PALUBA
April 20, 2024, 04:33:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni čamci klase OSA I  (Read 363574 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #150 on: September 18, 2010, 03:18:00 pm »

Ovaj brod je zadnja evolucija projekta 205, a porinut je kao standardni projekat 206MR
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Interesantno mi izgleda (a nadgradje - kom. most me spominje na Helsinki claas). A šta jim je onaj "kontejner" sa strane na donjoj sliki ?




« Last Edit: September 18, 2010, 03:27:26 pm by trpe grozni » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #151 on: September 18, 2010, 07:45:40 pm »

Jos cekam odgovor na moju dilemu-OSA I ili OSA II (vidi skice)?
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #152 on: September 18, 2010, 08:56:13 pm »

Prema nekim podacima oko 190-200 čamaca je bilo u naoružanju drugih zemalja  i na taj broj treba dodati koliko je bilo pod sovjestkom zastavom. Mislim tu i na Osu I i na Osu II.
Evo malo podataka o broju RC OSA:
SSSR                                110 cca
Alzir                                     1
Kina                                     5
Egipet                                 12
Polska                                 12
DDR                                    12
Romanija                               4
SFRJ                                   10 sto ukupno cini oko 160 jedinica
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #153 on: September 18, 2010, 09:01:18 pm »

Momo, zaboravio si na libijske OSE, imali su ih svojevremeno, po mojoj proceni najmanje deset komada ....
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #154 on: September 18, 2010, 09:56:22 pm »

Jos cekam odgovor na moju dilemu-OSA I ili OSA II (vidi skice)?

Momo, ako misliš na svoju tvrdnju da je JRM imala OSAII, to nije tačno. RČ JRM bili su tipa 205 "čisti", dakle prva modifikacija, sa hangarnim lanserima za rakete П15 izvozne modifikacije (ne znam izvoznu oznaku ovih prvih raketa!). Krila kod П15 se nisu sklapala, pa su zato lanseri bili tako glomazni. Motori su bili "Zvezda" M503 (42ЧСПН16/17), maksimalne kratkotrajne snage 4000ks. Uz sliku sa tvog posta "II" se ne odnosi na modifikaciju, kao ni "III" jer toga nije bilo. Hangarni, kutijasti lanseri korišćeni su samo na пр.205 (OSAI).

Hangari, rakete i pogonski motori su osnovna razlika пр.205 и пр.205У.
« Last Edit: September 18, 2010, 10:05:36 pm by kumbor » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #155 on: September 18, 2010, 10:03:31 pm »

Ovaj brod je zadnja evolucija projekta 205, a porinut je kao standardni projekat 206MR
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Interesantno mi izgleda (a nadgradje - kom. most me spominje na Helsinki claas). A šta jim je onaj "kontejner" sa strane na donjoj sliki ?


Galebe, "kontejner" je za telemetrijske i druge uređaje za precizno snimanje i praćenje parametara lansiranja i leta raketa X35 "Уран". Isti je i sa drugog boka. Brod je bio namenjen eksperimentima sa ovim raketama, pa je imao dodatnu opremu.
« Last Edit: September 18, 2010, 10:13:21 pm by leut, Reason: sređivanje citata » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #156 on: September 18, 2010, 10:07:30 pm »

Momo, zaboravio si na libijske OSE, imali su ih svojevremeno, po mojoj proceni najmanje deset komada ....
Dvanaest Raketnih čamaca tipa AL KATUM 205 (drugi AL Owakh 206,dvanaesti AL Sidd) predstavljaju brodove tipa OSA II sovjetskog porekla od kojih je prvi stigao u Libiju 1976 a dvanaesti 1980.godine Osnovno naoružanje ovih brodova su 4 okrugla lansera za krilate rakete SS-N-2 koji su smešteni po dva na svakom boku jedan iza drugog.Pogonsko postrojenje sačinjavaju 4 dizel motora M 504 ukupne jačine 11.100 KW(15.000 KS) koji omogućavaju postizanje brzine 40 čv.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #157 on: September 19, 2010, 09:52:41 am »

