, kojim se omogućuje očuvanje jedinstvenog spomenika ruskom učešću u osvajanju Amerike, Fort-Ros, 80 kilometara severno od San Franciska.

Švarceneger će, takodje, prirediti za ruskog predsednika večeru, na kojoj će prisustvovati bivši američki državni sekretar Džordž Šulc, a Medvedev će u sredu, kako je najavljeno, obići Silikonsku dolinu i Univerzitet Stenford.

Planirano je da u tom centru visoke tehnologije ruski predsednik poseti, i kompanije "Tviter", "Sisko sistems", "Epl" i "Jandeks labs", i sretne se ruskim sunarodnicima koji rade u kompanijama u Silikonskoj dolini.

Za ruskog predsednika je ta poseta važna jer želi da se upozna sa američkim iskustvom inovativnog razvoja privrede i formiranjem i delatnošću visokotehnoloških kompanija, budući da je u Rusiji u toku proces stvaranja sličnog visokotehnološkog centra u Skolkovu.

U pratnji Medvedeva tokom posete biće čelnici vodećih ruskih kompanija koje razvijaju poslovne kontakte sa američkim partnerima, ili su zainteresovane za njihovo uspostavljanje.

Očekuje se postizanje dogovora državne korporacije "Rostehnologija", KAMAZ-a i metalurškog holdinga AVISMA sa američkim partnerima, a Moskva i Vašington usaglasili su desetak dokumenata i zajedničkih izjava koji će biti usvojeni tokom posete Medvedeva.

Švarceneger je za ruski TV kanalu "Rusija 24" izjavio da će saradnja Rusije i SAD u izgradnji "ruske Silikonske doline" u Skolkovu doneti korist obema stranama i da američke kompanije mogu da pomognu ruskim partnerima.

"Rusija treba da zauzme jedno od vodećih mesta na spisku tehnološki razvijenih zemalja", smatra Švarceneger, koji je za ruskog predsednika rekao da je izuzetan i veoma obrazovan, i da uspešno sprovodi modernizaciju i stimulisanje ruske privrede.

Pored San Franciska i Vašingtona, Medvedev će tokom skoro jednonedeljne američke turneje posetiti i kanadske gradove Hantsvil i Toronto, gde će od 25. do 27. juna učestvovati u radu samita Grupe osam i Grupe 20.

Iako je Medvedevu ovo prva poseta SAD, on je kao šef države već dolazio u Vašington i Pitsburg radi učešća na samit G-20 i u Njujork na sednicu Generalne skupštine UN.


Izvor: Tanjug


* rus i amer.jpg (30.95 KB, 400x300 - viewed 167 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #47 on: June 23, 2010, 02:01:38 pm »

Rusija uvozi Silicijumsku dolinu

23.06.2010.

Od posete Baraka Obame Moskvi, odnosi SAD i Rusije idu uzlaznom putanjom.
Njegov kolega Dmitrij Medvedev sada je u uzvrtanoj poseti SAD, ali njegov cilj
nije samo Vašington, već i „Silicijumska dolina“…


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Medvedev i Obama su našli zajednički stav i o problematičnim temama kao što su Iran i Severna Koreja. Pa ipak, ruski predsednik je u razgovoru za list „Volstrit žurnal“ izjavio da još ima mnogo toga da se uradi. „Uspeli smo, doduše, da ojačamo partnerstvo na području bezbednosti, ali nismo uspeli da poboljšamo i naše privredne veze. One naravno postoje: ima investicija, trgovinska razmena iznosi više desetina milijardi dolara . Ali, to nije dovoljno visok nivo za Rusiju i SAD“, smatra Medvedev.

Predsednik Rusije zato namerava da se u prvom redu zauzme za bolje privredne odnose. U njegovoj delegaciji su brojni ruski top-menadžeri iz oblasti energetike, poljoprivrede, svemirskih letova i informatičko-komunikacione tehnologije. Zato je poseta „Silicijumskoj dolini“ jedan od prioriteta.

 
Projekat „Skolkovo“

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Medvedev je pristalica digitalne tehnologije, zalaže se za modernizaciju digitalne tehnike u Rusiji. Istovremeno, Rusija bi trebalo da postane značajno mesto za proizvodnju i razvoj novih tehnologija.

„Moj zadatak je istovremeno jednostavan i složen. Hoću da vidim kako funkcioniše ’Silicijumska dolina’. Želeli bismo da stvorimo nešto slično. Reč je o našem projektu ’Skolkovo’. Nameravamo da u blizini Moskve izgradimo grad inovacija i da privučemo privatne investitore, kako ruske, tako i strane“, kaže Medvedev.

