PALUBA
March 28, 2024, 04:06:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Modularni robotizovani sistem "MILICA" (Partner 2009)  (Read 70989 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #45 on: July 28, 2010, 12:05:36 pm »

@SHOOTER

Galeb G-2 i G-4 su bili i jos uvek su odlicni skolski avioni. Slabije performanse Orla su rezultat politicke odluke o izboru motora. Tesko bi nazvao ove projekte promasajima. Tehnoloski skok koji su obezbedili celoj privredi ex Yu je nemerljiv.

Sto se tice NORE to je projekat koji dobro krenuo bio prekinut 90-tih i nastavljen tek 2000 i neke. Za relativno kartko vreme i sa jako malo para uradili su jako dobar posao.

Bez obzira sto je M-84 nastao kao licencna prizvodnja T-72 u SFRJ doneo je mnogo toga novog i za to vreme moderan SUV koji ga je odvojio do baznog modela T-72. Ogroman je posao obezbediti 100% proizvdonju tenka i pri tome ga jos i unaprediti.

Za razliku od perioda do 90-tih kada je bilo i para i ljudi sada VTI kuburi po oba pitanja pa ipak je uspeo dosta toga da uradi za jako kratko vreme. Ako im se bude dala sansa doci ce iz te kuce dosta interesantnih resenja.

Milica je tehnoloski demonstrator za ispitivanje koncepta. Kada se vidi sta sve moze da se izvuce iz ove tehnologije (i sa inzinjerske i sa vojne strane) onda ce se definisati parametri i odluciti o konkretnom projektu.

Patriot je kritikova izvedbu Milice i sa te strane je upravu - moglo je to da izgleda dosta bolje da je ulozeno vise para. Nazalost velika je istina "koliko para toliko i muzike".
Ja sam Patriotove slike i shvatio kao primer kako treba da izgleda robot sa velikom prhodnoscu.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #46 on: July 28, 2010, 01:02:26 pm »

Galeb G-2 i G-4 su bili i jos uvek su odlicni skolski avioni. Slabije performanse Orla su rezultat politicke odluke o izboru motora. Tesko bi nazvao ove projekte promasajima. Tehnoloski skok koji su obezbedili celoj privredi ex Yu je nemerljiv.

Bez obzira sto je M-84 nastao kao licencna prizvodnja T-72 u SFRJ doneo je mnogo toga novog i za to vreme moderan SUV koji ga je odvojio do baznog modela T-72. Ogroman je posao obezbediti 100% proizvdonju tenka i pri tome ga jos i unaprediti.
Prije nego moderatori otvore posebnu temu: PROMAŠAJI I FALINGE NAMJENSKE PROIZVODNJE exYU, dodao bi da G4 baš i nije bio neki promašaj, a G" posebice nije, oba su bili veliki tehnološki iskorak. Orao je definitivno promašaj, i to samo zbog pogonske grupe, no promašaji se događaju i moćnijima, samo što to oni lakše podnose. Glede tenka M84, to je bio Apollo program za exYU. 


Milica je tehnoloski demonstrator za ispitivanje koncepta. Kada se vidi sta sve moze da se izvuce iz ove tehnologije (i sa inzinjerske i sa vojne strane) onda ce se definisati parametri i odluciti o konkretnom projektu.
Da su ti koncepti vrijedni pažnje, već bi bili i razvijeni i u uporabi u razvijenijim vojskama svijeta. Ovako, i oni se igraju s time, dakako ozbiljnošću primjerenoj mogućnostima i tradiciji.