Tabela koju sam postavio je prema podacima od 1970 godine-zato nema libiskih,ali moguce je da su oni adaptirani od arsenala SSSR?
Sto se tice modifikacija,ovako je oblasnjeno:"Pada u oci da Osa2 se razlikuje od Osa 1najvise ponovom rasporedu lansera(kontenera-lansera-hangara)i krmenom topu.Lanseri su nesto skraceni,a PA top je time dobio vise prostora oko sebe.Zadnj(krmeni)lanseri vise mu ne prece,pa sad top moze da dejstvuje u sektoru od 180 stepeni, a kod starije varijante ovaj sektor je bio dosta ogranicen.Ima i promena i u rasporedu antana" (Front, 37/1070)
Kasnije je prilikom priliva vise podataka,moguce je da se utvrdilo da postoje samo dve znacajnije modifikacije projekta 205.Medjutim svi mi propustamo da komentarisemo malu skicu u donjem desnom uglu gde se vide drugaciji topvi.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #158 on: September 19, 2010, 11:37:31 am »

Prema nekim podacima oko 190-200 čamaca je bilo u naoružanju drugih zemalja  i na taj broj treba dodati koliko je bilo pod sovjestkom zastavom. Mislim tu i na Osu I i na Osu II.
Evo malo podataka o broju RC OSA:
SSSR                                110 cca
Alzir                                     1
Kina                                     5
Egipet                                 12
Polska                                 12
DDR                                    12
Romanija                               4
SFRJ                                   10 sto ukupno cini oko 160 jedinica


Čekaj malo, ovo su ti podaci od pre 25 godina ili više, a i netačni su! Ovde pola nema! Nema Indije, Sirije, Vijetnama, Kube, Finske, itd.

Sad vidim da si naveo da je tabela iz 1970!
OVo traži mnogo studiozniji pristup, sa nekoliko preseka po godinama.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #159 on: September 19, 2010, 12:02:47 pm »

Tabela koju sam postavio je prema podacima od 1970 godine-zato nema libiskih,ali moguce je da su oni adaptirani od arsenala SSSR?
Sto se tice modifikacija,ovako je oblasnjeno:"Pada u oci da Osa2 se razlikuje od Osa 1najvise ponovom rasporedu lansera(kontenera-lansera-hangara)i krmenom topu.Lanseri su nesto skraceni,a PA top je time dobio vise prostora oko sebe.Zadnj(krmeni)lanseri vise mu ne prece,pa sad top moze da dejstvuje u sektoru od 180 stepeni, a kod starije varijante ovaj sektor je bio dosta ogranicen.Ima i promena i u rasporedu antana" (Front, 37/1070)
Kasnije je prilikom priliva vise podataka,moguce je da se utvrdilo da postoje samo dve znacajnije modifikacije projekta 205.Medjutim svi mi propustamo da komentarisemo malu skicu u donjem desnom uglu gde se vide drugaciji topvi.


Momo, evo ti slike koju je ranije postovao Lovac. Tu se vidi kako su stajali AK230 na našim brodovima - iza hangara, jer se vidi skretač barutnog mlaza startnog motora rakete. "OSA I-II" prežvakana je u literaturi i upotrebi, pa su izvori sa početka 70-ih potpuno irelevantni, jer se danas sve zna. Možda je onaj prvi brod sa tvoje slike neki prototip, ili je prosto greška, razumljivo za ono vreme.
Tada su RČ kod nas bili vojna tajna, o tome imaš na topicu.


