PALUBA
April 23, 2024, 07:43:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Samohodno artiljerijsko oruđe 155 mm/52 kal. M03 NORA - B52  (Read 247477 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #120 on: December 27, 2013, 10:50:45 pm »

Inercijalni navigacioni sistem koji je VTI prikazao na sajmu, po rečima lica koje je meni prikazalo uređaj, nije ništa lošiji od stranog, jedino je jeftiniji. Rekli su mi da je proveren i da apsolutno radi pozdano i tačno. Istine radi pitanje je ko bi to kod nas sklapao (odnosno izrađivao) jer je to finasijska računica. Mnogo što šta nema ko da radi ili mu se ne isplati zbog malih serija.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #121 on: December 27, 2013, 11:01:36 pm »

Inercijalni navigacioni sistem koji je VTI prikazao na sajmu, po rečima lica koje je meni prikazalo uređaj, nije ništa lošiji od stranog, jedino je jeftiniji. Rekli su mi da je proveren i da apsolutno radi pozdano i tačno. Istine radi pitanje je ko bi to kod nas sklapao (odnosno izrađivao) jer je to finasijska računica. Mnogo što šta nema ko da radi ili mu se ne isplati zbog malih serija.

Ins iz Vti-a spada u grupu inseva srednje preciznosti...dakle ako ga je sagovornik uporedjivao sa stranim insevima te klase onda i moze da prodje prica o tacnosti i pouzdanosti ako zanemarimo cinjenicu da se i jedna i druga karakteristika uredjaja ispituju i daje krajnja ocena tek u serijskoj varijanti a ne na laboratorijskom uredjaju. Pored toga ne moze da prodje ni prica da je jeftiniji...a ko ga pravi da bi uporedili cene...!? Dakle jos jedno bacanje prasine u oci....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #122 on: December 28, 2013, 12:12:50 am »

Da, tako je, upoređivao ga je sa INS-evima srednje preciznosti. Cene mi je rekao na osnovu koštanja sklopova koje su kupili, ili izradili bi sačinile uređaje(e) koje su prikazali. Možda se u konkretnom slučaju radi o "bacanju prašine u oči" ali lično mi je poznato da su neki sistemi bili, odnosno mogli biti daleko jeftiniji od sličnih stranih, ali niko nije mogao (hteo) da ih napravi u serijskoj proizvodnji. I ne toliko što to tehnološki ne bi moglo, nego nemaš sigurno tržište, a domaća potražnja bi bila mala. Naši proizvođači su bili naučili da ulože "ništa", a zarade "puno". Ono, to i jeste ieal, ali se do ideala stiže dugim procesom gde se nešto mora uložiti i rizikovati.
« Last Edit: December 28, 2013, 09:27:31 am by dzumba » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #123 on: December 28, 2013, 12:28:14 am »


Ispada da je u osnovi opet- "pošto krompir". Jel` prodato... jeste... jel` u garantnom roku kupac saopštio primedbe, pretenzije, žalbu, ili kako god da ih nazovemo... Ako nije... ćao đaci, vama top, nama pare, i posle toga "dun`te" Čiki (Čici), itd...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #124 on: December 28, 2013, 10:29:24 am »

Da, tako je, upoređivao ga je sa INS-evima srednje preciznosti. Cene mi je rekao na osnovu koštanja sklopova koje su kupili, ili izradili bi sačinile uređaje(e) koje su prikazali. Možda se u konkretnom slučaju radi o "bacanju prašine u oči" ali lično mi je poznato da su neki sistemi bili, odnosno mogli biti daleko jeftiniji od sličnih stranih, ali niko nije mogao (hteo) da ih napravi u serijskoj proizvodnji. I ne toliko što to tehnološki ne bi moglo, nego nemaš sigurno tržište, a domaća potražnja bi bila mala. Naši proizvođači su bili naučili da ulože "ništa", a zarade "puno". Ono, to i jeste ieal, ali se do ideala stiže dugim procesom gde se nešto mora uložiti i rizikovati.