Patriot je kritikova izvedbu Milice i sa te strane je upravu - moglo je to da izgleda dosta bolje da je ulozeno vise para. Nazalost velika je istina "koliko para toliko i muzike".
Ja sam Patriotove slike i shvatio kao primer kako treba da izgleda robot sa velikom prhodnoscu.
Zahvaljujem na pravom razumijevanju mojih komentara i slika. Uz podsjećanje da je u nedostatku para najbolje šutjeti a ne naručivati svirku. Ili - ako se već mora - onda svirati van ušiju i očiju ...
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #47 on: July 29, 2010, 04:35:28 am »

A nikom nije palo na pamet da je možda Milica zamišljena kao PO sredstvo za urbanu borbu? Kad treba izleteti iza nekog čoška i zveknuti tenk/transporter/BVP, svakako je lakše i bezbednije da to uradi robot malih dimenzija i niske siluete nego živ čovek. Milica bi se na asfaltu sasvim fino snašla. Čak i da bude uništena nakog toga, pa koliko vredi tenk, a koliko Milica?
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #48 on: July 29, 2010, 05:40:00 am »

A nikom nije palo na pamet da je možda Milica zamišljena kao PO sredstvo za urbanu borbu? Kad treba izleteti iza nekog čoška i zveknuti tenk/transporter/BVP, svakako je lakše i bezbednije da to uradi robot malih dimenzija i niske siluete nego živ čovek. Milica bi se na asfaltu sasvim fino snašla.
Mislim da Milica ne bi mogla ni popeti se ili sići s pločnika (trotoara) na cestu, proklizavala bi ili zapela z ašto. Nadalje kako se kreće na zgodnom filmu za You Tube (kako neko napisa) za dolazak u priliku i poziciju za pucanje posada bi morala spavati u tenku i ne kretati se.


Čak i da bude uništena nakog toga, pa koliko vredi tenk, a koliko Milica?
Milica - ili štogod sličnog - vrijedi toliko koliko je upotrebljivo. U tom slučaju puno je jeftinije naći junačinu (u nas ih na ovim prostorima ima na bacanje) koja će izviriti i okinuti (i to nešto učinkovitije od Miličinih "orgulja", nego praviti cirkus sa nekakvim robotiziranim vozilom. Također, što je s pratnjom tenkova, oni sigurno neće igrati preferans za to vrijeme ...
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #49 on: July 29, 2010, 06:11:02 am »

Patriot , za razliku od tebe pomalo znam sta neki ljudi u ovoj zemlji rade i sta su u stanju da naprave , i to sa malo para i konkretnim projektom .
Veruj mi da nije nista lakse napraviti program i hardver za pokretanje rengenskog aparata unutar sobe za snimanje u tri ravni i automatsko postavljanje za snimanje odredjenog snimka na odredjenom organu pacijenta . A znam da su to ljudi sa katedre za robotiku jednog od nasih elektronskih fakulteta odradili u rekordnom roku . Samo je trebalo da neko to naruci i plati .
Znanja i potencijala ima , ono cega nema su pare . A kada nema para , onda se napravi projekat koji ce omoguciti ispitivanje odredjene ideje na najjeftiniji moguci nacin . Pa , kada se ta ideja u principu ispita i rese se najvaznije stvari , preci ce se na razvoj kompletnog proizvoda . I to je Milica , jeftina platforma za ispitivanje ideje . I kada se glavne stvari ispitaju i rese na jeftinoj platformi , moze se preci na razvij konkretnog projekta koji moze da zazivi u stvarnosti .
Najveci problem i u Srbiji i u zemljama stvorenim iz bivse SFRJ je taj sto mladi inzenjeri , kada izadju sa fakulteta , nemaju gde da odu i prakticno rade i nemaju od koga da nauce posao . Teorijskog znanja ne manjka , ali je jedno raditi virtuelne projekte i praviti simulacije na racunarima , a drugo je raditi konkretne stvari i suocavati se sa problemima kojih u virtuelnom svetu nema .
Prava je retkost i sreca da su u Srbiji , igrom slucaja , uspeli da nekako ubede nekog da da i minimalna sredstva i pusti mlade inzenjere da rade i da se " igraju " na necem konkretnom , ma kako taj demonstrator izgledao primitivno na prvi pogled , i da koncepte koje su do sada isprobavali na simulacijama pokusaju da konkretno ispitaju u praksi . To sto taj demonstrator lici na decju igracku nije bitno , bitna je ideja i njeno isprobavanje u praksi .
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #50 on: July 29, 2010, 08:03:36 am »

