PALUBA
March 28, 2024, 09:58:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata klase "Kotor"  (Read 392719 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #75 on: April 10, 2010, 03:45:52 pm »

Zaboravljamo jos jednu stvar.
SFRJ je ucestvovala i u akcijama UN-a na raznim mestima. Da je opstala, verovatno bi ucestvovala i u akciji zastite brodova od pirata u somaliskim vodama, bas sa ovim tipom brodova.
Necu da pricam o tome jeli su brodovi tipa Koni i Kotor bili promasaj kada su nabavljeni jer kao kopnena zivotinja to ne znam, ali znam da i Italija u Jadranu drzi fregate ovog tipa, mada do duse, obala im nije tako razvijena sa ostrvima kao nasa tadasnja obala, pa bi kod njih ovaj tip brodova mozda bio potrebniji.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #76 on: April 10, 2010, 09:51:43 pm »

Kumbor, podržavam tvoju analizu!
ML, je prema mom mišljenju ipak bliži isitni: puno nam je srce kada vidimo naše čedo, ali tek kada mu nađemo dobar posao možemo biti potpuno zadovoljni.
Naše fregate su građene u nekom sasvim drugačijem vremenu nego ovo sadašnje (iako nije prošlo puno od tada). Kada su one građene bili smo sila. Bili smo poštovani i uvažavani, naš glas se daleko čuo i sa pažnjom je bio slušan. U takvim okolnostima bilo je opravdano imati brodove nalik našim fregatama, jer su oni mogli rame uz rame sa svim mornaricama sveta zastupati naše interese. Međutim, brisanjem Yu iz evidencije ne vidim njihovu ulogu. Ni u zastupanju bilo čijih interesa, ni u odvraćanju neprijatelja (vanjskog ili unutrašnjeg).
Nestankom Yu, sve četiri naše fregate su postale veliko breme i nije bilo opravdano utrošiti ni jedan dinar u njih. Nestankom Yu one su postale beskorisne i suvišne.     
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #77 on: April 10, 2010, 09:55:43 pm »

Ako su već postale nekorisne, zašto su opstale svo ovo vreme, u kakvim - takvim uslovima? Da bi opravdavale visoka formacijska mesta?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #78 on: April 11, 2010, 05:26:35 pm »

Dobro, da remiziramo.
VPBR su bili odlični brodovi, naročito tip Kotor.
Bili su skupi.
Bili su opravdani 80-ih godina, mada su i tada postojala sporenja da li se moglo baš i bez njih.
Njihova vrednost nije borbeno proverena.
Posle agonije duge 19 godina isečeni su, ili će biti isečeni vrlo skoro.
Sličnih brodova na istočnoj obali Jadrana više neće biti.
Kraj.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #79 on: April 11, 2010, 05:59:11 pm »

U pravu si Rade, kako bi se pojedini ambiciozni oficiri mogli unaprediti u admirale a da nismo imali mornaricu?
Ovo možda nije tema za forum, ali možemo onako mimo široke publike izvršiti analizu koliko je admirala u JRM ''proizvedeno'' u razodblju od 1992. pa do 2005. godine. Da li bi bez ''ozbiljne'' flote moglo biti konstruisano toliko admiralskih mesta.
Znam pojedine admirale, koji su za vreme dok sam ja od majorskog čina stigao do potpukovnika dobili dva admiralska čina, a pri tome moram naglasiti da sam redovno unapređivan.....
Postojanje velikih brodova je uvek bila fasada za mnoštvo visokih činova (barem u našoj mornarici - u periodu od početka rata do kraha).
To je moje lično mišljenje, spreman sam da ga branim, ali ne na ovom mestu jer je off topic!   
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #80 on: April 11, 2010, 06:39:36 pm »

Gospodine "lovac"
Da znate samo kako ste me nasmijali jer ste tako blizu istini koja je ista i s ove strane. Da vi znate koliko ja znam pukovnika od 27-28 godina "izraslih" preko noći...svaka čast na borbenoj hrabrosti i sl., ali ipak pogubno je za ozbiljnu vojsku da štanca činove kao Topčeder dinare u ono vrijeme.
Zato svi i jesmo gdje jesmo, tj nismo nigdje.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #81 on: April 11, 2010, 07:05:52 pm »

RTOP malo se smiri.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #82 on: April 11, 2010, 07:38:31 pm »

Brodarski, hvala puno!

