PALUBA
April 16, 2024, 09:09:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Samohodno artiljerijsko oruđe 155 mm/52 kal. M03 NORA - B52  (Read 245818 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #60 on: July 15, 2011, 09:09:47 pm »

Није ми била намера да звучим као пропагандни материјал, иако је тако испало, јасно је да нашој војсци желим све најбоље, најсавременије, најмобилније и знам да ни најмање није лако.

Заправо сам питао: како се све то ради, како се опрема, како се организује производња и врше тестирања и имплементација? То ме брине, и Ви дадосте одговор.

Дакле, извоз и јесте ту битан због обезбеђивања средстава. И Нора нам такође треба.

Само ми не рекосте оно најбитније, КО  ради оно све што сте набројали? Ко доводи ствари у контекст околности, како Ви рекосте? Ко планира? Министарство одбране?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #61 on: July 15, 2011, 10:04:42 pm »

Онако уопштено и поједностављено. Министарство израђује План опремања НВО (аноружањем и војном опремом), односно Планове развоја и НИР-а (научно-истраживачког рада). Постоје тзв. тактички носиоци за сваки вид-род војске кои јсе старају и развоју и опремању. Тактички носиоци израђују студије развоја видова-родова. На бази њих се планира развој нових НВО или набавка готових средстава са тржишта. За то су потрбен паре. А пара никад довољно за све. Зато, али и у циљу праћења стањ пројеката постоји нешто што се некад звало "војнотехнички савте" који разматра шта треба развијата, шта куповати и прати развој НВО и предлаже усвајање.

Конкретније: Војној полицији треба ново борбено возило. Да би рекли "треба нам" мора да постоји студија развоја ВП у којој је процењено и оцењено да је неко такво средство потребно. У тим студијама се у глобалу тако нешто пројектује, али и предвиђа како доћи до тог средства (развојем или набавком на тржишту). Ако је студија усвојена, а у њој пише да се иде у развој сопственим средствима онда Управа ВП доставља предлог да се у план развоја НВО уврсти развој новог борбеног возила ВП. Ако то уђе у план, тада Управа војне полиције мора да изради тзв. тактичку студију која треба да покаже какво је стање - тренд таквих средстава у свету, какво средство и зашто нама треба и ако треба какве карактеристике треба да има, као и да ли је исплатвије развијати код нас ново средство или је исплатљивије купити готово. Ту студију треба да неко усвоји - то је онај помињани Војнотехнички савет. Када се то усвоји, ради се студија развоја у којој се прецизније разрађује медологија развоја борбеног возила- ко ће шта да ради и у ком временском периоду, ко ће шта да конструише, ко ће шта да прави прави, дају се пројектни задаци и наравно предвиђају се паре, од дневница и хотелских рачуна за инжењери и техничаре па до пара за увоз појединих склопова и њихву уградњу, све у банку. Обично пројектовање ради ВТИ. ВТИ као главни пројектант стално кординира рад са произвођачима и тактичким носиоцима. То би требало да се оконча израдом прво функционалног модела, па прототипа. То модели и прототип се "дрндају" и дорађју ("Курјак" је на пример протип) онда се ради прототипска серија борбених возила која иде на испитивање код корисника где га они "муче". Након тога се дорађује у односу на примедбе и уочене мањкавости и ако је све уреди иде се на тзв. "0" (нулту) серију. када се оцени да је средтво урађено према постављеним "тактичко-техничким захетвима" шаље се у Технички опитни центар (ТОЦ) да га испита, односно да га као независна сертификациона кућа упореди са стнадардима и ТТЗ. Они га испитују тако што пореде стварен картеристике средстава добијене на испитивању са тактичко-техничким захтевима и утврђеним стандардима (СНО- стандард народне одбране или СТАНГ ако се ради о НАТО стандардима). Обично му нађу неко ману па се то отклања. Када средство прође испитивање у ТОЦ-у, обавља се званично "усвајање" - министра потпише решење о усвајању борбеног возила у НВО Војске. Наравно, код једноставнијих средастава неке фазе и студије се могу скратити или објединити. само ако се овако ради добије се квалитетно, поуздано и ефикасно средство. А за то је као што се види потребно: знање, време, паре, опрема и стрпљење.

Зато ја за већину средства које приказуеј СДПР кажем: ако није прошло ТОЦ нема шта да тражи у ВС. А тамо званично неће доћи ако "тактички носилац" није исказао потребу. А неће је исказати ако је објективно нема  и ако нема пара. И тачка.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #62 on: July 15, 2011, 10:15:19 pm »

Gospodo, mene zanima sledeće:

Ako se već Nore sklapaju kanibalizacijom M84 haubica, da li to znači da Vojska Srbije sa svakom Norom koju SDPR sastavi i proda gubi 1 haubicu?