* AK230.jpg (104.56 KB, 224x250 - viewed 557 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #160 on: September 19, 2010, 12:17:01 pm »

Kumbor, podatci su takvi kakvi jesu, i ctajuci replice na forumu, ta brojka se menja do cca 400 RC.Ja sam naveo ovaj podatak jer mislim da konacan zbir je isti jer SSSR  je prodavao brodove iz svoje operative,kod njih se broj smanjivao na racun drugih drzava koje su kasnije kupovale te RC, a ukupan broj proizvedenih je ostajao isti ili skoro isti.A sto se tice varijanti-jasno sam kazao da posle otvaranju arhiva ,stosta se promenilo.Kad sam sluzio u JRM, staresine su pricale da RC su bile stroga tajna,stacionirali su ih po otocima i potkopima sve dok nisu procurile informacije i nisu izvrsena prva bojeva gadjanja raketama brod-brod P 15!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #161 on: September 19, 2010, 12:30:10 pm »

interesantna diskusija ,moj prilog temi,neznam čiji je ovo brod

poz.



* Osa II.jpg (79.18 KB, 716x550 - viewed 198 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #162 on: September 19, 2010, 12:45:55 pm »

Mene su npr. neki polovinom 80-ih ubeđivali da mi imamo 100 (stotinu!) RČ. Uvredili su se kad sam im uviđajem na licu mesta dokazao da su sve pobrkali i da ih nema više od deset, odnosno 16 ako računamo i RTOP. Naučna metoda "on the face of the place".

U postovima na topicu imaš i broj proizvedenih i izvezenih RČ. Možda nije potpuno tačan, ali nije daleko. Ogromna većina je iz SSSR isporučivana nova, namenski građena za stranog naručioca.

Osim toga, rekao sam da se u RM SSSR na ovim brodovima nije "živelo". Na brodu se boravilo samo u radno vreme i u vožnji.
Za Ruse su ovi brodići bili potrošni materijal. Kod nas su bili udarna pesnica.
Zato su i opstali u upotrebljivom stanju tako dugo, bez obzira na intenzitet upotrebe broda i opreme i vrlo kratke resurse motora M503. Sve zahvaljujući dobrom održavanju, a sećam se i da je na RČ disciplina bila "do ja**"!  
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #163 on: September 19, 2010, 01:14:30 pm »

Eh Kumbor, naslusao sam se i ja svakakvih prica,ali takva su bila vremena.Strani faktor je prebrojavao nase brodove satelitom,a mi smo krili to od samih nas.Secam se jednom isplovlavali iz Zadra stade nemacki auto izadje svaba i kamerom nas snima-ja kazem to komandantu( pbb Kuco Jozef)a on meni mladim i zelenim onako ladnokrvno
"brod se nemoze sakriti"........
Secam se da skoro nikad nisi mogao da vidis sva 10 Rc na vezu u Lori-neko na BG u potkopu(tada niu jos bile uvedene RTOP) neko u remontu ili redovnom ciscenja podvodnog dela broda, sto je znacilo da su brodovi u to vreme bili stvarno u top formi.Tradicija dobrog odrzavanja brodova je dugo prisutna na ovim prostorima-sjecam se da brodovi Jugolinije su uvek blistali u luci,a staresine su govorile da sve sto ides juznije od Jadrana,brodovi-i ratni i trgovacki- koje sreces su sve prljaviji i tehnicki nodrzavani.
A i u vojsci i civilstvu vazi pravilo-lakse je postici neki standard nego ga odrzavati na duzi rok,ali sa tradicijom u pomorstvu i jakom voljom,moguce je sve postici.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #164 on: September 19, 2010, 01:33:39 pm »

Prema sajtu www.atrinaflot.narod.ru ovo je spisak RČ klase Osa I i II  koji su prodati/poklonjeni drugim zemljama:

Алжиру – 3 катера
Болгарии – 3
Кубе – 5
Египту – 12
ГДР – 15
Индии – 8
Ираку – 4
КНДР – 8
Польше – 14
Румынии – 6
Сирии – 6
Югославии – 10

а также РКА пр.205-У:
 Алжиру – 9
Анголе – 6
Болгарии – 3
Кубе – 13
Эфиопии – 4
Финляндии – 4
Индии – 8
Ираку – 8
Ливии – 12
Сомали – 2
Сирии – 10
Северному Йемену – 2 (впоследствии возвращены)
Южному Йемену – 8
Въетнаму – 8
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.