PALUBA
March 19, 2024, 07:05:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata klase "Kotor"  (Read 391453 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #450 on: April 12, 2013, 10:08:02 pm »

............................
A što se tiče gadjanja sa RZ-13, bilo ih je krajem osamdesetih nekoliko, spominjao sam to kada sam pisao o tim raketama.

"lobac", druže, ja nigde nemogu naći taj tvoj napis o tim raketama i lansiranjima sa VBR-ova.  Roll Eyes
Uputi me linkom molim te..... Wink
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #451 on: April 13, 2013, 10:19:26 am »

............................
A što se tiče gadjanja sa RZ-13, bilo ih je krajem osamdesetih nekoliko, spominjao sam to kada sam pisao o tim raketama.

"lobac", druže, ja nigde nemogu naći taj tvoj napis o tim raketama i lansiranjima sa VBR-ova.  Roll Eyes
Uputi me linkom molim te..... Wink

Malo sam se potrudio.

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=543.msg49378#msg49378

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #452 on: April 13, 2013, 12:21:37 pm »

............................
A što se tiče gadjanja sa RZ-13, bilo ih je krajem osamdesetih nekoliko, spominjao sam to kada sam pisao o tim raketama.
"lovac", druže, ja nigde nemogu naći taj tvoj napis o tim raketama i lansiranjima sa VBR-ova.  Roll Eyes
Uputi me linkom molim te..... Wink
Malo sam se potrudio.
https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=543.msg49378#msg49378
poz.

Zahvaljujem se "Solarisu...". Priznajem to sam i ja već bio napipao, ali sam mislio da ima još šta.
Očito iz navedeni postova, mala je veravatnoća da ima snimaka  sa gađanjem OSOM-M.  Undecided
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #453 on: April 13, 2013, 08:06:08 pm »

Upravo sam prije koji minut završio razgovor sa starim članom posade VPBR-31.
Bio je u posadi od dolaska broda iz Rusije u Jugoslaviju pa do završetka Balkanskog
cunamija. Po specijalnosti je upravo iz II BO pa je upoznat sa svim dešavanjima koja
su se odvijala po pitanju OSE-M i Topova.

Čovjek kaže:..... Wink

VPBR-31 u nekoliko navrata vršio je gađanje sa sistemom OSA-M i svim topovima.
Sva gađanja su izvođena na poligonu kod rta Kamenjak. Uglavnom u jesenjim mjesecima.
Za metu je služila raketa PRM-200 koju je ispaljivao nadolazeći avion sa otvorenog mora.
VPBR-31 bi se nalazio pri obali Kamenjaka.
Raketa bi se ispaljivala u smjeru broda na udaljenosti oko 10 Km i letila bi prema brodu što
je i bio uslov za uspješno praćenje i raketiranje RZ-13 raketom. Svako gađanje je bilo
stopostotno uspješno.

Inače sam brod je i u mirnodopskim uslovima uvijek u sebi imao pun BK raketa (20 kom).

Eto od mene toliko za istoriju, a Paluba mi duguje za račun mobilnog.... Grin  Tongue
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #454 on: April 13, 2013, 08:21:43 pm »

Eto od mene toliko za istoriju, a Paluba mi duguje za račun mobilnog.... Grin  Tongue

Biće refundirano čim nam odobre sredstva novim rebalansom. Grin Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #455 on: April 13, 2013, 09:02:04 pm »

Eto od mene toliko za istoriju, a Paluba mi duguje za račun mobilnog.... Grin  Tongue

Biće refundirano čim nam odobre sredstva novim rebalansom. Grin Wink

Šale malo nije na odmet...

Poslije ovoga razgovora, jasno mi je što i naš "lovac" nije bio baš do kraja upoznat sa ovim događajima.
Pretpostavljam da je glavni razlog što je brod imao svoj BK raketa na sebi i dugoročno je bio neovisan o
Raketnim bazama. S time normalno i ljudstvo van broda i komande Flote nije bilo upoznato sa detaljima gađanja.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #456 on: April 13, 2013, 09:25:44 pm »

Evo još i ovo pa da završimo slučaj.
Slika PRM-200 (Programirana Raketa Meta) koju je prilikom gađanja OSOM-M
i upotrebom raketa RZ-13, rušila vrlo uspješno u nekoliko navrata na daljini
od 10 Km....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* PRM200.jpg (94.67 KB, 1116x469 - viewed 285 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #457 on: April 13, 2013, 10:00:00 pm »

Evo još i ovo pa da završimo slučaj.
Slika PRM-200 (Programirana Raketa Meta) koju je prilikom gađanja OSOM-M
i upotrebom raketa RZ-13, rušila vrlo uspješno u nekoliko navrata na daljini
od 10 Km....