Pored investicija, ruska strana očekuje i veću saradnju u oblasti tehnologija. Prvi zajednički projekat mogao bi biti zajednički transportni avion, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Osim toga Aeroflot namerava da od Boinga kupi 50 aviona.

Medvedev namerava i da se intenzivnije založi za prijem Rusije u Svetsku trgovinsku organizaciju. Dva predsednika baviće se i čisto političkim temama, u prvom redu krvavim nacionalnim sukobima u Kirgiziji jer i Rusija i SAD imaju vojne baze u toj zemlji.

 
Autorke: Kristina Nagel, Vašington / Mirjana Kine Veljković
Izvor: http://www.dw-world.de/


* Silicijumska dolina je središte najsavremenije industrije u SAD.jpg (27.08 KB, 330x244 - viewed 183 times.)

* Barak Obama i Dmitrij Medvedev.jpg (20.74 KB, 330x244 - viewed 117 times.)
« Last Edit: September 08, 2010, 08:06:33 pm by Broker » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #48 on: July 14, 2010, 10:09:38 am »

Ugovor o strateškom naoružanju biće rafitikovan i u Rusiji i u SAD


13.07.2010.

Predsednik komiteta za međunarodne poslove Državne dume Konstantin Kosačov ne sumnja da će dogovor o strateškom naoružanju biti ratifikovan i u Rusiji, i u SAD. Odgovarajući na pitanja novinara, on je podvukao da dogovor u jednakoj meri odgovara i ruskim, i američkim intresima. Što se tiče suprostavljanja njegovoj ratifikaciji u SAD, to je po mišljenju poslanika vezano za prestojeće izbore za senat, zakazane za 3. novembar.


Izvor: Glas Rusije
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #49 on: August 05, 2010, 06:33:17 am »

Senаt SAD je preneo glаsаnje zа START-3 nа jesen


04.08.2010.

Glаsаnje zа rusko-аmerički ugovor o smаnjivаnju strаteškog ofаnzivnog nаoružаnjа 
u komitetu senаtа SAD zа međunаrodne odnose je odloženo zа septembаr.


Rаnije su pаrlаmentаrci plаnirаli dа dаju svoju ocenu ovom dokumentu 3.аvgustа. Rаzlog odlаgаnjа je izjаvа senаtorа republikаnаcа dа im trebа još vremenа dа izuče ovаj dokument. Kаko su se sporаzumelа dvа predsednikа Dmitrij Medvedev i Bаrаk Obаmа, rаtifikаcijа ugovorа u dve zemlje trebа dа se izvrši sinhrono.

Izvor: Glas Rusije
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #50 on: August 07, 2010, 03:07:36 pm »

Rusija optužila SAD za nepoštovanje kontrole naoružanja

07.08.2010.

MOSKVA - Rusija je optužila danas Sjedinjene Američke Države da su prekršile obaveze o neširenju oružja za masovno uništenje, kao i druge sporazume o naoružanju, što je znak zatezanja odnosa između dve velesile.

Ove optužbe su stigle pošto je komitet za spoljne odnose američkog Senata ove sedmice odložio glasanje o ratifikaciji sporazuma o kontroli naoružanja između SAD i Rusije do polovine septembra, prenosi Rojters.

Rusko ministarstvo inostranih poslova saopštilo je na svom vebsajtu da su SAD prekršile nekoliko sporazuma vezanih za naoružanje među kojima i Sporazum o strateškom smanjenju oružja START 1, kao i sporazum o konvencionalnom naoružanju.

"Za vreme START-a 1, SAD nisu raspršile brige Rusije oko toga kako se taj sporazum ispunjava", navodi ministarstvo citirajući dugačak niz neregularnosti među kojima i propust SAD da informiše o probama balističkih raketa.

Rusija je takođe optužila SAD da sprečavaju međunarodno nadziranje američkog poštovanja Konvencije o biološkom i toksičnom oružju.

Rusko ministarstvo je još navelo da su tajne informacije iz američke nuklearne laboratorije u Los Alamosu završile 2006. godine u rukama narkodilera.

Izvor: Tanjug
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #51 on: August 13, 2010, 08:22:34 am »

Pitanje je da li će kongres SAD ratifikovati novi ugovor o strateškom ofanzivnom oružju


12.08.2010.