Zar to ne znači arčenje državnih para i državne imovine? Prodavanje nerashodovanih sredstava?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #63 on: July 15, 2011, 10:17:36 pm »

Још нешто. Ти каже "и Нора нам треба". Како ти то знаш? Писао си тактичку студију или си је прочитао? Или си чуо приче разних стручнијих и мање стручних лица. Ми овде, колико год били квалификовани за неку област нисмо меродавни да тврдимо да нешто треба или не треба. дакле, Нора нам можда треба, али нам таква каква је на том нивоу развоја можда и не треба. Ми незнамо детаље, колико го били обавештени. И добро је што је тако.  Ипак, можемо  да процерњујемо, да размењујемо мишљење, али одлуку доносе само они из система и нико то боље од њих не зна нити може да зна.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #64 on: July 15, 2011, 10:23:44 pm »

ХрцАк47, СДПР је државна фирма, каво год ми мкишљење имали о њој. Друго, ко ти је рекао да се канибализују хаубице. Постоји нешто што се зове резервни део, апостоји и "вишак". Узгред цеви се могу направити у Србији, можда не у великој серији, али могу. Такође, могу и да се купе или наруче по пројектној документацији (као и много што шта). Треће, ако хоћеш нешто да добијеш (извесно је прилично), у овом случају дражава као власник СДПР-а, мораш нешто и да даш.
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #65 on: July 15, 2011, 10:32:41 pm »

Још нешто. Ти каже "и Нора нам треба". Како ти то знаш? Писао си тактичку студију или си је прочитао? Или си чуо приче разних стручнијих и мање стручних лица. Ми овде, колико год били квалификовани за неку област нисмо меродавни да тврдимо да нешто треба или не треба.

Прво, нема потребе за таквим тоном, нити толеришем такво обраћање. Стога ћу се одјавити са форума.

Друго, нисам писао тактичку студију, нити читао исту, нити читам икакве памфлете. Дошао сам до закључка погрешно протумачивши да Ви нешто знате на основу претходног поста. Стога, по среди је неспоразум.

"А неће је исказати ако је објективно нема  и ако нема пара. И тачка."
Стварно тачка. Хвала на исцрпном одговору.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #66 on: July 15, 2011, 10:45:37 pm »

Можда сам био мало тврђи у исказу, али  се то свако не односи на тебе лично. Управо сам ти и хтео рећи да свако од нас само нешто зна али ника све. Тако се овде исказане тврдње, укључујући и моје не могу схвати као апсолутне истине. Немам ништа против да имаш другачији став и да га овде и изнесеш. Квалитет форума управо и расте ако има сукоба мишљења јер се тако пре и боље дође до близине истине.

Тачка се однос на то да се то тако ради и никако другачије, по мом суду. Приказ неких не завршених средстава, као и неких средстава које СДПР ради или по наруџбини или по властитој процени ствара забуну да иза свега стоји Војска (у смислу исказаних потреба) . Не стоји, али вероватно помаже у скалду са могућности и интересом државе.

А што се твоје одјаве тиче, мислим да нисам ни утицао да се пријавиш, као што не могу  на тода се одјавиш или не одјавиш. То је твоја воља.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #67 on: July 15, 2011, 11:44:16 pm »

Узгред цеви се могу направити у Србији, можда не у великој серији, али могу.
Wink.....Gde?....druze dzumba

@ FF  Druze FF u kom cad programu si uradio reduktor, radio sam ga i ja ali samo u autocad verziji, znaci Angry , tehnicku dokumentaciju, sklop, kuciste...sve u 2D.....
« Last Edit: July 16, 2011, 12:01:28 am by rotring » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #68 on: July 16, 2011, 09:32:07 am »

3D je AutoDesk Inventor. U principu, svaki od tih programa su isti. Radio sam u Solid Works-u, ProEngineer-u, Catii, ali Inventor koristimo u firmi. Sklopni crtež je stari dobri ACAD.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #69 on: July 16, 2011, 03:36:42 pm »

Hvala Bojane Wink bice slika kad stignu gotovi?
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #70 on: August 02, 2011, 08:07:42 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* nora.JPG (37.59 KB, 633x392 - viewed 605 times.)
Logged
unit786
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #71 on: December 14, 2011, 01:49:04 am »

Možete li dati mi informacije o Nora B52 K1 topništvo?
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #72 on: December 28, 2011, 09:21:44 pm »

Kakve sve slike iranci imaju

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* HPIM0887.jpg (52.98 KB, 768x576 - viewed 389 times.)

* HPIM0889.jpg (47.53 KB, 768x576 - viewed 374 times.)

* HPIM0896.jpg (71.69 KB, 768x576 - viewed 369 times.)

* HPIM0899.jpg (54.77 KB, 576x768 - viewed 371 times.)

* HPIM0900.jpg (67.39 KB, 768x576 - viewed 221 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #73 on: December 28, 2011, 09:22:44 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* HPIM0901.jpg (48.05 KB, 768x576 - viewed 182 times.)

* HPIM0902.jpg (62.02 KB, 768x576 - viewed 184 times.)

* noraasia20063is3ju.jpg (63.09 KB, 800x800 - viewed 181 times.)
Logged
lord sir giga
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #74 on: December 29, 2011, 06:54:08 pm »

@Zeljko11 Da li su gorepostavljene slike iz hala kod nas ili kod njih, odnosno da li smo kojim slucajem tamo poceli daradimo sklapanje, pitam posto iz posta gore se nevidi tacno niti se kaze.
Inace jedan od poslova koji obecava, ali videcemo na kraju koliko ce to para doneti samoj drzavi a koliko ce uzeti SDPR.
I po svemu sudeci ne bi bilo lose ukoliko ima kapaciteta da se odredjeni broj Nora obicnih prebaci na ovaj nivo na kamionu, dobilo bi se na vremenu izmedju dolaska na odredjeno mesto i prelaska iz marsevskog u borbeni polozaj, i spasilo oruzje kao i posada od kontrabatiranja.
A zna se koliko sekunde danas u realnoj borbi igraju ulogu kao merilo prezivljavanja ili ne prezivljavanja
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.