PALUBA
April 18, 2024, 11:36:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni čamci klase OSA I  (Read 363382 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #135 on: September 17, 2010, 09:11:37 pm »

A što se tiče udobnosti na RČ, ona je bila ipak mnogo bolja nego na TČ, koji su da prostite imali problem čak i sa trofrtaljnom WC šoljom. Kod nas je posada živela na brodu, dok je kod Rusa živela u kasarni na kopnu.
Dojmio me se takođe onaj bojler u strojarnici za grejanje vode za grejanje motora. Mlađi oficiri su da bi došli do svog prostora u pramcu prolazili kroz mornarski prostor (da je bilo obrnuto bilo bi suviše), u kome je mnogo mesta zauzimala barbeta AK230. Dnevnog svetla pod palubom bilo je samo kroz staklene "prizme" na palubi.
RTOP su prema RČ bili opremljeni kao lajneri!
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #136 on: September 17, 2010, 09:26:07 pm »


Moj favorit ostaje jedinstveni eksperimentalni RČ pr.02066, sa prostranim pramčanim nagrađem i mostom, AK176, AK630M 1-2 "Roj" i 8 raketa "Uran" umesto 2 П15М / P21/22 i boljom elektronskom opremom.


može slika tog broda ?
« Last Edit: September 17, 2010, 09:29:03 pm by Boro Prodanic, Reason: Sređivanje citata » Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #137 on: September 17, 2010, 09:44:19 pm »

Po ruskim arhivskim podacima svi su isporučeni novi ali ipak za dva je meni malo sumnjivo jer su datumi problematični. Dok za ostalih osaa ima i kada su započeti dva se pojavljuju niotkud i ima samo dovršetak koji opet ne pasuje baš najbolje ali da ne dužim. Pitanje je i šta treba podrazumevati pod onim služio u sovjetskoj mornarici. VBR 31 Split je 30. novembra 1979 godine najpre ušao u sastav sovjetske Crnomorske flote i čak dobio ime Sokol da bi 19. februara 1980. godine izašao iz sastava sovjetske flote i 10. marta 1980. godine bio predat JRM. Da li je Split stvarno realno bio u sastavu sovjetske flote ili ne. Moguće je da su i raketni čamci po par meseci bili u sastavu sovjetske flote pre predaje ali da li to treba računati kao prodaju polovnih brodova mislim da ne.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #138 on: September 17, 2010, 10:00:20 pm »

A što se tiče udobnosti na RČ, ona je bila ipak mnogo bolja nego na TČ, koji su da prostite imali problem čak i sa trofrtaljnom WC šoljom. Kod nas je posada živela na brodu, dok je kod Rusa živela u kasarni na kopnu.
Dojmio me se takođe onaj bojler u strojarnici za grejanje vode za grejanje motora. Mlađi oficiri su da bi došli do svog prostora u pramcu prolazili kroz mornarski prostor (da je bilo obrnuto bilo bi suviše), u kome je mnogo mesta zauzimala barbeta AK230. Dnevnog svetla pod palubom bilo je samo kroz staklene "prizme" na palubi.
RTOP su prema RČ bili opremljeni kao lajneri!
  Donekle si u pravu o sličnostima i razlikama TČ i RČ. Retko koji TČ je devedesete dočekao bez rešenog stanja što se tiče WC-a i kupatila.U praoni u nadgrađu je svakako bila šolja pa smo pregrađivanjem i ugradnjom čučavca rešavali taj problem.Malo je bilo problema sa dvostapnom pumpom za vodu ali se i to nekako sredilo.U mornarskoj praoni odnosno predprostoru smo ugrađivali bojler a već je postojao tuš pa je i to rešeno.Jedino je vode kao i uvek falilo.Pomoćnim motorima je bilo predviđeno osim predgrevanja GM i kupanje posade ,odnosno Dekontaminacija.O poređenju sa Rtop je iluzorno govoriti,nema mesta poređenju.Tek kada sam prešao na topovnjaču video sam šta je brod 20 veka.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #139 on: September 17, 2010, 10:46:47 pm »