Ratifikacija ugovora o strateškom ofanzivnom naoružanju je pod znakom pitanja. Državni sekretar SAD Hilari Klinton je rekla da će se to dogoditi već sredinom septembra, međutim očigledne su ozbiljne prepreke na tom putu.

Govor Hilari Klinton o razmatranju novog ugovora START-3 u senatu SAD zvuči smirujuće. Pre izbora za kongres u novembru njoj je bilo važno da pokaže snagu demokrata. Oni tobože ne sumnjaju u svoje sposobnosti da se dogovore sa republikancima o lakom prolasku tog dokumenta kroz oba doma.  Klintonova je čak pokušala da manipuliše nacionalnim osećanjima Amerikanaca. Eto, kao, taj će nam ugovor omogućiti da vršimo inspekcije atomskog potencijala Rusije, koje su u nekom drugom slučaju nemoguće.

Hilari Klinton nije zaboravila da podseti da su demokrate izašle u susret republikancima i čak su prenele glasanje za dokument sa avgusta na septembar, kako bi oponentima dali više vremena da razjasne preostala pitanja. Zbog toga Klintonova je čak spremna da se za vreme parlamentarnog odmora lično sastane sa onima koji sumnjaju, kako bi ih nagovorila da podrže dokument.

Očigledno je da novi dogovor o strateškom ofanzivnom naoružanju i demokrate i republikanci koriste kao magični palicu u međupartijskoj borbi. A to znači da osnovni dokument o razoružanju i kontroli nad oružjem postaje talac te borbe. I to se ne dešava prvi put u političkoj praksi. Slično se dogodilo i sa ugovorom START-1. Zbog istog razloga nekoliko rusko-američkih projekata u oblasti razoružanja je odloženo i izgubilo svoju aktuelnost. Poslednji primer je sporazum o saradnji SAD i Rusije u oblasti atomske energije, koji nije ratifikovan. I otvoreno priznanje Hilari Klinton da je ugovor START-3 talac unutarpolitičke konfrontacije jeste signal da se može naneti velika šteta procesu „resetovanja" odnosa. Da čujemo mišljenje člana ruskog Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku Fjodora Lukjanova:

Do izbora za kongres je ostalo sasvim malo vremena. Oni će, najverovatnije, doneti uspeh republikancima. Demokrate mogu da izgube većinu u najgorem slučaju u oba doma, ali kao minimum u senatu. To znači da će ratifikacija ugovora o strateškom ofanzivnom naoružanju biti otežana - moraće se dogovarati sa oponentima kojih je više. Međutim ugovor je veoma važan ne samo za američku politiku , već i za situaciju u celom svetu. To je jedini simbol toga, da se nešto preduzima u oblasti smanjenja atomskog oružja i neširenja.

U vezi sa tim Fjodor Lukjanov je obratio pažnju na stav Kremlja povodom sinhronizovane ratifikacije novog ugovora o strateškom ofanzivnom naoružanju:

Sinhronizacija zavisi od američke strane. Ako postoji šansa ili manje-više jasna verovatnoća da će senat podržati tu stvar, odnosno, da je spreman za ratifikaciju, ja mislim, da će Državna Duma odmah skupiti sve deputate, čak i ako su svi na godišnjem odmoru, i ratifikovati ugovor. Ja ne vidim nikakve teškoće za ratifikaciju kod nas, u Rusiji.

Danas se i Moskva i Vašington uče da brane svoje nacionalne interese kroz prizmu zajedničkih odluka globalnih problema. I nije valjda da će međupartijska borba u SAD i ovog puta biti smetnja da strane podignu nivo političkog i vojnog poverenja?

Izvor: Glas Rusije
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #52 on: August 26, 2010, 12:50:06 pm »

Moskva poštuje dogovore o preradi uranijuma za naoružanje


25.08.2010.

Delgacija SAD se uverila da se u Sibirskom hemijskom kombinatu kod Tomska strogo poštuju međunarodni dogovori o preradi uranijuma za naoružanje, saopštila je predstavnik kombinata Jevgenija Suslova. Rukovodilac američke delegacije Viki Bruk istakla je preziran rad ruskih stručnjaka. 2008. kombinat je zaustavio tri atomska reaktora koji su proizvodili plutonijum za naoružanje. Sada se tamo obogaćuje uranijum isključivo za atomske centrale, između ostalog strane.


