PALUBA
April 25, 2024, 08:18:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: PB 201 "Pueblo"  (Read 36641 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #15 on: December 17, 2009, 12:24:34 pm »

Ajoj... Pueblo mu nije bilo zvanično ime, Pueblo su ga nazvali zbog špijunske afere sa brodom Pueblo američke ratne mornarice, a naš PB 201 je (priča) bio jako tajanstven dok je dolazio iz Poljske... Sad kad vidim kako je završio, jako žalosno. Neki dan sam sreo bivšeg mornara sa njega i raspričali smo se. Šteta, šteta...
« Last Edit: January 15, 2010, 11:54:22 am by Boro Prodanic, Reason: nezgodan lapsus » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #16 on: December 17, 2009, 01:51:58 pm »

Moram knjigu posuditi u prijatelja. Biće i to ovih dana.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #17 on: December 17, 2009, 02:28:44 pm »

To je bio nekad drveni torpedni čamac njemačke proizvodnje, kasnije kod nas brod-matica za ronioce i diverzante u Divuljama.

Zapravo nije ni projektovan ni izgrađen u Nemačkoj - bio je planiran kao prototip novog torpednog čamca za JRM, tj. zamena za Higginse. U vreme gradnje prvog broda, došlo je do promene plana i ugovaranja nabavke Shersena iz SSSR-a, tako da je brod dobio novu namenu - pomoćni brod.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #18 on: January 15, 2010, 11:49:45 am »

Napravljen je po uzoru na njemačke torpedne čamce tipa Lu"rsen, koliko mi se čini . prvi put u životu sam ga vidio u Šibeniku u rekonstrukciji, komandant je bio zast. Rakić. Nije mu ime bilo Pueblo, nego su ga u RM nazvali Pojeblo, radi špijunske afere s američkim brodom Pueblo. Priču sam čuo od klasića električara, a da li je istinita zna samo tko je bio na njemu u to doba. U svakom slučaju bio je krasan brod. Pajo, ti si bio na njemu. Imaš li kakve slike? Kad te vidim u birtiji, ti si uvijek kod Side, ne može se razgovarat s tobom marinero
« Last Edit: January 25, 2010, 08:56:16 am by Boro Prodanic, Reason: ispravka moje greške » Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #19 on: January 24, 2010, 10:29:46 pm »

Čuj ne bih se htio konfrontirat, ali stvarno smo ga zvali Pojeblo. Spika je u JRM bila dosta zamršena ali to je to. Nije lapsud.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #20 on: January 24, 2010, 11:34:43 pm »

Čuj ne bih se htio konfrontirat, ali stvarno smo ga zvali Pojeblo. Spika je u JRM bila dosta zamršena ali to je to. Nije lapsud.

Izvini druže, stvarno sam mislio da je lapsus. Nema ljutnje! Evo, ispravio sam opet na staro, koliko se sećam samo na jednom mestu u postu je tako pisalo.

Oprosti još jednom!
« Last Edit: January 25, 2010, 08:57:16 am by Boro Prodanic » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #21 on: January 26, 2010, 08:15:52 pm »

Bo je to lep brod!A u dalekoj 1976 godini je bio dosta tajanstven!Tada sam prvi put na njemu vidio divezanske ronilice R1 i "diverzantska jahaca torpeda!Brod je zaista bio domaca gradnja ali su staresine otboreno govorili da je dobro izgledao ali veoma sporo vozio-ni traga od brzih Higginsa!A i se govorilo da se drugi prototip(202)zapalio i izgorio(pojacani motori-neuspio opit),Zato je doneta odluka da se obustavi razvoj i trazi drugo resenje(nagjeno
resenje je Sherhen).Zato je i nadimak "POJEBLO"-utroseno dosta novaca za TC201,a rezultati skoro nikakvi!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #22 on: January 26, 2010, 08:39:12 pm »

Zato je i nadimak "POJEBLO"-utroseno dosta novaca za TC201,a rezultati skoro nikakvi!

