PALUBA
March 29, 2024, 09:35:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni čamci klase OSA I  (Read 360676 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #780 on: October 26, 2014, 07:16:39 pm »


RČ su krajem 80-ih već bili stari oko dve decenije, sa motorima ranih serija, slabašnog resursa. Ta bi igra mnogo koštala, a pitanje je šta bi donela.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #781 on: October 26, 2014, 07:20:36 pm »

Znači pretpostavljaš da su i oni bili predviđeni za raspremu kao i torpednjaci.
Čini mi se da bi onda flota naglo ostala bez velikog broja brodova.

poz.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #782 on: October 26, 2014, 07:39:20 pm »

Ostala bi flota bez 24 broda, ali su u stroj trebalo da ulaze RTop klase 411, barem 6 komada, naoružane sa po 8 raketa RBS-15. Plus prenaoružane RTop klase 401 i potencijalni raketni plotun bi bio skoro duplo jači od dotadašnjeg sa manje brodova. Jedino što bi ostali bez torpednih brodova, ali možda su imali nešto u planu i po tom pitanju.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #783 on: October 26, 2014, 07:46:30 pm »

Protupodmornički Helikopteri su nosili torpeda ako se ne varam,kao i podmornice tako da bi se pokrili na tom polju ili?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #784 on: October 26, 2014, 08:03:50 pm »



Sa zadnja dva posta i ja sam mišljenja i u stvari siguran sam da je dato korektno objašnjenje daljni nakana
JRM. Nažalost desilo se šta se desilo i otišla mast u propast..... :'(
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #785 on: October 26, 2014, 08:13:41 pm »

Sa zadnja dva posta i ja sam mišljenja i u stvari siguran sam da je dato korektno objašnjenje daljni nakana
JRM. Nažalost desilo se šta se desilo i otišla mast u propast..... :'(

Upravu si ali ne vidim razloga da se ne diskutira na temu.

Quote
MOTORISTA
Ostala bi flota bez 24 broda, ali su u stroj trebalo da ulaze RTop klase 411, barem 6 komada, naoružane sa po 8 raketa RBS-15. Plus prenaoružane RTop klase 401 i potencijalni raketni plotun bi bio skoro duplo jači od dotadašnjeg sa manje brodova. Jedino što bi ostali bez torpednih brodova, ali možda su imali nešto u planu i po tom pitanju.

Ti brodovi nebi bili sagrađeni odjednom a sa prenaoružanjem Osa bi se popunio broj u tom prelaznom periodu.

poz.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #786 on: October 26, 2014, 08:17:04 pm »

Helikopteri su nosili protivpodmornička raketna torpeda APR-2, koja su bila beskorisna protiv brodova...koliko se ja razumem u tu tematiku. Moguće je da su postojali planovi ugradnje torpednih cevi na nove, ili stare, RTop po ugledu na švedske topovnjače.

Quote
MOTORISTA
Ostala bi flota bez 24 broda, ali su u stroj trebalo da ulaze RTop klase 411, barem 6 komada, naoružane sa po 8 raketa RBS-15. Plus prenaoružane RTop klase 401 i potencijalni raketni plotun bi bio skoro duplo jači od dotadašnjeg sa manje brodova. Jedino što bi ostali bez torpednih brodova, ali možda su imali nešto u planu i po tom pitanju.

Ti brodovi nebi bili sagrađeni odjednom a sa prenaoružanjem Osa bi se popunio broj u tom prelaznom periodu.

poz.

Ne bi bili izgrađeni odjednom, ali ne bi ni svi brodovi bili otpisani odjednom. Otpis bi išao po jedan do dva godišnje, kako bi novi brodovi ulazili u stroj.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #787 on: October 26, 2014, 09:05:04 pm »

Ose su bile zastarjele već početkom osamdesetih ili čak ranije, prve verzije p-15.
Pisao je Lovac dosta o tome, jedino logično bi bilo prenaoružanje.
Ja sam od onih koji ne vole bacati stvari, šteta bi bilo ne iskoristiti brodove ako se to da.

poz.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #788 on: October 27, 2014, 01:16:43 am »

Jedno pitanje koje mi se mota poglavi jer nešto istražujem o ovim raketama vezano za Konije.

Znači čitajući po forumu znamo da su Shersheni bili predviđeni za rashod u floti.
Pošto je ovo potpuno isti tip broda ostalo bi raznih djelova ko u priči za njihovo održavanje.

Najveća mana su bile zastarjele rakete.

Koliki bi bio posao lansere i rakete sa RTop-ova  prebaciti na Ose pošto mislim da je bilo planirano da se oni naoružaju robotima.
To je u biti Osa2 i mislim da bi se sa time značajno mogao produžiti vijek trajanja ovih brodova.

hvala poz.

Pisao je več Lovac na moje slično pitanje. Rakete prvih verzija imaju drugu elektroniku i radare, pa bi trebalo promjeniti sve. Ni osa II nije nešto bolji brod, več tada bi bio zastareo.

Problem broda Osa je bila nemogučnost nošenja nekog  snažnijeg naoružanja za PVO borbu, pa su se kasnije ovi brodovi menjali manjim korvetama od oko 400 - 500 tona sa jačim topniškim naoružanjem i boljim raketama. RTOP 411 je bio brod takve klase.

