PALUBA
March 28, 2024, 02:16:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata klase "Kotor"  (Read 392661 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #630 on: November 18, 2014, 08:43:59 pm »

Koji su oružani sistemi na "Kotoru" u funkciji zna li se?
mene interesuje  za 33 i 34 sta ispravno a sta ne ali mislim da tesko mozemo mi ovdije imati takve informacije !
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #631 on: November 18, 2014, 09:21:40 pm »


Naravno da zvanične info niko sa Palube ne može tačno znati, ali  jasno je da sistem P-21/22 raketa brod-brod ne radi. Isto je sa lanserom Osa-M i raketama RZ-13, koje su još davno iskrcane. AK-726 76,2mm bi trebalo da radi, isto kao i AK-230, ali upotrebljivost zavisi od SUV-a. U kakvom je stanju RBU-6000 Burja, nisam našao podatke na Forumu, ali njegova upotrebljivost zavisi od ispravnosti sonara Herkules. GT D-59 verovatno ne radi, ali DM Pielstick bi trebalo da su u solidnom stanju, jer nisu ti brodovi mnogo plovili. Pomoćni motori (DG) iz SSSR nisu naročito pouzdani i pitanje je u kakvom su stanju, jer verovatno da je održavanje poslednjih desetak godina, ako ne i sve od 1992., bilo daleko od adekvatnog.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #632 on: November 18, 2014, 09:39:54 pm »

Diskutovati o tome šta je ispravno na bilo  kom objektu u operativi, a šta ne, sa stanovišta vojne etike je u najmanju ruku nekorektno.
Sve da se striktno i zna, na ovakvim mjestima to se ne iznosi. Jednaa je stvar što znalci sa strane zaključuju da nema raketnog
naoružanja na brodu, jer je to poznato iz radnji u vezi toga zadnji godina, a druga je stvar da li je radar  ovaj ili onaj neispravan,
a zna se da je bitan za sam opstanak broda.
S vojevremeno kad smo diskutovali o potkopima u Žrnovnici, ja nisam ni za živu glavu hteo priložiti skice unutrašnjosti objekta R.Baze,
iako su me neki žestoko nagovarali. I sad bi mogao, ali neću jer je u operativi. I nikad neću, dok ga vojska operativno koristi, bez
obzira o kome se radi.

Ovakvog stava trebali bi se držati i na Palubi.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #633 on: November 18, 2014, 09:47:35 pm »

Generalno se slažem sa "Orićem" ali na osnovu informacija koje izađu u medijima daju se izvući i neki podaci tj. zaključci. Neke stvari ne da se ne smiju iznositi u javnost nego su i zakonom kažnjive.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #634 on: November 18, 2014, 10:25:21 pm »


Naravno da zvanične info niko sa Palube ne može tačno znati, ali  jasno je da sistem P-21/22 raketa brod-brod ne radi. Isto je sa lanserom Osa-M i raketama RZ-13, koje su još davno iskrcane. AK-726 76,2mm bi trebalo da radi, isto kao i AK-230, ali upotrebljivost zavisi od SUV-a. U kakvom je stanju RBU-6000 Burja, nisam našao podatke na Forumu, ali njegova upotrebljivost zavisi od ispravnosti sonara Herkules. GT D-59 verovatno ne radi, ali DM Pielstick bi trebalo da su u solidnom stanju, jer nisu ti brodovi mnogo plovili. Pomoćni motori (DG) iz SSSR nisu naročito pouzdani i pitanje je u kakvom su stanju, jer verovatno da je održavanje poslednjih desetak godina, ako ne i sve od 1992., bilo daleko od adekvatnog.

Ja sam ovde samo ponovio ono što je već naširoko pisano na Palubi na više mesta. Te su stvari očigledne. Da su ti brodovi borbeno operativne jedinice, ne bi članovi mogli iznositi svoja mišljenja tako jasno i lako, ali oni to nisu, to su oni "koprcajući izdišući (odsečeni i pod plot bačeni) členovi tijela davno razdrobljene glave" ... da parafraziram дивa са Језерскога врха Ловћенског. Brodine za šetanje barjaka između Tivta i Budve.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #635 on: November 18, 2014, 10:39:07 pm »


Ja sam ovde samo ponovio ono što je već naširoko pisano na Palubi na više mesta.........