Izvor: Glas Rusije
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #53 on: September 08, 2010, 07:18:49 am »

Dogovor o strateškom naoružanju može biti ratifikovan ove godine


07.09.2010.

Dogovor o strateškom naoružanju može biti ratifikovan do kraja ove godine, smatra predsednik Državne dume Boris Grizlov.

Otvarajući jesenje zasedanje donjeg doma parlamenta, on je istakao da stuapnje dogovora na snagu može da postane važan faktor osiguranja svetske bezbednosti. Pri tome Grizlov je precizirao da američki senat deluje u uslovima predizborne kampanje, što može da utiče na proceduru ratifikacije. Trećina gornjeg doma Kongresa se ponovo bira u novembru. Ranije su se strane dogovorile da ratifikuju dokument sinhrono.

Izvor: Glas Rusije
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #54 on: November 15, 2010, 08:58:02 am »

Obama poručio Medvedevu: START ostaje glavni prioritet


14.11.2010.

Američki predsednik Barak Obama poručio je danas ruskom predsedniku Dmitriju Medvedevu da ratifikacija Sporazuma o smanjenju strateškog naoružanja (START), koji su Rusija i Sjedinjene Američke Države potpisale u aprilu, u američkom Senatu, ostaje glavni prioritet njegove administracije.
 
"Ponovio sam svoju posvećenost da START bude ratifikovan tokom specijalne sednice", rekao je Obama i dodao da Kongres naredne sedmice u postojećem sastavu nastavlja rad.

Posle nedavno održanih izbora, republikanci su osvojili većinu u Predstavničkom domu Kongresa, dok su demokrate zadržale tesnu kontrolu nad Senatom.

U razgovorima sa Medvedevim na marginama samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC), Obama je takođe ponovio podršku ulasku Rusije u Svetsku trgovinsku organizaciju (STO), nazivajući je "odličnim partnerom", preneo je AP.

Obama je pozdravio nameru ruskog predsednika da učestvuje na predstojećem samitu Rusija-NATO u Lisabonu. Učešće Medvedeva na samitu u Lisabonu omogućiće dvema stranama da obnove rad Saveta NATO-Rusija, kako bi ublažile tenzije i unapredile saradnju u pogledu niza pitanja na evropskoj pozornici, rekao je Obama, a preneo Itar-Tas.

Medvedev je istakao da je sa Obamom razgovarao o nizu pitanja koja se tiču rešavanja međunarodnih izazova. "Složili smo se da koordinišemo delovanja u ovoj sferi. Mi ćemo, takođe, raditi aktivno i blisko, kao i ranije", rekao je on.

Američki predsednik je razgovarao sa Medvedevim poslednjeg dana svoje 10. dnevne turneje po Aziji tokom koje je posetio Indiju, Indoneziju, Južnu Koreju i Japan.

Izvor: Tanjug
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #55 on: November 19, 2010, 03:20:23 pm »

Bаrаk Obаmа će trаžiti rаtifikаciju Sporаzumа o strаteškom nаoružаnju do krаjа godine


18.11.2010.
            
Predsednik SAD Bаrаk Obаmа će trаžiti rаtifikаciju Sporаzumа o strаteškom nаoružаnju u senаtu do krаjа godine, izjаvilа je Belа kućа. Dokument će biti iznet nа rаzmаtrаnje senаtorа ovog mesecа. Zа rаtifikаciju će biti potrebni glаsovi nаjmаnje 67 senаtorа od 100. Nа nedаvnim preliminаrnim izborimа demokrаte su izgubile većinu u predstаvničkom domu, аli su očuvаle kontrolu nаd senаtom.


Izvor: Glas Rusije
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #56 on: November 22, 2010, 12:49:25 pm »

Obama i Medvedev kritikovali republikance zbog START-a


21.11.2010.

Američki predsednik Barak Obama nastavio je da kritikuje republikance u Senatu zbog odugovlačenja sa glasanjem o ratifikaciji sporazuma o smanjenju strateškog naoružanja sa Rusijom (START). Ruski predsednik Dmitrij Medvedev pozvao je, u međuvremenu, poslanike u američkom Senatu da što pre usvoje taj sporazum.

U svom redovnom obraćanju naciji subotom, Obama je rekao da republikanci ignorišu lekciju pokojnog predsednika Ronalda Regana koja se tiče nuklearne diplomatije, a glasi: "Veruj, ali se uveri".

Obama je dodao da ukoliko Senat ne usvoji obnovljeni sporazum START do kraja godine, američki inspektori neće moći da potvrde da li je Rusija ispoštovala dogovor da svoj nuklearni arsenal smanji za 30 odsto.