Po ruskim arhivskim podacima svi su isporučeni novi ali ipak za dva je meni malo sumnjivo jer su datumi problematični. Dok za ostalih osaa ima i kada su započeti dva se pojavljuju niotkud i ima samo dovršetak koji opet ne pasuje baš najbolje ali da ne dužim. Pitanje je i šta treba podrazumevati pod onim služio u sovjetskoj mornarici. VBR 31 Split je 30. novembra 1979 godine najpre ušao u sastav sovjetske Crnomorske flote i čak dobio ime Sokol da bi 19. februara 1980. godine izašao iz sastava sovjetske flote i 10. marta 1980. godine bio predat JRM. Da li je Split stvarno realno bio u sastavu sovjetske flote ili ne. Moguće je da su i raketni čamci po par meseci bili u sastavu sovjetske flote pre predaje ali da li to treba računati kao prodaju polovnih brodova mislim da ne.
Secam se da je VPB imao problema kod prolaza kroz Bosfor,dali je to zbog zastave/zemlje koja nije bila ukljucena u slobodan proaz kroz Bosfor i Dardanele-ne secam se vise?Ali nekako je to reseno, Turska je dala dozvolu za prolaz.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #140 on: September 17, 2010, 11:00:34 pm »

Samo da se potsetimo - OSA I,II,I

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
prema ovome, nasi RC su bili OSA II (vidi linije na raketne lansere i glavni jarbol)


* osa I,II ,III.jpg (341.77 KB, 1502x1760 - viewed 435 times.)
« Last Edit: September 18, 2010, 09:30:27 pm by leut » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #141 on: September 17, 2010, 11:10:11 pm »

Po ruskim arhivskim podacima svi su isporučeni novi ali ipak za dva je meni malo sumnjivo jer su datumi problematični. Dok za ostalih osaa ima i kada su započeti dva se pojavljuju niotkud i ima samo dovršetak koji opet ne pasuje baš najbolje ali da ne dužim. Pitanje je i šta treba podrazumevati pod onim služio u sovjetskoj mornarici. VBR 31 Split je 30. novembra 1979 godine najpre ušao u sastav sovjetske Crnomorske flote i čak dobio ime Sokol da bi 19. februara 1980. godine izašao iz sastava sovjetske flote i 10. marta 1980. godine bio predat JRM. Da li je Split stvarno realno bio u sastavu sovjetske flote ili ne. Moguće je da su i raketni čamci po par meseci bili u sastavu sovjetske flote pre predaje ali da li to treba računati kao prodaju polovnih brodova mislim da ne.
Secam se da je VPB imao problema kod prolaza kroz Bosfor,dali je to zbog zastave/zemlje koja nije bila ukljucena u slobodan proaz kroz Bosfor i Dardanele-ne secam se vise?Ali nekako je to reseno, Turska je dala dozvolu za prolaz.

Pt61, imaš li više podataka o plovidbi VPB (Split ili Kopar?) od Crnog Mora do Jadrana?

Deligrad, koliko vidim stalna je praksa u sovjetsko vreme bila da se novogradnje, iako naručene iz inostranstva, formalno uvode u flotnu list. Još pre završetka gradnje daje im se oznaka tipa, broj, pa i ime kod većih brodova. Formira se i posada. Vrše se zavodska ispitivanja, trimovanja, probne vožnje i prijemna ispitivanja. Do predaje naručiocu i brisanja iz flotne liste SSSR prođe nekoliko meseci. To su slučajevi prodaje i primopredaje novih brodova. Interesovalo me je da li je neki od RČ predat SFRJ iz aktivnog sastava jedinica flote, i taj odgovor sam uglavnom i dobio, na čemu ti zahvaljujem.

A šta je sa naučnim skupom "Dva veka vojne saradnje", gde je to i kad?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #142 on: September 17, 2010, 11:30:14 pm »


Moj favorit ostaje jedinstveni eksperimentalni RČ pr.02066, sa prostranim pramčanim nagrađem i mostom, AK176, AK630M 1-2 "Roj" i 8 raketa "Uran" umesto 2 П15М / P21/22 i boljom elektronskom opremom.


može slika tog broda ?

Otprilike ovako. U literaturi imam mnogo bolje slike, ali ko će sad da skenira! Umesto P15M su na istom mestu 2x4 "Uran". Lanseri su otprilike pod 45* po elevaciji i malo upolje po azimutu. AK630M 1-2 ima višu kupolu za dva automata AO18 jedan iznad drugog. Sa strane nadgrađa su razni uređaji za telemetriju. Oprema je više puta menjana, brod je bio eksperimentalan.

U visini AK176 je "malouronjeno pramčano krilo", a na dnu krmenog zrcala, na prelazu u dno je pokretna ploča kakva postoji na mnogim brzim brodovima. Sve to daje odličan uzgon, pramčana polovina se izdiže iz vode na krilo i maritimna svojstva su poboljšana, kao i brzina, bez obzira na povećanje deplasmana.

