PALUBA
March 28, 2024, 07:42:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata klase "Kotor"  (Read 392703 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #15 on: November 27, 2009, 05:50:47 pm »


Za razliku od brodova tipa Koni, koji u originalnoj izvedbi, prilikom ulaska u stroj naše mornarice nisu imale u naoružanju protivbrodske rakete, brodovi tipa Kotor su konstruisani tako da nose protivbrodske rakete. Prilikom gradnje brodova izbor je pao na rakete P-21/22 sistema Rubež kojih je kod nas bilo u izobilju.

Međutim, razvoj događaja u Yugi doprineo je tome da se sa tim brodovima veoma malo gađalo. Tačnije: RF-33 ispalila je 2 rakete P-21 i jednu raketu P-22. RF-34 nije ispalila ni jednu protivbrodsku raketu.

Nemam potpune informacije, ali mislim da sa tih brodova nije nikada ispaljena ni jedna raketa RZ-13, sistema OSA-M.

Još jedna napomena, jedna jedina raketa P-22 sa IC glavom za samonavođenje, koja je ikada ispaljena u JRM  ispaljena je 1989. godine sa RF-33, prilikom prototipnog ispitivanja tog broda.
Ni pre ni posle te rakete nisu pucale! 
 
Logged
gala
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #16 on: December 02, 2009, 11:32:41 am »

što se tiče bojevog gađanja ja sam na brod vpbr-34 pula došao u 12 mjesecu 1988. godine u kraljevici dok je bio na dokovanju i ostao na njemu do 9.mjeseca 1989. godine. brod je bio nov i nismo imali niti jedno gađanje. isplovili nekoliko puta i to je sve.     
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #17 on: December 13, 2009, 12:39:38 am »

RF 34 na vjezbi Mornarice Crne Gore sjeverozarpadno od rta Platamuni 2.jun 2009.



* Copy of DSC03524.JPG (232.26 KB, 800x600 - viewed 636 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 13 147



« Reply #18 on: December 22, 2009, 04:12:02 pm »

naisao pretrazivanjem po drugoj temi; prilazem.....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* VPBR-33_Kotor.jpg (71.27 KB, 888x573 - viewed 685 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #19 on: December 22, 2009, 04:21:01 pm »


Nemam potpune informacije, ali mislim da sa tih brodova nije nikada ispaljena ni jedna raketa RZ-13, sistema OSA-M.


Lovac,

Kakva je bila sitauciaj sa PVO sistemom "OSA". Koliko sam ja cuo bilo je dosta problema sa odrzavanjem tog isitem posle premestanja flote u boku.
Da li je uopste bilo ispravnih sistema "osa" na bilko kojoj fregati (VPBR) tokom bombardovanja '99 ?

Da li neko zna da li su korisceni aktivni ometaci na F33? Ko je poizvodjac i koja je oznaka sistema. Koliko znam to je imala samo F33 (to su ona dva bela "bucia" na glavnom jarbolu).
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #20 on: December 22, 2009, 07:54:40 pm »


Lovac,

Kakva je bila sitauciaj sa PVO sistemom "OSA". Koliko sam ja cuo bilo je dosta problema sa odrzavanjem tog isitem posle premestanja flote u boku.
Da li je uopste bilo ispravnih sistema "osa" na bilko kojoj fregati (VPBR) tokom bombardovanja '99 ?


Pvanja, mislim da je Lovac odsutan na neko vreme, pa ću ti ja odgovoriti na deo pitanja:

Nije.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #21 on: December 23, 2009, 04:02:30 pm »


Lovac,

Kakva je bila sitauciaj sa PVO sistemom "OSA". Koliko sam ja cuo bilo je dosta problema sa odrzavanjem tog isitem posle premestanja flote u boku.
Da li je uopste bilo ispravnih sistema "osa" na bilko kojoj fregati (VPBR) tokom bombardovanja '99 ?


Pvanja, mislim da je Lovac odsutan na neko vreme, pa ću ti ja odgovoriti na deo pitanja:

Nije.
Ako se dobro secam prvo je pocela da pravi problem OSA na 32-jci ili 31-dinici. Nisam vise siguran dosta je vremena proslo.