Miodraže, kako već nekoliko puta rekoh, nije problem u tome krenuti u pionirski u neki priojekt ili ne krenuti, već je problem zašto ga predstavljati nedovršenog, zapravo onako rudimentalnog, nesavršenog, poečsto i upitne vjerodostojnosti, a koja može cijeli projekt baciti unazad ili ga čak ugasiti. projekti se ne predstavljaju - posebice ne javno - dok nisu u drugom dijelu zavšetka, ili čak pri kraju, ponajbolje kad su već završeni. To je sukus mojih pisanija, ne loše mišljenje o projektantima i inovatorima. Jer, ako su mogli zamalo "amateri" neslužbeno i vaninstitucionalno činiti čuda tijekom proteklih ratnih zbivanja (barem u HR), nema dvojbe da bi razni instituti i specijalizirane firme to učinile lakše, brže, učinkovitije. ja jesdam svim srcem za razvoj projekata, pa i krivih koji će tijekom vremena (najčešće već na početku) otpasti, ali nisam za stavljanje na sva zvona prije nego se počelo. Posebice nisam za promidžbu (novinsku, poput one) koja mi je najzaslužnija da u Milicu i sve slične Milice uopće ne vjerujem ...

Da je Milica možda bila Milutin, pa umjesto klizavih metalnih gusjenica dobila gumene s konkretnim "čvorovima", pa sve podigla za kojih 10 cm, te umjesto ona dva oluka za kišu postavila jedan kompaktni lanser za nekoliko npr. projektila iz M80 Zolje, meni bi bilo uvjerljivije. Drugo, kakav je to robot koji teži 250 kg? 
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #51 on: July 29, 2010, 11:53:17 am »

Mislim da se u ovoj analizi greši u dve stvari.
Prva je što se Milica kritikuje kao gotov projekat, jer ona to svakako nije niti će ikada biti, ona je samo platforma za ispitivanje tehnologija koje će možda biti a možda i neće biti primenjene na nekom projektu. To zavisi od toga da li će biti pronađen interesent koji bi finansirao takav projekat.
Druga greška u analizi je pretpostavka da VTI kao državna institucija ima sredstva da samostalno finansira praktično predserijski primerak koji bi pokazivala na sajmovima.
Pre par godina skupila se mala grupa entuzijasta koji su planirali razvoj takvog vozila, pa su sponzore privlačili lepim pričama i po nekom skicom, ili crtežom, a u planu je bio demonstrator od šper ploče. Ne znam da li je išta završeno od toga pošto sam odavno napustio taj projekat, ali suština je da VTI ima jednaku finansijsku podršku kao i ta mala grupa entuzijasta, pa moraju da privuku potencijalne ulagače jeftinim demonstratorima koji treba da pokažu šta su oni u stanju da razviju. Vozni deo je najmanji problem kod daljinski kontrolisanih vozila. Daleko je veći problem realizacija pouzdane kontrole vozila, oružnih i drugih sistema na vozilu, kao i umrežavanje u veći sistem i koordinacija sa drugim daljinski kontrolisanim sistemima.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #52 on: July 29, 2010, 06:28:08 pm »

Moja reakcija je bila u tome da se MILICA predstavila ko neka  zadnja rec tehnike - a to  ona nije.
MILICA je razvojni proekt i mislim da tako i treba da se tretira. Megutim ja ne razumem i sta se to "razvija". Opcija da se robot opremi kao platforma za ratovanje nije  nova. Zasto trositi pare da se opet otkrije topla voda?
Ja sam stvarno ZA da se omoguci mladim inzi njerima da se "oprobaju" na R and D projects ali mislim da to treba da se uradi malo drugacije, a ne preko proekti kao MILICA...
Proekti i njihovo finansiranje...Primer: zar nije malo cudno sto grupa od 4 studenata sa  Masinskog fakulteta u BGD urade BPL za godinu dana u uslovima limitiranog budgeta  a VTI treba  vise od 15  godina da uradi BPL VRABAC?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #53 on: July 29, 2010, 09:05:22 pm »

Od sve te debate, mislim da smo zaboravili najvažniju stvar.
Povezivanje i vodenje MILICE preko bespilotne letelice iz centra, odaljenog xy (100?) km.
Sada dali je to milica ili modificirana praga sa dva bestrzajna topova, sekundarnog je značenja. Važnije je, da se je povezalo više sistema u celinu, i da se da neku AI sistemu.