Ne mogu da proveravam sad, ali mislim da je nedavno rashodovan.


* 206mr.gif (30.95 KB, 700x271 - viewed 196 times.)
« Last Edit: September 17, 2010, 11:36:22 pm by kumbor » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #143 on: September 17, 2010, 11:34:57 pm »

Ovo je druga verzija hidrokrilca-prva je varijanta "Turya" sa 4 TC 533mm.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #144 on: September 17, 2010, 11:37:31 pm »

Ovo je druga verzija hidrokrilca-prva je varijanta "Turya" sa 4 TC 533mm.

Projekt 206M.
Trudim se da koristim zvanične ruske nazive i nadimke. NATO kod samo u zagradi!
Dosta mi je Fulcruma, Kresta, Hormona, Styxa, Bass tilta i Drum tilta, Nanuchki, Babochki i drugih gluposti!
« Last Edit: September 18, 2010, 12:05:20 am by kumbor » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #145 on: September 17, 2010, 11:45:52 pm »

Kumbor-davno je to bilo,radilo se o VPB31,ali secam se saopcenja po tadasnjem terku-"problemi sa prolaskom rzaraca Split su uspesno reseni,i ocekuje se da ovaj novi brod uskoro udje u sastav JRM"-dakle nije bilo nista objasnjeno o cemu su se
sastojali problemi.Moje slabo poznavanje pomorskog prava upucuje me na to da kroz Bosfor mogu slobodno da prolaze ratni brodovi zamalja oko Crnog mora,a svi ostali moraju da traze sozvolu za prolazak.Mislim da takva dozvola nije na vreme potrazena pa je doslo do kasnenja.Uostalom ima jos ljudi koji su ucestvovali u toj plovidbi, pa nadam se da ce neko od njih objasniti o cemu se radilo!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #146 on: September 17, 2010, 11:56:00 pm »

A evo i AK630M 1-2 "Рой" -"Roj" (kao roj pčela).  Automat je nešto ojačane konstrukcije, sa dužom cevi kao kod 3M87 "Kortik". Koristi se i APDS municija "Kerner". Navodno je dobijena efikasnost kao kod "Goalkeepera".

Slika je sa "navweaps.com". Levo se vidi lanser za "Uran", a desno je optoelektronski nišanski uređaj. Brod je pr.02066 - P44 (*R)


* Russian30mm54АК630Roy.jpg (23.96 KB, 500x500 - viewed 211 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #147 on: September 18, 2010, 12:37:28 pm »

Ovaj brod je zadnja evolucija projekta 205, a porinut je kao standardni projekat 206MR i uveden u sastav baltičke flote 1978. godine. U osnovi, bio je standardna platoforma, na kojoj su opitovani novi sistemi i oružja. 1983. demontirana su dva lansera za protivbrodske rakete P-15M, i ugrađen raketni protivbrodski sistem "Uran" koji je prvi put testiran na ovom brodu. Ukupno je bilo 24 lansiranja protivbrodske rakete Kh-35.

1985. brod je prebačen u crnomorsku flotu, a 1988. umesto krmenog topa AK-630M, ugrađen je eksperimentalni AK-630M1-2 "Roj".

2000. god. raketni sistem "Uran" je demontiran i prebačen na jedini ruski crnomorski razarč BPK "Smetlivij", koji je nakon proba prekvalifikovan u SKR. Nakon 2 godine opitovanja, rakete su vraćene na raketni čamac, s Smetlivij je dobio svoje.

Jedan od novina koje je opitovana na ovom brodu je i opto-elektronski sistem SP-521 "Rakurs" koji je omogućivao automatsku reakciju i dejstvo u slučaju iznenadne pojave cilja, bez prisustva posade na borbenim stanicama.

Izbrisan iz zvanično flotne liste crnomorske flote 2008, a 2009. je rashodovan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* r44_02.jpg (114.51 KB, 720x477 - viewed 364 times.)

* r44_01.jpg (212.88 KB, 720x503 - viewed 339 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #148 on: September 18, 2010, 01:06:10 pm »

Izgleda tromo (kao stari oklopni camci na rijekama), medjutim pri visokim brzinama, slika je drugacija.
http://www.warships.ru/Russia/Fighting_Ships/Missile_Boats/206MR.htm
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #149 on: September 18, 2010, 01:43:33 pm »

Mislim da ovu nismo imali.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* RC.jpg (78.86 KB, 524x720 - viewed 296 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.