Američki predsednik je takođe naglasio da bi Senat neusvajanjem sporazuma mogao da ugrozi podršku Rusije koju Vašington ima kada je reč o nekim drugim pitanjima, kao što su nuklearne ambicije Irana, prenosi Glas Amerike.

 
Medvedev: Senat da ratifikuje START

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev pozvao je poslanike u američkom Senatu da što pre usvoje Sporazum o smanjenju nuklearnog naoružanja između SAD i Rusije, dok je šest evropskih šefova diplomatija ponovilo ovaj zahtev na samitu NATO u Lisabonu.

Medvedev je u subotu naglasio da bi pretnja republikanaca u američkom Kongresu da će zaustaviti ratifikaciju START-a predstavljala novu smetnju u oživljavanju odnosa između Vašingtona i Moskve.

"To bi bilo veoma neprijatno. Ukoliko po ovom pitanju ne budemo napredovali, svet neće postati bezbedniji", rekao je ruski predsednik i dodao da su mu evropski saveznici rekli da će ometanje ovog sporazuma ugroziti bezbednost i SAD i Evrope.

Izvor: Tanjug
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #57 on: November 24, 2010, 05:44:24 pm »

Ekskluzivno: o ratifikaciji sporazuma za SNO i o drugim problemima


24.11.2010.

"Evropski saveznici SAD su zabrinuti zbog kraha novog sporazuma o SON" - naslov je članka u američkim novinama "The Washington Post".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U njemu se, između ostalog, kaže da ako senat SAD ne ratifikuje novi Sporazum s Rusijom o smanjenju strateškog napadačkog oružja, do Božićnog odmora, to će biti udarac za Obamu i njegovu politiku "restartovanja" odnosa između SAD i Rusije, i osim toga, vrlo negativno će uticati na planove za smanjenje hiljada raketa u čijoj zoni dejstva se nalaze zemlje Centralne i Istočne Evrope.

- Dakle, šta će biti s novim Sporazumom o SON? Da li ima šansi za njegovo potpisivanje do kraja 2010. godine? – pitanja su za predsednika Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku RF, profesora Sergeja Karaganova.

- Mislim da SAD najverovatnije neće ratifikovati sporazum, to je prva stvar. Druga: naravno, to će predstavljati ogroman udarac, pre svega za SAD, ali i za Evropu i Rusiju, zato što će biti osujećena važna politička komponenta Sporazuma i diskreditovan njegov primer za zemlje, koje još uvek razmišljaju: da li da se opskrbe nuklearnim oružjem ili ne, - smatra Sergej Karaganov. – Ipak, ne bih dramatizovao situaciju, jer novi Sporazum o SNO može postati važeći i bez ratifikacije, ako se Obama i Medvedev dogovore o takozvanom «Izvršnom sporazumu». To je vrlo moguće.

- Kako ste vi doživeli novu koncepciju NATO?

- U celini pozitivno. Ona je mnogo manje ambiciozna od prethodne koncepcije, i vrlo je razumna, - kaže Sergej Karaganov. – Osim toga, jednu od njenih glavnih komponenata predstavljaju odnosi između Alijanse i Rusije (...). Ovo odgovara interesima obe zemlje i realijama vremena, kad se postepeno uništavaju virusi "hladnog rata". O tome je bilo reči na Samitu Rusija-NATO u Lisabonu. Na njemu je Dmitrij Medvedev predložio Alijansi da zajedno s Rusijom brani evroatlantski prostor, slikovito govoreći, "rame uz rame", kao partneri, koji imaju potpuno međusobno poverenje. Čekamo odgovor iz Brisela.

- A da li je bilo odjeka na raniju inicijativu predsednika Rusije o stvaranju novog sistema evropske bezbednosti? Ili se na nju zaboravilo?

- Ona je već odigrala ogromnu ulogu iniciravši mehanizam ponovnog razmatranja sistema evropske bezbednosti. Ono što se dešava unutar NATO, ono što se dešava između Rusije i Alijanse, ono što se dešava između RF i Evropske Unije – u mnogome je rezultat impulsa inicijative Dmitrija Medvedeva.

Vidimo da se bez obzira na objektivne poteškoće procesi ipak odvijaju u pozitivnom ključu. Rusija i NATO dobro sarađuju u borbi protiv terorizma i sprečavanju širenja nuklearnog oružja, što je od velikog značaja za sve.