Ma ne prigovaram ja konkretno tebi ništa. To što si ti iznio poznato je već iz više izvora godinama.
Govorio sam sa globalnog stanovišta i striktno naglasio kako i šta....lijepo spavaj večeras.  Wink
Logged
Godra
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 990


P-34


« Reply #636 on: November 20, 2014, 12:23:02 pm »

U JBB,tacnije na zaraznom  Grin Grin


* Kotor.jpg (324.69 KB, 1400x1050 - viewed 132 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #637 on: November 20, 2014, 12:27:33 pm »

Sutra isplovljava i koliko znam, vezace se u Kotoru jer je sutra Dan te opstine, a odatle ce popodne ispratiti "Cavour" koji ce prvo iz Tivta doploviti do Kotora, a onda napustiti Boku.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #638 on: November 20, 2014, 03:47:31 pm »


Naravno da zvanične info niko sa Palube ne može tačno znati, ali  jasno je da sistem P-21/22 raketa brod-brod ne radi. Isto je sa lanserom Osa-M i raketama RZ-13, koje su još davno iskrcane. AK-726 76,2mm bi trebalo da radi, isto kao i AK-230, ali upotrebljivost zavisi od SUV-a. U kakvom je stanju RBU-6000 Burja, nisam našao podatke na Forumu, ali njegova upotrebljivost zavisi od ispravnosti sonara Herkules. GT D-59 verovatno ne radi, ali DM Pielstick bi trebalo da su u solidnom stanju, jer nisu ti brodovi mnogo plovili. Pomoćni motori (DG) iz SSSR nisu naročito pouzdani i pitanje je u kakvom su stanju, jer verovatno da je održavanje poslednjih desetak godina, ako ne i sve od 1992., bilo daleko od adekvatnog.

Protivbrodske raket su za rashod ili su vec rashodovane svako van resursa P-21/22.
Protivavinske RZ-13 istekli resurisi - za rashod
Rakete za RBU-6000 RGB-60 su isto van resursa i za rashod.

Neznam kakva je sudbina PRS Strela-2M u CG obzirom da ih je Kotor iste nosio na lanserima MTU-4.

Jednio sto je opretivno a moglo se videti su AK-230 30mm topovi i AK726 76mm top.

Ispavnost radara i sistema kontrole vatre je operativni podataka koji nije za javnost pa je tesko komentarisati ali obzirom da ove fregate su ostale bez svog raketnog oruzja koje mu je bilo nosilac vatrenog udara ova informacija nije ni presudna osim za eventualnog kupca.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #639 on: November 20, 2014, 08:17:38 pm »

Raketa P21/22 smatrajte da više nema. Sve što je bilo upotrebljivo od tog sistema prodato je Egiptu, i tamo je u operativnoj upotrebi.
OSA-M - sistem neispravan, rakete van funkcije već više od 15 godina.
RGB-60 rakete za RBU - nema ih više, rashodovane.

Sve ostalo što je na tom brodu (ne govorim o dizel pogonu) je sumnjive ispravnosti ili je neispravno.
Radari, ostala elektronika i oružni sistemi - pitam se ko ih održava i kada je zadnji put rađen remont te opreme?

Ako govorimo o ispravnosti topova na tom brodu - možda oni još uvek mogu opaliti poneku granatu, ali sam duboko ubeđen da je to veoma rizična operacija za poslužioce i celu posadu. Održavanje topova prema TU kako je naveo proizvođač, ne vrši se odavno.
Pitam se kada je zadnji put izvršen TP i remont municije?


Ovo su samo teze koje su mi na brzaka pale na pamet!

Sve u svemu - bez obzira na bilo kakvu vojnu tajnu koja se spominjala u prethodnim postovima - brod sigurno ne može da izvršava bilo kakav ozbiljan borbeni zadatak. I to sigurno nije nikakva tajna!

