PALUBA
April 19, 2024, 05:47:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: PB 201 "Pueblo"  (Read 36591 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #45 on: January 10, 2012, 10:01:16 pm »

Sjajno Akagi, hvala ti na ovim inforamcijama, a pogotovo ovim fotografijama. Zna li neko kada je brod "dobio" ime Pueblo?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #46 on: January 10, 2012, 10:10:29 pm »

Sjajno Akagi, hvala ti na ovim inforamcijama, a pogotovo ovim fotografijama. Zna li neko kada je brod "dobio" ime Pueblo?
Ovde ti to piše
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #47 on: January 10, 2012, 10:30:04 pm »

Sjajno Akagi, hvala ti na ovim inforamcijama, a pogotovo ovim fotografijama. Zna li neko kada je brod "dobio" ime Pueblo?
Ovde ti to piše

Hvala puno.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #48 on: January 11, 2012, 12:29:57 pm »

Sjajno Akagi, hvala ti na ovim inforamcijama, a pogotovo ovim fotografijama. Zna li neko kada je brod "dobio" ime Pueblo?
Ovde ti to piše
Ma ime je proizaslo iz oznake PB, pa je netko to produzio u "Pueblo". Bilo je to vrijeme kada su mekiscke pjesme bile popularne u 60-tim godinama.
Logged
Akagi77
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #49 on: January 11, 2012, 12:59:57 pm »

No problem at all Wink
Moja teorija o motorima: de facto do klase/tipa TC 211 ni jedan jugoslavenski torpedni camac nije imao dieselske motore, nego su svi imali benzinske. Vjerojatno je za Higginse isporuceno vise rezervnih Packardovih motora, pa su ugradjeni i u "Pueblo", mozda po dva na svakoj osovini ili neka slicna kombinacija (vjerojatno neki motorist bolje zna kako je to izgledalo). Pretpostavljam da je brod od poceetka imao samo dvije osovine, jer se to ne bi isplatilo mijenjati kod pregradnje. Htjelo se postici sto vecu brzinu "prokusanim" metodama, ali je sve malo otislo "ukrivo". Zapravo steta, premda taj projekt nije mogao biti ravan TC 211, iako ima nekih prednosti (domaca gradnja, jace naoruzan i veci od Higginsa, bolje bi se drzao na moru zbog deplasmanskog trupa itd.). To bi bio "Super-Higgins" s tehnologijom Lürssena, ali je tehnika otisla dalje... Zapravo bi s dobrim dieselskim motorima postojala "rezerva" za zamjenu torpeda raketama more-more, bilo je dosta slobodne palube straga. I svedske "Spice" (koje su kumovale klasi Rade Koncar) su izvedenica njemacko-francuskih projekata (Jaguar, Combattante i sl.).
Logged
Kusurovic
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


WWW
« Reply #50 on: August 18, 2012, 12:39:56 pm »

Pozdrav svima,

pretraživao sam Gugl mape, pa sam se setio JRM i kasarne „Divulje”. Pronašao sam „Divulje” na Gugl mapama i podsetio sam se mornarskih dana. Naravno setio sam i broda PB-201, pa pomoću Gugl pretrage pronašao sam ovo mrežno mesto.

Ja sam služio vojni rok u trajanju od 18 meseci, 1976/1977. godine u Puli, obuka 4,5 meseci, i u Divuljama, prekomanda 12,5 meseci. Nisam koristo dopuste pa sam se "skinuo" mesec dana ranija.

Bio sam 52 klasa. Prekomandu sam dobio u Divulje, VP 4370 - diverzansko ronilačka jedinica. Ja sam bio pomoćni vod kod starešine Miletića - zaboravih čin, mada ih i onda nisam znao Smiley.

Poslednjih 3,5 meseci vojnog roka bio sam na pomoćnom brodu PB-201. Brod je bio na vezu u Divuljama pored barkase, DTM-ca i broda "Spasilac". Ne sećam se imena "barbe" ali se sećam se prezimena jednog starešine - Salopek.

Često smo plovili: Lora najčešće, vojni "remont" u Splitu, "iza" Čivova, do strelišta na Čiovu, Korčula, Pula...itd. Najčešće smo prevozili ronioce (mornare ili starešine) na vežbe ronjenja. Ja sam bio zadužen da za vreme tih vežbi pripremim dekompresionu komoru za slučaj prevremeng izranjanja. Neke vežbe su bile veoma zanimljive - vožnja mini ronilicama, noćno prihvatanje ronioca koju su iz podmornice, sa dna mora, izronili kroz torpedne cevi..itd.

Proveo sam lepe dane u Divuljama i na brodu PB-201, rado se sećam tih dana, mada nisam bio mnogo disciplinovan mornar Smiley. Ja sam na PB-201 proveo samo 3,5 meseci i za to vreme nisam čuo ime "Pueblo" - a možda i jesam pa sam zaboravio.

Nisam znao za "tužnu sudbinu" ovog lepog broda - baš mi je žao.

Pozdrav svima a naročito mornarima 52 klase.

Kule 52, Bgd, Karaburma.

