PALUBA
March 29, 2024, 08:39:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24   Go Down
  Print  
Author Topic: Nesto iz Lore  (Read 156373 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #285 on: May 03, 2015, 10:36:26 am »


Pošto loše pišem evo da dodam da je ta "đoni švajs Milerova sprava" bila napravljena od cijevi varenjem,pa smo vjerovatno i zbog toga je nazivali "švajs"-varenje,Milerova sprava.Bila je to nekoliko metara i duga i široka sprava,sa nizom zavarenih cijevi i po visini i vodoravno i bila je teška za savladavanje a sve ukupne nprepreke su bile bitne jer su se trebale preći za zadato vrijeme.

Poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #286 on: May 03, 2015, 12:12:09 pm »


Pošto loše pišem evo da dodam da je ta "đoni švajs Milerova sprava" bila napravljena od cijevi varenjem,pa smo vjerovatno i zbog toga je nazivali "švajs"-varenje,Milerova sprava.Bila je to nekoliko metara i duga i široka sprava,sa nizom zavarenih cijevi i po visini i vodoravno i bila je teška za savladavanje a sve ukupne nprepreke su bile bitne jer su se trebale preći za zadato vrijeme.

Poz.

To su bile, vjerovatno, vojničke prepreke (mi smo ih zvali "pješeadijske").
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #287 on: May 03, 2015, 01:25:08 pm »


Jeste @duje,

samo smo ih mi zvali "vojničke" a nismo se sjetili i ovo "pješadijske",pošto su ganjali sve nas iz mornarice pa i starješine,da se patimo preko njih.Ovo "ganjanje"preko njih je bilo naročito izraženo kad su valjda bila neka takmičenja na nivou JNA.Valjda se vršio odabir učesnika,normalno od onih koji su nešta "obećavali"(imali bolje rezultate nego obično).

Inače sjećam se,da je tu bila ona greda-balvan,te oni panjevi sa koji se moralo skakutati sa noge na nogu,slično onom gušteru što raširi onu kožu iza vrata pa tako trči sa noge na nogu raskrečeno.Bilo je tu više prepreka koje su mislim bile poredane u dva ili tri reda po dužini.

Poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #288 on: May 03, 2015, 04:30:02 pm »


Jeste @duje,

samo smo ih mi zvali "vojničke" a nismo se sjetili i ovo "pješadijske",pošto su ganjali sve nas iz mornarice pa i starješine,da se patimo preko njih.Ovo "ganjanje"preko njih je bilo naročito izraženo kad su valjda bila neka takmičenja na nivou JNA.Valjda se vršio odabir učesnika,normalno od onih koji su nešta "obećavali"(imali bolje rezultate nego obično).

Inače sjećam se,da je tu bila ona greda-balvan,te oni panjevi sa koji se moralo skakutati sa noge na nogu,slično onom gušteru što raširi onu kožu iza vrata pa tako trči sa noge na nogu raskrečeno.Bilo je tu više prepreka koje su mislim bile poredane u dva ili tri reda po dužini.

Poz.



Mislim da imamo na ovom forumu i temu o tim preprekama, malo potraži...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #289 on: May 03, 2015, 05:20:26 pm »


Ukucah u Palubin pretraživač "vojničke prepreke" da "malo" pretražim i ne nađoh nigdje na one prepreke iz vremena kojeg sam pisao prema @zpetrov-oj fotci.Jedino piše da je "MŠC" kasnije imao  i uređeni stadion te i "vojničke prepreke".Na osnovu priložene fotke stadion je sasvim drugačiji a prepreke nigdje ne vidim a o opisu istih nema ništa.

Pošto pišem sve iz sjećanja i nemam namjeru postati urednikom ili genderom,ukoliko smatrate da je ovo što pišem nepotrebno,slobodno izbrišite sve na ovom topiku a može i na drugim,mene nećete niti najmanje naljutiti jer i sam ne smatram to naročito vrijednim.