Mislio sam da su barem ove na 33 i 34 barem bile ispravne, mada postavlja se tu i pitanje resursa raketa.

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #22 on: December 23, 2009, 06:27:22 pm »

U Crnoj Gori nije postojala pozadinska baza za održavanje raketa 9M33M. Ta baza bila je Žrnovnica, inače dom i za RBS-15. Takođe, veći deo raketa je ostao uskladišten u Žrnovnici nakon raspada države. Rakete su bile ukrcane na brodovima i nakon nemilih događaja 90-tih, o čemu svedoče i ove slike:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

... ali nije mi poznato da je izvedeno ikada i jedno gađanje s njima. Obuka je izvođena na trenažerima.


* VPBR-33 20.jpg (90 KB, 800x611 - viewed 656 times.)

* VPBR-33 21.jpg (102.56 KB, 666x800 - viewed 622 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #23 on: December 23, 2009, 07:21:19 pm »


Lovac,

Kakva je bila sitauciaj sa PVO sistemom "OSA". Koliko sam ja cuo bilo je dosta problema sa odrzavanjem tog isitem posle premestanja flote u boku.
Da li je uopste bilo ispravnih sistema "osa" na bilko kojoj fregati (VPBR) tokom bombardovanja '99 ?


Pvanja, mislim da je Lovac odsutan na neko vreme, pa ću ti ja odgovoriti na deo pitanja:

Nije.
Ako se dobro secam prvo je pocela da pravi problem OSA na 32-jci ili 31-dinici. Nisam vise siguran dosta je vremena proslo.

Mislio sam da su barem ove na 33 i 34 barem bile ispravne, mada postavlja se tu i pitanje resursa raketa.


Najveći problem i jeste bio istekli resurs raketa, zbog toga im je upotreba bila praktično zabranjena, bez obzira na stanje lansera na brodovima.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #24 on: December 24, 2009, 09:23:13 am »

Znam da su se zalili sa jedne od ove dve starije fregate da nema ko da im otkloni kvar na OSI (bio je neki problem sa elektronikom).

Nije bilo ili nisu hteli ovi iz zavoda da im poprave. I tada (pocetkom 90-tih) se sve vrtelo oko para.

Inace lanseri su uredno radili i cesto su ih snimali na raznoraznim televizijama - dosta to izgleda "mocno" kada izlaze rekete iz utrobe broda Smiley

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #25 on: December 28, 2009, 07:28:35 pm »

Evo i jednog raketnog gadjanja

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #26 on: January 22, 2010, 08:46:53 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* rf.jpg (56 KB, 498x373 - viewed 712 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #27 on: January 27, 2010, 04:11:32 pm »

Na početku jedno izvinjenje - tek sam sada zapazio pitanje postavljeno meni, zato odgovor kasni!

Ovako: Propisano održavanje brodskog dela sistema OSA-M se vršilo tokom osamdesetih godina, a nadležnost za to je imao splitski MEZ.
Kasnije, kada su brodovi prešli u Boku nije bilo stručno osposobljenog kadra, a ni ostalih uslova (potrebna ispitna oprema, rezervni delovi i sl.) da bi se održavanje sprovodilo onako kako je to proizvođač propisao. To znači da je brodski sistem na sva četiri broda (RF-31, RF-32, RF-33, RF34) ubrzo bio van funcije, prvenstveno elektronika. ZIF-ovi su još nekako i radili, ali samo za publiku, ostalo, u utrobi broda – bilo je polumrtvo ili potpuno mrtvo. Remontni zavod i Tivtu nije mogao da se nosi sa problemom redovnog i kvalitetnog održavanja OSE. Osim toga, nije bilo ni kompletne posade za sva četiri broda.

