PALUBA
March 19, 2024, 11:56:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7]   Go Down
  Print  
Author Topic: Messerchmitt Bf-109E-3a  (Read 96680 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 586


« Reply #90 on: January 17, 2023, 10:10:35 am »

Do danas nije objavljen ni jedan konkretan foto dokaz da je neki od VVKJ Me-109E imao nacrtanu tu mali zastavu na repu.
Dosta fotografija je isplivalo u poslednje vreme i napisano je nekoliko knjiga na tu temu - ta mala zastava na Meserima se nigde ne vidi.
Malu zastavu su imali ucrtanu lovci farbani u višebojnu kamuflažu u domaćim fabrikama (Ik-2, IK-3, Zmaj Hariken), zatim Bregei, Potezi, Dornijei, Savoje itd, ali nema dokaza za 109-ke.  

Ko ima takav dokaz neka ga objavi ili neka ćuti zauvek Smiley A ako nisam u pravu i ako nemam pojma, onda je to samo zato što neko krije dokumentaciju o našem nasleđu samo za sebe.

Ovi proizvoljni profili od pre 30-40 godina će samo da nastave da prave zabunu kod novih generacija.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 399


« Reply #91 on: January 17, 2023, 11:15:11 am »

relja, forumi su zato da se izmjenjuju misljenja. Ne vidim razlog da se toliko uzbudis cak i ako nesto nije onako kako ti mislis da bi trebalo biti. Nije mi jasno kako nisi reagirao na dvije fotografije sa prve stranice ovog posta gdje se vidi mala zastava cak i pise na skici. Ja ne sumnjam da si ti dobar poznavalac te materije. Ja sam postavio ono sto sam nasao u mojoj zbirci profila.Evo ti par fotografija sa prve stranice posta plus i jedna sa neta a i Tamya model 1:72 mesera L-10 daje sa zastavicim??
Na jednom forumu tvrde da postoji fotografija L-10 nakon udesa i u Knjizi Borislava Ciglica Me-109 Yugoslav story na stranici 81. Ja je nemam a ti sigurno da pa provjeri.
citiram :
"Hi! It seems there is no shortage of artist`s profiles for this aircraft (the Yugoslav Bf 109E L-10), but the only - murky - photo I could find that is said to be of it shows it crashed with people on top and I can barely make out the L-10, let alone any other details. Does anyone know of better quality photographs of this plane?
wo photos (crashed) of this aircraft on page 81 of Messerschmitt Bf109, The Yugoslav Story, by Boris Ciglic

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

sa neta

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 6_89_31.jpg (484.28 KB, 800x1131 - viewed 10 times.)

* 7.jpg (38.88 KB, 640x226 - viewed 4 times.)

* me-109_19.jpg (64.22 KB, 1024x768 - viewed 3 times.)

* 2_90_15.jpg (493.68 KB, 800x1131 - viewed 6 times.)

* 1425997342_me-109e-3ryaf.jpg (22.85 KB, 821x289 - viewed 2 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 586


« Reply #92 on: January 17, 2023, 11:42:43 am »

Milane, ne uzbudjujem se za zbog ovakvih stvari.

Samo pišem o temi - reagovao sam kada sam primetio grešku, ranije je nisam uočio. To je sve, ništa lično.

Evo, spominješ tu knjigu, ja je imam.
Na toj strani se vidi ne jedna nego dve forografije olupine L-10. Ali ni na jednoj se ne vidi zastava na repu.
Na prvoj (slikan je desni bok, opšte je poznata) se ne vidi kormilo pravca - van kadra fotografije je.
Na drugoj je fotografisan "sa nosa" i vidi se da je kormilo oštećeno, ali se zastava jednostavno ne vidi, što zbog ugla fotografisanja što zbog kvaliteta fotografije.
Uzgred, i istoj toj Ciglićevoj knjizi, crtež-profil L-10 je objavljen - bez zastave na repu, isto kao i ostali (ili velika zastava ili bez ikakve zastave).
Ista ta fotografija L-10 sa boka je objavljena i u Aeroplanu iz kojeg su crtani profili koje si malopre postavio (kupio sam taj broj čim je izašao) i isto se kormilo ne vidi - proveri i sam.

Dakle - foto dokaz o zastavi na L-10 ne postoji, ili nije objavljen.

Objavljena su samo ova slobodna tumačenja koja i danas opstaju uprkos nedostatu dokaza.


