PALUBA
March 29, 2024, 05:42:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Oznake ratne mornarice Vojske Jugoslavije  (Read 12185 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« on: June 09, 2009, 10:27:35 pm »

Evo i oznaka ratne mornarice VJ koje sm uspeo da sakupim. Nedostaju mi oznake admirala i podoficira (verzija sa dva sidra). Nadam se da cu jednu od ove dve dobiti uskoro  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* v6kqjq.jpg (51.98 KB, 604x453 - viewed 1292 times.)
« Last Edit: July 03, 2010, 07:20:49 pm by Rade » Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #1 on: June 10, 2009, 05:33:32 pm »

Pa, Barkman, Ti imas oznake iz 1993. (nepotpune), nedostaje Ti podoficirska i admiralska. Donja desno je mornarska. U sredini je mala plaketa RF 31 i ona ne predstavlja oznaku RM. A za ove koje Ti nedostaju, pokusacu da nabavim, pa cu Ti javiti.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: June 10, 2009, 07:49:12 pm »

Oznake su "bogatije" nego naše. Mislim, da bi bilo dobro, da postoje i oznake izvezene na "radnim" kapama radi praktičnosti. A postoji i mogučnost povređivanja sa metalnima. No "ima ko da misli", kako se kaže!
Pozdrav
Duje
Logged
Gasser
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25



« Reply #3 on: February 21, 2013, 11:48:46 pm »

Molim vas...iz kog su perioda lijeve,a iz koga desne oznake .... Hvala..
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #4 on: February 24, 2013, 10:29:12 pm »

Ova sadva sidra su usvojena 1994 i nakon toga zamenjena kao neodgovarajuća čini mi se 2000 (leva polovina slike)
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #5 on: February 25, 2013, 10:04:41 am »

Oznake sa dva ukrstena sidra su u nasoj tradiciji uvek bile simbol trgovacke mornarice. Usvojene su 1993. godine i na moju (sedmogodisnju) inicijativu zamenjene 2000. godine tradicionalnom stilizacijom zlatnog sidra na crnom polju, oivicenom stilizovanim lovorovim vencem. Oznake na kapama sa jednim sidrom su moj dizajn, a i danasnje oznake na kapama u RRF (ili, kako se vec zove) vuku poreklo iz ovih oznaka. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Znakovi_1.JPG (428.58 KB, 1300x1600 - viewed 964 times.)
Logged
Gasser
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25



« Reply #6 on: February 25, 2013, 11:31:20 am »

Hvala! (drago mi je i da sam "upoznao" tvorca oznaka!)
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #7 on: February 25, 2013, 09:20:29 pm »

Citao sam u casopisu Vojska polemiku oko oznaka RM. Nisam bas najboplje ukacio sta je na onim starim sa dva sidra bilo predstavljeno u vencu lovor ili mirta i u cemu je razlika (vizuelno ne heraldicki)
Takodje, molim pomorce za pojasnjenje u cemu je razlika izmedju sidra, lengera i kotve.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #8 on: February 25, 2013, 10:07:05 pm »

Sidro je savremen stručni i široko prihvaćeni naziv obično metalne naprave čijim se spuštanjem (obaranjem) i pričvršćivanjem za dno brod treba zaustaviti i održati na određenom mestu, manje-više nepokretnim. Ima raznih vrsta i veličina. Klasično sidro je tzv. admiralitetsko sidro, patentirano u Engleskoj. Danas se slabije koristi. Manja plovila koriste tzv patent-sidro,a najveći brodovi tzv. halovo sidro i njegove varijante. Lenger je to isto samo kao kalk iz Francuskog - l`ancre (l`ankr-lenger). Kotva je raznovidnost sidra koja se koristi obično na rekama, ima prostiju konstrukciju, jer su sile koje na kotvu deluju na reci obično znatno manje nego na moru. Sastoji se obično od čelične cevi/štapa sa zakrivljenim krajevima lopatastog izgleda. Naravno na vrhu ima škopac (gambetu, jel...) za koji se vezuje konop ili čelik čelo, prostije - sajla. Kotva može imati dve, tri ili četiri kraja/šape. Zato se nekad zove i mačak.

Slatko sam se nasmejao kada je jedan savski brodarac došao u prekomandu na Vargerolu. Kad je video admiralitetsko sidro pitao sam ga šta je to - a on je mrtav-ladan rekao - mačak sa dve šape i motkom.
Ovo vam je objašnjenje amatera, ali mislim da nisam nigde naročito pogrešio.
« Last Edit: February 25, 2013, 10:26:23 pm by kumbor » Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #9 on: February 25, 2013, 10:11:53 pm »

хвала Кумбор али пре бих разумео да си ми обајснио закон термодинамике. Шалу на страну, можеш ли прикачити слику та три појма чисто да стекнем визулени утиска. Гугл избацује све и свашта.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #10 on: February 25, 2013, 10:25:10 pm »

У разделу "Поморство" постоји тема "Сидро". Тамо су многи свашта детаљно написали, са сликама и објашњењима. Рекох да је сидро исто што и ленгер, с тим што се тај термин код Срба ређе користи , а у хрватском никако, сем понекад за речно сидро. Ленгер је термин позајмљен из француског. Сидро је лепа наша реч. У грађевинарству се користи термин анкер, али то није сидро. Анкер је немачка реч и у немачком значи пре свега баш сидро.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #11 on: February 25, 2013, 10:25:34 pm »

    
Sidro
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #12 on: February 25, 2013, 10:32:07 pm »

У разделу "Поморство" постоји тема "Сидро". Тамо су многи свашта детаљно написали, са сликама и објашњењима. Рекох да је сидро исто што и ленгер, с тим што се тај термин код Срба ређе користи , а у хрватском никако, сем понекад за речно сидро. Ленгер је термин позајмљен из француског. Сидро је лепа наша реч. У грађевинарству се користи термин анкер, али то није сидро. Анкер је немачка реч и у немачком значи пре свега баш сидро.

Hvala Kumbor.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #13 on: February 25, 2013, 10:32:42 pm »

   
Sidro

Eto i Solaris ti je dao link. Ima sve što te interesuje.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #14 on: February 25, 2013, 10:40:54 pm »

Добар чланак о сидрима.
Сад су ми неке ствари јасније - "морнарска" тетоважа је стилизовано адмиралитетско сидро (летва је често окренута за 90 степени). Пошто се то сидро не користи поодавно на већим бродовима, очигледно је заостатак из времена бродова на једра.

http://static.tvtropes.org/pmwiki/pub/images/popeye.jpg

Сад смо и то разјаснили Smiley
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.