Gospodo, molim Vas vratite se temi!

Ostavite politiku, pa i u domenu unapređivanja, onima koji za to primaju platu. Čak i da smo svi skupa mnogo moćniji i uticajniji, sa ove distance ne može se uticati na odluke donešene pre 20-30 godina i njihove posledice. Ostavimo to istoriji i istoričarima, neka i oni nešto rade.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #83 on: April 12, 2010, 06:49:31 am »

Fregate kupljene od rusa, a i one kasnije sagrađene kod nas nisu nikako bile promašaj, a ni preskupe. Vojna tehnika je uvijek skupa. Činjenica je da u to vrijeme nije bilo u JRM broda koji bi mogao djelovati borbrno po teškom moru. Čak ni topovnjače, a kamoli raketaši ili torpedaši. Fregate su ipak mogle.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #84 on: April 12, 2010, 09:39:58 am »

RF tj VPBR-ovi (kako su morali zbog politike da ih nazovu), su se sasvim bili u skladu sa ondasnjim uslovima i bile su predidjene kao vodje undarnih pomorskih grupa. Omogucavalae su PVO zastitu koju do tada RM nije imala (doduse ograncienu ali za to vreme zadovoljavajucu), omogucavali komadovanje i zastitu manjih RC i RTOP. To im je bila jedna od osnovnih namena. Druga je bila protivpodmornicka borba i tu su bili "glavno oruzje" RM zadjeno sa helikopterika Kamov.
I naravno treca bitna uloga je bila podrska pri desantima i podrska Kov-a.

Sve ovo nije mogao da radi ni jedan drugi brod u RM.

Za SRJ, SCG je bilo opterecenje ali politicki nije bilo prihvatljivo zobog stalnih pritisaka i mogucnosti sukoba da se izbace tj prodaju.

Osim toga to su bili uz RTOP najmodenriji brodovi flote i samo takva pomisao je dada u RM bila teska JERES !
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #85 on: April 12, 2010, 10:10:21 am »

@pvanja

Ti brodovi se zovu kako se zovu upravo zato što to i jesu- veliki patrolni brodovi. Mislim da politika s tim nema nikakve veze.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #86 on: April 12, 2010, 11:47:07 am »

@rasho

Imala je politika velike zasluge. Posto su povuceni razaraci iz upotrebe preovlado je misljenje da nam ne trebaju veliki kapitalni brodovi, vec da ce mali brzi camci (TC i RC) biti dovoljni.
Jer boze moj fregata ne moze da stane u potkop ! Tada je izmedju ostalog vladalo i misljene da je naizgledniji sukob sa nekim paktom VU ili NATO.
itd itd

Oda su se iz RM-a setili i krstili ih kao VPBR Smiley

Inace nigde u svetu se fregata ne zove VPBR tj pojam VPBR nije postojao nigde osim kod nas.


Ovo je malo sad nabacano ali to je sustina.
« Last Edit: April 12, 2010, 11:53:17 am by pvanja » Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #87 on: April 12, 2010, 11:57:37 am »

@pvanja

Ne slažem se s tvojim mišljenjem.

Prvo, da je preovladalo mišljenje da nam ne trebaju veći brodovi, mislim da ih ne bi ni gradili.

Drugo, VPBr su imali zadatke slične zadacima koje su imali stari PBr ali su bili znatno veći od njih, otuda valjda i klasifikacija. A udarna pesnica flote nisu bili VPBr već RČ.

Ako griješim neka me neko stručan ispravi.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #88 on: April 12, 2010, 12:07:11 pm »

Kolko znam, ovai brodovi su raketne fregate po svim merilima, ali zadatke koji su obavljali kod nas su zadatci bas za patrolne brodove, pa valjda zato im je i dato to ime.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #89 on: April 12, 2010, 12:10:14 pm »

Udarna pesnica flote - brodovi naoružani protivbrodskim raketama.

PS Još malo pa će ispasti da je VPBr (RF) neki pomoćni brod Smiley
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.