Poz.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #290 on: May 03, 2015, 08:13:18 pm »

Bile su u lori na sportskom kompleksu prije stadiona dvije vrste prepreka. Klasične pješadijske prepreke, koje smo morali proći za ocjenu. Bile su i neke kao mornaričke prepreke, nisu bile obavezne, ostala mi je u sjećanju jedna na kojoj je bila greda, a na njoj tri metalna ovalna okvira kroz koja si morao proći pognut.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #291 on: May 03, 2015, 09:36:56 pm »

Mislim da sе radi o drugom vremenu.Fotka koju je postavio @zpetrov,na prdhodnoj stranici,je osnova po kojoj sam ja pisao.U vrijeme o kom sam pisao nije bilo nikakvog stadiona,nego običan teren sa dvije stative i te prepreke.Nigdje nisam tvrdio da je ili nije ovo drugo kasnije izgrađeno.

@duje  me je uputio na nekakvu temu o tim preprekama,"da malo potražim.." Nisam je našao i tako sam napisao gornji post.

Kad sam već za računarom da napišem i ono što nema na fotci @zpetrova,u vrijeme koje je na fotci.Na ulazu u Loru bila je portirnica sa desne strane a zgrada komande Lore sa lijeve.Ne sjećam se koliko,sa te desne strane,u Loru je ulazila želj. pruga i išla sve do vrha (prema cementari).na kraju je bila jedna manja zgrada i lijevo od nje skladište.Bila je to baza za prijem naoružanja i elektronike iz uvoza.Ovo je trebalo da posluži da se nezna gdje će navedena oprema biti ugrađena.Poslije prijema,u roku za reklamaciju,ista je slana u Seget(ili Siget iza Trogira)u skladište iz koga je slana na krajnje odredište,odnosno ugradnju.

Poz.
« Last Edit: May 03, 2015, 09:45:29 pm by Karlo » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #292 on: May 04, 2015, 05:47:10 am »

Karlo, pogledaj stranu 6 i 7 ove teme, ima nekoliko slika Lore i objekata u njoj.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #293 on: May 04, 2015, 06:52:24 am »

Ponova imamo neslaganje u vremenu.

Naeznam kako je i kad je izgrađeno niz objekata na fotkama na koje Vi upućujete jer se radi o novijoj fotci sa satelita.Sa te strane prema brodogradilištu nije bio niti jedan objekat na obali.Očito se radi o snimku daleko poslije 1976-e.Zaliv između brodogradilaišta i Lore je bio daleko dublji(očito je nasut i izgrađeni su niz objekata kojih se ja ne sjećam).Pokušajte tu naći molo koji je bio iza zgrade gdje su se gradile podmornice,i mislim da nećete uspjeti da ga nađete.Koliko se ja sjećam niti jedan od sada postavljenih objekata sa te strane nije bio izgrađen  do 1976-te.Sama obala je bila gola i sa veoma nauljenom obalom da se nije moglo kretati tom stranom obale a da se ne izbrljate.
 Da ne pišem o recimo tamo nekim preprekama,igralištu,jer niti sliče mom sjećanju.Pogledajte niz snimaka podmornica vezanim u brodogradilišti i vidjet će te da tu nema niti jedan objekat sa druge strane u Lori.Dakle,mnogo toga je izgrađeno i meni nepoznato i pokušajte to razumjeti.

Poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #294 on: May 04, 2015, 07:59:56 am »

Vojni objekti nisu bili nikad na obali (istočna strana) Lore, tamo su bila skladišta ispod zgrade 4 (pa prema sjeveru uz ogradu brodogradilišta) bila je  kotlovnica, niz objekata skladišta intendantske opreme (hrana i odjeća). Kasnije, mislim poslije 80-te izgrađena je klaonica (klanje za potrebe arapskih pitomaca na školovanju u JRM) i hladnjača, pa skladište za podmornice, i ostale brodove flote (VP 3569). U produžetku ovog skladišta bio je jedan manji objekt VP 8103 u kjem je bilo skladište municije (puške, pištolji). Iza tog malog skladišta bio je vojni zatvor...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #295 on: May 04, 2015, 08:40:32 am »