« Last Edit: August 18, 2012, 12:46:08 pm by Kusurovic » Logged
PashaR4
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #51 on: August 14, 2013, 12:13:41 pm »

Samo cu kratko i ovde da napisem tj prekopiram moj post iz teme 82. PC........
Taj famozni PB-201.....uhhhhh taj brod je takodje bio moje zaduzenje iako je vec uveliko bio prodat nekom liku iz Tivta koji je vec nesto planirao da uradi sa njim......... Svaki dan sam morao da razvlacim crevo i polivam palubu i donji deo da se ne bi osusio posto vec znamo bio je drveni Smiley
Posle nekih tri meseca mog "zalivanja" dolati zastavnik "Guza" i kaze mi PB ide u vodu......meni dragooooooo necu vise morati da "zalivam"....mornar ko mornar sto manje zaduzenja mnei bolje Smiley Eeeeeeee nazalost brod je spusten u vodu sa LD jer je tada sinhro-lift jos uvek bio u remotu posle pada neke jahte neku godinu pre...... I tako......PB-201 je izdrzao iznad vode citavih dva dana......kad odjednom neka frka galama ja pogledam sa skele odozgo gde je bio BRM-81......kad PB-201....tone....nakrivio se na desnu krmenu stranu.....popucale dve daske posle godina provedenih na suvom......
Naravno odmah pozovem zastavnika da mu javim da tone PB.....nije mi verovao posto sam zajebant po prirodi...ali ubrzo je shvatio u mom glasu da sam ozbiljan.......daj pumpe.......spustaj dole......to sve traje 20 minuta.....
Kad je dosao "Guza" krma je vec bila pod vodom,vez se zategao i brod je lagano krenuo da tone i pramcanim delom......
Na moju zalost poslednji sam sisao sa njega izvlaceci pumpu trenutak pre pucanja veza....ostadosmo nas par koji smo se zatekli u spasavanju....bez jedne reci svi se uhvatili za glavu na dubini od 1.5 metara lepo se vidi radarska antena......tuga.....tako lep brod......
Naravno ja kao mornar zaduzen za "zalivanje" pokupih kritike od "Guze" ni kriv ni duzan iako je brod u tom momentu bio uveliko privatno vlasnistvo.....
Eto to je jedna od tuznih stvari koja me zadesila u tom sluzenju otadzbini,drago mi je da ima ljudi koji i dalje pricaju o ovoj elitnoj jedinici.....
Imam par slika BRM-81 i BRM-85 iz 2009 kada sam bio u poseti u Baru nadam se da nije problem da ih postavim...i jos jednom drago mi je da sam vojni rok proveo bas tu sa bas tim ljudima i u tom mirnom periodu hehehehehe

Nema nikakve teorije zavere o potapanju broda....jednostavno je bio dugo van vode suv skroz......kaljuze su se napunile vodom za kratko vreme.....popucalo par dasaka.....i uskoro je bio na dnu......tuga Sad
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #52 on: August 14, 2013, 04:57:38 pm »

nazalost brod je spusten u vodu sa LD jer je tada sinhro-lift jos uvek bio u remotu posle pada neke jahte neku godinu pre......

@PashaR4, sinhro lift je bio izvan upotrebe neko vreme zbog pucanja čelik čela na jednom od elektromotora za podizanje/spuštanje lifta prilikom spuštanja u vodu PR 41 "Orada", a ne neke jahte.

Popravak je trajao oko godinu dana.
Logged
PashaR4
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #53 on: August 19, 2013, 07:58:00 am »

nazalost brod je spusten u vodu sa LD jer je tada sinhro-lift jos uvek bio u remotu posle pada neke jahte neku godinu pre......

@PashaR4, sinhro lift je bio izvan upotrebe neko vreme zbog pucanja čelik čela na jednom od elektromotora za podizanje/spuštanje lifta prilikom spuštanja u vodu PR 41 "Orada", a ne neke jahte.

Popravak je trajao oko godinu dana.

Ja kad sam stigao on vec nije radio a tako sam cuo da je neki brod pao sa njega ali nije bitno Smiley
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #54 on: May 29, 2016, 06:54:45 am »

"Pueblo"


* Pueblo.jpg (124.21 KB, 800x480 - viewed 116 times.)
Logged
Ladi
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #55 on: May 08, 2018, 10:19:49 pm »

Drago mi je da sam naletio na ovaj forum na kojem iznosite svoja znanja o brodu na kojem sam kao kormilar sluzio 89 godine u Divuljama. Koliko su meni rekli je brod bio misljen za brzine 40+cv ali su zbog prevelikih snaga motora poceli pucat navodno bokovi, pa su naknadno stavili manje motore i brod je vozio 10cv na ekonomiji. Kormila su ostala mala, misljena za velike brzine, pa je brod bilo izuzetno tesko voziti. Bjezao je desno livo a posebno po valu i zbog krug i pol praznog hoda na kolu kormila, sto je na svakom valu ubilo boga u kormilaru. Cak nije kapetan pustio casnicima voziti, nego samo meni u to doba, jer sam izgleda imao ruku.. Koliko sam samo puta cistio cijevi za komunikaciju u kormilarnici, dok nisam skuzio spray za kosu, koji je rijesio problem... Jednom smo u Lori zgazili podmornicu, jer je gas rucica zastekala i skoro  je potopili. Na brodu je bila i jedina kantina u Divuljama sa pivom, pa smo ja i kantinjer bili tatamata u kasarni. Poseban brod, posebne uspomene...
« Last Edit: May 08, 2018, 10:26:37 pm by Ladi » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #56 on: May 09, 2018, 12:47:47 pm »

"Pueblo"
Evo fotke koja najbolje pokazuje koliko je bio skladasn i lijep brod,lijepo zamisljen ali nedovrsen projekt
Logged
m-hobby
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 106


« Reply #57 on: June 30, 2018, 08:56:23 pm »


Nekoliko avionskih motora DB-605D-1 vazduhoplovstvo je predalo mornarici u drugoj polovini 50-tih.
Tih godina radilo se na projektu domaćih torpednih čamaca.
Izrađena su dva projekta: TČ-201 i TČ-301a.
Namam podatke koji pogon su imali ovi naši brodovi, ali ova dva projekta su veliki kandidati za upotrebu DB-605D kod nas u mornarici.
Ima li ko preciznija saznanja o motorima (izvorno) koji su ugrađeni na ovim brodovima?


Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.