Imao sam dosta kontakta sa tim brodom, čak trojica mojih klasića - pomoraca bili su komandanti tog broda, ali za taj nadimak nisam čuo. Ali dobro, niko ne mora sve da zna!
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #23 on: January 28, 2010, 10:36:49 pm »

Kad sam ja sluzio JRM(1975-77) a i kasnije,sve je bilo nekako polujavno/polutajno,i uvek ako si nesto htio znati bio si za onoga kojeg si upitao nekako sumnjiv!Ali posto sam u JRM dosao sa dosta predznanja o RM i brodovima,oruzju itd.-mogao sam da neke stvari povezem i neke diskusije staresina da povezem sa onim stvarima koje su me zanimale!Tako su u ono doba bili podaci da JRM ima dva tipa TC-TC108(Higgins) i TC 201-sto je upola tacno!Tada na brodu koji je posle nosio oznaku PB201 bilo ispisano samo"201",a posto oblik trupa nije odgovarao onom poslu kojim se taj brod vec tada bavio,morao sam da pitam neke staresine o tome i dobio sam dosta detalnu pricu o tom brodu!Isto tako posto sam bio kormilar na PT61,svaki mesec sam plovio na ruti Pula-Mali losinj-Zadar-Sibenik-Lora-Vis-Lastovo-Korcula-Gruz-Ploce-Zelenika-Tivat(tz"redovna mornaricka pruga") i obratno, i susretao i gledao sve brodove JRM,a tako i mornare moje klasice iz 47 klase i dosta sam doznavao o stanju na brodovima i o JRM uopste.Ali vi znate da se tada a i kasnije namerno neke stvari izmisljale-naduvavale-minimizirale od strane vojnih vlasti pa se covek morao potruditi da sam vidi cuje i procita dosta razlicnih stvari pa da sam odluci sta je istina a sta dezinfrmacija!Tako da se tada moglo sanjati samo o tome da se vidi nekakva "flotna lista"ili sl, pa danas izgleda smesno da se to sto je bilo javno pubikovano u stranim publikacijama (a nase brodove su snimali strani turisti bez nikakve zabrane) za nase mornare blo je sve"vojna tajna"!Zato sam i poceo da pratim forum Paluba info da se podsetim na ta vremena!
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #24 on: January 29, 2010, 10:35:29 pm »

Posljednje fotografije PB-201 nakon sto su ga izvadili sa dna mora u bivsem tivatskom Arsenalu i neposredno prije nego sto ce ga izrezati u hrpu trulog drva i aluminijuma.



* pueblo 1.JPG (242.18 KB, 800x600 - viewed 201 times.)

* pueblo 2.JPG (248.85 KB, 800x600 - viewed 202 times.)

* pueblo 3.JPG (234.24 KB, 800x600 - viewed 211 times.)

* pueblo 4.JPG (195.26 KB, 800x600 - viewed 188 times.)

* pueblo 5.JPG (218.69 KB, 800x600 - viewed 213 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #25 on: January 29, 2010, 10:38:15 pm »

Ovo je da se rasplačeš!  Sad
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #26 on: January 30, 2010, 11:45:09 am »

Tuga.  :'(
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #27 on: January 31, 2010, 12:34:58 pm »

A ono novi mercedesi na njemu...
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #28 on: January 31, 2010, 01:03:23 pm »

Čuj ne bih se htio konfrontirat, ali stvarno smo ga zvali Pojeblo. Spika je u JRM bila dosta zamršena ali to je to. Nije lapsud.
Не спорим Миноловчеву тврдњу да су га тако звали, али ја, за скоро 2 деценије проведене у тој јединици никад нисам чуо да га неко тако зове, - а Пуебло је кориштено свакодневно. Као што сам у једном другом посту написао, "надимак"  је добио после светске афере кад је 23.01.1968. Морнарица Северне Кореје у територијалним водама заробила амерички шпијунски брод „Пуебло“. Због извесне сличности (условно речено) намене бродова (у то доба су оба били до извесне мере "тајни") и асоцијације "пе-бе" на "пуебло" неко га је у шали назвао тако и име је остало. Колико знам, само у једном званичном документу се брод помиње под тим именом.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pueblo.jpg (51.28 KB, 495x480 - viewed 411 times.)
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #29 on: January 31, 2010, 01:31:24 pm »

Stvarno ne bih htio pametovati, sad kad vidim i zvanični dokument sa imenom Pueblo. jednostavno 1979/80 sam bio u generalnom remontu sa 161, a do nas je bio PB 201 kojem su mijenjali nadgrađe i glavne motore.S obzirom da je moj klasić mariborčanin Franc bio na njemu, dosta sam vremena proveo tamo, zapovjednik je bio zast Rakić. tad sam čuo i priču o Poljskoj i dobivanju nadimka. Ako sam krivo interpretirao, svima se ispričavam. Ali sad kad ga više nema, za mene ostaje i dalje P...blo.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.