Nešto od naoružanja Ose i Seršena - topove AK320 dobili su desantni brodovi. Možda bi pored RTOP 411 neko vreme ostalo nekoliko brodova klase Osa, koji bi koristili rezervne djelove odpisanih brodova.

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #789 on: October 27, 2014, 05:21:15 pm »

Hvala, davno sam čitao temu pa se zaboravi.
Ja sam razmišljao u stilu, sve nove topovnjače bi stavile robote i onda bi ostalo dosta lansera i raketa sa njih neupotrebljeno.
Šteta, jer je to bila relativno nova oprema pa bi se možda, čisto da se ne baci, kao rješenje dok sve topovnjače ne uđu u službu moglo koristiti ose.
Mislim da je bilo ljudstva koje je to moglo kvalitetno odraditi.

poz.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #790 on: October 27, 2014, 05:26:45 pm »

Možda bi se dosta toga i prodalo trećim zemljama, no naglim povlačenjem Raketnih i Torpednih čamaca ne vjerujem da bi tadašnja Jugoslavija/JRM izgubila drastično na obrambenoj moći.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #791 on: October 27, 2014, 08:46:35 pm »


Mornarica bi u to vrjeme ako nebi došlo do onoga što se desilo trebala, da se odrekne skupim i mnogoborojnih objektima na kopnu. Ti su objekti služili ničemu. Onda tvrđavama na Visu i Lastovu i još po koji objekti.
Znači taktika bunker sistema nije više bila od neke koristi zbog jakih raketnih sistema i visinskih bombi koje bi uništavale nepokretne ciljeve.
Onda ulagati u RTOP, nove klasične podmornice sa raketama more more i more kopno. Ulagati u PVO sisteme. Jer u današnje doba ratovanja največa pretnja dolazi iz velikih visina i to važi i za brodove.
Bilo je u floti i zastarjelih brodova sa jako zastarjelim naoružanjem. Torpedni čamci bili bi uništeni još prije njihovog dejstva.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #792 on: October 27, 2014, 10:10:54 pm »


Vreme klasičnih tvrđava je naravno davno prošlo, ali važnost inženjerijskog uređenja teritorije, kao i maštovito utvrđenih rejona u skladu sa dostignućima moderne tehnologije je samo mogla porasti. Beogradsko brdo Straževica 1999. samo je jedan od mnogih primera.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #793 on: October 28, 2014, 03:07:24 pm »

Da je Juga ostala, sigurno bi smanjenje najviše zadelo baš JRM. Ali i bez mnogo utjecaja na odbrambenu moč mogli bi s smanjenjem snaga uštedjeti na sledeči način :
- umjesto 24 osa i seršena - 6 RTOP 411
- izbaciti sve fiksne topove u kazematama te uvjesti nekoliko pokternih avtomatskih topova TON te M46 kalibra 130mm
- posle raspada Njemačke dokupiti tamo još barem 2 - 3 lansera BROM
- izbaciti 3 podmornice klase Heroj te umjesto njih izgraditi 2 novi suvremeniji
- izbaciti 6 helikoptera K25 te umjeto njih nabaviti još 2 Ka 27 i 6 Mi14 - ukupno bi bilo tako 16 protivpodmorničkih helikoptera
- izbaciti sve stare patrolne brodove te možda nabaviti još 3 patrolna brodova klase Mirna. Umjesto fiksnih sonara na ovim brodovima kupiti barem 6 tegljenih sonara.
- modernizirati fregate klase Kotor - staviti na njih protivpodmorničke torpede, AK630 umjesto AK230, RBS 15 umjesto Styx, bolji sonar
- prenamjena fregate klase Knoni u veliki patrolni brod - izbaciti krmeni top i osa PVO te styx-ove te ugraditi helikoptersku ploščad sa hangerom. Umjesto ruskih motora ugraditi samo 2 disel motora Pielstik kakva su bila na klasi Kotor. Vršna brsina ovih brodova bi bila oko 22-24 čvora. Manjena ovih brodova bi bila očuvanje ekonomskog pojasa. Možda kupiti još 2 broda od koje zemlje, koja jih je izbacivala 90 godina.
- umjesto pomočnih transportnih brodova izgraditi seriju od 6 PO brodova
- izgraditi oko 6 desantnih brodova klase silba. Stare DTM (oko 6 komada) samo za polaganje mina.
- klasu una modernizirati po projektu, kako su uradili hrvati sa Velebitom.


Ostale stare pomočne brodove izbaciti iz naoružanja. Izbaciti iz naoružanja i školski brod Galeb te komandni brod VIS.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #794 on: October 28, 2014, 07:57:23 pm »


Janezek dobro si to razmišljao i napisao. Sa svim se slažem samo ona sa helikopterom na KONIJU mi ne odgovara.
Naime naša obala in naše more Jadransko (kad govorim naše mislim na cjelokupan akvatorij bivše juge)  po mome netreba fregatu sa helikopterom. A i neznam kako bi se brod obnašao sa tim teretom na krmi.
Logged
Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.