LPB
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #54 on: July 29, 2010, 10:14:35 pm »


Povezivanje i vodenje MILICE preko bespilotne letelice iz centra, odaljenog xy (100?) km.
 Važnije je, da se je povezalo više sistema u celinu, i da se da neku AI sistemu.


LPB
U tome i jeste bio vic . Ako je pri tome bilo i elektronskog ometanja , tim bolje .
Ako imamo u vidu da su Talibani uspeli da uhvate prenos snimaka sa kamera americkog Predatora , pa je cela vojska SAD licila na idiote kada su ih objavili na mrezi , onda moramo da se slozimo da je ovo sto je uradjeno uspeh za nas , ma koliko beznacajno izgledao .
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #55 on: July 29, 2010, 10:29:35 pm »

Bojim se da nije bilo EM ometanja.

Ali ako imaš to več u upotrebi, nije problem koristni signal modulirati tako, da se ga neda ometati. I to je jedan deo celine.

LPB
Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #56 on: July 29, 2010, 10:32:44 pm »

Milicu VTI nikada nije predstavio kao zadnju rec tehnologije, vec kao uvid u moderne trendove, sad sto su svi pod utiskom zute stampe... isto kao kad vide coveka kako seta ili se pozdravi sa zenskom osobom i odmah svaleracija, a mozda su samo jedno drugom rekli dobar dan, ali takve price prodaju novine.

I nista nije cudno ni sa BPL, VTI nije radio na Vrapcu 15 godina ni pod razno, vrlo skoro je uopste dobio dozvolu i finansije za to. Na razlicitim BPL jeste radio ali sa stalnim odlivom kadrova i krajnje isprekidanim finansijama.
Ono sto razvije danas pa se zamrzne tri godine, za tri godine je zastarelo a ljudi koji su na tome radili ko zna gde su. Svaki privatnik koji ima lovu ce ponekad brze da odradi nesto, to je poznato i u Americi koja posle otkupljuje to od njih. Nista cudno, privatna lica su cesto agilnija i imaju drugaciji pristup problemima, ali se uvek posle ta privatna inicijativa ubaci u normirane tokove jer privatnik (u smislu male firme ili privatnog lica a ne konglomerata tipa Boing) retko ima sredstava da sredstvo adekvatno zavrsi i ispita ili da ga uopste prilagodi nekim zahtevima. Ali opet to ne znaci ni da su ovakve institucije sterilne.

To je lazna dilema, VTI trebaju mladi ljudi i inzenjeri sigurno, ali to znaju i oni - i vrlo jasno kazu.

Sa druge strane
Quote
Megutim ja ne razumem i sta se to "razvija". Opcija da se robot opremi kao platforma za ratovanje nije  nova. Zasto trositi pare da se opet otkrije topla voda?
Rusi onda ne bi trebali da proizvode avione jer su to otkrili braca Rajt ili sl.
Ako cemo o ovakvim robotima po mnogima trenutno najbolje robote ove velicine rade Jordanci koji su napravili neverovatno sposobno cudo, kakvo ostali tek treba da dostignu.

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/hLxolPvq6MI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
posebno pogledatio drugi deo snimka gde je testiranje po terenu.

a evo kako izgleda ruski eksperiment

http://www.en.rian.ru/video/20091028/156623945.html
http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=122702_106091825_704400150_URv9V-500x333.jpg
« Last Edit: July 29, 2010, 10:43:32 pm by stegonosa » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #57 on: July 01, 2011, 10:35:32 am »

Milica na Partneru 2011.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* milica.jpg (147.51 KB, 937x696 - viewed 344 times.)
Logged
Daba82
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70



« Reply #58 on: July 02, 2011, 01:58:18 pm »

Milica (Partner 2011)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Milica.JPG (472.17 KB, 1412x1392 - viewed 312 times.)
Logged
Daba82
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70



« Reply #59 on: July 02, 2011, 08:14:30 pm »

Još jedna.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Milica.JPG (105.12 KB, 640x480 - viewed 296 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.