PALUBA
April 23, 2024, 07:09:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Miloš Milovanović: Želim da budem pilot „galeba“  (Read 1258 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« on: August 19, 2010, 12:56:32 pm »

19. 08. 2010.

TV Voditelj pohađa školu letenja

Miloš Milovanović: Želim da budem pilot „galeba“

S. Milojković

Miloš Milovanović, voditelj jutarnjeg programa „Dizanje“ na Televiziji B92 dok je bio dečak sanjao je da leti kao Supermen i pevušio „Hej vojnici, vazduhoplovci...“.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Njegov san se delimično ostvaruje. On pohađa školu letenja u aeroklubu „Kikinda“ i na proleće bi trebalo da dobije privatnu pilotsku dozvolu PPL. Ljubav prema letelicama stekao je uz prijatelja Vladu Bojovića, predsednika aerokluba „Galeb“ koji se bavi prikupljanjem, restauriranjem i letenjem na starim vojnim avionima domaće proizvodnje.

- Do 2020. priželjkujemo da imamo 13, 14 aviona, čitav muzej oldtajmera u letnom stanju. Naša zemlja ima ozbiljnu vazduhoplovnu istoriju i tradiciju i treba da držimo do toga. Zainteresovao sam se i počeo da se družim sa ljudima iz „Galeba“. Upravo rekonstruišemo prvi ikada napravljen avion „galeb“ i to radimo sa čovekom koji ga je pravio, koji je udario bukvalno prvu nitnu, sa limarom Acom Mihićem. Ove godine obeležićemo 100 godina leta u Srbiji, a dogodine pola veka leta „Galeba“! U našem klubu su neke od legendi domaćeg vazduhoplovstva za koje se dobro zna i van Srbije - priča Miloš Milovanović.

U februaru je upisao pilotsku školu, odslušao 20 teoretskih časova, položio prvi ispit i sad mu predstoji praktična nastava. Ovih dana bi trebalo da počne da pilotira sa instruktorom Davorinom Pavlovićem u avionu „tomahawk PA38“. Do sada je kao suvozač leteo u mnogim avionima, povremeno je uzimao i komande u ruke i kaže da je osećaj fantastičan.


- Unutrašnjost ovih aviona je manja od unutrašnjosti automobila i kada se tim malim krilima dignete na 1.000 metara osetite svaki pokret i dašak vetra dok odozgo gledate Beograd. To ne može da se poredi sa letenjem putničkim avionom koji, osim kad uzleće i sleće, ne pruža čoveku neku preteranu atmosferu boravka na nebu. Na proleće ću moći da kažem: evo, ja sad imam dozvolu i samostalni sam pilot. Najviše me raduje to što ću, kada završim sa obukom, leteti i na avionima koje smo mi ovde sklapali: „utva 66“ velika, „utva 75“ mala... A onda ću jednog dana, Bože zdravlja, leteti i u „galebu“ - priča Miloš.

Obuka za privatnog pilota iznosi oko 8.500 evra, pa ipak kod nas je to mnogo jeftinije nego u svetu, pa na obuku dolaze i iz inostranstva.

- Stranci dolaze jer osim niske cene imamo dugu tradiciju i u školstvu i u letenju. Mnogi naši piloti lete po svetu, pravi smo rasadnik avijatičara (smeh) - ponosno priča Milovanović.

Kakve su mogućnosti da neko ko je završio pilotsku školu nabavi i svoj lični avion, i koliko košta najjeftiniji, pitamo našeg sagovornika.

- Još nisam razmišljao da nabavim svoj, ali čini mi se da se cene kreću od 15.000 evra, pa naviše.

Pa, to je kao automobil!, zaključujemo.

- (smeh) Jeste, ali uračunajte i cenu goriva, održavanja, pripreme... Ne bih baš savetovao da ako neko razmišlja između kupovine novog automobila i aviona da se odluči za avion - objašnjava popularni voditelj.


Nesuđeni muzičar
Miloš je završio muzičku akademiju, pre nego što je počeo da se bavi novinarstvom. Bio je i portparol Beogradske filharmonije, sad za muziku ima manje vremena.
- Kontrabas stoji na počasnom mestu u mojoj dnevnoj sobi. Svakog jutra i večeri se nas dvojica pogledamo, pozdravimo jedan drugog i razmišljamo šta bismo mogli da uradimo. Mnogo mojih kolega sa akademije danas svira u orkestrima i bendovima i zovu me da sviramo. Voleo bih, ali to sad nije ni na vidiku - kaže Milovanović.

Poznati piloti
Pilotiranje je već neko vreme popularna disciplina među svetskim džet-setom, a odnedavno se i domaće javne ličnosti interesuju za veštinu upravljanja avionima. Teniser Novak Đoković, reditelj Emir Kusturica, glumac Dragan Jovanović, kao i voditelji Katarina Šišmanović i Milan Kalinić spadaju među srećnike koji su ukrotili „čelične ptice“.



Izvor: Blic

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 25 queries.