Brodovi 33 i 34 prevazilaze mogućnosti i potrebe CG RM - i to treba da shvati rukovodeća struktura države, koja može doneti odluku o sudbini tih brodova. Što pre - to bolje!
Imajte samo na umu, da CG kao država nije u stanju da izvrši remont školskog broda Jadran - što je tehnički puno jednostavnije od bilo kakve složenije operacije na RF.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #640 on: November 22, 2014, 03:02:39 pm »

Quote
Brodovi 33 i 34 prevazilaze mogućnosti i potrebe CG RM - i to treba da shvati rukovodeća struktura države, koja može doneti odluku o sudbini tih brodova. Što pre - to bolje!
Imajte samo na umu, da CG kao država nije u stanju da izvrši remont školskog broda Jadran - što je tehnički puno jednostavnije od bilo kakve složenije operacije na RF.

A koliko ja pratim ovaj Forum, kao i ono što se dešava u Vojsci Crne Gore, oni su to i shvatili odavno. Nisu shvatili deo javnosti i deo "romatičara" jer ne razumeju niti žele vojno-političke i ekonomsko-društvene okolnosti koji uslovljavaju politiku odbrane pa i opremanja. Dakle, pitanje je samo kako će se rešiti ovih brodova: prodajom nekoj drugoj zemlji kao plovila - broda, prodajom za sečenje (otpad), prodajom po delovima (elementima sistema broda), prodajom nekoj civilnoj firmi (bez naoružanja), nekom prepravkom u patrolni brod za potrebe MCG (što je malo verovatno)... To što se malo provoza jeste samo u funkciji reklamiranja (zbog prodaje) ili pred sopstvenom javnošću (koja ne zna detalje nefunkcionalnosti broda), kao i da se mornari i oficiri malo zanimaju (da ne sede dokoni).

A to rešavanje je i ovde, na ovom Forumu izazivalo i još izaziva "žal za mladost" i teške kritike na račun MO Crne Gore(slabljenje borbene gotovosti, nerazumevanje značaja RM i sl. i td.). A biće kao što mora.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #641 on: December 11, 2014, 06:27:03 pm »

Snimak napravljen u ranu zoru nedavno kada je 33 docekao ispred Boke italijanski nosac aviona Cavour.


* 20141117_065146 - Copy.jpg (485.05 KB, 2130x1049 - viewed 125 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #642 on: December 11, 2014, 09:57:44 pm »

Snimak napravljen u ranu zoru nedavno kada je 33 docekao ispred Boke italijanski nosac aviona Cavour.

 

Prekrasna slika, "marinero" . Sve čestitke.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #643 on: December 11, 2014, 10:11:46 pm »

Ako VCG nije sačuvala avijacijsku eskadrilu, tenkove i artiljeriju čija je eksploatacija neuporedivo jeftinija, ako su prodati transportni helikopteri koji su možda i najpotrebnije "kapitalno" TMS za VCG, onda nema nikakve svrhe da se zadržavaju RF-ovi još pride skoro pa potpuno razoružani.

Meni lično raketne fregate 33 i 34 su izuzetno lepi brodovi i drago mi je da plove, ali oni jedostavno nemaju nikakvu svrhu u današnjem sistemu odbrane VCG sem da se ima na čemu vijati vojno-pomorska zastava CG.

Bolje ih je sada prodati dok još mogu da nekome budu od koristi nego da završe kao Kopar i Split u rezalištu. Ako ništa verovatno bi Crna Gora više zaradila za brod u kako-tako plovnom stanju nego za "brdo" zarđalog metala.
Logged
Godra
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 990


P-34


« Reply #644 on: December 12, 2014, 04:56:53 pm »

Danasnje


* P 33_1.jpg (432.59 KB, 1400x1050 - viewed 117 times.)

* P 33_2.jpg (316.41 KB, 1400x1050 - viewed 128 times.)

* P 33_3.jpg (407.66 KB, 1400x1050 - viewed 125 times.)
« Last Edit: December 12, 2014, 04:58:43 pm by vinta » Logged
Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.