PALUBA
March 19, 2024, 03:09:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26]   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni brodovi serije 5xx - Stari patrolci  (Read 129085 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
prekoSvijeta
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #375 on: March 13, 2023, 08:13:26 pm »

Pozdrav


Prvi post; do sada ponekad posjecivao forum da se prisjetim par stvari, tu i tamo. Na primjer, postovi o STINA-i su izvanredni (Ciro Bera, rest in peace).

Najkrace: proveo jedno desetak godina u JRM.U inozemstvu.

Razlog pisanja: pogledao nedavno, ponovo nakon duzeg vremena, film “The Cruel Sea”. Podsjetio me na par stvari; nabavio knjigu, nije losa.
Zapala mi je za oko procedura napada na podmornicu. Kako pamtim, tako nekako smo i mi “napadali” podmornicu na ATAK-i . Cak i na moru (kad bi ona glumila pokretnu metu u plovljenu natrag prema Lori/Boki nakon zavrsene vjezbe).

Procedura, recimo na ATAK-i, bi pocela “kontaktom”, onda bi Pomocnik K-danta (ili K-dir III) proracunao pocetni kurs i brzinu preticanja uz pomoc tablica i protaktora a onda bi K-dant preuzeo sve slijedece racunanje iz glave (korekture preticanja i, najvaznije, napadni kurs i brzinu i korekture napadnog kursa i brzine). Da napomenem da se na ATAK-i vjezbalo samo napad sa krmenih klizaca/bocnih bacaca; nije, kako se sjecam, bilo mogucnosti za vjezbanje napada sa RBU-1200.

Pokusao sam to ponovo negdje pronaci no bez uspjeha.
Da li bi netko ovdje pokusao par rijeci o tome? Idealno, postavio neke linkove?
Logged
frka
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #376 on: June 03, 2023, 08:16:47 pm »

Jucer smo ronili na jednom brodu klase 501 koji je potopljen kao
meta zapadno od otoka Premude. Brod lezi uspravno na dubini od 60 m i ima samo jedno vece ostecenje na krmi. Moze li netko pomoci o kojem se brodu iz klase radi?
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #377 on: June 07, 2023, 02:52:15 pm »

Jucer smo ronili na jednom brodu klase 501 koji je potopljen kao
meta zapadno od otoka Premude. Brod lezi uspravno na dubini od 60 m i ima samo jedno vece ostecenje na krmi. Moze li netko pomoci o kojem se brodu iz klase radi?
To moze biti samo PBr 509, kojeg je pogodila raketa sa BROM-a Losinj 1988.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #378 on: June 07, 2023, 07:01:27 pm »

Jucer smo ronili na jednom brodu klase 501 koji je potopljen kao
meta zapadno od otoka Premude. Brod lezi uspravno na dubini od 60 m i ima samo jedno vece ostecenje na krmi. Moze li netko pomoci o kojem se brodu iz klase radi?
To moze biti samo PBr 509, kojeg je pogodila raketa sa BROM-a Losinj 1988.

Ili sam zaboravio ili nisam ni imao informaciju o tom događaju. Da li je brod bio meta za raketno gađanje?
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 399


« Reply #379 on: June 07, 2023, 07:14:17 pm »

Da Boro jesu, ja sam tada radio na aerodromu Losinj, i BROM lanser je gadjao sa poluotoka Koludarac i doslovno mi je raketa preletjela preko glave. Bilo je bojevo gadjanje i rekli su da su pogodili metu. Cuo sam da je meta bila isluzeni patrolac, ali do sada nisam znao da je to bio 509. Nije bila sezona tako da je policija blokirala sve prilaze. Nas zaposlene su pustili ali aerodrom je bio privremeno zatvoren. Tocno su nam rekli vrijeme ispaljivanja, tako da smo izasli ispred zgrade i gledali ispaljivanje.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #380 on: June 07, 2023, 07:28:17 pm »

Hvala puno Milane. Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #381 on: June 08, 2023, 06:34:28 am »


Почетком 1985. 509 је био везан у Шкорпику, већ тада у распреми, без погона и са много скинуте опреме. Нисам претпостављао да је труп преживео до 1988. да би био искоришћен као мета.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #382 on: June 08, 2023, 08:47:45 am »

Da Boro jesu, ja sam tada radio na aerodromu Losinj, i BROM lanser je gadjao sa poluotoka Koludarac i doslovno mi je raketa preletjela preko glave. Bilo je bojevo gadjanje i rekli su da su pogodili metu. Cuo sam da je meta bila isluzeni patrolac, ali do sada nisam znao da je to bio 509. Nije bila sezona tako da je policija blokirala sve prilaze. Nas zaposlene su pustili ali aerodrom je bio privremeno zatvoren. Tocno su nam rekli vrijeme ispaljivanja, tako da smo izasli ispred zgrade i gledali ispaljivanje.
I ja sam bio u osiguranju poligona
Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.