Što se tiče raketa RZ-13, koliko je meni poznato, nabavljeno je 240 komada u SSSR, za svaki brod po 3 bk. Rakete su bile uskladištene u 80. MTRB u Žrnovnici.
Kada je počeo rat, na tri broda je ukrcan po bk raketa (ukupno 60 raketa), a nakon raspada Yuge brodovi su doplovili u Boku, ne ispalivši ni jednu raketu. Nakon završetka rata rakete su iskrcane i prebačene su u 69. MTRB. Obzirom da je oprema za proveru i održavanje raketa ostala u Žrnovnici, odlučeno je da se nabavi novi komplet zemaljske opreme od Rusa i da se u 69. MTRB oformi odeljak za održavanje raketa RZ-13.
Tako je i učinjeno.
Međutim, ubrzo je došao zvanični dopis od Rusa, od njihovog predstavnika ''Росвооружение'', da je istekao resurs proizvođača za barut u motorima raketa (najduže 20 godina, a rakete su proizvedene u vremenu od 1977 - 1980), te da se preporučuje povlačenje raketa iz operativne upotrebe, jer je dalja upotreba raketa rizična, sve dok se ne proveri stabilnost baruta i izvrši njegova eventualna zamena. Zatim je došla ponuda od njih, da bi njihova stručna ekipa mogla posle izvršenog tehničkog pregleda eventualno produžiti resurse motora raketa, još 5 godina, ali njihova cena je bila zaista velika za tadašnje uslove.

Da pojasnim jednostavnim jezikom: raketni motor tih raketa je na čvrsto gorivo – specijalni barut. Tokom dugogodišnjeg skladištenja, strogo propisana brzina gorenja baruta se može promeniti, usled raznoraznih faktora. To se najčešće događa usled uticaja vlage, koja može izazvati određene promene u hemijskoj strukturi baruta, što može dovesti do povećanja ili smanjenja brzine gorenja baruta. Zbog promene brzine sagorevanja baruta u motoru, može doći do naduvavanja odseka motora rakete i eksplozije tokom starta (ako barut brže gori od propisanog ili usled pukotina u homogenoj strukturi), ili se može desiti da raketa uopšte ne izleti sa lansera, zbog sporog sagorevanja.

Obzirom na loše tehničko stanje brodskog dela sistema, na svim brodovima i na traženu cenu Rusa, odustalo se od produžavanja resursa, i od tada rakete leže u jednom od potkopa na Pristanu.

Tokom agresije 1999. godine bilo je nekih predloga da se sistem pokuša aktivirati, ali nakon šire analize činjeničnog stanja odustalo se od toga.

Rekoh, rakete više od 10 godina leže u podzemnom objektu, na Pristanu, bez ikakvog nadzora i obezbeđenja.
(Da se malo bolje organizujem – mogao bih Vam doneti jednu!)
Mornarica CG ne zna šta će sa njima. Naime, radi se o tehnološki dosta naprednim sredstvima: bez potrebnog tehnološkog znanja i specijalne opreme (koja nije baš pristupačna svakome) ne može se prići bojevim glavama i barutu u raketnim motorima. Da bi se došlo do toga mora se seći trup (oplata rakete), pošto nema potrebnih tehnoloških otvora, kao na protivbrodskim raketama serije Styx.
Eto, to je kratka priča o posleratnoj sudbini sistema OSA-M i o raketama RZ-13.

Na kraju:
Mene živo interesuje šta je sa oko 180 komada raketa RZ-13 koje su ostale u Hrvatskoj. Da li su delaborisane i rastavljene ili još uvek stoje i čekaju odluku?  Ima li ko pouzdanu informaciju o tome?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #28 on: January 27, 2010, 05:01:05 pm »

e a toliko su ovi iz komande strukture busali sa tim raketama kao to je PVO zastita flote i cele boke.

ako su imali malo pameti HR je to prodalia ali znajuci nas mentalitet garant jos uvek leze u nekom skladistu.

da li uopste izvrseno gadjanje sa tim raketama u JNA - skolsko ?


Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #29 on: January 27, 2010, 06:01:36 pm »

Jeste, gađano je tokom osamdesetih godina, nekoliko puta, ali tada je održavanje sistema još bilo korektno, pod budnim okom Komande VPO i vrednim rukama stručnjaka iz MEZ Split. 
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.