Usput - meni prikazi Me-109E VVKJ "lepše" izgledaju sa tom malom zastavom - ali šta da radimo ako jednostavno nije bilo tako, nego je to samo još jedna od zabluda nastalih zato što tema nije na vreme obrađivana i objavljivana kako treba, sa sve konstruktivnim kritikama i kasnijim ispravkama?
Možemo samo da reagujemo kada se greška ponovo i iznova objavljuje na internetu.
Kao što rekoh - ništa lično, pišemo o faktima.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #93 on: January 17, 2023, 02:50:03 pm »

Magazin Avions, Šime Oštrić, Jugoslovenski Meseršmiti, oba snimka L10, na gornjem se vidi kormilo pravca sa kojeg je isečena platnena presvlaka, na mestu gde bi mogla biti mala zastava, što samo navodi
 na zaključak da je možda bila tu, ali ne i da je stvarno bila.
Sve dalje su špekulacije i na osnovu toga su i nastali ti fantomski profili L-10.
Celokupna priča o Aprilskom ratu je do te mere mitologizovana da je jako teško razlučiti šta je istina a šta je mit.
Zato ne treba uzimati zdravo za gotovo sve što se po internetu može pronaći, već valja kritički razmotriti šta je realno i tačno a šta ne.
A za to treba malo više vremena, znanja, literature i rada na materijalu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* sNo26P69L10Aviona.jpg (338.09 KB, 1200x1406 - viewed 20 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 586


« Reply #94 on: January 17, 2023, 03:30:29 pm »

Da, to su te dve fotografije, stim što na ovoj donjoj fotograf nije ni uslikao krmilo pravca, već samo vertikalac... a zastava bi navodno trebala da bude na krmilu.
I pitanje je kako je došlo do oštećenja krmila, da li je platno (nisam siguran, ali mislim da je bilo presvučeno platnom) isečeno na zemlji posle prinudnog sletanja ili je oštećenje nastalo u vadušnoh borbi (moguće da je vazdušna struja oktinula komade).
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 399


« Reply #95 on: January 17, 2023, 04:41:14 pm »

Stvarno nisam prije nikada isao za tim detaljem, da na Meserima nema male zastave. Samo mi nije jasno zasto je onda Sime Ostric u svojoj publikaciji Avions Hors Serie no. 26 "Les Messerschmitt Yugoslavien",  na stranicama 104 dolje rep mala zastava, stranica 105 desno dolje i stranica 106 profili L-43,L-53 i L-26 dati su sa malom zastavom na repu. Da li su se istrazivanja u medjuvremenu razvila tako kako vi kazete. Ocito ste u pravu ,a mene je pregazilo vrijeme.Iskreno nisam isao za tim detaljem.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 586


« Reply #96 on: January 17, 2023, 06:25:06 pm »

Tačno je da je objavljeno mnogo profila - crteža, sa tom malom zastavom na repu.

Isto tako, do sada u štampi a i na internetu, a pri tome mislim pre svega aukcije fotografija okupatorskih vojnika na ebay.de kao web izvor, nije viđena fotografija jugoslovenskog kraljevskog Me-109 sa tom malom zastavom. Čak ni fotografija olupine.

I ja kada vidim meni neku do sada nepoznatu fotografiju 109-ke, prvo gledam taj detalj.
Ali ni u jednoj knjizi ili publikaciji, a u poslednjih 30 godina je objavljeno nekoliko, toga na fotografijama jednostavno - nema.


Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 221


« Reply #97 on: December 03, 2023, 05:26:44 pm »

Primopredaja aviona 19 oktobar 1939g.
U kabini Miha Klavora

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bf 109 Yu.jpg (300.9 KB, 964x622 - viewed 15 times.)

* Bf 109 Yug.jpg (205.98 KB, 987x631 - viewed 9 times.)

* nas.jpg (98.86 KB, 977x284 - viewed 11 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 221


« Reply #98 on: December 11, 2023, 04:27:57 pm »

Kako je video umetnik

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bf109jkrv.jpg (143.01 KB, 800x480 - viewed 8 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 221


« Reply #99 on: December 27, 2023, 03:31:59 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Spremni za isporuku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* nas.jpg (98.86 KB, 977x284 - viewed 5 times.)

* isporuka bf109.jpg (211.22 KB, 824x605 - viewed 7 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 24 queries.