PALUBA
March 28, 2024, 09:54:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nepoznati motor  (Read 21795 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 804


« Reply #15 on: October 17, 2010, 04:34:51 pm »

Svaka čast @mtu!
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #16 on: October 19, 2010, 09:19:52 pm »

Prva slika na topicu je ruski tenkovski motor konfiguracije V-12 (model V-2, V-55, V-46 ili već koji neznam tačno), a ne zvezda kao što tvrdi mtu (@mtu izvini bez ljutnje!). Imao sam prilike gledati V-55 i V-46 godinama, ali rasturene u delove, uživo nikad ceo. Nije mi poznat podatak da je neki od ovih motora ugrađivan u neki brod kao glavni motor ili za elektroagregat. Najbolje pitati nekog ko je prčkao po njima, verovatno zna koji je model u pitanju.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Motor Zvezda M503 koji je ugrađivan na Osu ima 42 cilindra, konfiguracije 7x6cil. u liniju.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvinjavam se za pogrešan podatak motora MAN, jer sam dao oznaku Sultzer-a. Ne snalazim se više u kupusu fotokopija, sve se izmešalo Undecided.





* motor01.jpg (289.29 KB, 355x500 - viewed 481 times.)

* motor02.jpg (312.81 KB, 379x500 - viewed 357 times.)

* motor03.jpg (300.64 KB, 500x387 - viewed 731 times.)

* Zvezda M503.jpg (139.41 KB, 797x600 - viewed 1559 times.)
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #17 on: October 20, 2010, 09:23:37 am »

mislio sam na proizvođača 'zvezda' jer oni rade i redne i V motore uz radijalne
klipovi su identični uz veći promjer za par mm za V izvedbu
na slici jest V55
kada slijedeći put budem u 'škorpiku' pregledat ću detaljno o čemu se radi (proizvođaču)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #18 on: October 20, 2010, 09:55:50 am »

Fabrika Famos sa Pala razvila je od tenkovskog motora sa tenka M84 neku verziju brodskog motora. Znam da je to radilo, ali ne znam gdje je to ugrađivano.

Ovih nekoliko prvih slika iz prethodnog posta su tenkovski motori sa T55 i T62. Samo mi se čini da dio za pokretanje motora vazduhom ima dvanaest izlaza, a ova verzija ovdje, na slikama, ima 6 izlaza za vazduh. Valjda nije potrebno gurati svaki klip vazduhom kod takvog načina startovanja.

Evo slike motora tenka M84A sa kojeg je skinuta boš pumpa u Saudi Arabiji, u savezničkoj bazi bazi KKMC (King Khalid Military City). Lijevo Željko iz ĐĐ, u sredini major Bekić Ljuban, okrenut leđima bočno prevodioc arapskog jezika profesor Baretić Zvonimir.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


A ja sam dobio od UN-a iz    brodski motor koji je veoma lako prepravljen u motor za tenk M84 za vrijeme član 11


Tako da je izgleda lako prepraviti brodski motor u tenkovski i obrnuto.


Pozdrav

Vlado


* 28.jpg (388.64 KB, 1818x1228 - viewed 422 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 804


« Reply #19 on: October 20, 2010, 10:09:06 am »

Suštinska razlika između brodskih motora i motora za sve ostale upotrebe je ta što je kod brodskih motora drugi (ili spoljni) krug hlađenja - hlađenje morskom (rečnom) vodom. Kod svih ostalih verzija i aplikacija, spoljni krug hlađenja je hlađenje vazduhom.

Tako da i nije baš toliko jednostavno, posebno od tenkovskog napraviti brodski motor - mora se dodati poseban rashladnik tečnosti za hlađenje motora morskom (rečnom) vodom, cevovodi, još jedna pumpa vode... Obrnuto je nešto lakše - od brodskog napraviti tenkovski - rashladnik brodskog motora se prosto baci i iskoristi postojeći rashladnik sa tenka.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #20 on: October 20, 2010, 10:18:35 am »

Nisam motoraš, pa se ne razumijem puno u ovo. Na svu sreću tu je Boro  Cheesy
Logged
bapis01
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #21 on: November 03, 2010, 09:35:15 pm »

 
Quote
Fabrika Famos sa Pala razvila je od tenkovskog motora sa tenka M84 neku verziju brodskog motora. Znam da je to radilo, ali ne znam gdje je to ugrađivano.

FAMOS je radio motore po Saurer-ovoj (na početku, ne znam koja je FAMOS-ova oznaka motora) i Mercedesovoj licenci (serija OM400) koji su dosta ugrađivani u brodove. Mislim da se dosta tih FAMOS-ovih motora ugrađivalo u brodove. Ne znam po čijoj licenci FAMOS sada radi motore?

« Last Edit: November 03, 2010, 09:54:13 pm by trifko86 » Logged
bapis01
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #22 on: November 03, 2010, 09:49:20 pm »

Quote
ovo je slika iz knjige povijest jadranskog pomorstva i radi se o MAN 2T motorima s povratnim ispiranjem tip KZ, ne o MANB&W ili B&W motorima
,a prva slika je V12 full aluminijski zvezda s hidrokrilaca

U pravu si MTU. Ovo je KZ motor i to MAN. Temelje onoga što ja na danasnjim MAN motorima i po čemu je MAN prestigao druge proizvođače (ono što mu je dalo dodatni uzlet) je uzeto od B&W motora kada je MAN kupio B&W.
« Last Edit: November 03, 2010, 09:54:29 pm by trifko86 » Logged
bapis01
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #23 on: November 04, 2010, 08:39:45 pm »

Zna li tko da li je motor Torpedo B-539 rađen po nekoj licenci ili je to bas Torpedov proizvod?
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.