Nastupaju velike promene. Možda će Rusija jednom u budućnosti biti pridruženi član Alijanse. Ali, moguće je da do toga neće doći. I nema nikakve drame! Za 20 godina ovo pitanje će biti mnogo jasnije, - rekao je predsednik Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku RF Sergej Karaganov.

Izvor: Glas Rusije


* 3collaj4.jpg (44.78 KB, 460x268 - viewed 117 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #58 on: December 20, 2010, 09:11:09 am »

Bajden: Imamo dovoljno glasova za ratifikaciju START-a


19.12.2010.

Potpredsednik SAD Džozef Bajden ocenio je danas da u Senatu ima dovoljno podrške za ratifikaciju Sporazuma sa Rusijom o ograničenju ofanzivnog strateškog naoružanja START.

"Verujem da imamo dovoljno glasova senatora za ratifikaciju sporazuma, koji su u aprilu potpisali predsednici Barak Obama i Dmitrij Medvedev", rekao je Bajden.

On je dodao da će se SAD pridržavati svoje obaveze da u potpunosti razviju odbrambeni raketni sistem u Evropi, što predstavlja uveravanje republikancima koji misle da taj sporazum ograničava SAD.

Za ratifikaciju međunarodnih sporazuma potrebno je dve trećine glasova u Senatu, odnosno 67 od ukupno 100 senatora.

Potpredsednik SAD je rekao da ministarstvo pravde razmatra na koji način bi se mogao sprečiti veb sajt "Vikiliks" da objavi još poverljivih dokumenata.

Bajden je rekao da ne želi da komentariše taj proces, ali je za osnivača "Vikiliksa" Džulijana Asanža rekao da je deo zavere da se preko pripadnika američke vojske dođe do tajnih dokumenata, što je fundamentalno drugačije od situacije u kojoj novinaru njegov izvor da poverljive materijale.

Prema rečima Bajdena, to je bliže nečemu što bi se moglo nazvati "terorizmom visoke tehnologije", nego situaciji iz 1971. godine, kada su takozvani "Papiri Pentagona", vladina studija o ratu u Vijetnamu, došli do štampe.

Izvor: Tanjug
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #59 on: December 23, 2010, 09:52:06 am »

Američki Senat ratifikovao Novi START


22.12.2010.

Senat Sjedinjenih Američkih Država ratifikovao je danas sporazum o
smanjenju strateškog naoružanja sa Rusijom – poznat kao Novi START


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Trinaest senatora iz redova republikanaca glasalo je zajedno sa 56 demokrata i dva nezavisna senatora za novi sporazum, koji su u aprilu potpisali predsednici SAD i Rusije, Barak Obama i Dmitrij Medvedev. Za sporazum je bio 71 senator, dok je 26 glasalo protiv.

Sporazum, koji još uvek treba da ratifikuje Rusija, predviđa maksimum od 1.550 bojevih glava za svaku zemlju, odnosno smanjenje od 30 odsto nuklearnog arsenala u odnosu na stanje iz 2002. godine.

Njime će biti smanjen za polovinu i broj interkontinentalnih projektila i strateških bombardera na obe strane - na po 700.

 
Za START je glasao 71 senator

Novi START ponovo uspostavlja sistem u kojem svaka strana sprovodi inspekcije nuklearnog arsenala druge strane, što je bilo predviđeno starim START-om, kome je važnost istekla krajem 2009.
 
Potpredsednik Džo Bajden je predsedavao današnjom sednicom Senata i zajedno sa državnom sekretarkom Hilari Klinton sa velikim odobravanjem dočekao rezultat glasanja.
 
Američki mediji ocenjuju da je to jedna od glavnih pobeda Obame na polju spoljne politike. Obama je snažno zagovarao ratifikaciju Novog STARTA u ovom sazivu Senata, jer 1. januara stupa na dužnost novi saziv, posle novembarskih kongresnih izbora, na kojima su pobedu osvojili republikanci.

Ratifikacija Novog STARTA bila je neizvesna jer je po američkom zakonu za usvajanje međunarodnih sporazuma potrebna dvotrećinska većina, odnosno 67 glasova od 100 mesta u Senatu.

Demokrate u gornjem domu Kongresa SAD imaju većinu od 58 mesta, što je značilo da im je nedostajala podrška još najmanje devet republikanaca.

Izvor: Beta


* 102452_grafika_origh.jpg (226.02 KB, 482x550 - viewed 98 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.