Nemam ama baš ništa protivi ovog što ste Vi napisali.Želio sam samo da iznesem svoja sjećanja na to vrijeme i ništa više.Mogu da razumijem i Vaš stav jer nemate ta životna iskustva  koja su bila u vrijeme kojih se prisjećam.Što je ispravno ne bih ulazio,jer svako vrijeme ima svoje značajke ali ne bih bio isključiv da je nešta ispravno ili ne.Vjerujte da nije mnogo toga bilo prema fotkama sa satelita.
Drago mi je  sva ta izgradnja,ali ako se gleda striktno vrijerme,koje prikazuje fotika @zpetrov-a se drastčno razlikuje od satelitskih snimaka.

Poz.      
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #296 on: May 08, 2015, 01:58:46 pm »

Vidim da se je razvila diskusija oko toga kako je Lora nekada izgledala. Ja sam je prvi puta vidio u Decembru 1973. kada sam dolazio na
zdravstvene preglede za vojnog stipendistu MVA. Tadašnje stanje je bilo otprilike kao ovo na prije postavljenoj fotografiji.

Postavio bih i dvije vojne karte Splita jedna Austro-Ugarska iz 1895. i druga JNA negdje iz sedamdesetih godina. Možda posluže boljim
poznavateljima za usporedbu, vremenski raspon je cca 80 godina.

Ako uspijem pronaći neku kartu sa stanjem iz ranih šezdesetih godina, postavit ću je za dodatnu usporedbu.

Ja mogu samo reći da se jako puno toga bilo izgradilo od te moje prve posjete 1973. do jeseni 1977. kada sam bio došao na početak
školovanja. isto se je i kasnije još puno dograđivalo sve do događaja iz 1990.-1991.

Ostao sam na neki način sentimentalno (vjerovatno i previše) vezan za Loru i zato mi je odlazak iz nje 1977. kao i sada 2013. teško pao.


* Split Austro-Ugarska karta iz 1895. godine 1.jpg (1817.83 KB, 3002x1044 - viewed 142 times.)

* Split karta JNA 521-4-4.png (1289.63 KB, 4958x3405 - viewed 178 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #297 on: May 11, 2015, 11:05:03 am »

Možda nekima bude zanimljivo ako postavim još dvije starije karte na kojima se može vidjeti Lora prije izgradnje novog školskog centra.

Prva karta je iz dalje 1937. godine i tu se samo generalno nazire područje Lore i tadašnje stanje.

Druga je karta iz 1966. godine na kojoj su kasnije bili ucrtali raspored objekata za MIS. Ova je malo detaljnija i isto prikazuje stanje Lore
prije izgradnje školskog centra, pa može biti zanimljiva s te strane.

Na kraju i jedna stara fotografija Splita iz zraka snimljena 1926. godine iz koje se dijelom nazire pogled na ondašnje područje Lore i dio
Kaštelanskog zaljeva.


* Split 1937. 1.jpg (346.78 KB, 1450x925 - viewed 167 times.)

* Split starija karta iz 1966. s rasporedom objekata MIS-a.jpg (371.56 KB, 1424x807 - viewed 174 times.)

* Split iz zraka 1926.jpg (490.7 KB, 1424x880 - viewed 159 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #298 on: June 26, 2015, 07:44:36 am »

Razmišljao sam da li da ovu fotografiju postavim na ovoj stranici i odlučio sam se da je ipak postavim i ako ide i pod Uspomene iz JRM.
Na fotografiji su starješine JRM snimljene na palubi broda u Lori cca 1967. godine. Može se primjetiti da dva podoficira imaju još uvijek
onaj stari uži podoficirski amblem na šapki. Šteta što dubinska oštrina nije dobra pa se pozadina vidi nejasno.


* Starješine JRM Lora Split cca 1967.jpg (89.57 KB, 847x564 - viewed 149 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #299 on: June 26, 2015, 07:46:26 am »

Nešto mi pozadina ne odgovara onome šta bi se vidjelo iz Lore  Smiley
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.