INS sitem koji je ugradje na NORU (strani) je bio oko 100.000 USD ako me pamcenje sluzi. To je podatak sa proslog partnera od ljudi iz SDPR-a.
Logged
proka89
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #125 on: January 23, 2014, 02:44:58 pm »

Tri verzije Nore B52:

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/JazoawlGhJE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/LwxDOcK5H9w?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/W6-YvXucEPc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Takodje evo i ovde da postavim sta mi je preneo jedan lik iz Bangladesa na PD forumu:

Quote
according to a recent newspaper report, Bangladesh Army paid Serbia BDT 5,413.4 million for the SPHs..... this comes to roughly around $69.4 million.... so, again roughly $3.85 million per unit.... just a quick calculation....

A u tu sumu verovatno spadaju i BOV M11, municija, obuka... Ali sve u svemu eto koliko treba izdvojiti za divizion Nora B52, barem kada je u pitanju verzija za Banglades.
Logged
Mr.ZeKa
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 41



« Reply #126 on: January 23, 2014, 03:57:08 pm »

Stavlja se INS one preciznosti koji je dovoljan .... koji zadovoljava potrebe.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #127 on: January 23, 2014, 06:39:50 pm »

Stavlja se INS one preciznosti koji je dovoljan .... koji zadovoljava potrebe.

To vazi za i za sve ostalo.
Logged
ilija baja
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13


stariji vodnik


« Reply #128 on: October 20, 2014, 07:28:46 pm »

pozdrav ljudi, negdje sam procitao da je vojska uzela 6 komada! zna li neko nesto vise?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #129 on: October 20, 2014, 07:59:46 pm »


Teško mi je poverovati da je VS rešila da uvede ovaj sistem, prosto zbog volana na desnoj strani, a drugo, otkuda novac da se to kupi. Iako je ova SH  jeftinija od PZH 2000, opet je reč o par miliona $ po komadu. Inače, šasija je KAMAZ 63501, vrlo dobro i prohodno vozilo. iako na prvi pogled izgleda da je šasija člankasta, ipak je kruta, mada je moguće uvijanje od par stepeni. Osnovno polje dejstva je unazad, 180* zadnje polusfere i po 30* levo i desno, ukupno oko 240*. I da je moguće dejstvo skroz napred, blast od moćnog 155mm punjenja je suviše jak.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #130 on: October 20, 2014, 08:16:12 pm »

Zašto VS u skorije vrijeme ne planira uvesti samohodni kalibar 155mm te prioritet daje manjem i slabijem kalibru 122mm u vidu Sore ? na temelju čega se bazira takva odluka i strategija davanja prednosti 122mm naspram 155 mm ? pogotovo uzme li se u obzir da domaća industrija može napraviti takav sustav bez da se uvozi strani.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #131 on: October 20, 2014, 08:24:19 pm »

122 mm ide za rezervu i samohodne artiljerijske divisions, dok se kalibar 152 mm nalazi u mesovitoj artiljerijskoj brigadi. Oruzja kalibra 155mm su povucena.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #132 on: October 20, 2014, 08:33:14 pm »

Dok "Krušik" proizvodi municiju određenog kalibra ne vidim razloga da se neko artiljerijsko oruđe povlači iz upotrebe. Kako izgleda rade i 152 mm i 155 mm.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #133 on: October 20, 2014, 08:52:02 pm »

 Mislim da su još negde 2006. sve haubice M-65 155mm (YU verzija M-114) povučene i uglavnom rashodovane.  Municija se proizvodi, verovatno za izvoz, a sama M-65 je teška, ima mali domet i malu brzinu gađanja. Nisam nigde naišao na podatak da je srpska namenska finalizovala najsavremeniju municiju 152 i 155mm (usavršene forme, base-bleed, itd.)
Logged
proka89
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #134 on: November 07, 2014, 11:03:56 pm »

Nisam nigde naišao na podatak da je srpska namenska finalizovala najsavremeniju municiju 152 i 155mm (usavršene forme, base-bleed, itd.)

Ne mogu sada da se setim gde sam citao, ali koliko znam u Slobodi je odavno osvojena proizvodnja BB municije (ERFB-BB M03), i ta municija je vec prodavana inostranim kupcima. Evo ovde u prvom planu se vidi taj projektil:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dok je onaj sa raketnim motorom i generatorom gasa i dalje u razvoju


* img_1443.jpg (172.17 KB, 1200x801 - viewed 212 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 22 queries.