Presretanje raketne mete je ipak vršeno na znatno manjim daljinama. Na 10 km od broda bi tek bila lansirana, pa dok avion malo odmakne, dok operateri zahvate cilj, dok se sve to obavi, lansira...

Kako reče Kumbor, sistem sa velikim manama, ali opet, bolje išta nego ništa...
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #458 on: April 13, 2013, 10:15:10 pm »

Da je američki bio bi čudo prirode.  Tongue

http://en.wikipedia.org/wiki/9K33_Osa

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #459 on: April 13, 2013, 10:35:28 pm »

Takođe je zanimljivo što zapadna literatura svuda spominje da je maksimalni efikasni kosi domet rakete 9M33,/9M33M, M1... itd. bio oko 15km, dok relevantni ruski izvori nigde ne spominju da je efikasni domet bio veći od 10km. Ako je sistem njihov, a jeste, valjda oni znaju bolje na koju daljinu mogu gađati, a da ne bude "u beli svet k`o u petoparac" (в белый свет как в копеечку), tj. ispali i zaboravi i nikad je više ne vidi i ne znaj kud je odletela.

A što se tiče da je po svom b/k brod bio dugoročno neovisan od snabdevanja raketama ... 20 raketa nije neka cifra, mada stoji da su ovi brodovi za svoju veličinu bili odlično naoružani, pa još ako se uzme u obzir da su napravljeni pre skoro 30 godina...

Raketni sistem RZ-13 nije bio predviđen za protivraketnu odbranu broda, a ni AK-230 nije mogao biti veoma efikasan, ali raketa-meta PRM-200 bila je vrlo mali cilj, pa njeno obaranje predstavlja značajan uspeh i govori o obučenosti posada i poznavanju borbenih mogućnosti svoga broda. Šta bi se dogodilo da je nekom prilikom doletela prava raketa, ne možemo znati, i bolje je što nismo saznali.
« Last Edit: April 13, 2013, 10:49:17 pm by kumbor » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #460 on: April 14, 2013, 09:51:22 am »

Kako bilo da bilo, OSA-M sa raketama RZ-13 svojevremeno svojom pojavom početkom 70-tih godina
bio je veliki skok u odbrani od vazdušni letjelica. To što su Rusi bili i sami nezadovoljni sa nekim detaljima
je normalno jer bi se inače sa svima stalo u narednih 100 godina.  Cool

S obzirom da je sistem pušten u operativu 1972 godine i kod Rusa, nabavka istog i u JRM sa kupnjom
VPBR-31 i 32 je veliki uspjeh, jer se još uvijek i tada nije lako dolazilo do aktuelne tehnike.

Za istoriju, OSA-M i RZ-13 su prvi i jedini PVO sistemi koje je imala Jugoslavenska Ratna Mornarica.
Sa istim je raspolagala od kraja 70-desetih godina do završetka Balkanskog cunamija. Poslije
toga su zbog godina starosti raketa i nemogučnosti potpunog održavanja OSE-M od strane tehničkog
zavoda "ugašene".
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #461 on: April 14, 2013, 10:35:58 am »

.......................
Za istoriju, OSA-M i RZ-13 su prvi i jedini PVO sistemi koje je imala Jugoslavenska Ratna Mornarica.
Sa istim je raspolagala od kraja 70-desetih godina do završetka Balkanskog cunamija. Poslije
toga su zbog godina starosti raketa i nemogučnosti potpunog održavanja OSE-M od strane tehničkog
zavoda "ugašene".

Još jedna sličica PVO oružja Velikih Patrolni Brodova......nekad bilo.  :'(

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* RZ-13 na lanseru OSE-M.jpg (78.67 KB, 560x418 - viewed 207 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #462 on: April 14, 2013, 06:35:00 pm »

Ćiro, da te podsetim: na brodovima je bio ugrađen i specijaln, namenski konstruisani četvorostruki lanser MTU-4 za PV rakete strela-2M.

To znači da Osa-M nije jedini PV raketni sistem koji je JRM imala u svom naoružanju.



Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #463 on: April 14, 2013, 06:51:08 pm »

Ćiro, da te podsetim: na brodovima je bio ugrađen i specijaln, namenski konstruisani četvorostruki lanser MTU-4 za PV rakete strela-2M.

To znači da Osa-M nije jedini PV raketni sistem koji je JRM imala u svom naoružanju.

U redu, da to je tačno. Ali samo nam još reci na koji se način upravljalo sa tim. Koliko znam tu je odlučivao ljudski faktor i klasična
nišanska sprava.
Ja sam razmišljao samo o PVO sistemu koji je isključivo bio automatski sistemski podržavan. O tome se radi......
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #464 on: April 14, 2013, 07:48:03 pm »

MTU 4 je bio krajnje jednostavan lanser, bez ikakve mehanike, da ne govorimo o automatici i elektronici. Ram sa dva profila i nešto vijaka na prostom stubu.
Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.